Owners Club · Istoric digital de service
BMW iX Owners Club — Întreținere și proveniență
Resursa proprietarilor independenți. Această pagină este produsă de The Owners Club și nu este afiliată, aprobată de sau sponsorizată de BMW AG sau BMW UK. Informațiile de mai jos sunt adunate din surse publice și trebuie confirmate în manualul vehiculului dvs. (VIN) sau de la un comerciant autorizat BMW înainte de a rezerva munca. iX este vehiculul electric emblematic pentru activități sportive dezvoltat de BMW (I20, 2021 – prezent) – diferit de ardere X5/X6 și de mai târziu iX1 și Neue Klasse iX_. Producția a început cu xDrive40 și xDrive50; M60 s-a alăturat din 2022. Actualizarea cuprinzătoare din 2025 la Dingolfing păstrează aceeași identitate iX / I20 în timp ce introduce xDrive45 / xDrive60 / M70 M70 M70 M70 xDrive cu pachete electronice și __TOK19 mari. rază mai lungă - o etapă tehnică, nu o a doua generație.
Dețineți un iX? Creați o înregistrare digitală a stării de sănătate a bateriei, a istoricului de încărcare, a evenimentelor de service, a actualizărilor de software/OTA, a lucrărilor de frână/anvelope și a documentelor de proprietate. Cea mai puternică cale de produs aici este EV cunoștințe → înregistrarea bateriei și încărcării → istoricul serviciilor digitale → proveniența → Transfer Pack.
Ați ajuns dintr-o căutare în club? Vezi potrivirea exactă BMW iX Clubul proprietarilor aterizare — apoi utilizați acest hub pentru platforme, probleme și clusterul complet de ghidare.

Ultimele iX știri
Actualizat 2025- Etapa tehnică/eficiențăGlobal
2025 actualizare cuprinzătoare
Din martie 2025 Dingolfing, actualizarea cuprinzătoare BMW a iX rămâne în I20 — pachete mai mari utilizabile, electronice de putere revizuite, cu până la ~25% mai multă putere și eficiență și până la 701 km WLTP_______ pentru actualizare. O etapă tehnică, nu o nouă generație.
2025BMW Grup / tehnic
- Etapa tehnică/performanțăGlobal
M70 xDrive etapa de performanță
2025+ M70 xDrive înlocuiește M60 inițial în intervalul actualizat: 485 kW / 659 hp, până la 1.015 Nm, 00–82 și 03.82. kWh utilizabil în cadrul lansării BMW UK — aceeași generație I20, proveniența etapei de performanță.
2025BMW Grup / tehnic
- Încadrare regională/gamăMarea Britanie
UK WLTP mile pentru intervalul 2025
BMW UK foi de lansare cadru 2025+ interval în mile: xDrive45 321–374, xDrive60 370–426, M70 321–366 — dependent de piață/etichetat. Nu lipiți UK mile pe alte piețe.
2025BMW UK / produs
Citiți mai întâi — I20 flagship SAV încadrarea proprietății
Pentru iX, cele mai importante date de proprietate sunt starea bateriei, istoricul de încărcare, generarea software/OTA, stadiul tehnic (original → actualizare 2025), managementul termic, 12V, sistemele de înaltă tensiune, frânele/anvelopele, istoricul service-ului, rechemarile și specificațiile specifice pieței. Nu inventați o a doua generație pentru 2025. Nu tratați WLTP mile ale unei piețe drept lege globală. iX este diferit de ardere X5/X6 și de iX1 / Neue Klasse iX3 — nu-și îmbină niciodată identitățile.
1. Generații și platformă
I20 — o generație (2021-prezent)
O generație de producție pentru BMW iX. Navă emblematică electrică dezvoltată special SAV pe un set de instrumente tehnologic derivat CLAR / iX cu BMW eDrive de a cincea generație până la etapele originale și de actualizare în 2025. Tracțiune integrală electrică cu dublu motor peste linie. Disponibilitatea drumurilor la nivel mondial a început la sfârșitul anului 2021 cu xDrive40 și xDrive50; M60 s-a alăturat de pe piețele model-an 2022/23.
Etape tehnice în interiorul I20 (nu generații noi)
Etapa 1 — Lansare originală (2021–2024 / începutul anului 2025, în funcție de piață): xDrive40, xDrive50, M60. Etapa 2 — 2025 actualizare cuprinzătoare din martie 2025 la Dingolfing: xDrive45 înlocuiește xDrive40, xDrive60 înlocuiește xDrive50, M70 xDrive înlocuiește M60 cu pachete mari, electronice și revizuibile, revizuibile BMW cotații cu până la ~25% mai multă putere/eficiență și până la 701 km WLTP pentru xDrive60 actualizat. Acestea sunt etape de produs/tehnice — nu o a doua generație iX pentru taxonomia The Owners Club V1.
Numele pieței, echipamentele și rezultatele exacte variază. Legați întotdeauna puterea, bateriei, autonomie și cifrele de încărcare de derivat, stadiu de producție și piață — confirmați VIN. Nu îmbina niciodată I20 iX cu identitatea iX1 sau iX3.
2. Stilul corpului
Vehicul pentru activități sportive cu cinci uși (SAV)
Stil de caroserie unică — siluetă emblematică electrică dezvoltată special SAV, cu cabină asemănătoare unui lounge și arhitectură de afișare curbată. Configurație cu cinci locuri în funcție de specificațiile pieței. Baterie plată de înaltă tensiune în podea; electric cu dublu motor AWD pe toate derivatele.
3. Baterie și sistem de înaltă tensiune
Distingeți întotdeauna capacitatea brută de capacitatea utilizabilă/netă și cifrele de titlu publicate de valorile specifice VIN. Păstrați pachetele originale și cele 2025+ separate - nu inventați o singură „dimensiune baterie iX” universală.
- Original xDrive40: 71,0 kWh net / 76,6 kWh brut — BMW publicat
- Original xDrive50: 105,2 kWh net / 111,5 kWh brut — BMW publicat
- Original M60: arhitectura cu baterii mari din familia xDrive50 (~105 kWh net / ~111,5 clasă brută) — confirmați foaia VIN
- 2025+ xDrive45: 94,8 kWh net (BMW UK lansare) — cu aproximativ 30% peste predecesorul xDrive40 utilizabil
- 2025+ xDrive60: 109,1 kWh net (BMW UK lansare) · M70 xDrive: 108,9 kWh utilizabil (kWh lansare (UK lansare)
- Înregistrați starea garanției, diagnosticarea SoH, avertismentele HV și reparațiile legate de baterie ca proveniență separată - nu deduceți niciodată starea de sănătate doar din intervalul afișat
Chimia bateriei, comportamentul BMS și detaliile curbei de încărcare ar trebui să provină din documentația BMW pentru VIN — păstrați specificațiile istorice în loc să le suprascrieți cu foile actuale.
4. Derivate și sisteme de propulsie
Șase derivate primare în două etape tehnice într-o singură generație I20. AWD electric cu dublu motor. Legați kW/hp, cuplu, baterie și WLTP la stadiul + foaia de piață - nu tratați niciodată cifrele unei țări ca fiind globale.
xDrive40 — stadiu original
Dual-motor electric AWD. BMW publicat: 240 kW / 326 hp · 630 Nm · ~6,1 s 0–100 · 71,0 kWh net / 76,6 kWh până la kWh TOK 13 ·__ până la 13 · __ kW · AC până la 11 kW · ~10–80% în ~31 min cu DC și precondiționare adecvate · până la ~425 km WLTP clasa. În funcție de piață/configurație — confirmați VIN.
xDrive50 — stadiu original
Dual-motor electric AWD. BMW publicat: 385 kW / 523 hp · 765 Nm · ~4,6 s 0–100 · 105,2 kWh net / 111,5 kWh TOK12__ kWh 93–2 ·___1 kW clasa · AC până la 11 kW · ~10–80% în ~35 min publicat · până la ~630 km WLTP clasa. În funcție de piață/configurație — confirmați VIN.
M60 — stadiu original de spectacol
Dual-motor electric AWD derivat de performanță de pe piețele MY 2022/23. BMW publicat: 455 kW / 619 hp vârf · 1.015 Nm Sport / 1.100 Nm Lansare Control · 3,8 s 0–100 · baterie mare de __TOK _____ ~195–200 kW clasa · până la ~561 km WLTP clasa. Încărcarea limitată de baterie/termic/încărcător, nu de vârful motorului. Confirmați VIN.
xDrive45 — actualizare 2025+
Înlocuiește xDrive40 în intervalul actualizat (Dingolfing din martie 2025). BMW UK lansare încadrare: 300 kW / 408 hp · 700 Nm · 5,1 s 0–62 · 94,8 kWh net · DC · 175 __ clasă UK WLTP 321–374 mile în funcție de specificație · până la ~602 km WLTP clasă în unele cadre europene. Etichetat pe piață — confirmați VIN.
xDrive60 — actualizare 2025+ (pe distanță lungă)
Înlocuiește xDrive50 în intervalul actualizat. BMW publicat: 400 kW / 544 hp · 765 Nm · 4,6 s 0–62 · 109,1 kWh net · DC ~175–195 __ clasa pana la 175–195 __ WLTP · UK WLTP 370–426 mile. Instrument derivat cheie pe termen lung în intervalul 2025 - depinde de piață/configurație.
M70 xDrive — etapa de performanță 2025+
Înlocuiește M60 în intervalul actualizat. BMW UK lansare încadrare: 485 kW / 659 hp · până la 1.015 Nm · 3,8 s 0–62 · 108,9 kWh utilizabil · 2 ___1 Clasa kW · UK WLTP 321–366 mile · până la ~600 km Clasa WLTP în funcție de publicare. Confirmați VIN/foaia de piață.
Publicațiile exacte, intervalul, greutatea proprie și echipamentele sunt specifice anului modelului, etapei și pieței. Utilizați selectorul de piață pentru încadrarea regională - nu tratați foaia unei țări ca fiind globală.
5. Încărcare
- AC încărcare: de obicei până la 11 kW încadrare trifazată la bord în documentele BMW — confirmați încărcătorul de la bord pe VIN
- Original xDrive40 DC: până la 150 kW · BMW ~31 min 10–80% cu DC adecvat și precondiționare
- Original xDrive50 / M60 pachet mare DC: ~195–200 kW clasa · BMW ~35 min 10–80% publicat pentru xDrive50
- 2025+ DC exemple de clasă: xDrive45 ~175 kW · xDrive60 ~175–195 kW · M70 ~195–200 kW — dependentă de publicare; confirmați foaia de piață
- Precondiționarea (manuală sau legată de navigare, acolo unde este disponibilă) afectează în mod semnificativ viteza sesiunii DC — comportamentul de înregistrare în istoricul de încărcare
Performanța reală depinde de SoC, temperatura bateriei, capacitatea încărcătorului, precondiționare, temperatura ambiantă, încărcarea stației și software-ul vehiculului. Log home wallbox, sesiuni AC/DC, durata, furnizorul și întreruperile separat de ștampilele serviciului atelierului.
6. Interval — WLTP față de lumea reală
Distingeți întotdeauna intervalul de testare oficial de distanța din lumea reală. Cifrele oficiale nu sunt distanțele de călătorie garantate și variază în funcție de derivat, etapă, roți și piață.
- Original xDrive40: până la ~425 km WLTP clasa — depinde de piață/configurație
- Original xDrive50: până la ~630 km WLTP clasa · M60: până la ~561 km WLTP clasa — confirmați foaia de piață
- 2025+ xDrive60: BMW citează până la 701 km WLTP (material de lansare european) — derivat cheie pe rază lungă
- UK etichetat pe piață peste 2025 mile (BMW UK lansare): xDrive45 321–374 · xDrive60 370–426 · M70 321–366 în funcție de toc/spec.
- Distanța în lumea reală este mai mică în timpul iernii, la viteză pe autostradă, cu roți mai mari, sarcină grea sau HVAC susținută — nu deduceți starea bateriei dintr-o călătorie
Raza este afectată de viteză, temperatură, vreme, specificații roți/anvelope, sarcină, HVAC, stilul de conducere, temperatura bateriei, SoC, stadiul de producție și opțiuni. Nu copiați niciodată foaia WLTP a unei țări pe o altă piață.
7. Recuperare și frânare
Recuperarea adaptivă în D combină coasta și regenerarea în funcție de trafic, navigație și condiții de condus; niveluri de regenerare selectabile și regenerare mai puternică în B. Sistemul de frânare integrat coordonează frânarea electrică și prin frecare. Regen reduce utilizarea convențională a frânelor, dar nu elimină inspecția discurilor, plăcuțelor, etrierelor, lichidului, conductelor și coroziunii — EV-urile cu kilometraj redus pot dezvolta în continuare coroziunea discurilor dacă frânele cu frecare sunt utilizate rar.
8. Software și infotainment
Software-ul este o componentă de bază de proprietate. iX a introdus afișajul curbat al lui BMW și arhitectura de ultimă generație iDrive cu capacitate Remote Software Upgrade — generația exactă OS/iDrive variază în funcție de stadiul de producție și de piață.
- Urmăriți versiunea software, iDrive/generarea OS, OTA / Remote Software Upgrade datele și ID-urile campaniei
- Afișaj curbat/comportamentul cockpitului digital evoluează odată cu software-ul - înregistrați versiunea la momentul oricărei defecțiuni sau reparații Serviciile
- ConnectedDrive, Digital Key (dacă sunt echipate), hărțile și software-ul ADAS sunt atribute ale vehiculului versionate
- Nu presupuneți că anul modelului este egal cu generarea software-ului - confirmați în iDrive sau imprimarea atelierului
Informația, navigarea, calibrarea ADAS și serviciile conectate evoluează cu software. Păstrați proveniența software-ului pe lângă evidențele de încărcare și service.
9. Dimensiuni și greutăți
Amprenta emblematică SAV. Greutățile, sarcina utilă și remorcarea sunt specifice derivatelor și configurației — confirmați fișa de piață VIN înainte de asumarea capacității.
- Lungime / lățime / înălțime (aprox.): 4.953 / 1.967 / 1.695 mm
- Ampatament (aprox.): 3.000 mm
- Capacitatea bagajului: aproximativ 500–1.750 L, în funcție de configurație/metoda de măsurare
- Încărcare remorcă frânată: până la 2.500 kg citată în xDrive40 date tehnice originale — specifică configurării și pieței; nu presupune niciodată pentru fiecare VIN
- Suspensia pneumatică, direcția activă integrală și amortizoarele adaptive depind de echipament - depozitați la nivel de construcție/VIN, nu la fel de universal
Dimensiunile și greutățile publicate sunt specifice configurației. Folosiți datele tehnice oficiale BMW pentru VIN, mai degrabă decât valorile estimate de proprietar.
10. Profesioniști cinstiți
- Gamă excelentă EV pe distanțe lungi în versiuni cu baterie mare
- Eficiență foarte puternică pentru un lux mare AWD EV
- Cabină extrem de silențioasă și confortabilă
- Capacitate puternică de încărcare DC pentru generarea sa
- Gestionare termică avansată și precondiționare a bateriei
- Ride de înaltă calitate și ampatament lung
- Capacitate mare de remorcare în configurații adecvate
- Design distinctiv dedicat-EV, mai degrabă decât o simplă conversie de ardere
- Performanță excelentă în variantele M60 / M70
- Capacitate digitală puternică/mașină conectată
11. Dezavantaje sincere / lucruri de luat în considerare
- Preț ridicat de achiziție și costuri de reparații potențial ridicate
- Anvelopele mari și componentele premium pot fi costisitoare de înlocuit
- Masa mare a vehiculului afectează eficiența, anvelopele și sarcinile de frânare
- Complexitatea software-ului / electronică poate face depanarea mai puțin simplă
- Cumpărătorii uzați trebuie să verifice istoricul bateriei și al software-ului, în loc să se bazeze doar pe raza anunțată
- Echipamentul variază semnificativ în funcție de construcție și piață
- Începutul xDrive40 are o capacitate/autonomie semnificativ mai mică a bateriei decât vehiculele din clasa xDrive50
- M variante comerciale gama/eficienta pentru performanta
12. Teme comune raportate de proprietar
Nu sunt sfaturi de diagnostic – acestea sunt categorii de discuții pe care proprietarii le pot documenta. Nu le tratați ca defecte confirmate decât dacă sunt susținute de documentația producătorului, retrageri sau dovezi tehnice de încredere.
Încarcare
DC viteza sesiunii vs vârful derivat, comportamentul de precondiționare, strângeri de mână de la încărcătorul public, întreruperi de sesiune și derating termic.
Baterie
Variația intervalului, comportamentul SoC, temperatura bateriei, starea de sănătate percepută și comportamentul de gestionare termică — păstrați diagnosticele separate de estimările călătoriei; etichetă original vs etapa 2025+.
Software
iDrive / ciudații cu afișajul curbat, ConnectedDrive / probleme cu aplicația, campanii OTA / Remote Software Upgrade, navigare și integrare pentru smartphone.
12V sistem
Starea de joasă tensiune a bateriei, comportamentul de trezire/somn și sistemele electrice auxiliare — 12V slabe pot imita defecțiunile HV.
Șasiu și plimbare
Calitate de rulare emblematică SAV, comportamentul suspensiei pneumatice acolo unde este montat, zgomotul anvelopei, uzura suspensiei și alinierea pe un EV bogat în cuplu.
Frâne
Coroziunea discului din cauza regenerării insuficiente, uzura plăcuțelor/discului, vârsta fluidului și senzația de frână.
Anvelope și roți
Uzură pe o EV grea, evaluări de sarcină/viteză, configurații de iarnă/vară, compromisuri privind eficiența dimensiunii roților și impactul asupra intervalului.
13. Service și întreținere (EV)
Nu copiați un program de service ICE X5 pe un EV. BMW iX urmează Condition Based Service (CBS) — intervalele și cerințele de inspecție variază în funcție de piață, anul model și derivat. Verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN pentru BMW în iDrive.
| Articol | Interval tipic | Note |
|---|---|---|
| Inspecție/service EV programată (iX) | CBS — adesea anual / ~10.000–12.000 mi (confirmați iDrive) | I20 CBS — nu inventați un interval de mile universal. Indiferent de sistemul dealer-ului / iDrive afișat pentru acest VIN. Nu se schimbă uleiul de ardere. |
| Lichidul de frână | CBS (deseori ~24 de luni) | Lichidul absoarbe umezeala chiar și atunci când regenerarea reduce uzura plăcuțelor. |
| 12V test baterie | Fiecare serviciu / mai devreme dacă apar simptome | Load-test — separat de proveniența pachetului HV. |
| Cabină / filtru de polen | CBS / adesea ~12 luni | Obișnuință anuală pe majoritatea EV-urilor. |
| Anvelope și aliniere | Obișnuit / fiecare serviciu | Gre SAV EV + cuplu; cotele de sarcină/viteză și alegerea roților afectează intervalul. |
| Plăcuțe de frână / discuri / coroziune | Fiecare serviciu | Regen poate lăsa discurile subutilizate — inspectați pentru coroziune. |
| Suspensie și direcție | Fiecare serviciu / la nevoie | Amortizatoare, bucșe, aliniere, suspensie pneumatică acolo unde sunt instalate — jurnal cu facturi. |
| Circuite de răcire/sistem termic | Per program BMW | HV și bucle termice cabină — lucrare de specialitate EV; înregistrați erorile de precondiționare. |
| Inspecția sistemului de înaltă tensiune | Per BMW program / campanie | Tehnician autorizat EV — înregistrați avertismentele și reparațiile. |
| Verificare software / OTA | La service sau când vi se solicită | Înregistrați versiunea OS/iDrive + data în Digital Service History (Remote Software Upgrade unde este prevăzut). |
| Sănătatea bateriei/diagnostic (acolo unde este oferit) | Proprietar/dealer/terț | Eveniment de proveniență separat – nu „intervalul arată bine”. |
| Sistem de încărcare/port/cablu | Fiecare serviciu / după cum este necesar | AC ~11 kW și DC vârf (150–200 kW clasă după derivat/etapă) notele de sesiune aparțin istoricului de încărcare. |
Intervalele de service și cerințele de inspecție variază în funcție de piață, anul model, produs derivat și stadiul de producție. Verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN pentru BMW.
14. EV starea bateriei și proveniența
Sănătatea bateriei este o categorie de proveniență de primă clasă pentru iX. Distingeți rezultatele diagnostice ale producătorului, estimările de interval raportate de proprietar și testele bateriei de la terți.
- SoH % / raport de diagnosticare, dată, kilometraj, furnizor de teste
- Notele de comportament de încărcare și versiunea software la momentul testării
- Starea garanției, avertismente HV, reparații module și lucrări legate de baterie
- Etapa de producție (original / 2025+) și derivat (40/50/M60 vs 45/60/M70) la momentul testării
- Depozitați documente împotriva vehiculului pentru revânzare / Transfer Pack
Nu deduceți niciodată starea bateriei doar din intervalul afișat. Înregistrările de încărcare ar trebui să rămână separate de ștampilele de service ale atelierului.
15. Inspecție și stare tehnică
Terminologia se adaptează în funcție de țară — nu denumește niciodată testul fiecărei piețe „MOT”. UK MOT, Spania ITV, Polonia/Ungaria inspecție periodică, Turcia TÜVTÜRK, sisteme de stat din SUA și alte reguli locale.
- Înregistrați certificatul local separat de ștampilele de service ale producătorului
- Utilizați selectorul de piață pentru numele sistemului local și legăturile de autoritate
- EV articolele specifice (HV avertismente de izolare, starea anvelopei/frânelor, suspensie) contează în continuare la inspecție
- Nu combinați o inspecție periodică trecută cu ștampila de serviciu BMW CBS EV
Confirmați cerințele pentru piața de înmatriculare a vehiculului.
16. Rechemari și campanii
- Verificați VIN pe portalurile oficiale de siguranță BMW / naționale pentru piața dvs.
- Înregistrați ID-ul campaniei, data finalizării și versiunea software după lucru
- Nu presupuneți că o campanie de pe o piață se aplică fiecărui iX din întreaga lume
Rechemarea și disponibilitatea campaniei pot varia în funcție de piață, data de producție, versiunea software și VIN. Nu afișa niciodată „această mașină nu are rechemare” decât dacă VIN specific a fost verificat cu o sursă autorizată.
18. Resurse oficiale
Legăturile oficiale sunt pentru comoditate. The Owners Club nu are nicio relație comercială cu BMW AG. Confirmați manualele, condițiile de încărcare și baterie față de propria dumneavoastră documentație. Preferați căutarea manualului proprietarului VIN specifică BMW față de linkurile profunde inventate.
- BMW UK — date tehnice ale modelului, încărcare, baterie, autonomie și echipament (utilizați paginile tehnice oficiale BMW ale UK pentru derivatul/etapa dvs.)
- BMW Group PressClub — anunțuri tehnice publice, inclusiv lansarea inițială și actualizarea completă din 2025
- GOV.UK / DVSA — UK rechemare și verificări ale siguranței vehiculului (pe baza VIN)
- Autorități naționale de control tehnic pentru piața dumneavoastră de înmatriculare
19. Cumpărarea unui iX second hand
- Identitate: VIN · an model · derivat (xDrive40 / 50 / M60 sau xDrive45 / 60 / M70) · stadiu de producție (original / 2025+) · piață · opțiuni · istoric import
- Baterie: dovezi de sănătate, garanție, avertismente HV, performanță de încărcare, reparații/înlocuiri — formularea capacității utilizabile vs publicată în funcție de etapă
- Încărcare: test AC/DC acolo unde este posibil, conector/clapă, cabluri, istoric de încărcare, comportament de precondiționare, clasa de vârf derivată DC
- Șasiu: anvelope, uzură neuniformă, frâne, suspensie, alinierea direcției, suspensie pneumatică acolo unde este montată — dimensiunea roților afectează autonomia și mersul
- Electric: 12V istoric test de sarcină, defecțiuni stocate, afișaj curbat / camere, ADAS, climă/pompă de căldură acolo unde este prevăzută
- Software: versiunea OS/iDrive, campanii Remote Software Upgrade / OTA, ConnectedDrive — nu presupuneți MY = generarea OS
- Claritatea etapei: original 40/50/M60 vs 2025+ 45/60/M70 — aceeași generație I20, pachete și rezultate publicate diferite
- Caroseria: vopsea, goluri din panouri, carcasă sub caroserie / baterie, reparații accidentale, starea zonei portului de încărcare
- Documente: BMW istoric de service, facturi, rechemari, rapoarte baterie, înregistrări de încărcare, inspecții, chei, manuale
- Interval de așteptări: comparați foaia WLTP cu specificațiile roții și clima - respingeți afirmațiile de „sănătate” pentru o singură călătorie
- Greutăți/remorcare: confirmați bordura, sarcina utilă, sarcina pe acoperiș și remorcarea frânată pentru derivat și piață (specific configurației — până la 2.500 kg citate pe unele foi xDrive40 originale)
- Test drive: verificați comportamentul sesiunii DC, ADAS, modurile regen, comportamentul 12V wake și versiunea iDrive înainte de cumpărare
20. Dețineți un iX? Protejați-i valoarea de revânzare
Pentru un flagship electric SAV, povestea proprietății este mai mult decât kilometraj. Sănătatea bateriei, istoricul de încărcare, stadiul software-ului, întreținerea, înregistrările frânelor/anvelopelor și reparațiile documentate pot deveni toate parte din proveniența vehiculului. Cunoaște-ți mașina. Înregistrați-i istoria. Conectați-vă cu proprietarii. Păstrează-i povestea.
- Adăugați iX la Garage — înregistrare digitală gratuită de proprietate
- Înregistrați starea bateriei, istoricul de încărcare și versiunile de software OS/iDrive
- Track CBS service, inspecții, reparații, anvelope/frâne și rechemari cu facturi
- Notați etapa de producție (original / 2025+) și derivată în profilul Garaj
- Înregistrați comportamentul de precondiționare și notele de sesiune DC ca proveniență a încărcării
- Construiți un Transfer Pack pentru următorul proprietar
Teme comune raportate de proprietar
Nu sfaturi de diagnosticare - proprietarii de teme se documentează adesea în istoricul serviciilor. Verificați întotdeauna motorul și anul exact.
DC / AC performanță de încărcare Vârfurile
DC variază în funcție de derivată și etapă — aproximativ 150 kW (original xDrive40), ~195–200 kW clasa (original pachet mare/clasa M70) și ~175–195 kW pe multe __clasă. AC este de obicei 11 kW. Înregistrați condițiile sesiunii, precondiționările și întreruperile — nu doar revendicările din broșura kW.
Sănătatea bateriei și variația autonomiei
Păstrați separat brut față de net/utilizabil: original xDrive40 71/76,6 · xDrive50 105,2/111,5 · 2025+ xDrive45 94,8 net · xDrive60 109,1 net. · ___109,8 (BMW UK formularea lansării). Gama variază în funcție de roți, treaptă, temperatură și sarcină — nu deduceți SoH numai din afișarea intervalului.
Software / iDrive / Remote Software Upgrade
Afișajul curbat, generarea iDrive și stadiul sistemului de operare evoluează cu OTA și actualizări ale distribuitorului. Înregistrați versiunea, data și orice campanie - nu presupuneți că anul modelului este egal cu generarea software-ului.
12V baterie auxiliară
O 12V slabă poate cauza lipsă de trezire, avertismente sau ciudații de încărcare chiar și cu un pachet HV sănătos. Testul de încărcare și înlocuirea buștenilor separat de proveniența bateriei de tracțiune.
Ghiduri și liste de verificare
Mai multe modele BMW
Comparați platformele, temele de servicii și instrumentele de istoric al serviciilor digitale din întreaga gamă.
FAQ
Este BMW iX electric X5?+
Nu. Ocupă un spațiu similar de lux-SAV, dar este un model electric BMW i dedicat, cu propriul pachet de arhitectură și tehnologie — nu o combustie X5 cu o insignă a bateriei.
Este iX același cu iX3?+
Nu. iX și iX3 sunt linii de model separate. iX a fost lansat mai devreme ca flagship-ul tehnologiei electrice a BMW; iX3 s-a mutat ulterior în generația Neue Klasse. Nu îmbina niciodată specificațiile I20 iX cu iX3.
A iX a primit o nouă generație în 2025?+
Nu. Mașina din 2025 este o actualizare cuprinzătoare a modelului din linia de modele iX / I20 — nu o a doua generație. Păstrați datele originale xDrive40/50/M60 separate de 2025+ xDrive45/60/M70.
Care iX are cea mai mare rază de acțiune?+
Actualizat xDrive60 este versiunea cheie cu rază lungă de acțiune în gama 2025, cu BMW citând până la 701 km WLTP în materialul de lansare european. Gama reală depinde de piață, roți, anvelope și echipamente - nu tratați niciodată o singură foaie ca fiind o lege globală.
Este iX bun pentru condusul pe distanțe lungi?+
Da. Derivatele bateriei mari, sistemele de propulsie eficiente, managementul termic și încărcarea DC de mare putere îl fac unul dintre cele mai puternice EV-uri de lux pe distanțe lungi – deși gama reală rămâne dependentă de viteză și temperatură.
Cumpărătorii uzați ar trebui să primească un raport privind starea bateriei?+
Da. Un diagnostic independent al sănătății bateriei este una dintre cele mai utile completări la o înregistrare de proveniență iX folosită - mult mai utilă decât o singură declarație de rază afișată.
Discuții proprietari iX
Ultimele conversații ale proprietarilor BMW iX din club.
Încă nu există discuții pentru iX. Fii primul proprietar care începe o conversație!
Pune o întrebare / Publică o fotografieAlătură-te comunității BMW Owners Club
Adăugați-l gratuit la The Owners Club pentru a urmări cronologia de întreținere, pentru a importa istoricul MOT din Marea Britanie și pentru a transfera proveniența verificată atunci când vindeți.