Owners Club · Istoric digital de service
BMW i4 Owners Club — Întreținere și proveniență
Resursa proprietarilor independenți. Această pagină este produsă de The Owners Club și nu este afiliată, aprobată sau sponsorizată de BMW AG sau BMW UK. Informațiile de mai jos sunt adunate din surse publice și trebuie confirmate în manualul vehiculului dumneavoastră (VIN) sau de la un dealer autorizat înainte de a rezerva munca. i4 este BMW cu baterie electrică Gran Coupé pe platforma G26 — producție din 2021, cu o actualizare majoră a produsului în iulie 2024 și o etapă de eficiență/M60 în iulie 2025 în cadrul aceleiași singure generații. Nu este un înlocuitor de generație separată după 2024.
Dețineți un i4? Creați o înregistrare digitală a stării de sănătate a bateriei, a istoricului de încărcare, a evenimentelor de service, a actualizărilor software/OTA, a managementului termic, a lucrărilor de frână/anvelope și a documentelor de proprietate. Cea mai puternică cale de produs aici este EV cunoștințe → înregistrarea bateriei și încărcării → istoricul serviciilor digitale → proveniența → Transfer Pack. Cunoaște-ți i4. Înregistrați-i istoria. Demonstrează-i starea. Păstrează-i povestea.
Ați ajuns dintr-o căutare în club? Vezi potrivirea exactă BMW i4 Clubul proprietarilor aterizare — apoi utilizați acest hub pentru platforme, probleme și clusterul complet de ghidare.

Ultimele i4 Știri
Actualizat 2025- Cel mai recentă actualizare tehnicăGlobal
Vara 2025 SiC stadiul de eficiență și M60 xDrive
Din iulie 2025 BMW a introdus electronica de putere cu carbură de siliciu pentru eDrive35 și eDrive40 (aproximativ 4,5% îmbunătățire a consumului citată; până la ~22 km în plus WLTP în funcție de configurație) și noul WLTP la eDrive40 la gama eDrive40 kW / 601 hp — încă în G26, nu o nouă generație.
Iulie 2025Global / tehnic
- Software / încărcare / eficiențăGlobal
Actualizare produs în 2024 — OS 8.5 și xDrive40
Reîmprospătarea din iulie 2024 a adus iluminare/design revizuit, actualizări Curved Display, BMW Sistem de operare 8.5 cu QuickSelect și noul xDrive40 (295 kW / 401 __TO). Este o actualizare majoră a produsului din G26 — nu o a doua generație.
Iulie 2024Software/eficiență
- Relevant pentru piață / proprietateMarea Britanie
UK M60 încadrare tehnică — etichetate pe piață
Datele tehnice actuale BMW UK pentru listele M60 xDrive 442 kW / 601 hp, 795 Nm, Nm, xDrive, kW, kW, hp, Nm, hp 81,1 kWh, DC până la 205 kW și 311–338 mile WLTP (dependent de configurare). Tratați ca UK încadrare de piață — nu o foaie universală i4.
Citiți mai întâi — EV Gran Coupé încadrarea proprietății
Pentru i4, cele mai importante date de proprietate sunt starea bateriei, istoricul de încărcare, managementul termic, software-ul, 12V, sistemele de înaltă tensiune, frânele/anvelopele/suspensiile, istoricul service-ului, rechemarile și specificațiile specifice pieței. Nu inventați o a doua generație pentru 2024. Nu tratați M50 → M60 ca pe o schimbare de generație. Nu copiați niciodată cifra WLTP sau kWh a unei piețe ca adevăr global.
1. Generații și platforme
G26 — 2021 – prezent (o generație)
Generație cu un singur nucleu. i4 utilizează arhitectura flexibilă derivată din CLAR a lui CLAR, adaptată pentru acționarea electrică de înaltă tensiune și eDrive de a cincea generație. Împărtășește un context larg de corp/producție cu Seria 4 Gran Coupé, păstrând în același timp propria identitate de model i4 și codificare G26. Livrările UK au început în noiembrie 2021 cu eDrive40 RWD și M50 xDrive AWD.
Etape tehnice/produs (nu generații noi)
Lansare 2021: eDrive40 + M50, ~83,9 kWh încadrare pe distanță lungă brută, DC până la 205 kW, pompă de căldură, 470–1.290 L. Extindere 2022/23: eDrive35 pe multe piețe. Actualizare produs iulie 2024: reîmprospătare design/interior, OS 8.5 QuickSelect, xDrive40 (295 kW/401 hp, 600 Nm; lansare globală WLTP444–5_44 km). Etapa de eficiență iulie 2025: SiC electronică de putere pe eDrive35/40 (~4,5% îmbunătățire a consumului citată; până la ~22 km în plus WLTP în funcție de configurație) și nou M60 xDrive (442 hp, TOK19 __, hp Nm, 0–100 3,7 s) înlocuind M50 ca interval de vârf.
Numele pieței, echipamentele și rezultatele exacte variază. Legați întotdeauna cifrele de putere, baterie, autonomie și încărcare la derivat, anul model, stadiul de producție și piață — confirmați VIN. Modelele înrudite (subiecte despre șasiu din seria 4 Gran Coupé, subiecte iX1/iX3 EV) pot avea o relevanță tehnică mai scăzută — nu vă asumați niciodată identitatea pieselor.
2. Stilul corpului
5 uși Gran Coupé (liftback)
Stil coupé cu patru uși Gran Coupé cu hayon liftback — cinci locuri. Bagajul 470 L se extinde la 1.290 L. Spatele spate/accesul reflectă linia plafonului coupé-ului. Greutatea proprie exactă și sarcina utilă variază în funcție de grup motoare (UK M60 încadrare ≈ 2.285 kg de sarcină utilă / 520 kg de sarcină utilă – etichetată pe piață).
3. Baterie și sistem de înaltă tensiune
Pachet litiu-ion montat pe podea pentru generația a cincea eDrive. Deosebiți întotdeauna capacitatea brută, netă și utilizabilă. Diferitele numere kWh publicate nu sunt dovezi ale unei noi generații.
- Lansați eDrive40/M50 încadrare pe distanță lungă: aproximativ 83,9 kWh brut (BMW informații de lansare)
- Datele tehnice curente BMW UK pentru listele M60 81.1 kWh — etichetate pe piață; definiția poate diferi de cifrele brute de lansare
- eDrive35 utilizează o baterie mai mică decât familia cu rază lungă de acțiune în multe configurații - stocați până la VIN/data de producție
- Gestionare termică integrată cu funcționalitate pompă de căldură pentru cabină, baterie HV și motor; managementul termic anticipat pentru eficienta incarcarii
- Înregistrați SoH cu metodologia de testare, versiunea software, istoricul de încărcare, garanție și reparații HV — nu deduceți niciodată starea numai din intervalul afișat
Pastrați numărul piesei bateriei, generarea celulei/modulului, data producției și versiunea software-ului atunci când sunt disponibile. Nu inventați chimie.
4. Derivate și sisteme de propulsie
Reductor cu 1 viteză pe tot parcursul. Rezultatele de mai jos sunt încadrare documentată BMW acolo unde este menționat – etichetați cu atenție pe piață; confirmați anul modelului, stadiul de producție și VIN.
i4 eDrive35
RWD · un singur motor spate · 210 kW / 286 hp · 400 Nm · 0–100 ≈6,0 s. Baterie mai mică decât familia cu rază lungă de acțiune în multe configurații. Ulterior BMW liste de date DC până la ~180 kW — depinde de piață/etapă. 2025 SiC actualizare pe eDrive35.
i4 eDrive40
RWD · un singur motor spate · 250 kW / 340 hp · 430 Nm · 0–100 ≈5,6 s (date BMW actualizate). Familia de baterii cu rază lungă de acțiune · AC până la 11 kW · DC până la 205 kW în configurațiile aplicabile. Lansați WLTP până la ~590 km (dependent de configurare). 2025 SiC îmbunătățește eficiența; Vara germană-2025 WLTP încadrare 510–613 km — piață/echipament etichetat.
i4 xDrive40
Introdus cu actualizarea produsului 2024. Motoare duale · electrice xDrive AWD · 295 kW / 401 hp · 600 Nm · 0–100 ≈5,1 s. Baterie cu rază lungă de acțiune · DC până la ~205 kW în configurațiile aplicabile. Lansare globală WLTP încadrare 444–548 km — etichetat pe piață.
i4 M50 xDrive
Varianta de performanță M din generația de lansare. Motoare duale · AWD · 400 kW / 544 hp · 795 Nm · 0–100 3,9 s. Lansați WLTP până la ~521 km. Suspensie M adaptivă / echipament M șasiu. Reușit în linie de M60 — nu o nouă generație.
i4 M60 xDrive
Din iulie 2025 producție. Motoare duble · AWD · 442 kW / 601 hp · 795 Nm · 0–100 3,7 s. BMW UK încadrare tehnică: 81,1 kWh · AC până la 11 kW · DC până la 205 kW · 311–338 mile WLTP dependent de piață. vara germană-2025 WLTP încadrare 433–551 km.
Punctele exacte, gama și echipamentele sunt specifice anului modelului, fazei de producție și pieței. Utilizați selectorul de piață pentru încadrarea regională - nu tratați foaia unei țări ca fiind globală.
5. Încărcare
- AC încărcare: până la 11 kW în BMW UK date tehnice curente; 22 Disponibilitatea kW depinde de piață și de specificații — nu presupuneți pentru fiecare i4
- DC încărcare rapidă: până la 205 kW pe configurațiile aplicabile pe distanță lungă; eDrive35 date ulterioare până la ~180 kW
- Viteza reală depinde de SoC, temperatura bateriei, precondiționare, capacitatea încărcătorului, starea bateriei și software
- Storezi sesiuni AC/DC cu energie, start/sfârșit SoC, putere de vârf, durată, locație/furnizor, starea precondiționării și versiunea software
Înregistrați caseta de perete și sesiunile publice separat de ștampilele serviciului atelierului — istoricul de încărcare este EV proveniență.
6. Interval — WLTP față de lumea reală
Distingeți întotdeauna intervalul oficial de testare de distanța din lumea reală. Comparați WLTP numai atunci când metoda de testare, piața, anul modelului, roțile/anvelopele și configurația sunt echivalente.
- Lansare eDrive40: până la ~590 km WLTP (BMW lansare încadrare, dependentă de configurare)
- Lansare M50: până la ~521 km WLTP (dependent de configurare)
- xDrive40 încadrare lansare globală: 444–548 km WLTP
- Încadrare germană vara-2025: eDrive35 428–514 · eDrive40 510–613 · M60 433–551 km WLTP — etichetat pe piață
- BMW UK M60 încadrare: 311–338 mile WLTP dependent de config — nu inserați ca global
Raza de acțiune în lumea reală poate sta substanțial sub WLTP pe vreme rece sau la conducere la viteză mare. Înregistrați roți/anvelope la comparație.
7. Recuperare, șasiu și caracter practic
Recuperare configurabilă, inclusiv strategii adaptative. Frânele cu frecare încă mai necesită inspecție - regen poate lăsa discurile subutilizate și corodate. Șasiu: față cu articulație dublă cu arc, spate cu cinci brațe, suspensie pneumatică pe puntea spate, pachet montat jos. M50/M60 adăugați echipamente specifice M. Portbagajul 470–1.290 L. Tractare: BMW UK afișează remorcare opțională cu frânare de până la 1.600 kg / 75 kg descărcare bile de remorcare pentru configurațiile aplicabile — VIN/specific variantei, nu universal.
8. Software și sisteme digitale
Etapa de software face parte din proveniența încărcării și a eficienței.
- BMW Sistem de operare 8 la lansare
- BMW Sistem de operare 8.5 cu QuickSelect după actualizarea din 2024
- BMW Hărți cu ghidare a rutei optimizată pentru încărcare · Aplicația mea BMW · încărcare de la distanță · precondiționare · OTA · cheie digitală (în funcție de dispozitiv)
- Înregistrați versiunea software, ultima OTA, versiunea hărții, campanii legate de încărcare și reparații de infotainment
OTA întreruperile și trăsăturile de infotainment sunt teme de proprietate — datele de înregistrare, nu doar presupuneri pe forum.
9. Profesioniști cinstiți
- Concept excelent EV pe distanțe lungi cu dinamică puternică de condus BMW
- Capacitate eDrive40 pe rază lungă de acțiune și variante eficiente de tracțiune spate
- Liftback practic Gran Coupé cu spațiu pentru bagaje de 470–1.290 L
- Versiuni puternice de performanță xDrive (M50 / M60)
- Capacitate puternică de încărcare DC (până la 205 kW pe configurațiile aplicabile)
- A cincea generație matură eDrive cu pompă de căldură / integrare de management termic
- Integrare puternică de software și navigare (OS 8 / 8.5, My BMW)
10. Dezavantaje sincere / lucruri de luat în considerare
- Greutate mare a vehiculului; roțile mari pot reduce autonomia și confortul de rulare Variantele
- RWD și xDrive au eficiență material diferită; versiunile de performanță folosesc mai multă energie
- DC nu este lider în clasă față de unii concurenți mai noi de 800V
- Raza de acțiune în lumea reală poate sta cu mult sub WLTP în utilizare la rece/de mare viteză
- Evaluarea stării de sănătate a bateriei este mai puțin simplă decât citirea unei cifre a intervalului de pe tabloul de bord
- Largirea spate/accesul reflectă linia acoperișului Gran Coupé; specificațiile variază în funcție de piață și etapă
11. Teme comune raportate de proprietar
Fără sfaturi de diagnostic – teme de proprietate de monitorizat, nu defecte universale. Nu tratați defecțiunile BMW confirmate decât dacă sunt susținute de documentația producătorului, rechemari sau dovezi tehnice de încredere.
Încarcare
Performanță DC pe vreme rece, precondiționare neînțeleasă, compatibilitate cu încărcătorul public, contaminarea clapei/conectorului, viteză redusă DC la SoC ridicat sau temperatură greșită a bateriei.
Baterie
Variația intervalului, metodologia SoH, istoricul managementului termic după încărcare repetată de mare putere — păstrați diagnosticele separate de estimările călătoriei.
Software
Erori de infotainment, întreruperi OTA, calibrare senzor ADAS, BMW / ciudateniile mele digitale.
Sistem 12V
Avertismente 12V și probleme electrice auxiliare — 12V slabe pot imita defecțiunile HV.
Șasiu / suspensie
Deteriorarea suspensiei/roților din cauza roților mari și gropilor; comportamentul suspensiei pneumatice din spate.
Frâne
Coroziunea discului de la regenerare ridicată / conducere blândă; uzura plăcuțelor/discului contează în continuare.
Anvelope
Uzura datorată greutății și cuplului vehiculului; compromisuri între eficiență și confort pe roțile mari.
12. Service și întreținere (EV)
i4 elimină uleiul de motor convențional, bujiile și întreținerea de evacuare, dar necesită totuși o inspecție programată. Intervalele variază în funcție de piață și BMW CBS — nu publicați niciodată un interval universal ca și cum s-ar aplica la nivel mondial.
| Articol | Interval tipic | Note |
|---|---|---|
| Inspecție programată EV / service CBS | Per BMW CBS / VIN (adesea calendar anual + solicitări de kilometraj) | Confirmați meniul de service iDrive — nu intervalele de ulei ICE. |
| Lichidul de frână | CBS / calendar (deseori ~24 luni) | Lichidul îmbătrânește chiar și atunci când regenerarea reduce uzura plăcuțelor. |
| Test baterie 12V | Fiecare serviciu / mai devreme dacă simptome | Test de încărcare — separat de proveniența pachetului HV. |
| Microfiltru de cabină | Adesea ~12 luni / CBS | Acolo unde este specificat - obicei anual pe majoritatea EV-urilor. |
| Anvelope și aliniere | Obișnuit / fiecare serviciu | EV mare + cuplu — uzura ceasului și gradele de sarcină. |
| Plăcuțe de frână / discuri / coroziune | Fiecare serviciu | Regen poate lăsa discurile subutilizate — inspectați pentru coroziune. |
| Suspensie / directie / roti | Fiecare serviciu / după cum este necesar | Suspensie pneumatică spate, deteriorare prin impact, risc de gropi la roți mari. |
| Gestionare termică / lichid de răcire / pompă de căldură | Per program BMW | HV și bucle termice de cabină — lucrare de specialitate EV. |
| Inspecția sistemului de înaltă tensiune | Per BMW program / campanie | Tehnician autorizat EV — înregistrați avertismentele și reparațiile. |
| Verificare software / OTA | La service sau când vi se solicită | Versiunea de înregistrare + data în Digital Service History. |
| Sănătatea bateriei/diagnostic (acolo unde este oferit) | Proprietar/dealer/terț | Metodologia de stocare cu SoH % — nu „intervalul arată bine”. |
| Echipament de încărcare/port/cablu | Fiecare serviciu / după cum este necesar | AC/DC notele de comportament aparțin istoricului de încărcare. |
Intervalele de service și cerințele de inspecție variază în funcție de piață, anul de model și configurația CBS. Verificați întotdeauna programul VIN specific pentru BMW.
13. EV starea bateriei și proveniența
Sănătatea bateriei este o categorie de proveniență de primă clasă pentru i4. Distingeți rezultatele diagnostice ale producătorului, estimările de interval raportate de proprietar și testele bateriei de la terți.
- SoH % / raport de diagnostic, dată, kilometraj, furnizor de teste, metodologie
- Notele de comportament de încărcare și versiunea software la momentul testării
- Starea garanției, avertismente HV, reparații module și lucrări legate de baterie
- Depozitați documente împotriva vehiculului pentru revânzare / Transfer Pack
Un procentaj de sănătate a bateriei fără metodologia de testare nu trebuie tratat ca dovadă definitivă a degradării.
14. Inspecție și stare tehnică
Terminologia se adaptează în funcție de țară — nu denumește niciodată testul fiecărei piețe „MOT”. UK MOT, Spania ITV, Polonia/Ungaria inspecție periodică, Turcia TÜVTÜRK, Germania TÜV/HU, sisteme de stat din SUA și alte reguli locale. Un grup motopropulsor cu emisii zero nu înlătură obligațiile obișnuite de tehnică rutieră.
- Înregistrați certificatul local separat de ștampilele de service ale producătorului
- Utilizați selectorul de piață pentru numele sistemului local și legăturile de autoritate
- Acordați atenție anvelopelor, suspensiei, direcției, frâne/discurilor, luminilor, parbrizului/camerelor și daunelor structurale
Confirmați cerințele pentru piața de înmatriculare a vehiculului — nu prezentați niciodată UK MOT ca regulă globală.
15. Rechemari și campanii
- Verificați VIN pe portalurile oficiale de siguranță BMW / naționale pentru piața dvs.
- Înregistrați ID-ul campaniei, data finalizării și versiunea software după lucru
- Nu presupuneți că o campanie de pe o piață se aplică fiecărui i4 din întreaga lume
Starea de retragere trebuie verificată de VIN și de piață. Rechemarile de siguranță sunt conduse de producător; Proprietarii UK sunt în mod normal contactați acolo unde înregistrările producătorului permit. Numărul campaniei de magazin, piața, aplicabilitatea VIN, defectul/remediul, data finalizării, distribuitorul și dovezile.
16. Resurse oficiale
Legăturile oficiale sunt pentru comoditate. The Owners Club nu are nicio relație comercială cu BMW AG. Confirmați manualele, condițiile de încărcare și baterie față de propria dumneavoastră documentație. Preferați căutarea manualului proprietarului VIN specifică BMW față de linkurile profunde inventate.
- BMW Manual de utilizare — Căutare specifică VIN pentru piața dvs.
- BMW Global PressClub / BMW UK specificații tehnice pentru etapele i4
- Baze de date de rechemare guvernamentale regionale (NHTSA, GOV.UK/DVSA, EU/sisteme naționale)
17. Cumpărarea unui i4 second hand
- VIN · data producției · varianta exactă (eDrive35/40, xDrive40, M50, M60) · stadiu baterie/electronică · piață · opțiuni · istoric import
- BMW istoricul serviciilor digitale · rechemari/campanii remarcabile
- HV dovezi de diagnosticare a bateriei cu metodologie · teste de încărcare DC și AC
- Flapa de încărcare/conector · stare 12 V · versiune software / istoric OTA
- Anvelope pentru uzură neuniformă · discuri de frână pentru coroziune · suspensie/daune la impactul roților
- Pompă de căldură/funcționare termică · climă · ADAS calibrare · bară de remorcare dacă este relevant
- Istoricul accidente/reparații · facturi · dovezi de taxare în garaj
18. Dețineți un i4? Protejați-i valoarea de revânzare
Pentru i4, cele mai valoroase date de proprietate nu sunt doar istoricul serviciilor. Sănătatea bateriei, istoricul de încărcare, actualizările de software, rechemarile și reparațiile documentate pot îmbunătăți semnificativ încrederea următorului proprietar. Cunoaște-ți i4. Înregistrați-i istoria. Demonstrează-i starea. Păstrează-i povestea.
- Adăugați i4 la Garage — înregistrare digitală gratuită de proprietate
- Înregistrați starea bateriei, istoricul de încărcare și versiunile software/OTA
- Track CBS service, inspecții, reparații, anvelope/frâne și rechemari cu facturi
- Construiți un Transfer Pack pentru următorul proprietar
Teme comune raportate de proprietar
Nu sfaturi de diagnosticare - proprietarii de teme se documentează adesea în istoricul serviciilor. Verificați întotdeauna motorul și anul exact.
DC / AC performanță de încărcare
Vârf DC (până la 205 kW pentru configurațiile aplicabile pe distanță lungă; eDrive35 date ulterioare până la ~180 kW) depinde de ambalaj, temperatură, precondiționare și capacitatea încărcător. Sesiunile de vreme rece și SoC înalt sunt teme comune de proprietate — condițiile de jurnal, nu doar revendicările kW.
Sănătatea bateriei și variația autonomiei
Distingeți capacitatea brută, netă și utilă. Lansați încadrarea pe distanță lungă ~83,9 kWh brut; UK M60 lista de foi 81.1 kWh — definițiile diferă. Nu inventați o nouă generație dintr-un alt kWh publicat. Păstrați metodologia SoH cu procentul.
Software / OTA / iDrive
OS 8 la lansare · OS 8.5 cu QuickSelect după actualizarea din 2024 · Aplicația mea BMW · OTA. Înregistrați versiunea, data și orice actualizare de dealer sau OTA atunci când diagnosticați ciudateniile.
12V baterie auxiliară
O tensiune slabă de 12V poate provoca avertismente sau ciudații de încărcare chiar și cu un pachet HV sănătos. Testul de încărcare și înlocuirea buștenilor separat de proveniența bateriei de tracțiune.
Ghiduri și liste de verificare
Mai multe modele BMW
Comparați platformele, temele de servicii și instrumentele de istoric al serviciilor digitale din întreaga gamă.
FAQ
Este BMW i4 complet electric?+
Da. i4 este un Gran Coupé cu baterie electrică fără motor cu ardere — RWD eDrive35/eDrive40 sau electric xDrive AWD pe xDrive40, M50 și M60.
Este i4 2024 o nouă generație?+
Nu. Este o actualizare majoră a produsului în cadrul singurei generații G26 - iluminat/design revizuit, actualizări OS 8.5, Curved Display și noul xDrive40. Nu este un cod de nouă generație.
Este M60 o nouă generație?+
Nu. M60 xDrive (din iulie 2025) îl înlocuiește pe M50 ca G26 de top de performanță. Aceeași generație — derivată/etapă diferită.
Fiecare i4 are aceeași baterie?+
Nu. Capacitatea și electronica variază în funcție de variantă, piață și stadiul de producție. Păstrați brut/net/utilizabil separat și confirmați pachetul VIN — nu tratați unul publicat kWh ca universal.
Cât de repede se poate încărca?+
AC până la 11 kW în datele tehnice actuale BMW UK (22 kW depinde de piață/echipament - nu presupuneți). DC până la 205 kW pe configurațiile aplicabile cu rază lungă de acțiune; eDrive35 mai târziu BMW liste de date până la ~180 kW. Viteza reală depinde de SoC, temperatură, precondiționare și încărcător.
Ar trebui să fie înregistrate starea bateriei și istoricul de încărcare?+
Da. Documentația privind starea bateriei (cu metodologia de testare), istoricul de încărcare, software-ul/OTA și finalizarea retragerii sunt printre cele mai valoroase înregistrări de proveniență EV pentru revânzare și Transfer Pack.
Discuții proprietari i4
Ultimele conversații ale proprietarilor BMW i4 din club.
Încă nu există discuții pentru i4. Fii primul proprietar care începe o conversație!
Pune o întrebare / Publică o fotografieAlătură-te comunității BMW Owners Club
Adăugați-l gratuit la The Owners Club pentru a urmări cronologia de întreținere, pentru a importa istoricul MOT din Marea Britanie și pentru a transfera proveniența verificată atunci când vindeți.