Owners Club · Istoric digital de service

BMW i3 Clubul proprietarilor de saloane — Întreținere și proveniență

Resursa proprietarilor independenți. Această pagină este produsă de The Owners Club și nu este afiliată, aprobată sau sponsorizată de BMW AG sau BMW UK. Informațiile de mai jos sunt adunate din surse publice și trebuie confirmate în manualul vehiculului (VIN) sau de la un comerciant autorizat BMW înainte de a rezerva munca. Acest hub acoperă numai Neue Klasse G50 i3 Saloon (2026–). Nu este hatchback-ul original BMW i3 (I01, 2013–2022) și nu sedanul cu ampatament lung i3 din China (G28, eDrive35L / eDrive40L) — trei nume și modele separate nu trebuie să fie împărtășite niciodată.

Dețineți un i3 Salon? Creați o înregistrare digitală a identității derivate, starea bateriei, istoricul de încărcare, evenimentele de service, actualizările software/OTA, lucrările frâne/anvelope și documente de proprietate. Cea mai puternică cale de produs aici este cunoștințele EV → claritatea modelului → înregistrarea bateriei și încărcării → istoricul serviciilor digitale → proveniența → Transfer Pack.

Ați ajuns dintr-o căutare în club? Vezi potrivirea exactă BMW i3 Clubul proprietarilor de saloane aterizare — apoi utilizați acest hub pentru platforme, probleme și clusterul complet de ghidare.

BMW i3 Saloon
Ilustrație de studio

Ultimele i3 știri

Actualizat 2026
  • Dezvoltare globală / model nouGlobal

    Noul BMW i3 se lansează ca 3 Series Neue Klasse complet electric

    BMW noul i3 Sedan (G50) este primul 3 Series complet electric și al doilea model de producție Neue Klasse după iX3 — Gen6 eDrive_, __, _TOK8__, __, _TOK1, Operating System X. Producția din Munchen a început în august 2026. Nu este hatchback-ul I01 sau sedanul G28 din China.

    2026BMW Lansare grup/model

  • Tehnic / derivatUK piață

    i3 50 xDrive până la 566 mile WLTP UK + 400 kW DC

    BMW UK citează i3 50 xDrive la 345 kW / 469 hp, 645 Nm, 108,7 Nm, 108,7 50 xDrive, 108,7 50 xDrive, kW, până la _ 8_6K mile __8___ DC încărcare până la 400 kW — până la 263 de mile WLTP adăugat în 10 minute în condiții adecvate. UK lansare 30 septembrie 2026; cifrele preliminare/Prima ediție pot diferi în altă parte.

    2026BMW UK / tehnic

  • Regional / derivatUK piață

    i3 40 xDrive 374 hp, 520 Nm, până la 441 mile WLTP UK

    The i3 40 xDrive se alătură gamei UK cu 280 kW / 374 hp, 520 Nm, AWD, 82,8 ___, kW, hp, AWD, 82,8 ___, 82,8 mph. s și până la 441 mile WLTP. M60 xDrive este așteptat mai târziu (2027) și nu este disponibil la lansare. Livrările UK încep în toamna anului 2026.

    2026BMW UK / produs

Citește mai întâi — trei modele „i3”, un nume

Numele „i3” acoperă acum trei modele separate: I01 hatchback (2013–2022), sedanul cu ampatament lung G28 exclusiv din China (eDrive35L / eDrive40L) și ______13 (2026–) — subiectul acestui hub. Pentru G50, cele mai importante date de proprietate sunt identitatea derivată (40 xDrive · 50 xDrive · M60 mai târziu), capacitatea și starea de sănătate a bateriei, 800 V capacitatea de încărcare, etapa software/electronică, managementul termic, 12V, istoricul serviciului și specificațiile specifice pieței, specificațiile de retragere. Nu copiați datele I01 sau G28 pe un G50 VIN. Nu tratați WLTP mile ale unei piețe ca fiind o lege globală.

1. Model de identitate și generație

  • G50 Neue Klasse Saloon — 2026– (o singură generație)
    Ilustrație de studio

    G50 Neue Klasse Saloon — 2026– (o singură generație)

    Primul model complet electric BMW 3 Series și al doilea Neue Klasse model de producție după iX3. A șasea generație BMW eDrive (Gen6), 800 V arhitectură, celule rotunde, Panoramic iDrive, Operating System X și Heart of Joy. Munchen producție din august 2026; UK livrări din toamna 2026 (i3 50 xDrive UK lansare 30 septembrie 2026). Specificațiile de mai jos sunt UK etichetate pe piață acolo unde sunt marcate — confirmați VIN.

  • Nu generații ale acestui hub: I01 și G28

    I01 (BMW i3 hatchback, 2013–2022) și G28 (sedan China cu ampatament lung i3 eDrive35L / eDrive40L) sunt modele separate cu identitate proprie. G28 nu este o a doua generație a I01 și nici un predecesor sau o generație a G50. Nu au niciun hub pe această pagină — nu îmbina niciodată specificațiile, piesele, rechemarile sau istoricul de service cu un G50.

Leagă întotdeauna cifrele de putere, baterie, autonomie și încărcare la model (G50), derivat, data producției și piață — confirmați VIN. VCE tratează iX3 Neue Klasse ca pe un vehicul relevant (arhitectură partajată), dar I01 nu trebuie să câștige relevanță doar din nume.

2. Stilul corpului

  • Salon cu patru uși (complet electric 3 Series)

    Sedan / sedan cu patru uși cu baterie de înaltă tensiune montată pe podea, dispunere cu cinci locuri. Neue Klasse electronică și arhitectură de încărcare 800 V. Nu copiați ambalajul I01 hatchback sau G28 cu ampatament lung în înregistrările G50.

3. Baterie și sistem de înaltă tensiune

Distingeți întotdeauna formularea brută de cea utilizabilă de cea publicată. Capacitățile de mai jos sunt cifre UK publicate — păstrați formularea BMW și confirmați pe foaia VIN.

  • Gen6 eDrive · celule cilindrice (rotunde) · arhitectură 800 V — diferită de sistemele de baterii I01 și G28
  • i3 40 xDrive (UK publicat): 82,8 kWh capacitatea bateriei
  • i3 50 xDrive (UK publicat): 108,7 kWh capacitatea bateriei
  • M60 xDrive: derivat ulterioară (se așteaptă în 2027) — nu presupuneți cifrele bateriei până la publicare
  • Înregistrați starea garanției, diagnosticarea SoH, avertismentele HV și reparațiile legate de baterie ca proveniență separată - nu deduceți niciodată starea de sănătate doar din intervalul afișat

Chimia bateriei, comportamentul BMS și curbele de încărcare ar trebui să provină din documentația BMW pentru VIN — nu inventați o „dimensiune a bateriei i3” universală.

4. Derivate și sisteme de propulsie

Două derivate la lansare plus un M60 ulterior. Toate cifrele etichetate cu UK de mai jos sunt specifice pieței și trebuie confirmate pentru VIN.

  • i3 40 xDrive — motor dublu AWD (încadrare UK)

    280 kW / 374 hp · 520 Nm · AWD · 0–62 mph în 5,4 s · 82,8 kWh · DC_ până la AWD până la ___3 22/11 kW · până la 441 mile WLTP (UK). Etichetat pe piață - nu o foaie universală globală.

  • i3 50 xDrive — motor dublu AWD (încadrare UK)

    345 kW / 469 hp · 645 Nm · AWD · 0–62 mph în 4,7 s · 108,7 kWh · __TOK40___ până la · __TOK40__ AC 11/22 kW · până la 566 mile WLTP (UK, lansare 30 septembrie 2026) · până la 263 mile WLTP adăugat în 10 minute în condiții adecvate. BMW UK poate afișa cifre preliminare/Prima ediție în altă parte.

  • i3 M60 xDrive — mai târziu (așteptată în 2027)

    Derivat de înaltă performanță așteptat mai târziu — nu este disponibil la lansare. Nu înregistrați specificațiile M60 în raport cu o specificație de lansare VIN și nu inventați cifre înainte ca BMW să le publice.

Ieșirile exacte, intervalul, greutatea proprie și echipamentele sunt specifice derivate, anului modelului și pieței. Utilizați selectorul de piață pentru încadrarea regională.

5. Încărcare

  • AC: 11/22 kW (etichetat UK; confirmați încărcătorul de la bord și echipamentul de comercializare pe VIN)
  • i3 40 xDrive: 800 V · DC până la 300 kW
  • i3 50 xDrive: 800 V · DC până la 400 kW · până la 263 mile WLTP adăugat în 10 minute (condiții adecvate)
  • Nu aplicați limitele de încărcare I01 sau G28 sau ipotezele conectorului la un G50
  • Înregistrați evenimentele de încărcare cu data, kilometrajul, SoC înainte/după, AC/DC, furnizor, energie, vârf kW, durata, versiunea software și defecțiuni

Performanța reală depinde de SoC, temperatura bateriei, capacitatea încărcătorului, precondiționare, temperatura ambiantă, încărcarea stației și software-ul vehiculului. Înregistrați sesiunile separat de ștampilele atelierului.

6. Gamă – etichetată pe piață

Nu prezentați niciodată o valoare WLTP ca universală pentru fiecare i3 Saloon. Gama de stocare specifică pieței, derivatelor și configurației.

  • i3 40 xDrive: BMW UK citează până la 441 mile WLTP
  • i3 50 xDrive: BMW UK citează până la 566 mile WLTP — cifrele preliminare/Prima ediție pot diferi în altă parte
  • Alte piețe își publică propriile valori WLTP — confirmă fișele locale BMW; nu convertiți UK mile în EU sau EPA legea
  • Distanța în lumea reală variază în funcție de roți, anvelope, echipament, temperatură, viteză, stil, sarcină utilă, HVAC și temperatura bateriei

Nu copiați niciodată fișa WLTP a unei țări pe o altă piață sau pe I01 / G28.

7. Recuperare și frânare

Recuperarea adaptivă și regenerarea reglabilă sunt disponibile în funcție de configurație. Regen reduce utilizarea frânei de frecare, dar nu elimină inspecția discurilor, plăcuțelor, lichidului și coroziunii — EV-urile cu kilometraj redus pot dezvolta în continuare coroziunea discurilor.

8. Software și electronică

Software-ul este o componentă de bază de proprietate pe o mașină Neue Klasse.

  • BMW Panoramic iDrive (concept de afișare pe lățime completă, interacțiune haptică/voce)
  • BMW Operating System X — versiunea de înregistrare și data actualizării separat
  • Heart of Joy controlul transmisiei/dinamicii — urmăriți OTA și istoricul campaniei
  • Neue Klasse electronică centrală „superbrain” — partajată cu iX3 în concept, nu este identică calibrarea VIN

Nu presupuneți că anul modelului este egal cu generarea software-ului. Păstrați proveniența software-ului pe lângă evidențele de încărcare și service.

9. Dimensiuni și greutăți (confirmați când este certificat)

Dimensiunile finale, greutatea proprie, bagajele și cifrele de remorcare depind de omologare și de piață. Nu copiați dimensiunile I01 sau G28 în înregistrările G50.

  • Lungime / lățime / înălțime / ampatament — confirmați pe fișa de date tehnice BMW când este certificat pentru piața dvs.
  • Volumul bagajelor și aspectul spațiului de încărcare — confirmați foaia locală BMW
  • Greutate proprie / sarcină utilă / sarcină pe acoperiș — confirmați prin derivat și piață
  • Capacitate de remorcare frânată — confirmare prin derivat și piață; nu presupus aici
  • Dimensiunile roților/anvelopelor — afectează autonomia, cursa și costul anvelopei; înregistrare pe VIN

Dimensiunile și greutățile publicate sunt specifice configurației. Acest ghid nu inventează cifre pe care BMW nu le-a certificat pentru piața dvs.

10. Profesioniști cinstiți

  • Prima poziție 3 Series complet electrică — familiară BMW cu o arhitectură EV
  • 800 V arhitectură cu până la 300/400 kW DC (etichetat UK)
  • Interval de potențial foarte mare pe i3 50 xDrive (etichetat pe piață WLTP)
  • Panoramic iDrive · OS X · Heart of Joy electronică schimbare pasă
  • Performanță puternică: 0–62 mph în 4,7 s (50 xDrive) / 5,4 s (40 xDrive) UK-etichetat
  • AWD pe ambele derivate de lansare

11. Dezavantaje sincere / lucruri de luat în considerare

  • Platformă nou-nouță — fiabilitatea pe termen lung și datele privind maturitatea software-ului sunt limitate
  • Numele „i3” acoperă, de asemenea, I01 hatchback și G28 sedan din China — riscul de confuzie pentru cumpărător și listare
  • Cifrele etichetate pe piață variază — numerele preliminare/Prima ediție pot diferi de foile ulterioare
  • Masa vehiculelor grele afectează anvelopele, frânele și eficiența; roțile mari pot reduce raza de acțiune
  • M60 xDrive este mai târziu — cumpărătorii de lansare nu își pot asuma specificațiile
  • Cumpărătorii uzați trebuie să verifice starea bateriei în loc să se bazeze pe intervalul afișat

12. Teme comune raportate de proprietar

Categorii de discuții privind proprietatea timpurie de documentat — nu sfaturi de diagnostic. Nu tratați ca defecte confirmate decât dacă sunt susținute de documentația producătorului, retrageri sau dovezi de încredere. Datele de maturitate pentru un model de lansare din 2026 sunt limitate; nu inventați pretenții.

  • Încarcare

    800 V compatibilitatea încărcătorului, fiabilitatea sesiunii, comportamentul de precondiționare și probleme cu porturile de încărcare — colectați date timpurii; nu inventați pretenții de scadență.

  • Baterie

    Variația intervalului, comportamentul SoC, managementul termic, starea de sănătate percepută — păstrați diagnosticele separate de estimările călătoriei.

  • Software

    Panoramic iDrive comportament, stabilitate OS X, campanii OTA, calibrare ADAS și actualizări Heart of Joy.

  • 12V sistem

    Starea de joasă tensiune a bateriei, comportamentul de trezire/somn — 12V slab poate imita defecțiunile HV.

  • Șasiu și plimbare

    Zgomotul suspensiei, uzura anvelopelor, alinierea pe un sedan AWD bogat în cuplu — în special cu opțiuni de roți mai mari.

  • Frâne

    Coroziunea discului din cauza regenerării insuficiente, uzura plăcuțelor/discului, vârsta fluidului și senzația de frână.

  • Anvelope și roți

    Uzură pe EV grele, evaluări de sarcină/viteză, configurații de iarnă/vară, compromisuri privind eficiența dimensiunii roților și impactul asupra intervalului.

13. Service și întreținere (EV)

Bateria electrică nu înseamnă că nu necesită întreținere. BMW i3 Saloon urmează Condition Based Service (CBS) — intervalele variază în funcție de piață, anul de model și utilizare. Verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN pentru BMW în iDrive. Nu copiați intervalele de ulei ICE 3 Series pe un EV.

ArticolInterval tipicNote
Inspecție/service programată EV (i3 Saloon)CBS — adesea anual / ~10.000–12.000 mile (confirmați iDrive)CBS este specific pentru VIN — oricare dintre iDrive și sistemul distribuitorului cu amănuntul arată pentru această mașină.
Lichid de frânăCBS (deseori ~24 luni)Lichidul absoarbe umezeala chiar și atunci când regenerarea reduce uzura plăcuțelor.
12V test baterieFiecare serviciu / mai devreme dacă apar simptomeLoad-test — separat de proveniența pachetului HV.
Cabină / filtru de polenCBS / adesea ~12 luniObișnuință anuală pe majoritatea EV-urilor.
Anvelope și aliniereObișnuit / fiecare serviciuGre AWD EV; Alegerea roților afectează autonomia și uzura.
Plăcuțe de frână / discuri / coroziuneFiecare serviciuRegen poate lăsa discurile subutilizate — inspectați pentru coroziune.
Suspensie și direcțieFiecare serviciu / după cum este necesarAmortizatoare, tufișuri, aliniere — jurnal cu facturi.
Circuite de răcire/sistem termicPer program BMWHV și bucle termice cabină — lucrare de specialitate EV.
Inspecția sistemului de înaltă tensiunePer BMW program / campanieTehnician autorizat EV — avertismente în jurnal; 800 V arhitectură.
Verificare software / OTALa service sau când vi se solicităÎnregistrați versiunea OS X / Panoramic iDrive + data.
Sănătatea bateriei / diagnostic (acolo unde este oferit)Proprietar/dealer/terțEveniment de proveniență separat – nu „intervalul arată bine”.
Sistem de încărcare/port/cabluFiecare serviciu / la nevoieTag AC/DC sesiuni cu derivat DC vârf (300 vs 400 kW clasa).

Intervalele de service variază în funcție de piață, anul model și derivat. Verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN pentru BMW.

14. EV starea bateriei și proveniența

Sănătatea bateriei este o categorie de proveniență de primă clasă. Distingeți diagnosticele producătorului, estimările de interval raportate de proprietar și testele de la terți.

  • SoH % / raport de diagnosticare, dată, kilometraj, furnizor de teste
  • Derivată + arhitectură de încărcare la momentul testării
  • Notele de comportament de încărcare și versiunea software la momentul testării
  • Starea garanției, avertismente HV, reparații module și lucrări legate de baterie
  • Depozitați documente împotriva vehiculului pentru revânzare / Transfer Pack

Nu deduceți niciodată starea bateriei doar din intervalul afișat. Înregistrările de încărcare rămân separate de ștampilele atelierului.

15. Inspecție și stare tehnică

Terminologia se adaptează în funcție de țară — nu denumește niciodată testul fiecărei piețe „MOT”. UK MOT, Spania ITV, Polonia/Ungaria inspecție periodică, Turcia TÜVTÜRK, US sisteme de stat și alte reguli locale.

  • Înregistrați certificatul local separat de ștampilele de service ale producătorului
  • Utilizați selectorul de piață pentru numele sistemului local și legăturile de autoritate
  • EV articolele specifice (HV avertismente de izolare, starea anvelopei/frânelor, suspensie) contează în continuare
  • Nu combinați o inspecție periodică trecută cu ștampila de serviciu BMW CBS EV

Confirmați cerințele pentru piața de înmatriculare a vehiculului.

16. Rechemari și campanii

  • Verificați VIN pe portalurile oficiale de siguranță BMW / naționale pentru piața dvs.
  • Înregistrați ID-ul campaniei, data finalizării și versiunea software după lucru
  • Nu presupuneți că o campanie pentru I01, G28 sau iX3 se aplică unui G50 i3 Saloon — sau invers

Rechemarea și disponibilitatea campaniei variază în funcție de piață, data producției, versiunea software și VIN. Nu afișa niciodată „această mașină nu are rechemare” decât dacă VIN specific a fost verificat cu o sursă autorizată.

17. Evaluări de siguranță

Citiți lista de siguranță Euro NCAP / regională pentru i3 Saloon (G50) atunci când este publicată pentru piața dvs. Nu presupuneți evaluări sau domenii ale echipamentelor din aplicațiile I01, G28 sau iX3 fără a verifica pagina oficială de rezultate pentru acest vehicul.

18. Resurse oficiale

Legăturile oficiale sunt pentru comoditate. The Owners Club nu are nicio relație comercială cu BMW AG. Confirmați manualele, condițiile de încărcare și baterie față de propria dumneavoastră documentație.

  • BMW UK — date tehnice model pentru i3 40 xDrive / 50 xDrive
  • BMW Group PressClub — Neue Klasse și i3 Anunțuri tehnice publice pentru salon
  • GOV.UK / DVSA — UK rechemare și verificări ale siguranței vehiculului (pe baza VIN)
  • Autorități naționale de control tehnic pentru piața dumneavoastră de înmatriculare

19. Cumpărarea unui i3 Saloon (nou sau aproape nou)

  • Identitate: confirmați că este un G50 Sedan — nu un I01 hatchback sau G28 China sedan — plus VIN · derivat (40 xDrive / 50 xDrive) · piață · data producției · istoric import
  • Fișa de specificații: păstrați configurația originală BMW — cifrele preliminare/Prima ediție pot diferi de foile ulterioare
  • Baterie: dovezi de sănătate, garanție, avertismente HV, performanță de încărcare, reparații — formularea capacității după derivat
  • Încărcare: test AC/DC acolo unde este practic; vârf derivat DC (clasa kW 300 vs 400); fără ipoteze I01 / G28
  • Șasiu: anvelope, uzură neuniformă, frâne, suspensie, alinierea direcției, sub caroserie
  • Electric: 12V test de sarcină, defecțiuni stocate, camere/ADAS, climă/pompă de căldură acolo unde este prevăzută
  • Software: versiunea OS X / Panoramic iDrive, OTA și istoricul campaniei, actualizări Heart of Joy
  • Caroseria: vopsea, goluri din panouri, zona portului de incarcare, reparatii accidentale
  • Documente: BMW istoric de service, facturi, rechemari, rapoarte baterie, înregistrări de încărcare, inspecții, chei
  • Interval de așteptări: comparați WLTP etichetat pe piață cu roți/climă — respingeți afirmațiile de „sănătate” pentru o singură călătorie; test drive DC comportamentul sesiunii, ADAS și moduri de regenerare

20. Dețineți un i3 Salon? Protejați-i valoarea de revânzare

Pentru un salon electric al cărui nume este împărtășit cu două modele care nu au legătură, povestea proprietății este mai mult decât kilometraj. Identitatea derivată, starea bateriei, istoricul de încărcare, stadiul software, întreținerea, înregistrările frânelor/anvelopelor și reparațiile documentate devin proveniență. Cunoaște-ți mașina. Înregistrați-i istoria. Conectați-vă cu proprietarii. Păstrează-i povestea.

  • Adăugați i3 Saloon în garaj — înregistrare digitală gratuită de proprietate
  • Model de înregistrare (G50), derivat, starea bateriei și istoricul de încărcare
  • Track CBS service, inspecții, reparații, anvelope/frâne și rechemari cu facturi
  • Notați versiunea software/OS (OS X / Panoramic iDrive)
  • Înregistrați notele de sesiune DC cu vârf derivat (300 vs 400 kW) ca proveniență a taxării
  • Construiți un Transfer Pack pentru următorul proprietar

Generații și platforme

  • i3 Saloon Neue Klasse (G50) (2026–2026)

    BMW Neue Klasse · Electric drive

Teme comune raportate de proprietar

Nu sfaturi de diagnosticare - proprietarii de teme se documentează adesea în istoricul serviciilor. Verificați întotdeauna motorul și anul exact.

  • DC / AC taxare — legat de derivate

    G50 i3 este o mașină 800 V: până la 300 kW DC pe i3 40 xDrive și până la 400 kW_TOK____ DC 50 xDrive (UK-etichetat), AC 11/22 kW. Înregistrați condițiile de sesiune în funcție de derivat — nu lipiți niciodată datele de încărcare I01 sau G28 pe un G50 VIN.

  • Sănătatea și arhitectura bateriei

    Gen6 celule cilindrice (rotunde) cu capacități publicate diferite prin derivată: 82,8 kWh (40 xDrive) și 108,7 kWh (50 xDrive) în date etichetate UK. Nu deduceți niciodată SoH numai din intervalul afișat.

  • Software / iDrive / generare OS

    Neue Klasse introduce Panoramic iDrive, Operating System X și Heart of Joy — o arhitectură electronică diferită de orice BMW mai vechi. Înregistrați separat versiunea, data și campania.

  • 12V baterie auxiliară

    O 12V slabă poate cauza lipsă de trezire, avertismente sau ciudații de încărcare chiar și cu un pachet HV sănătos. Testul de încărcare și înlocuirea buștenilor separat de proveniența bateriei de tracțiune.

Ghiduri și liste de verificare

Mai multe modele BMW

Comparați platformele, temele de servicii și instrumentele de istoric al serviciilor digitale din întreaga gamă.

Toate modelele BMW →

FAQ

Noul BMW i3 este același cu vechiul BMW i3 (I01)?+

Nu. I01 i3 (2013–2022) a fost un oraș mic din fibră de carbon EV hatchback. Noul i3 Saloon (Neue Klasse G50, 2026–) este un 3 Series complet electric — diferite platforme, tensiune baterie, caroserie și teme de proprietate. Numai numele este refolosit.

Noul i3 este China cu ampatament lung i3 (G28)?+

Nu. G28 este un sedan cu ampatament lung de pe piața chineză (i3 eDrive35L / eDrive40L). Este un model separat, nu o generație a I01 și nu a G50 Neue Klasse Saloon-ului acoperit aici.

Este noul i3 o nouă generație a vechiului i3?+

Nu. Nimic nu trece din punct de vedere tehnic de la I01 hatchback. Tratați I01, G28 și G50 ca trei modele separate atunci când înregistrați specificațiile, piesele, rechemarile sau istoricul service-ului.

Cât de repede se poate încărca i3 Saloon pe DC?+

UK-date etichetate BMW: până la 300 kW DC pentru i3 40 xDrive și până la 400 kW kW DCTOK pentru __DC pentru i3 40 xDrive 800 V arhitectură. BMW citează, de asemenea, până la 263 de mile WLTP adăugate în aproximativ 10 minute pentru 50 xDrive în condiții adecvate. Viteza reală depinde de SoC, temperatură, precondiționare și încărcător.

Care este intervalul i3 50 xDrive?+

BMW UK cotează până la 566 mile WLTP pentru i3 50 xDrive (lansare la 30 septembrie 2026) – o cifră marcată pe piață. BMW UK poate afișa cifre preliminare sau ediția întâi în altă parte, iar alte piețe își publică propriile numere WLTP. Nu tratați niciodată cifra unei piețe ca fiind globală.

Care derivate i3 Saloon există?+

La lansare: i3 40 xDrive (280 kW / 374 hp, 520 Nm, 82,8 kWh, până la 441 kW / 374 hp, 520 Nm, 82,8 kWh, până la 441 kWh, până la 441 mi ___TOK ___TO__) și i3 50 xDrive (345 kW / 469 hp, 645 Nm, 108,7 kWh, până la 566 mi WLTP UK). Un M60 xDrive este așteptat mai târziu (2027) și nu este disponibil la lansare. Confirmați derivatul pe VIN.

Discuții proprietari i3 Saloon

Ultimele conversații ale proprietarilor BMW i3 Saloon din club.

Încă nu există discuții pentru i3 Saloon. Fii primul proprietar care începe o conversație!

Pune o întrebare / Publică o fotografie

Alătură-te comunității BMW Owners Club

Adăugați-l gratuit la The Owners Club pentru a urmări cronologia de întreținere, pentru a importa istoricul MOT din Marea Britanie și pentru a transfera proveniența verificată atunci când vindeți.

Privacy & Performance

BMW i3 Clubul proprietarilor de saloane — Întreținere și proveniență | The Owners Club