Owners Club · Istoric digital de service

BMW i5 Owners Club — Întreținere și proveniență

Resursa proprietarilor independenți. Această pagină este produsă de The Owners Club și nu este afiliată, aprobată sau sponsorizată de BMW AG. Confirmați cifrele pentru VIN. i5 este membrul electric cu baterie al 5 Series de a opta generație (G60 Saloon, G61 Touring). Are propria pagina. Hub-ul 5 Series rămâne pagina de familie pentru mașinile cu combustie, mild hybrid și plug-in hybrid.

Dețineți un BMW i5? Adaugă-l în Garajul tău. Înregistrați fiecare service, inspecție, încărcare, test de sănătate a bateriei și reparație. Cunoaște-ți mașina. Înregistrați-i istoria. Conectați-vă cu proprietarii. Păstrează-i povestea.

Ați ajuns dintr-o căutare în club? Vezi potrivirea exactă BMW i5 Clubul proprietarilor aterizare — apoi utilizați acest hub pentru platforme, probleme și clusterul complet de ghidare.

BMW i5
Ilustrație de studio

Ultimele i5 Știri

Actualizat Iulie 2026
  • Producție globalăGlobal

    Două milioane BMW Grupul BEV este un i5 M60 xDrive

    În mai 2026, BMW Group și-a construit cel de-al doilea milion de vehicul complet electric: un i5 M60 xDrive la Dingolfing. Fabrica mai construiește iX, i5 Sedan/Touring și i7. Acesta este un reper global de producție, nu o nouă generație i5.

    mai 2026BMW PressClub →

  • Lansare regionalăIndia

    i5 Ampatament lung se lansează în India

    August–septembrie 2026: BMW a lansat primul i5 Ampatament lung în India. Este produs local (G68). BMW citează o baterie de 81,6 kWh și o autonomie de până la 669 km. Aceasta este o poveste de piață din India – nu o specificație globală G60.

    August–septembrie 2026BMW PressClub India →

  • Actualizări în cursGlobal

    i5 PressClub — actualizări globale în curs

    BMW subiectul global i5 PressClub continuă să publice evoluții privind taxarea, proprietatea și produsele. Utilizați cel mai recent articol datat din acel feed atunci când reîmprospătați această pagină, în loc să tratați un element static ca întreaga poveste.

    Iulie 2026BMW PressClub →

Citește mai întâi

Leagă fiecare cifră la corp (G60 sau G61), derivat, data producției, software și piață. G68 India Ampatament lung este o taxonomie diferită. Rapoartele proprietarilor sunt teme, nu greșeli universale. Rechemarile sunt VIN- și specifice pieței.

1. Generație și corpuri

  • G60 Saloon și G61 Touring — o familie (2023-prezent)

    G60 Saloon din 2023 este primul i5, lansat cu a opta generație 5 Series. Derivate principale inițiale: eDrive40 și M60 xDrive. G61 Touring din 2024 este primul 5 Series Touring complet electric, cu eDrive40 Touring și M60 xDrive Touring. Saloon și Touring sunt caroserii, nu două generații. Schimbările anuale de echipamente, software sau eficiență nu sunt generații noi. Stocați separat data producției, anul modelului, derivatul, revizuirea bateriei, generarea software-ului și piața. Arhitectura se bazează pe CLAR și a fost proiectată pentru mașini cu combustie, hibride plug-in și mașini electrice cu baterie. Sistemul de înaltă tensiune pe familia curentă G60/G61 i5 este Gen5 eDrive, clasa 400 V. Tracțiunea este cu tracțiune spate sau electrică xDrive, în funcție de derivat. Pagina de familie similară: 5 Series.

  • G68 i5 Ampatament lung — numai India (nu o generație globală)

    Taxonomie separată. Nume regional: i5 Ampatament lung. Piata: India. Cod generație: G68. Caroseria: sedan cu ampatament lung. Lansarea lui BMW în India prevede o baterie de 81,6 kWh și o autonomie de până la 669 km. Nu îmbinați aceste cifre în datele globale G60/G61 și nu notați o mașină G68 ca i5 pe toate piețele.

Dingolfing construiește iX, i5 Sedan/Touring și i7. Acea plantă comună nu este identitatea părților partajate.

2. Corpuri

  • G60 Salon

    Salon executiv cu patru uși. Dimensiunile și bagajele depind de produse derivate și de echipamente - nu copiați litri Touring pe limuzină.

  • G61 Turism

    Turing cu cinci uși. BMW date de lansare: ampatament 2.995 mm, lungime aproximativ 5.060 mm, bagaj 570–1.700 L. Suspensia pneumatică spate apare numai în configurațiile Touring relevante.

  • G68 sedan cu ampatament lung (India)

    Nu este un stil de corp global. Record de piață India și cod G68. Nu o enumerați ca a treia generație a i5 la nivel mondial.

3. Baterie și sistem de înaltă tensiune

Litiu-ion sub podea. Urmăriți separat generarea bateriei, capacitatea brută, capacitatea utilizabilă, starea de sănătate, revizuirea celulei, software-ul și data producției.

  • Specificație principală de lansare G60/G61: 81.2 kWh utilizabilă.
  • xDrive40 este descris ca o baterie de clasa 81.2 kWh în specificația de actualizare 2025.
  • India G68: 81,6 kWh în BMW Comunicare India — numai India.
  • Gen5 eDrive, clasa 400 V, pe familia actuală G60/G61. Nu atribuiți acea propoziție de tensiune lui G68 decât dacă BMW India o publică.
  • Starea de sănătate necesită un test. Intervalul afișat nu este SoH.

V2 mai are nevoie de date brute/net, chimie, celule și module și furnizor. Nu le inventa.

4. Derivate

Reductor cu o singură viteză. Rezultatele de mai jos sunt publicate numai pentru acea derivată și etapă.

  • i5 eDrive40

    Tracțiune pe roțile din spate. Lansați specificația 250 kW / 340 hp. 81.2 kWh baterie de lansare utilizabilă. DC până la 205 kW. AC până la 11 kW, cu 22 kW în funcție de piață și echipament.

  • i5 xDrive40

    Tracțiune integrală electrică cu dublu motor. 290 kW / 394 hp în specificația de actualizare 2025 a lui BMW. 81.2 baterie clasa kWh. Nu retrodata 394 hp la lansarea eDrive40.

  • i5 M60 xDrive

    Tracțiune integrală cu motor dublu. 442 kW / 601 hp. Până la 795 Nm maxim standard publicat; un cuplu temporar mai mare se poate aplica cu funcțiile de amplificare sau de lansare. Aproximativ 3,8–3,9 s 0–100 km/h, în funcție de corp. 81.2 kWh baterie de lansare utilizabilă. DC până la 205 kW.

  • i5 eDrive40 Turism

    G61, tracțiune spate, 250 kW / 340 hp, 81,2 kWh utilizabil. BMW lansare WLTP 483–560 km. Bagaj 570–1.700 L.

  • i5 M60 xDrive Turism

    G61, tracțiune integrală, 442 kW / 601 hp, 0–100 km/h 3,9 s. Până la 820 Nm cu M Launch Control / M Sport Boost în documentația de lansare BMW. 81.2 kWh utilizabil. DC până la 205 kW. Lansați WLTP 445–506 km.

Confirmați VIN. O figurină Touring nu este o figură Saloon.

5. Încărcare

  • AC: 11 kW trifazat este standardul principal; 22 kW depinde de specificație.
  • DC: până la 205 kW pe specificația principală de lansare G60/G61.
  • BMW documentație de lansare: aproximativ 10–80% în aproximativ 30 de minute în condiții adecvate. Vârful nu este susținut pentru întreaga sesiune.
  • Înregistrare de încărcare: data și ora, AC sau DC, kWh, starea de începere și sfârșit de încărcare, putere de vârf, durată, locație, ID încărcător, precondiționare și cost.

Nu copiați 205 kW în înregistrarea India G68 decât dacă în foaia pieței respective scrie acest lucru.

6. Gama

Nu există un singur interval global i5.

  • Lansare în turneu WLTP: eDrive40 483–560 km; M60 xDrive 445–506 km.
  • Gama se deplasează cu derivat, Saloon sau Touring, roți, echipament, temperatură, viteză, stare baterie, software și ciclu de omologare.
  • India G68: până la 669 km în comunicarea BMW India – denumită India.

Nu transforma acele benzi de kilometri într-o revendicare de mile neetichetată.

7. Recuperare si frane

Se utilizează recuperarea adaptivă și amestecarea frânelor. Coroziunea discului de frână a piesei, uzura plăcuțelor și discurilor, comportamentul regenerativ și uzura anvelopelor ca elemente separate. Utilizarea scăzută a plăcuțelor nu înseamnă că discurile sunt curate sau lichidul este proaspăt.

8. Șasiu

În funcție de derivat și de echipare: direcție activă integrală, suspensie adaptivă, suspensie M adaptivă, amortizoare controlate electronic și suspensie pneumatică spate pe configurațiile Touring relevante. Nu presupuneți că fiecare i5 are toate opțiunile.

9. Software

Istoricul software-ului este separat de specificația hardware.

  • BMW Curved Display și iDrive / Generarea sistemului de operare.
  • ConnectedDrive, BMW ID, Digital Key, navigare și EV planificare rută, integrare taxare.
  • OTA actualizări: versiunea de înregistrare și data. Nu tratați o actualizare ca pe o nouă generație.

Numerele exacte ale sistemului de operare aparțin înregistrării VIN când le citiți. Această pagină nu inventează o versiune de sistem de operare.

10. Asistență pentru șofer

Depinde de piață și de echipamente: croazieră adaptivă, menținerea benzii, monitorizarea unghiului mort, avertizare de coliziune și frânare de urgență, asistent de parcare, vedere înconjurătoare, parcare la distanță și funcții de conducere asistată. Calibrarea după sticlă, bara de protecție sau lucrări de aliniere aparține înregistrării.

11. Profesioniști cinstiți

  • Silențios și rafinat.
  • Performanță puternică, inclusiv M60 în cazul în care este montat acel derivat.
  • Stabilitate excelentă la viteză mare.
  • O alegere pentru salon și turism în cadrul unei singure familii.
  • Capacitate puternică de încărcare pentru un EV de 400 V pe specificația principală de lansare.
  • Planificare sofisticată a rutei.

12. Contra sincere

  • Gre.
  • Anvelope și roți scumpe cu specificații înalte.
  • Raza de acțiune în lumea reală variază în funcție de viteză și vreme. Vârful
  • DC nu este susținut pe toată durata sesiunii.
  • Costuri mari de reparații după deteriorarea caroseriei sau ADAS.
  • Dependență mare de opțiuni.

13. Teme raportate de proprietar

Teme de la proprietari, nu o listă de defecte și nu o rechemare.

  • Întreruperi de încărcare și compatibilitate cu încărcătorul public

    Înregistrați încărcătorul, fereastra SoC și dacă a rulat precondiționarea. Un site nu este orice site.

  • Software, iDrive și ConnectedDrive

    Comportamentul aplicațiilor și al infotainmentului se modifică odată cu generarea de software. Înregistrați versiunea.

  • 12V avertismente

    O avertizare de 12V poate imobiliza mașina cu o baterie de tracțiune sănătoasă.

  • Anvelope, roți și caroserie

    Cuplul și greutatea instantanee apar ca uzura anvelopei. Daunele roților și sub caroserie necesită fotografii.

  • Coroziunea discului de frână

    Regenerarea poate lăsa discurile subutilizate. Coroziunea este o temă, nu o promisiune că fiecare mașină o are.

  • ADAS calibrare

    După repararea coliziunii sau alinierea, înregistrați dacă asistența șoferului a fost calibrată.

  • Gama de iarnă

    Vremea rece reduce raza de acțiune. Această scădere nu este un procent de SoH.

14. Service si intretinere

Un EV nu necesită întreținere. BMW Condition Based Service acoperă solicitările. Pagina de program UK etichetează UK obiceiuri. Alte piețe rămân pe „confirmați VIN”.

ArticolInterval tipicNote
CBS / inspecție programată EVPer CBSAdesea anual în cazul în care piața funcționează în acest fel — confirmați iDrive.
Lichid de frânăCalendar / CBSLichidul îmbătrânește chiar și atunci când tampoanele durează mai mult.
12V baterieTestează la serviceSeparați de HV SoH.
Anvelope, frâne, suspensie, direcțieFiecare serviciuInclude coroziunea discului și suspensia pneumatică Touring din spate, acolo unde este montată.
Răcire, HVAC, încărcare hardware, software, rechemariPer BMW / campanieLucrările la înaltă tensiune sunt efectuate de un tehnician calificat.

Set complet de rânduri UK: /models/bmw/i5/service-schedule.

15. Fișa de sănătate a bateriei

Record de garaj de primă clasă. Nu deduceți niciodată SoH din interval.

  • VIN, data, kilometrajul.
  • SoH %, tipul testului și furnizorul, capacitatea utilă măsurată.
  • Versiune software, temperatură și condiții, ID raport, note.

Păstrați fișierul de raport cu intrarea.

16. Record de încărcare

  • Data și ora, AC sau DC, energie adăugată.
  • Stare de pornire și sfârșit de încărcare, putere de vârf, durată.
  • Locație, furnizor, ID încărcător, precondiționare, cost.

17. baterie 12V

Tipul de înregistrare, data instalării sau înlocuirii, diagnosticarea, avertismentele și evenimentele de imobilizare. HV starea bateriei nu dovedește starea de sănătate a 12V.

18. Inspecție și stare tehnică

Folosiți propriul nume al pieței.

  • UK MOT.
  • Germania HU/AU.
  • Spania ITV și echivalentul local în altă parte.
  • Anvelope, frâne, direcție, suspensie, lumini, calibrare ADAS, sub caroserie și echipament de încărcare.

Selectorul pieței schimbă eticheta locală. Nu ascunde discuțiile celorlalți proprietari.

19. Rechemari și campanii

  • Verificați VIN în piața unde este înmatriculată mașina.
  • O campanie finalizată necesită o dată și dovezi, nu un „dealerul a spus că s-a făcut”.

Campaniile sunt VIN-, specifice pieței și gamei de producție. ID-ul campaniei magazin, risc, remediu, disponibilitate, data finalizării, distribuitor și dovezi. Nu generalizați niciodată o rechemare regională la fiecare i5.

20. Resurse oficiale

21. Lista de verificare pentru cumpărare folosită

  • VIN, data producției, G60 sau G61, derivat și piață.
  • Revizuirea bateriei, versiunea software, raportul SoH și un test de încărcare.
  • Garanție baterie, sub caroserie, anvelope, frâne, suspensie, 12V și port de încărcare.
  • OTA / ConnectedDrive stare, calibrare ADAS și istoric de accidente.
  • Dacă mașina este un G68 India ampatament lung, nu o prețuiți din cifrele globale G60.

22. Proveniență și Transfer Pack

Dețineți un BMW i5? Adaugă-l în Garajul tău. Înregistrați fiecare service, inspecție, încărcare, test de sănătate a bateriei și reparație.

  • Proprietate, service și facturi.
  • Teste de sănătate a bateriei și istoric de încărcare.
  • Software, rechemari și inspecții.
  • Anvelope, reparații, istoric de accidente și fotografii.
  • Exportați un Transfer Pack pregătit pentru cumpărător.

23. Vehicule aferente

Familia sau planta partajată este context. Nu este compatibilitate cu piesele. Hub-ul i5 este casa electrică.

  • 5 Series G60/G61 — pagina de familie la 5 Series. Arderea, 48V și 530e/550e rămân acolo.
  • i7 G70 — corelat mare BMW EV, relevanță mai mică.
  • iX — asociat BMW EV, vehicul diferit.
  • iX3 Neue Klasse — legat de BMW EV, generație diferită de arhitectură.
  • 530e / 550e — hibrizi plug-in din familia G60, nu un i5.

G68 India nu moștenește această fișă globală de specificații conexe.

24. Baza de date tehnică V2

Încă de capturat când BMW sau un raport de pachet le publică: energie brută și netă exactă, chimie, date celule și module, furnizor, invertor și coduri de motor, curba DC, hartă de precondiționare, limite termice, pompă de căldură, versiuni de software, utilizare, efectul de utilizare a anvelopelor și consumului de energie și a anvelopelor, testul sezonier și consumul de energie și anvelope. VIN echipament. Nu le umpleți cu presupuneri.

25. comunitate

Camere care se potrivesc cu modul în care vorbesc proprietarii: i5 General, Încărcare și autonomie, Sănătatea bateriei, Software și iDrive, Întreținere, Turism, M60, Roți/Anvelope/Frâne, Accesorii, Cumpărare uzată și Proveniență.

Generații și platforme

  • i5 G60 Saloon / G61 Touring (2023–present) (2023–2026)

    BMW CLAR · Electric drive

  • i5 Long Wheelbase G68 — India (2026–2026)

    BMW CLAR · Electric drive

Teme comune raportate de proprietar

Nu sfaturi de diagnosticare - proprietarii de teme se documentează adesea în istoricul serviciilor. Verificați întotdeauna motorul și anul exact.

  • AC și DC de încărcare

    Specificație principală de lansare: AC 11 kW pe multe piețe, 22 kW în funcție de echipament, DC până la 205 kW. Puterea maximă nu este menținută pentru întreaga sesiune. Înregistrare start/sfârșit SoC, vârf kW și precondiționare.

  • Sănătatea bateriei

    Capacitatea utilizabilă de lansare principală este de 81,2 kWh. Stocați SoH cu tipul de test. Nu deduceți niciodată SoH din intervalul afișat. India G68 citează 81,6 kWh — această cifră rămâne în recordul Indiei.

  • Software și OTA

    Curved Display, iDrive / Generarea sistemului de operare, ConnectedDrive, BMW ID, Digital Key și EV planificarea rutei sunt elemente de generare a echipamentelor și a software-ului. Păstrați istoricul software în afara specificațiilor hardware.

  • 12V baterie

    Tipul de înregistrare, data montajului, avertismente și imobilizare. Sănătatea de înaltă tensiune nu dovedește sănătatea 12V.

Ghiduri și liste de verificare

Mai multe modele BMW

Comparați platformele, temele de servicii și instrumentele de istoric al serviciilor digitale din întreaga gamă.

Toate modelele BMW →

FAQ

Este i5 un 5 Series?+

Este membrul cu baterie electrică al familiei 5 Series de a opta generație (G60/G61). The Owners Club păstrează o pagină separată i5, astfel încât specificațiile electrice să nu fie stocate ca date de ardere 5 Series. Paginile leagă ca vehicule înrudite.

Este i5 Touring o nouă generație?+

Nr. G61 Touring este un stil de caroserie din aceeași familie ca și G60 Saloon. Nu creați nici o generație pentru o schimbare de echipament model-an.

Ce derivate există?+

eDrive40 este tracțiunea spate (250 kW / 340 hp pe specificația de lansare). xDrive40 este tracțiune integrală cu două motoare (290 kW / 394 hp în specificația de actualizare 2025 a lui BMW). M60 xDrive este tracțiune integrală cu două motoare (442 kW / 601 hp). Versiunile de turneu ale eDrive40 și M60 folosesc aceeași familie, cu propriile figuri ale corpului.

Ce baterie și ce încărcare ar trebui să înregistrez?+

Pentru specificația principală de lansare G60/G61 BMW publică 81.2 kWh utilizabil și DC până la 205 kW, cu aproximativ 10–80% în condiții adecvate în aproximativ 30 de minute. AC este 11 kW ca standard comun și 22 kW după echipament. Aceste numere nu sunt foaia India G68 (81,6 kWh, până la 669 km, etichetată cu India).

Este WLTP un număr?+

Nr. BMW lansare Cifrele Touring sunt eDrive40 483–560 km WLTP și M60 xDrive 445–506 km WLTP. Gama se mișcă și cu roți, temperatură, viteză, echipament și software. Nu stocați un interval i5 global.

Ar trebui să fie starea de sănătate a bateriei în Garaj?+

Da. Stocați VIN, data, kilometrajul, SoH %, tipul de test, capacitatea utilizabilă măsurată, versiunea software, temperatura și ID-ul raportului. Intervalul afișat nu este un test SoH.

Discuții proprietari i5

Ultimele conversații ale proprietarilor BMW i5 din club.

Încă nu există discuții pentru i5. Fii primul proprietar care începe o conversație!

Pune o întrebare / Publică o fotografie

Alătură-te comunității BMW Owners Club

Adăugați-l gratuit la The Owners Club pentru a urmări cronologia de întreținere, pentru a importa istoricul MOT din Marea Britanie și pentru a transfera proveniența verificată atunci când vindeți.

Privacy & Performance

BMW i5 Owners Club — Întreținere și proveniență | The Owners Club