Owners Club · Istoric digital de service

BMW iX3 Owners Club — Întreținere și proveniență

Resursa proprietarilor independenți. Această pagină este produsă de The Owners Club și nu este afiliată, aprobată sau sponsorizată de BMW AG sau BMW UK. Informațiile de mai jos sunt adunate din surse publice și trebuie confirmate în manualul vehiculului dvs. (VIN) sau de la un comerciant autorizat BMW înainte de a rezerva munca. Numele iX3 acoperă două generații fundamental diferite: G08 (X3 G01-derivat, Gen5 eDrive, 400 V, RWD) și RWD) și Neue Klasse___Neue Klasse_______1 eDrive, 800 V, RWD/AWD, Panoramic iDrive). Acestea nu trebuie comasate într-o singură specificație tehnică continuă.

Dețineți un iX3? Creați o înregistrare digitală a identității generației, starea bateriei, istoricul de încărcare, evenimentele de service, actualizările software/OTA, lucrările frâne/anvelope și documente de proprietate. Cea mai puternică cale de produs aici este EV cunoștințe → claritatea generației → înregistrarea bateriei și încărcării → istoricul serviciilor digitale → proveniența → Transfer Pack.

Ați ajuns dintr-o căutare în club? Vezi potrivirea exactă BMW iX3 Clubul proprietarilor aterizare — apoi utilizați acest hub pentru platforme, probleme și clusterul complet de ghidare.

BMW iX3
Ilustrație de studio

Ultimele iX3 știri

Actualizat 2026
  • Dezvoltare globală/nouă generațieGlobal

    Neue Klasse iX3 se lansează

    BMW a dezvăluit noul iX3 în septembrie 2025 ca primul model de serie Neue Klasse — arhitectura Gen6 eDrive, 800 V și o pauză clară față de G08.

    2025BMW Lansare grup/model

  • Tehnic / derivatEuropa / Global

    iX3 50 xDrive — Gen6 tehnologie emblematică

    Versiunea de producție inițială Neue Klasse: 345 kW / 469 hp, 645 Nm, cu două motor AWD, 800 V încărcând până la 400 hp și până la __TOK __8__5_0K și Nm Cifrele europene inițiale ale lui BMW.

    2025BMW Grup / tehnic

  • Lansare regională / derivatăUK piață

    iX3 40 de unități UK interval

    BMW a anunțat tracțiunea spate iX3 40 pentru UK în martie 2026: 235 kW / 320 hp, 500 Nm, Nm, până la Nm, 300 kW DC și până la 395 mile WLTP — extinderea Neue Klasse dincolo de 50 xDrive.

    2026BMW UK / produs

Citește mai întâi — două iX3 generații, o insignă

Pentru iX3, cele mai importante date de proprietate sunt identitatea generației (G08 vs Neue Klasse), arhitectura bateriei (400 V Gen5 vs 800 V Gen6), derivata (G08 · G081 ·__ G081) xDrive), capacitatea de încărcare, starea bateriei, stadiul software/electronică, managementul termic, 12V, istoricul service-ului, rechemarile și specificațiile specifice pieței. Nu suprascrieți cifrele G08 cu date Neue Klasse 40/50. Nu tratați G08 LCI ca pe o nouă generație. Nu tratați WLTP mile ale unei piețe ca fiind o lege globală.

1. Generații și etape tehnice

  • Generația 1 — G08 (2020/2021–2025)
    Ilustrație de studio

    Generația 1 — G08 (2020/2021–2025)

    Prima producție iX3, strâns legată de familia X3 G01. Arhitectura BMW eDrive, 400 V de generația a cincea, tracțiune spate. Specificații de lansare: 210 kW / 286 hp · 400 Nm · 0–100 km/h în 6,8 s · viteză maximă 180 km/h / 112 mph · 80 kWh kWh brută / 74 ___0 _ _ 112 mph kW DC · 11 kW AC · până la ~460 km WLTP în specificațiile originale europene. UK livrări clienți din vara 2021.

  • G08 LCI — etapa din G08 (nu o nouă generație)

    Actualizare ciclului de viață în interiorul G08: detalii revizuite de exterior, iluminare și interior/control; Poziționare M Sport pe multe piețe. Continuă RWD, Gen5 eDrive, baterie clasa 80/74 kWh și 150 kW DC. Cataloagele de piese BMW identifică G08 BEV și G08 BEV LCI ca etape de producție — nu generații separate.

  • Generația 2 — Neue Klasse / NA5 (2025/2026–)
    Ilustrație de studio

    Generația 2 — Neue Klasse / NA5 (2025/2026–)

    Generație de modele complet noi și primul vehicul Neue Klasse de producție în serie. Premieră mondială septembrie 2025; producție de la sfârșitul anului 2025; Lansare europeană primăvara 2026; US lansare vara 2026. A șasea generație eDrive, 800 V, celule cilindrice, patru electronice „superbrains”, Panoramic iDrive, Operating System X, Heart of Joy. Nu un G08 facelift.

Leagă întotdeauna cifrele de putere, baterie, autonomie și încărcare la generație, derivat, stadiu de producție și piață — confirmați VIN. VCE trebuie să înscrie G08 și Neue Klasse ca generații diferite (400 V/Gen5 vs 800 V/Gen6).

2. Stilul corpului

  • Vehicul pentru activități sportive cu cinci uși (SAV)

    Ambele generații sunt cu cinci uși SAV / cinci locuri cu baterii de înaltă tensiune montate pe podea. G08 utilizează o unitate eDrive integrată montată în spate (RWD). Neue Klasse oferă RWD (40) sau cu motor dublu AWD (50 xDrive). Nu copiați dimensiunile Neue Klasse în înregistrările G08.

3. Baterie și sistem de înaltă tensiune

Distingeți întotdeauna formularea brută de cea utilizabilă de cea publicată. Generațiile folosesc diferite formate de celule și tensiuni - nu îmbina niciodată pachetele.

  • G08: 188 celule prismatice · 10 module · 80 kWh brut · ~74 kWh utilizabile · 400 V · management termic integrat
  • Neue Klasse: celule Gen6 cilindrice · 800 V · densitate de energie celulară cu ~20% mai mare față de generația anterioară (instrucțiunea BMW)
  • iX3 40 (UK publicat): 82,6 kWh capacitatea bateriei — păstrează formularea BMW; confirmați brut/net pe foaia VIN când este disponibil
  • iX3 50 xDrive (publicat): 108,7 kWh capacitate baterie — etichetat pe piață/config; confirma VIN
  • Înregistrați starea garanției, diagnosticarea SoH, avertismentele HV și reparațiile legate de baterie ca proveniență separată - nu deduceți niciodată starea de sănătate doar din intervalul afișat

Chimia bateriei, comportamentul BMS și curbele de încărcare ar trebui să provină din documentația BMW pentru VIN și generație — nu inventați o singură „dimensiune a bateriei iX3”.

4. Derivate și sisteme de propulsie

Trei variante primare publicate de-a lungul a două generații. Nu suprascrieți specificațiile mai vechi G08 cu cifrele actuale de 40/50.

  • G08 iX3 — tracțiune spate

    210 kW / 286 hp · 400 Nm · RWD · 0–100 km/h în 6,8 s · 180 km/h / 112 mph limitat · 80_TOK2__ · RWD RWD 150 kW · AC 11 kW · Gen5 eDrive · 400 V. Confirmați VIN și fișa de piață.

  • Neue Klasse iX3 40 — tracțiune pe roată spate (încadrare UK)

    UK Anunț martie 2026: 235 kW / 320 hp · 500 Nm · RWD · spate unic EESM · 0–62 mph în · 8,24 mph · 5,124 mph. kWh · până la 300 kW DC · până la 395 mile WLTP · 800 V · încărcare bidirecțională acolo unde este echipat. Primele livrări UK sunt planificate în vara 2026. Etichetate pe piață — nu o foaie universală globală.

  • Neue Klasse iX3 50 xDrive — cu motor dublu AWD

    345 kW / 469 hp · 645 Nm · cu două motoare electrice AWD · 0–100 km/h în 4,9 s · 210 km/h / 130 mph până la 130 mph · _0 · _0 kW DC · până la ~372 km WLTP adăugat în 10 minute în BMW condițiile declarate · provizoriu WLTP 679–805 km în funcție de specificație · Gen6 eDrive · celule cilindrice

Renderile exacte, intervalul, greutatea proprie și echipamentele sunt specifice generației, derivatelor, anului modelului și pieței. Utilizați selectorul de piață pentru încadrarea regională.

5. Încărcare

  • G08 AC: maxim 11 kW (trifazat acolo unde este cazul în specificațiile europene)
  • G08 DC: până la 150 kW · BMW cotat ~0–80% în ~34 minute · ~100 km WLTP în ~10 minute în condiții adecvate
  • Neue Klasse 50 xDrive: 800 V · până la 400 kW DC · ~372 km WLTP adăugați în 10 minute (BMW condițiile menționate)
  • Neue Klasse 40: 800 V · până la 300 kW DC · UK materialul citează ~186 mile / 299 km autonomie în 10 minute
  • Înregistrați evenimentele de încărcare cu data, kilometrajul, SoC înainte/după, AC/DC, furnizor, energie, vârf kW, durata, versiunea software și defecțiuni

Performanța reală depinde de SoC, temperatura bateriei, capacitatea încărcătorului, precondiționare, temperatura ambiantă, încărcarea stației și software-ul vehiculului. Înregistrați sesiunile separat de ștampilele atelierului - și întotdeauna generați etichete.

6. Gamă — etichetate pe piață și generație

Nu prezentați niciodată o valoare WLTP ca universală pentru fiecare iX3. Gama de stocare specifică pieței, configurației și generației.

  • G08: până la ~460 km WLTP în specificația europeană originală · UK material de lansare până la ~279 mile, în funcție de test/specificație
  • Neue Klasse 50 xDrive: provizoriu EU WLTP aproximativ 679–805 km / 421–500 mile
  • Neue Klasse 40: BMW UK citează până la 395 mile WLTP
  • Distanța în lumea reală variază în funcție de roți, anvelope, echipament, temperatură, viteză, stil, sarcină utilă, HVAC și temperatura bateriei

Nu copiați niciodată fișa WLTP a unei țări pe o altă piață sau de la Neue Klasse pe G08.

7. Recuperare și frânare

Recuperarea adaptivă și regenerarea reglabilă sunt disponibile în funcție de configurație. Regen reduce utilizarea frânei de frecare, dar nu elimină inspecția discurilor, plăcuțelor, lichidului și coroziunii — EV-urile cu kilometraj redus pot dezvolta în continuare coroziunea discurilor.

8. Software și electronică

Software-ul este o componentă de bază a proprietății – iar generațiile diferă brusc.

  • G08: generarea unității principale de urmărire, versiunea sistemului de operare BMW, hărți de navigare, ConnectedDrive, Digital Key, istoric OTA, pachet ADAS
  • Neue Klasse: patru „supercreieri” de înaltă performanță, Heart of Joy controlul transmisiei/dinamicii
  • Neue Klasse: BMW Panoramic iDrive (concept de afișare pe lățime completă, interacțiune haptică/voce)
  • Neue Klasse: BMW Operating System X — reprezintă separat de mediul software G08

Nu presupuneți că anul modelului este egal cu generarea software-ului. Păstrați proveniența software-ului pe lângă evidențele de încărcare și service.

9. Dimensiuni și greutăți (Neue Klasse etichetate)

Neue Klasse UK date tehnice (nu copiați în înregistrările G08). Dimensiunile exacte G08 variază în funcție de roți/echipament/omologare — confirmați VIN.

  • Neue Klasse lungime / lățime / înălțime: 4.782 / 1.895 / 1.635 mm (UK citat)
  • Neue Klasse ampatament: 2.897 mm
  • Neue Klasse bagaje: 520–1.750 L · depozitare frontală 58 L (UK citat)
  • Neue Klasse sarcină utilă: 540 kg · sarcină pe acoperiș 75 kg · remorcare frânată până la 2.000 kg în specificația UK citată
  • G08: X3 G01 ambalaj derivat din SAV — stocare dimensiuni/greutate/remorcare de VIN/piață/MY

Dimensiunile și greutățile publicate sunt specifice configurației și generației.

10. Profesioniști cinstiți

  • Caracteristici puternice de conducere BMW pentru un SUV electric
  • G08 oferă ambalaje familiare bazate pe X3 cu aspect neobișnuit pentru epocă RWD EV
  • G08 DC 150 kW a fost competitiv pentru era lansării
  • Neue Klasse îmbunătățește dramatic încărcarea (800 V · până la 300/400 kW DC)
  • Interval de potențial foarte mare pe iX3 50 xDrive (etichetat pe piață WLTP)
  • Neue Klasse software/electronică schimbare pasă (Panoramic iDrive · OS X · Heart of Joy)
  • Capacitate utilă a bagajelor și BMW integrarea ecosistemului de încărcare pe mașinile aplicabile

11. Dezavantaje sincere / lucruri de luat în considerare

  • G08 se bazează pe o arhitectură mixtă X3, mai degrabă decât pe o platformă EV
  • G08 performanța de încărcare este modestă față de vârfurile Neue Klasse 800 V
  • G08 este doar RWD — nu există din fabrică xDrive
  • Numele iX3 acoperă acum două generații foarte diferite din punct de vedere tehnic — riscul de confuzie a cumpărătorului
  • Masa vehiculelor grele afectează anvelopele, frânele și eficiența; roțile mari pot reduce raza de acțiune
  • Cumpărătorii uzați trebuie să verifice starea bateriei în loc să se bazeze pe intervalul afișat

12. Teme comune raportate de proprietar

Fără sfaturi de diagnostic – categorii de discuții de documentat. Nu tratați ca defecte confirmate decât dacă sunt susținute de documentația producătorului, retrageri sau dovezi de încredere.

  • Încarcare

    G08: AC/DC erori de comunicare, întreruperi, probleme cu porturile de încărcare. Neue Klasse: 800 V compatibilitate cu încărcătorul, fiabilitatea sesiunii, echipamente bidirecționale/suport pe piață — colectați date timpurii; nu inventați pretenții de scadență.

  • Baterie

    Variația intervalului, comportamentul SoC, managementul termic, starea de sănătate percepută — păstrați diagnosticele separate de estimările călătoriei; generarea de etichete.

  • Software

    G08: ConnectedDrive / ciudatenii de infotainment. Neue Klasse: Panoramic iDrive comportament, OS X stabilitate, OTA campanii, ADAS calibrare.

  • 12V sistem

    Starea de joasă tensiune a bateriei, comportament trezire/somn — 12V slab poate imita defecțiunile HV la ambele generații.

  • Șasiu și plimbare

    Zgomotul suspensiei, uzura anvelopelor, alinierea pe un SAV bogat în cuplu — în special cu opțiuni de roți mai mari.

  • Frâne

    Coroziunea discului din cauza regenerării insuficiente, uzura plăcuțelor/discului, vârsta fluidului și senzația de frână.

  • Anvelope și roți

    Uzură pe EV grele, evaluări de sarcină/viteză, configurații de iarnă/vară, compromisuri privind eficiența dimensiunii roților și impactul asupra intervalului.

13. Service și întreținere (EV)

Bateria electrică nu înseamnă că nu necesită întreținere. BMW iX3 urmează Condition Based Service (CBS) — intervalele variază în funcție de piață, generație, anul model și utilizare. Verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN pentru BMW în iDrive. Nu copiați intervalele de ulei ICE X3 pe un EV.

ArticolInterval tipicNote
Inspecție/service EV programată (iX3)CBS — adesea anual / ~10.000–12.000 mile (confirmați iDrive)Conștient de generație CBS — G08 și Neue Klasse ambele necesită inspecții documentate. Indiferent de iDrive afișat pentru acest VIN.
Lichid de frânăCBS (deseori ~24 luni)Lichidul absoarbe umezeala chiar și atunci când regenerarea reduce uzura plăcuțelor.
12V test baterieFiecare serviciu / mai devreme dacă apar simptomeLoad-test — separat de proveniența pachetului HV.
Cabină / filtru de polenCBS / adesea ~12 luniObișnuință anuală pe majoritatea EV-urilor.
Anvelope și aliniereObișnuit / fiecare serviciuSAV EV + masa/cuplu; alegerea roții afectează autonomia.
Plăcuțe de frână / discuri / coroziuneFiecare serviciuRegen poate lăsa discurile subutilizate — inspectați pentru coroziune.
Suspensie și direcțieFiecare serviciu / după cum este necesarAmortizatoare, tufișuri, aliniere — jurnal cu facturi.
Circuite de răcire/sistem termicPer program BMWHV și bucle termice cabină — lucrare de specialitate EV; arhitectură specifică generației.
Inspecția sistemului de înaltă tensiunePer BMW program / campanieTehnician autorizat EV — avertismente în jurnal; 400 V G08 vs 800 V Neue Klasse.
Verificare software / OTALa service sau când vi se solicităÎnregistrați versiunea OS/iDrive + data (OS X / Panoramic iDrive pe Neue Klasse).
Sănătatea bateriei/diagnostic (acolo unde este oferit)Proprietar/dealer/terțEveniment de proveniență separat – nu „intervalul arată bine”.
Sistem de încărcare/port/cabluFiecare serviciu / după cum este necesarTag AC/DC sesiuni cu vârf de generare (clasa 150 vs 300/400 kW).

Intervalele de service variază în funcție de piață, generație, anul model și derivat. Verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN pentru BMW.

14. EV starea bateriei și proveniența

Sănătatea bateriei este o categorie de proveniență de primă clasă. Distingeți diagnosticele producătorului, estimările de interval raportate de proprietar și testele de la terți.

  • SoH % / raport de diagnosticare, dată, kilometraj, furnizor de teste
  • Generație + derivată + arhitectură de încărcare la momentul testării
  • Notele de comportament de încărcare și versiunea software la momentul testării
  • Starea garanției, avertismente HV, reparații module și lucrări legate de baterie
  • Depozitați documente împotriva vehiculului pentru revânzare / Transfer Pack

Nu deduceți niciodată starea bateriei doar din intervalul afișat. Înregistrările de încărcare rămân separate de ștampilele atelierului.

15. Inspecție și stare tehnică

Terminologia se adaptează în funcție de țară — nu denumește niciodată testul fiecărei piețe „MOT”. UK MOT, Spania ITV, Polonia/Ungaria inspecție periodică, Turcia TÜVTÜRK, US sisteme de stat și alte reguli locale.

  • Înregistrați certificatul local separat de ștampilele de service ale producătorului
  • Utilizați selectorul de piață pentru numele sistemului local și legăturile de autoritate
  • EV articolele specifice (HV avertismente de izolare, starea anvelopei/frânelor, suspensie) contează în continuare
  • Nu combinați o inspecție periodică trecută cu ștampila de serviciu BMW CBS EV

Confirmați cerințele pentru piața de înmatriculare a vehiculului.

16. Rechemari și campanii

  • Verificați VIN pe portalurile oficiale de siguranță BMW / naționale pentru piața dvs.
  • Înregistrați ID-ul campaniei, data finalizării și versiunea software după lucru
  • Nu presupuneți că o campanie dintr-o piață sau generație se aplică fiecărui iX3 din întreaga lume

Rechemarea și disponibilitatea campaniei variază în funcție de piață, data de producție, versiunea software și VIN. Nu afișa niciodată „această mașină nu are rechemare” decât dacă VIN specific a fost verificat cu o sursă autorizată.

17. Evaluări de siguranță

Citiți listele de siguranță specifice generației Euro NCAP / regionale atunci când sunt publicate. Nu presupuneți că G08 și Neue Klasse împărtășesc evaluări sau domenii ale echipamentelor identice fără a verifica pagina oficială de rezultate pentru vehiculul respectiv.

18. Resurse oficiale

Legăturile oficiale sunt pentru comoditate. The Owners Club nu are nicio relație comercială cu BMW AG. Confirmați manualele, condițiile de încărcare și baterie față de propria dumneavoastră documentație.

  • BMW UK — model de date tehnice pentru foile iX3 40 / 50 xDrive și anterioare G08 unde au fost arhivate
  • BMW Group PressClub — Neue Klasse și G08 anunțuri tehnice publice
  • GOV.UK / DVSA — UK rechemare și verificări ale siguranței vehiculului (pe baza VIN)
  • Autorități naționale de control tehnic pentru piața dumneavoastră de înmatriculare

19. Cumpărarea unui iX3 second hand

  • Identitate: VIN · generație (G08 vs Neue Klasse) · G08 vs G08 stadiu LCI · derivat (40 / 50 xDrive) · piață · MY · istoric de import
  • Baterie: dovezi de sănătate, garanție, avertismente HV, performanță de încărcare, reparații — formularea capacității în funcție de generație
  • Încărcare: test AC/DC acolo unde este practic; G08 ≤150 kW vs Neue Klasse 300/400 kW clasa; echipament bidirecțional dacă este revendicat
  • Șasiu: anvelope, uzură neuniformă, frâne, suspensie, alinierea direcției, sub caroserie
  • Electric: 12V test de sarcină, defecțiuni stocate, camere/ADAS, climă/pompă de căldură acolo unde este prevăzută
  • Software: versiunea OS/iDrive — G08 stack vs Panoramic iDrive / OS X pe Neue Klasse; OTA/istoricul campaniei
  • Caroseria: vopsea, goluri din panouri, zona portului de incarcare, reparatii accidentale
  • Documente: BMW istoric de service, facturi, rechemari, rapoarte baterie, înregistrări de încărcare, inspecții, chei
  • Interval de așteptări: comparați generația etichetată WLTP cu roți/climă – respingeți afirmațiile de „sănătate” pentru o singură călătorie
  • Test drive: verificați comportamentul sesiunii DC, ADAS, modurile regen, 12V wake și versiunea software înainte de cumpărare

20. Dețineți un iX3? Protejați-i valoarea de revânzare

Pentru un SAV electric al cărui ecuson se întinde pe două arhitecturi, povestea proprietății este mai mult decât kilometraj. Identitatea generației, starea bateriei, istoricul de încărcare, stadiul software, service-ul, înregistrările frânelor/anvelopelor și reparațiile documentate devin proveniență. Cunoaște-ți mașina. Înregistrați-i istoria. Conectați-vă cu proprietarii. Păstrează-i povestea.

  • Adăugați iX3 la Garage — înregistrare digitală gratuită de proprietate
  • Generarea înregistrărilor (G08 / Neue Klasse), derivată, starea bateriei și istoricul de încărcare
  • Track CBS service, inspecții, reparații, anvelope/frâne și rechemari cu facturi
  • Notați generarea de software/OS (G08 stivă vs OS X / Panoramic iDrive)
  • Înregistrați notele de sesiune DC cu arhitectura (400 V vs 800 V) ca proveniență a taxării
  • Construiți un Transfer Pack pentru următorul proprietar

Generații și platforme

  • iX3 G08 (2020/2021–2025) (2020–2025)

    BMW CLAR · Electric drive

  • iX3 Neue Klasse (2025/2026–) (2025–2026)

    BMW Neue Klasse · Electric drive

Teme comune raportate de proprietar

Nu sfaturi de diagnosticare - proprietarii de teme se documentează adesea în istoricul serviciilor. Verificați întotdeauna motorul și anul exact.

  • DC / AC încărcare — legat de generație

    G08 atinge vârfuri la ~150 kW DC pe 400 V. Neue Klasse este 800 V cu până la 300 kW (40) sau 400 kW (50 xDrive). Înregistrați condițiile sesiunii în funcție de generație — nu lipiți niciodată vârfurile Neue Klasse pe un G08 VIN.

  • Sănătatea și arhitectura bateriei

    G08 pachet de lansare: 80 kWh brut / ~74 kWh utilizabil, prismatic. Neue Klasse utilizează celule Gen6 cilindrice cu capacități diferite publicate prin derivat. Nu deduceți niciodată SoH numai din intervalul afișat.

  • Software / iDrive / generare OS

    G08 stivele de software diferă în funcție de anul model. Neue Klasse introduce Panoramic iDrive, Operating System X și Heart of Joy — o arhitectură electronică diferită. Înregistrați separat versiunea, data și campania.

  • 12V baterie auxiliară

    O 12V slabă poate cauza lipsă de trezire, avertismente sau ciudații de încărcare chiar și cu un pachet HV sănătos. Testul de încărcare și înlocuirea buștenilor separat de proveniența bateriei de tracțiune la ambele generații.

Ghiduri și liste de verificare

Mai multe modele BMW

Comparați platformele, temele de servicii și instrumentele de istoric al serviciilor digitale din întreaga gamă.

Toate modelele BMW →

FAQ

Este BMW iX3 același cu BMW X3?+

Nu. G08 iX3 este strâns legat de arhitectura G01 X3, dar este un model electric cu baterie cu un sistem de propulsie electric și baterie dedicat. iX3 2025/26 este o generație complet nouă de modele Neue Klasse.

Câte generații de BMW iX3 există?+

Două generații majore/arhitecturi model: G08 (2020/2021–2025) și Neue Klasse / NA5 (2025/2026 – prezent). Nu le tratați ca pe un model tehnic continuu.

Este G08 LCI o nouă generație?+

Nu. G08 LCI este un ciclu de viață/etapă de actualizare în G08 — design și echipamente revizuite — încă Gen5 eDrive, 400 V și RWD cu aceeași baterie/clasă de încărcare.

Este iX3 din 2025 un lifting al G08?+

Nu. BMW îl descrie ca un model de nouă generație și primul vehicul Neue Klasse de serie — Gen6 eDrive, 800 V, electronică nouă.

Fiecare iX3 are xDrive?+

Nu. G08 era doar cu tracțiune spate. Neue Klasse include iX3 40 (RWD) și iX3 50 xDrive (AWD). Confirmați derivatul pe VIN.

Fiecare iX3 folosește încărcarea 800 V?+

Nu. G08 utilizează o arhitectură de clasă 400 V cu până la 150 kW DC. Neue Klasse folosește 800 V cu până la 300/400 kW DC în funcție de derivat.

Discuții proprietari iX3

Ultimele conversații ale proprietarilor BMW iX3 din club.

Încă nu există discuții pentru iX3. Fii primul proprietar care începe o conversație!

Pune o întrebare / Publică o fotografie

Alătură-te comunității BMW Owners Club

Adăugați-l gratuit la The Owners Club pentru a urmări cronologia de întreținere, pentru a importa istoricul MOT din Marea Britanie și pentru a transfera proveniența verificată atunci când vindeți.

Privacy & Performance

BMW iX3 Owners Club — Întreținere și proveniență | The Owners Club