Owners Club · Istoric digital de service

BMW iX1 Owners Club — Întreținere și proveniență

Resursa proprietarilor independenți. Această pagină este produsă de The Owners Club și nu este afiliată, aprobată sau sponsorizată de BMW AG sau BMW UK. Informațiile de mai jos sunt adunate din surse publice și trebuie confirmate în manualul vehiculului (VIN) sau de la un comerciant autorizat BMW înainte de a rezerva munca. iX1 este vehiculul sportiv compact complet electric al BMW din familia U11 X1 — producție din 2022, cu eDrive20 care se alătură din noiembrie 2023 și o primăvară-2026 din carbură de siliciu (__TOK13_) etapă de putere în aceeași eficiență electronică. U11 generație. Nu este o combustie X1 cu o insignă de schimb de baterie – are propria sa pagină de membru electrică U11 în gama lui BMW.

Dețineți un iX1? Creați o înregistrare digitală a stării de sănătate a bateriei, a istoricului de încărcare, a evenimentelor de service, a actualizărilor de software/OTA, a lucrărilor de frână/anvelope și a documentelor de proprietate. Cea mai puternică cale de produs aici este EV cunoștințe → înregistrarea bateriei și încărcării → istoricul serviciilor digitale → proveniența → Transfer Pack.

Ați ajuns dintr-o căutare în club? Vezi potrivirea exactă BMW iX1 Clubul proprietarilor aterizare — apoi utilizați acest hub pentru platforme, probleme și clusterul complet de ghidare.

BMW iX1
Ilustrație de studio

Ultimele iX1 știri

Actualizat 2026
  • Etapa tehnică/eficiențăEuropa / Global

    Primăvara 2026 SiC actualizare de eficiență Actualizarea electronică de putere cu carbură de siliciu din primăvara anului 2026

    BMW îmbunătățește eficiența și intervalul WLTP în U11 — anunț german până la 514 km eDrive20 și 466 km xDrive30. O etapă tehnică, nu o nouă generație.

    2026BMW Grup / tehnic

  • Software/infotainmentGlobal

    Operating System 9 & QuickSelect

    Mai târziu, producția iX1 adoptă BMW Operating System 9 cu QuickSelect și împerecherea Curved Display (grup de instrumente de 10,25 inchi + afișaj central de 10,7 inchi) — o etapă software/hardware în interiorul U11, nu o nouă generație.

    2023/24BMW Grup / produs

  • Lansare derivatăGlobal

    eDrive20 se alătură grupului iX1

    Din noiembrie 2023 BMW adăugat eDrive20 — 150 kW / 204 hp cu un singur motor FWD cu 64,78 kWh baterie utilizabilă — extinzând intervalul __TOK9_U11__ xDrive30 AWD.

    2023BMW Lansare grup/model

Citiți mai întâi — U11 electric SAV încadrare de proprietate

Pentru iX1, cele mai importante date de proprietate sunt starea bateriei, istoricul de încărcare, software/OS9 generarea, etapa tehnică (lansare → 2023/24 OS9 + eDrive20 → 2026 SiC), sisteme de management termic, de înaltă tensiune,11__, frâne/anvelope, istoric de service, rechemari și specificații specifice pieței. Nu inventați U12 sau o a doua generație pentru 2026. Nu tratați WLTP mile ale unei piețe ca lege globală. iX1 este legat de familia mai largă U11 X1, dar este propria pagină de model electric - nu „doar un X1 electric” fără câmpuri separate de proveniență.

1. Generații și platformă

  • U11 — o generație (2022-prezent)

    O generație de producție pentru iX1. Construit pe arhitectura derivată din FAAR/UKL2 cu a cincea generație BMW eDrive. Lansarea a început cu xDrive30; eDrive20 sa alăturat din noiembrie 2023 cu Operating System 9 ca bază de software pentru producția ulterioară. iX1 este membrul electric al familiei U11 X1 — identitate de model separată de derivatele X1 de combustie, dar contextul platformei U11 partajat.

  • Etape tehnice în interiorul U11 (nu generații noi)

    Lansare xDrive30 (introducere europeană 2022) → 2023/24 OS9 / QuickSelect / Curved Display + eDrive20 producție → primăvara-2026 SiC actualizare de eficiență a electronicii germane 514 km eDrive20 / 466 km xDrive30). Acestea sunt etape de produs/tehnice — nu U12 și nu un al doilea cod de generație iX1 pentru taxonomia The Owners Club V1.

Numele pieței, echipamentele și rezultatele exacte variază. Legați întotdeauna cifrele de putere, baterie, autonomie și încărcare de derivat, stadiu de producție și piață — confirmați VIN. Discuțiile despre combustie X1 pot fi adiacente platformei la o relevanță mai mică; nu presupune niciodată piese identice sau identitate de service.

2. Stilul corpului

  • Vehicul sportiv compact cu cinci uși (SAV)

    Stil de caroserie unică — silueta electrică compactă SAV împărtășită cu amprenta U11 X1. Configurație cu cinci locuri în funcție de specificațiile pieței. Baterie plată de înaltă tensiune în podea; eDrive20 este FWD, xDrive30 este electric AWD.

3. Baterie și sistem de înaltă tensiune

Distingeți întotdeauna capacitatea brută de capacitatea utilizabilă/netă și cifrele de titlu publicate de valorile specifice VIN. iX1 folosește un pachet de clasă ~65 kWh între derivate — valorile exacte utilizabile diferă ușor în funcție de derivat și document.

  • Lansare xDrive30: BMW publicat 64,7 kWh utilizabil în datele tehnice de lansare europeană — confirmați fișa de piață
  • eDrive20: BMW publicat 64,78 kWh utilizabil în lansare/UK încadrare tehnică — confirmați VIN Piața
  • UK descrie adesea o clasă de baterie de ~65 kWh — se leagă de formularea utilizabilă vs brut/publicată pe foaia oficială, nu prescurtarea forumului
  • Înregistrați starea garanției, diagnosticarea SoH, avertismentele HV și reparațiile legate de baterie ca proveniență separată - nu deduceți niciodată starea de sănătate doar din intervalul afișat

Chimia bateriei, comportamentul BMS și detaliile curbei de încărcare ar trebui să provină din documentația BMW pentru VIN — nu inventați o „dimensiune baterie iX1” universală pentru fiecare piață și etapă.

4. Derivate și sisteme de propulsie

Două derivate primare — eDrive20 (FWD) și xDrive30 (electric AWD). Ieșirea sistemului xDrive30 variază în funcție de stadiul de producție în tabelele BMW publicate; păstrați ambele valori ca fapte legate de etape, nu două generații.

  • eDrive20 — tracțiune față

    Derivat FWD cu un singur motor din producția din noiembrie 2023. BMW publicat: 150 kW / 204 hp · 250 Nm · 0–62 mph în 8,6 s · 170 km/h / 106 mph · 64,78 kWh până la 13_ kWh până la 13_ kW · AC 11 kW standard / 22 kW opțional acolo unde este oferit. Alegere orientată spre eficiență în U11.

  • xDrive30 — electric cu dublu motor AWD (încadrare de lansare)

    Tracțiune integrală electrică cu dublu motor. Specificații de lansare/amplificare în documentele BMW: 230 kW / 313 PS · 494 Nm · 0–62 mph în 5,6 s · 180 km/h / 112 mph · ~64,7 __TOK clasa · __TOK · __TOK la 130 kW · AC 11/22 kW conform echipamentului. Greutate proprie și capacitate de remorcare mai mare decât eDrive20 pe foile UK — specifică configurației.

  • xDrive30 — rezultate publicate pe etape de producție (aceeași generație U11)

    CRITIC: păstrați AMBELE ieșirile de sistem publicate ca valori legate de etapă într-o generație U11 — lansare/boost documente: 230 kW / 313 PS · 494 Nm; primăvară-2026 SiC Tabel tehnic german: 225 kW / 306 hp · 494 Nm. Aceeași arhitectură AWD cu două motoare — legați kW/hp la etapa de producție + fișa de piață, nu la un U12 inventat sau la a doua generație. Roțile, software-ul și etapa SiC afectează, de asemenea, raza de acțiune.

Publicațiile exacte, intervalul, greutatea proprie și echipamentele sunt specifice anului modelului, etapei și pieței. Utilizați selectorul de piață pentru încadrarea regională - nu tratați foaia unei țări ca fiind globală.

5. Încărcare

  • AC încărcare: 11 kW cadru standard de bord în documente BMW · 22 kW opțional acolo unde este oferit — confirmați încărcătorul de bord pe VIN
  • DC încărcare rapidă: până la ~130 kW în condiții adecvate — nu 350 vârfuri din clasa kW
  • BMW documentează aproximativ 10–80% în ~29 de minute DC cu precondiționare a bateriei, acolo unde este echipat
  • Precondiționarea (manuală sau legată de navigare, acolo unde este disponibil) afectează în mod semnificativ viteza sesiunii DC — comportamentul de înregistrare în istoricul de încărcare
  • Acasă AC exemple (eDrive20 lansare încadrare): ~6,5 h la 11 kW / ~3 h 45 la 22 kW de la gol la plin — depinde de piață și de wallbox

Performanța reală depinde de SoC, temperatura bateriei, capacitatea încărcătorului, precondiționare, temperatura ambiantă, încărcarea stației și software-ul vehiculului. Log home wallbox, sesiuni AC/DC, durata, furnizorul și întreruperile separat de ștampilele serviciului atelierului.

6. Interval — WLTP față de lumea reală

Distingeți întotdeauna intervalul de testare oficial de distanța din lumea reală. Cifrele oficiale nu sunt distanțele de călătorie garantate și variază în funcție de derivat, etapă, roți și piață.

  • UK WLTP mile (exemple etichetate pe piață): eDrive20 297–318 mi · xDrive30 269–289 mi — confirmați specificațiile actuale pentru BMW UK și roți
  • Lansare EU xDrive30 WLTP: clasă ~417–440 km în documentația europeană de lansare BMW — nu o cifră globală de mile
  • eDrive20 provizoriu EU WLTP încadrare: ~430–475 km în funcție de specificație și data publicării — confirmați fișa VIN
  • Primăvara-2026 SiC Anunț german: până la 514 km eDrive20 / 466 km xDrive30 WLTP după actualizare de eficiență — în etape, nu o nouă generație
  • Distanța în lumea reală este mai mică în timpul iernii, la viteza de autostradă, cu roți mai mari, sarcină grea sau HVAC susținută — nu deduceți starea bateriei dintr-o călătorie

Raza este afectată de viteză, temperatură, vreme, specificațiile roții/anvelopei, sarcină, HVAC, stilul de condus, temperatura bateriei, SoC, stadiul de producție și opțiuni. Nu copiați niciodată foaia WLTP a unei țări pe o altă piață.

7. Recuperare și frânare

Frânarea regenerativă recuperează energia în timpul decelerarii și coordonează frânarea electrică și prin frecare. Setările cu o singură pedală/recuperare variază în funcție de mod și software. Regen reduce utilizarea convențională a frânelor, dar nu elimină inspecția discurilor, plăcuțelor, etrierelor, lichidului, conductelor și coroziunii — EV-urile cu kilometraj redus pot dezvolta în continuare coroziunea discurilor dacă frânele cu frecare sunt utilizate rar.

8. Software și infotainment

Software-ul este o componentă de bază de proprietate. Ulterior, producția iX1 se aliniază cu BMW Operating System 9, QuickSelect și Curved Display (instrument de 10,25 inchi + 10,7 inchi central) – dar mașinile xDrive30 lansate timpurie sunt anterioare lansării complete a OS9.

  • Urmăriți versiunea software, iDrive/generarea sistemului de operare, disponibilitatea QuickSelect, OTA/date de actualizare a distribuitorului și ID-urile campaniei
  • OS9 / QuickSelect: conceptul de operare revizuit și structura meniului pentru mașinile echipate — înregistrați dacă vehiculul are perechea Curved Display
  • OTA și actualizările dealer-ului pot modifica încărcarea, ADAS și comportamentul serviciului conectat - versiunea de înregistrare la momentul oricărei defecțiuni sau reparații
  • Nu presupuneți că anul modelului este egal cu generarea software-ului - confirmați în iDrive sau imprimarea atelierului

Informația, navigarea, calibrarea ADAS și serviciile conectate evoluează cu software. Păstrați proveniența software-ului pe lângă evidențele de încărcare și service.

9. Dimensiuni și greutăți

Amprenta compactă SAV partajată cu clasa U11 X1. Greutățile, sarcina utilă și remorcarea sunt specifice derivatelor - confirmați fișa de piață VIN înainte de asumarea capacității.

  • Lungime / lățime / înălțime: 4500 / 1845 / 1616 mm (dimensiuni tipice U11 iX1 publicate)
  • Ampatament / ecartament (aprox.): 2692 / 2104 mm — confirmați datele tehnice ale pieței
  • Volum portbagaj: 490–1495 L, în funcție de poziția scaunului (cifre BMW marcate pe piață)
  • UK eDrive20 (exemple specifice configurației): bordura ~1940 kg · GVW 2435 kg · sarcină utilă 570 kg · sarcină pe acoperiș 75 kg · remorcare frânată 750 kg
  • UK xDrive30 (exemple specifice configurației): bordura ~2085 kg · GVW 2580 kg · sarcină utilă 570 kg · sarcină pe acoperiș 75 kg · remorcare frânată 1200 kg
  • Remorcare, sarcina pe acoperiș și greutatea proprie variază în funcție de derivat, de opțiuni și de omologarea pieței — nu presupuneți niciodată greutăți xDrive30 pe un eDrive20 VIN sau invers

Dimensiunile și greutățile publicate sunt specifice configurației. Folosiți datele tehnice oficiale BMW pentru VIN, mai degrabă decât valorile estimate de proprietar.

10. Profesioniști cinstiți

  • Membru U11 electric adecvat — ambalaj compact SAV cu spațiu de pornire utilizabil pentru clasă
  • eDrive20 adaugă o alegere FWD orientată spre eficiență alături de xDrive30 AWD
  • DC ~130 kW și opțional 22 kW AC sunt adecvate pentru utilizarea zilnică și pe autostradă atunci când se utilizează precondiționarea
  • OS9 / QuickSelect / Curved Display la producția ulterioară îmbunătățește interfața de proprietate față de mașinile de lansare timpurie
  • 2026 Etapa SiC îmbunătățește eficiența/gama în cadrul aceleiași generații U11 — proveniență semnificativă pentru revânzare
  • Potențial puternic de proveniență atunci când înregistrările privind bateria, încărcarea, stadiul software, service și proprietate sunt clare

11. Dezavantaje sincere / lucruri de luat în considerare

  • Variația specificațiilor — derivatul, etapa, software-ul, roțile și foile de piață diferă semnificativ prin VIN
  • DC vârf ~130 kW este modest față de 800V / 350 kW-clasa EVs — planificați opriri mai lungi pe autostradă
  • Sensibilitatea la gamă — vremea rece, viteza pe autostradă și alegerea roților pot reduce semnificativ distanța din lumea reală
  • xDrive30 publicat kW/hp modificat între lansare și 2026 SiC documente — cumpărătorii au nevoie de claritate, nu de confuzie generațională
  • Frânarea regenerativă poate lăsa frânele de frecare subutilizate — inspectați pentru coroziune la mașinile cu kilometraj redus

12. Teme comune raportate de proprietar

Nu sunt sfaturi de diagnostic – acestea sunt categorii de discuții pe care proprietarii le pot documenta. Nu le tratați ca defecte confirmate decât dacă sunt susținute de documentația producătorului, retrageri sau dovezi tehnice de încredere.

  • Încarcare

    DC viteza sesiunii vs ~130 kW titlu, comportament de precondiționare, AC 11 vs 22 kW compatibilitate cu wallbox, strângeri de mână de la încărcătorul public și întreruperi de sesiune.

  • Baterie

    Variația intervalului, comportamentul SoC, temperatura bateriei, starea de sănătate percepută și comportamentul de gestionare termică — păstrați diagnosticele separate de estimările călătoriei.

  • Software

    OS9 / QuickSelect ciudații, iDrive îngheață, actualizări OTA, servicii conectate, navigare și integrare smartphone.

  • 12V sistem

    Starea de joasă tensiune a bateriei, comportamentul de trezire/somn și sistemele electrice auxiliare — 12V slabe pot imita defecțiunile HV.

  • Șasiu și plimbare

    Calitate compactă SAV, zgomotul anvelopei, uzura suspensiei și alinierea pe EV-uri bogate în cuplu — în special cu opțiuni de roți mai mari.

  • Frâne

    Coroziunea discului din cauza regenerării insuficiente, uzura plăcuțelor/discului, vârsta fluidului și senzația de frână.

  • Anvelope și roți

    Uzură pe un EV bogat în cuplu, evaluări de sarcină/viteză, configurații de iarnă/vară, compromisuri privind eficiența dimensiunii roților și impactul asupra intervalului.

13. Service și întreținere (EV)

Nu copiați un program de service ICE X1 pe un EV. BMW iX1 urmează Condition Based Service (CBS) — intervalele și cerințele de inspecție variază în funcție de piață, anul model și derivat. Verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN pentru BMW în iDrive.

ArticolInterval tipicNote
Inspecție/service EV programată (iX1)CBS — adesea anual / ~10.000–12.000 mile (confirmați iDrive)U11 CBS — nu inventați un interval de mile universal. Indiferent de sistemul dealer-ului / iDrive afișat pentru acest VIN. Nu arde X1 schimburi de ulei.
Lichid de frânăCBS (deseori ~24 luni)Lichidul absoarbe umezeala chiar și atunci când regenerarea reduce uzura plăcuțelor.
12V test baterieFiecare serviciu / mai devreme dacă apar simptomeLoad-test — separat de proveniența pachetului HV.
Cabină / filtru de polenCBS / adesea ~12 luniObișnuință anuală pe majoritatea EV-urilor.
Anvelope și aliniereObișnuit / fiecare serviciuCompact SAV EV + cuplu; cotele de sarcină/viteză și alegerea roților afectează intervalul.
Plăcuțe de frână / discuri / coroziuneFiecare serviciuRegen poate lăsa discurile subutilizate — inspectați pentru coroziune.
Suspensie și direcțieFiecare serviciu / după cum este necesarAmortizatoare, tufișuri, aliniere — jurnal cu facturi.
Circuite de răcire/sistem termicPer program BMWHV și bucle termice cabină — lucrare de specialitate EV; înregistrați erorile de precondiționare.
Inspecția sistemului de înaltă tensiunePer BMW program / campanieTehnician autorizat EV — înregistrați avertismentele și reparațiile.
Verificare software / OTALa service sau când vi se solicităÎnregistrați versiunea OS/iDrive + data în Digital Service History (OS9 / QuickSelect în etapele ulterioare).
Sănătatea bateriei / diagnostic (acolo unde este oferit)Proprietar/dealer/terțEveniment de proveniență separat – nu „intervalul arată bine”.
Sistem de încărcare/port/cabluFiecare serviciu / la nevoieAC 11/22 kW și DC ≤130 kW notele de sesiune aparțin istoricului de încărcare.

Intervalele de service și cerințele de inspecție variază în funcție de piață, anul model, produs derivat și stadiul de producție. Verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN pentru BMW.

14. EV starea bateriei și proveniența

Sănătatea bateriei este o categorie de proveniență de primă clasă pentru iX1. Distingeți rezultatele diagnostice ale producătorului, estimările de interval raportate de proprietar și testele bateriei de la terți.

  • SoH % / raport de diagnosticare, dată, kilometraj, furnizor de teste
  • Notele de comportament de încărcare și versiunea software la momentul testării
  • Starea garanției, avertismente HV, reparații module și lucrări legate de baterie
  • Etapa de producție (lansare / OS9 / SiC) și specificația roții la momentul testării
  • Depozitați documente împotriva vehiculului pentru revânzare / Transfer Pack

Nu deduceți niciodată starea bateriei doar din intervalul afișat. Înregistrările de încărcare ar trebui să rămână separate de ștampilele de service ale atelierului.

15. Inspecție și stare tehnică

Terminologia se adaptează în funcție de țară — nu denumește niciodată testul fiecărei piețe „MOT”. UK MOT, Spania ITV, Polonia/Ungaria inspecție periodică, Turcia TÜVTÜRK, sisteme de stat din SUA și alte reguli locale.

  • Înregistrați certificatul local separat de ștampilele de service ale producătorului
  • Utilizați selectorul de piață pentru numele sistemului local și legăturile de autoritate
  • EV articolele specifice (HV avertismente de izolare, starea anvelopei/frânelor, suspensie) contează în continuare la inspecție
  • Nu combinați o inspecție periodică trecută cu ștampila de serviciu BMW CBS EV

Confirmați cerințele pentru piața de înmatriculare a vehiculului.

16. Rechemari și campanii

  • Verificați VIN pe portalurile oficiale de siguranță BMW / naționale pentru piața dvs.
  • Înregistrați ID-ul campaniei, data finalizării și versiunea software după lucru
  • Nu presupuneți că o campanie de pe o piață se aplică pentru fiecare iX1 din întreaga lume

Rechemarea și disponibilitatea campaniei pot varia în funcție de piață, data producției, versiunea software și VIN. Nu afișa niciodată „această mașină nu are rechemare” decât dacă VIN specific a fost verificat cu o sursă autorizată.

17. Evaluări de siguranță

Euro NCAP a testat U11 BMW X1 în 2022 (rezultat de cinci stele pentru programul mai larg U11). iX1 a fost adăugat la sfera de evaluare după publicarea inițială — contextul de siguranță specific electric ar trebui citit pe lista Euro NCAP pentru varianta iX1, nu se presupune că este identic cu fiecare derivat ICE X1 fără verificare.

18. Resurse oficiale

Legăturile oficiale sunt pentru comoditate. The Owners Club nu are nicio relație comercială cu BMW AG. Confirmați manualele, condițiile de încărcare și baterie față de propria dumneavoastră documentație. Preferați căutarea manualului proprietarului VIN specifică BMW față de linkurile profunde inventate.

  • BMW UK — date tehnice ale modelului, încărcare, baterie, autonomie și echipament (utilizați paginile tehnice oficiale BMW ale UK pentru derivatul dvs.)
  • BMW Group PressClub — anunțuri tehnice publice, inclusiv actualizări de eficiență OS9, eDrive20 și SiC
  • GOV.UK / DVSA — UK rechemare și verificări ale siguranței vehiculului (pe baza VIN)
  • Euro NCAP — U11 X1 / iX1 lista de evaluare a siguranței (citiți notele privind domeniul de aplicare iX1 pe pagina oficială de rezultate)

19. Cumpărarea unui iX1 second hand

  • Identitate: VIN · an model · derivat (eDrive20 / xDrive30) · stadiu de producție (lansare / OS9 / SiC) · piață · opțiuni · istoric import
  • Baterie: dovezi de sănătate, garanție, avertismente HV, performanță de încărcare, reparații/înlocuiri — formularea capacității utilizabile vs publicată
  • Încărcare: test AC/DC acolo unde este posibil, conector/clapă, cabluri, istoric de încărcare, comportament de precondiționare, încărcător de bord 11 vs 22 kW
  • Șasiu: anvelope, uzură neuniformă, frâne, suspensie, alinierea direcției — dimensiunea roților afectează autonomia și mersul
  • Electric: 12V istoric test de sarcină, defecțiuni stocate, Curved Display / camere, ADAS, climă/pompă de căldură acolo unde este prevăzută
  • Software: versiunea OS/iDrive, QuickSelect, OTA/campanii de dealeri, servicii conectate — nu presupuneți MY = OS9
  • Claritatea etapei: lansarea xDrive30 (230 kW/313 PS docs) vs 2026 SiC tabel (225 kW/306 hp) — aceleași __gen TOK__ ieșiri publicate, diferite __ gen TOK
  • Caroseria: vopsea, goluri în panouri, sub caroserie, reparații accidentale, starea zonei portului de încărcare
  • Documente: BMW istoric de service, facturi, rechemari, rapoarte baterie, înregistrări de încărcare, inspecții, chei, manuale
  • Interval de așteptări: comparați foaia WLTP cu specificațiile roții și clima - respingeți afirmațiile de „sănătate” pentru o singură călătorie
  • Greutăți/remorcare: confirmați bordura, sarcina utilă, sarcina pe acoperiș și remorcarea frânată pentru derivat (eDrive20 vs xDrive30 diferă)
  • Test drive: verificați comportamentul sesiunii DC, ADAS, modurile regen, comportamentul 12V wake și versiunea iDrive înainte de cumpărare

20. Dețineți un iX1? Protejați-i valoarea de revânzare

Pentru un SAV electric compact, povestea proprietății este mai mult decât kilometraj. Sănătatea bateriei, istoricul de încărcare, stadiul software-ului, întreținerea, înregistrările frânelor/anvelopelor și reparațiile documentate pot deveni toate parte din proveniența vehiculului. Cunoaște-ți mașina. Înregistrați-i istoria. Conectați-vă cu proprietarii. Păstrează-i povestea.

  • Adăugați iX1 la Garage — înregistrare digitală gratuită de proprietate
  • Înregistrați starea bateriei, istoricul de încărcare și versiunile de software OS/iDrive
  • Track CBS service, inspecții, reparații, anvelope/frâne și rechemari cu facturi
  • Notați etapa de producție (lansare / OS9 / SiC) și derivată în profilul Garaj
  • Înregistrați comportamentul de precondiționare și notele de sesiune DC ca proveniență a încărcării
  • Construiți un Transfer Pack pentru următorul proprietar

Teme comune raportate de proprietar

Nu sfaturi de diagnosticare - proprietarii de teme se documentează adesea în istoricul serviciilor. Verificați întotdeauna motorul și anul exact.

  • DC / AC performanță de încărcare Vârful

    DC este de ~130 kW — nu 350 kW de încărcare pentru titluri de clasă. AC este de obicei 11 kW standard cu 22 kW opțional acolo unde este oferit. Înregistrați condițiile sesiunii, precondiționările și întreruperile — nu doar revendicările din broșura kW.

  • Sănătatea bateriei și variația autonomiei

    Capacitatea utilizabilă se află în clasa ~64,7–64,78 kWh, în funcție de derivat și de cifra publicată. Gama variază în funcție de roți, stadiu (lansare / OS9 / SiC), temperatură și sarcină - nu deduceți SoH numai din afișarea intervalului.

  • Software / OS9 / iDrive Comportamentul

    Operating System 9, QuickSelect și Curved Display evoluează cu OTA și actualizările dealerilor. Înregistrați versiunea, data și orice campanie - nu presupuneți că anul modelului este egal cu generarea software-ului.

  • 12V baterie auxiliară

    O 12V slabă poate cauza lipsă de trezire, avertismente sau ciudații de încărcare chiar și cu un pachet HV sănătos. Testul de încărcare și înlocuirea buștenilor separat de proveniența bateriei de tracțiune.

Ghiduri și liste de verificare

Mai multe modele BMW

Comparați platformele, temele de servicii și instrumentele de istoric al serviciilor digitale din întreaga gamă.

Toate modelele BMW →

FAQ

Este BMW iX1 separat de ardere X1?+

Da. iX1 este membrul cu baterie electrică al familiei U11 X1 cu propria identitate de model, derivate (eDrive20 / xDrive30) și specificații specifice pentru electricitate. Împărtășește ambalajul U11, dar nu este interschimbabil cu serviciul ICE X1 sau ipotezele de taxare.

Există o generație U12 iX1?+

Nu. Pentru taxonomia The Owners Club V1 există o generație de producție U11 iX1 (2022 – prezent). Nu inventați un cod U12 pentru actualizarea SiC din 2026.

Este 2026 iX1 o nouă generație?+

Nu. Actualizarea BMW de primăvară-2026 SiC a electronicii de putere este o etapă tehnică din U11 — eficiență îmbunătățită și rază WLTP (anunț german până la 514 km eDrive20 / 466 km xDrive30), dar nu o a doua generație.

Fiecare iX1 are xDrive?+

Nu. eDrive20 este tracțiunea față cu un singur motor. xDrive30 este tracțiune integrală electrică cu două motoare. Confirmați derivatul pe VIN — nu presupuneți AWD numai din insigna iX1.

Toți derivatele iX1 au aceeași baterie și aceeași autonomie?+

Nu. Cifrele utilizabile ale bateriei, intervalul publicat și distanța în lumea reală variază în funcție de derivat, stadiul de producție (lansare / OS9 / SiC), specificațiile roților/anvelopei și fișa WLTP de piață. Legați cifrele la VIN și la scenă - nu copiați niciodată milele unei țări la nivel global.

Fiecare iX1 se încarcă la 22 kW AC?+

Nu. 11 kW AC este cadrul standard de bord în documentația BMW; 22 kW AC este opțional acolo unde este oferit. Confirmați încărcătorul de bord și capacitatea wallbox-ului pe VIN.

Discuții proprietari iX1

Ultimele conversații ale proprietarilor BMW iX1 din club.

Încă nu există discuții pentru iX1. Fii primul proprietar care începe o conversație!

Pune o întrebare / Publică o fotografie

Alătură-te comunității BMW Owners Club

Adăugați-l gratuit la The Owners Club pentru a urmări cronologia de întreținere, pentru a importa istoricul MOT din Marea Britanie și pentru a transfera proveniența verificată atunci când vindeți.

Privacy & Performance