Owners Club · Istoric digital de service
Volkswagen ID. Buzz Cargo Owners Club — Întreținere și proveniență
Resursa proprietarilor independenți. Această pagină este produsă de The Owners Club și nu este afiliată, aprobată de sau sponsorizată de Volkswagen AG sau Volkswagen UK. Informațiile de mai jos sunt adunate din surse publice și trebuie confirmate în manualul vehiculului dvs. (VIN) sau de la un comerciant autorizat înainte de a rezerva munca. ID. Buzz Cargo este membrul furgonetei comerciale din familia ID. Buzz — producție din 2022. Împărtășește familia de tehnologie electrică cu pasagerul ID. Buzz, dar are o misiune fundamental diferită de proprietate: sarcină utilă, volum de încărcare, ciclu de funcționare comercial, încărcare, remorcare și timpul de funcționare al afacerii. Păstrează un hub model separat de pasager ID. Buzz.
Dețineți un ID. Buzz Cargo? Creați o înregistrare digitală a stării bateriei, istoricul de încărcare fleet, documentația privind sarcina utilă și conversia, evenimentele de service, starea ușii glisante/zona de încărcare și documentele de proprietate. Cea mai puternică cale de produs aici este EV cunoștințe → înregistrarea bateriei și încărcării → istoricul serviciilor digitale → proveniența → Transfer Pack.
Ați ajuns dintr-o căutare în club? Vezi potrivirea exactă Volkswagen ID. Buzz Cargo Owners Club aterizare — apoi utilizați acest hub pentru platforme, probleme și clusterul complet de ghidare.

Cele mai recente ID. Buzz Cargo
Actualizat 2026- Comercial / produsLa nivel global
ID. Buzz Cargo
Duba comercială electrică dedicată.
2022–Produs
- Flotă / proveniențăGlobal
Utilizarea afacerilor electrice
Înregistrările de încărcare și încărcare utilă devin semnale cheie fleet de proveniență.
În desfășurareProprietate
- Platformă / familieGlobal
ID. Buzz extinderea familiei
Passenger Buzz și Cargo partajează tehnologia, dar rămân cazuri de utilizare separate pentru proprietate.
2022–Familie
Citiți mai întâi — încadrare comercială MEB cu panoul de proprietate
Pentru ID. Buzz Cargo, cele mai importante date de proprietate sunt starea bateriei, fleet istoricul de încărcare, documentația privind sarcina utilă și conversia, ciclul de funcționare comercial, starea ușii glisante/zona de încărcare, versiunea software, 12V, sistemele de înaltă tensiune, istoricul de service, frânele/specificațiile specifice pieței. Nu îmbinați acest hub cu pasagerul ID. Buzz. Nu tratați foaia de lansare a unei piețe ca fiind o lege globală. Gama afișată a bateriei nu este un test de stare de sănătate.
1. Generații și platformă
Prima generație – 2022 – prezent (MEB comercial)
O singură generație de producție sub arhitectura comercială electrică derivată din ID. Buzz / MEB. ID. Buzz Cargo a folosit o baterie de clasa 77 kWh, tracțiune electrică spate, ieșire clasa kW 150, AC 11 kW și DC încărcare rapidă până la clasa ~170 __TOK10_. Configurațiile bateriei, motorului, software-ului, sarcinii utile și pieței evoluează în funcție de anul modelului — confirmați VIN.
Numele pieței, echipamentele și rezultatele exacte variază. Legați întotdeauna cifrele de putere, baterie, încărcare, sarcină utilă și remorcare la modelul derivat, anul modelului și piața — confirmați VIN. Vehicule înrudite: pasagerii ID. Buzz împărtășesc arhitectura MEB cu o relevanță VCE ridicată — huburile rămân separate; nu-și asuma niciodată identitatea părților.
2. Stilul corpului
Electric panel van
Baterie-electrice comerciale dedicate panel van — nu este un pasager ID. Buzz. Pagina de model și hub separat. Lansați spațiu de încărcare publicat de aproximativ 3.900 de litri cu lățime de încărcare între arcade de 1.230 mm și înălțimea de încărcare de 1.279 mm — VIN/specific pieței.
3. Caroseria și spațiul de încărcare
Date tehnice de lansare publicate — valorile exacte trebuie să fie VIN/specifice pieței. Evidențele comerciale ar trebui să surprindă modul în care a fost folosită efectiv camioneta, nu doar litri de titlu.
- Lungime: 4.712 mm · lățimea fără oglinzi: 1.985 mm · ampatament: 2.989 mm
- Spațiu de încărcare: aproximativ 3.900 litri
- Lățimea de încărcare între arcade: 1.230 mm · înălțimea de încărcare: 1.279 mm
- Sarcă utilă maximă în configurația de lansare citată: 648 kg — confirmați pentru VIN și clasa de înregistrare
- Capacitate de remorcare cu frânare: până la 1.000 kg în configurația menționată — cu atenție eticheta pieței
Înregistrați configurația pereților etanși, ușii glisante, ușa/haionul din spate, podeaua de încărcare, punctele de ancorare, rafturile, rafturile, echipamentele frigorifice și acoperișul în proveniență.
4. Baterie și sistem de înaltă tensiune
Date tehnice lansare: 77 baterie litiu-ion clasa kWh cu motor electric spate. Configurațiile ulterioare ale bateriei pot diferi. Deosebiți întotdeauna capacitatea brută de capacitatea utilizabilă/netă.
- Depozitați Capacitate brută kWh, Capacitate net kWh, baterieCod, modelAnul, piața, sarcina utilă, ampatamentul și configurația caroseriei
- Înregistrați starea garanției, diagnosticarea SoH, avertismentele HV și reparațiile legate de baterie ca proveniență separată
- Nu deduceți niciodată starea bateriei doar din intervalul afișat
Codurile bateriei, generarea chimiei și detaliile curbei de încărcare ar trebui să provină din documentația Volkswagen pentru VIN — nu inventați o singură „dimensiune a bateriei Cargo”.
5. Acționare electrică
Date tehnice la începutul Cargo — motorul/ieșirea exactă este specifică anului de model. Confirmați manualul și VIN.
Lansați configurația (încadrarea fondatorului)
Motor electric spate · tracțiune spate · 150 ieșire clasa kW · reducere cu o singură viteză · 77 baterie clasa kWh. Evoluțiile ulterioare diferă în funcție de anul modelului și de piață.
Ieșirile exacte, alocațiile de sarcină utilă și echipamentele sunt specifice anului modelului și pieței. Utilizați selectorul de piață pentru încadrarea regională.
6. Încărcare
- AC 11 kW la bord (lansare date tehnice)
- DC încărcare rapidă până la ~170 kW clasa
- Aproximativ 30 de minute 10–80% în condiții adecvate
- Utilizarea comercială face ca timpul de încărcare să fie deosebit de important - urmăriți energia, durata sesiunii, puterea de vârf, încărcătorul, locația, costul, defecțiunile de încărcare și modelele fleet
- Performanța reală depinde de SoC, temperatura bateriei, capacitatea încărcătorului, temperatura ambiantă, încărcarea stației și software-ul vehiculului
Înregistrați depot wallbox, AC/DC sesiuni, durata, furnizorul și întreruperile separat de ștampilele de service atelier — istoricul de încărcare este EV proveniență.
7. Ciclul de funcționare al flotei
Aceasta este o diferență majoră față de pasagerul ID. Buzz. Proveniența comercială ar trebui să surprindă modul în care duba și-a câștigat milele.
- Kilometraj anual · kilometraj zilnic · mix urban vs autostradă
- Istoricul sarcinii utile · frecvența de oprire/pornire · remorcare
- DC frecvență de încărcare · acasă/depot încărcare · orele de funcționare comerciale
- Încărcături frigorifice/conversie · echipamente pentru acoperiș · fleet telematică acolo unde este utilizat
O dubiță operată de fleet cu înregistrări complete de încărcare și întreținere poate avea o poveste de proveniență mult mai puternică decât un vehicul similar cu un istoric comercial nedocumentat.
8. Practicitate și înregistrări ale zonei de încărcare
Arhivele comerciale ar trebui să includă echipamentul și uzura dincolo de listele de verificare pentru autoturisme.
- Volum de încărcare · sarcină utilă · perete etanș · configurație uși glisante
- Ușă/haion spate · podea de încărcare · puncte de fixare · rafturi · rafturi
- Refrigerare · conversie accesibilitate · semnătură · portbagaj pe acoperiș
Fotografiază daunele din zona de încărcare, pătrunderea apei și fixarea raftului pentru proveniența revânzării.
9. Profesioniști cinstiți
- Operare comercială cu zero emisii
- Volum de încărcare mare (~3.900 L de cadre de lansare)
- Adecvarea livrării electrice urbane
- Rafinament cu viteză redusă și acces puternic
- Identitate distinctă fleet
- Potențial util de încărcare depot/acasa atunci când infrastructura se potrivește ciclului de funcționare
10. Dezavantaje sincere / lucruri de luat în considerare
- Compartiment sarcină utilă/gamă sub sarcină
- Zona frontală mare și masă vehicul greu
- Serviciile comerciale pot crește uzura anvelopei/frânei/suspensiei
- DC timpul de întrerupere a încărcării contează în funcționarea fleet
- Istoricul conversiilor poate complica proveniența
- Specialist HV cerințe de reparații
11. Proprietar comun/fleet teme
Nu sunt sfaturi de diagnostic – acestea sunt categorii de discuții proprietarii și operatorii fleet pe care le pot documenta. Nu le tratați ca defecte confirmate decât dacă sunt susținute de documentația producătorului, retrageri sau dovezi tehnice de încredere.
Încarcare
Încărcare depozit, încărcare publică, performanță DC, întreruperi de sesiune și modele de încărcare fleet.
Interval
Compartimentul sarcină utilă/gamă, viteză, temperatură, HVAC și încărcături de echipamente.
Timp de funcționare a flotei
Timp de oprire de la încărcare, reparații, uși glisante, conversii și nepotrivirea ciclului de funcționare.
12V sistem
Starea de joasă tensiune a bateriei, comportamentul de trezire/somn — 12V slab poate imita defecțiunile HV.
Software
Infotainment, software pentru vehicule, actualizări OTA și servicii conectate.
Usi glisante
Uzura feroneriei ușilor glisante, încuietori, ghidaje și fleet opriți/începeți utilizarea.
Uzura zonei de încărcare
Deteriorări la podea, integritatea pereților etanși, legături, pătrunderea apei și stresul la rafturi.
Anvelope și suspensie
Purtați pe o reclamă grea EV, cote de încărcare, oprire/pornire a utilizării urbane și aliniament.
Încărcare utilă și remorcare
Istoricul de sarcină utilă evaluată, utilizarea remorcării și limitele clasei de înregistrare — VIN/specific pieței.
Echipament de conversie
Refrigerare, rafturi, modificări electrice, echipamente de accesibilitate și proveniența semnelor.
12. Service și întreținere (comercial EV)
Nu copiați un program de service ICE pe un EV. Intervalele și cerințele de inspecție variază în funcție de piață, anul model, clasa de înregistrare și derivatul — verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN Volkswagen.
| Articol | Interval tipic | Note |
|---|---|---|
| Inspecție/service EV programată | Per Volkswagen VIN program (deseori condus de calendar) | MEB ID. family — nu ICE Ciclu fix de 9.300 mile. UK: ID. family inspecție la fiecare 2 ani, fără limită de kilometraj în condiții normale de utilizare — confirmați manualul. |
| Lichidul de frână | Calendar (adesea ~24 de luni) | Lichidul absoarbe umezeala chiar și atunci când regenerarea reduce uzura plăcuțelor. |
| 12V test baterie | Fiecare serviciu / mai devreme dacă apar simptome | Load-test — separat de proveniența pachetului HV. |
| Cabină / filtru de polen | Adesea ~12 luni | Obișnuință anuală pe majoritatea EV-urilor. |
| Anvelope și aliniere | Obișnuit / fiecare serviciu | Reclame grele EV — uzura ceasului, gradul de încărcare și oprirea/începerea utilizării urbane. |
| Plăcuțe de frână / discuri / coroziune | Fiecare serviciu | Regen poate lăsa discurile subutilizate — inspectați pentru coroziune. |
| Suspensie și direcție | Fiecare serviciu / după cum este necesar | Încărcătura utilă și uzura gropilor — jurnal cu facturi. |
| Circuite de răcire/sistem termic | Per program Volkswagen | HV și bucle termice de cabină — lucrare de specialitate EV. |
| Inspecția sistemului de înaltă tensiune | Per Volkswagen program / campanie | Tehnician autorizat EV — înregistrați avertismentele și reparațiile. |
| Verificare software / OTA | La service sau când vi se solicită | Versiunea de înregistrare + data în Digital Service History. |
| Inspecția feroneriei ușilor glisante și a zonei de încărcare | Fiecare serviciu / după cum este necesar | Articol de uzură comercial - găuri, încuietori, podea, pereți etanși, dispozitive de fixare, pătrunderea apei. |
| Echipamente de conversie și înregistrări de încărcare fleet | Proprietar / fleet / la service | Refrigerare, rafturi, modificări electrice, verificare rechemare/campanie; jurnal depot/taxare publică separat de ștampilele atelierului. |
Intervalele de service și cerințele de inspecție variază în funcție de piață, anul de model și clasa de înregistrare. Verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN pentru Volkswagen.
13. EV starea bateriei și proveniența
Sănătatea bateriei este o categorie de proveniență de primă clasă pentru ID. Buzz Cargo. Distingeți rezultatele diagnostice ale producătorului, estimările de interval raportate de proprietar și testele bateriei de la terți.
- SoH % / raport de diagnosticare, dată, kilometraj, furnizor de teste
- Notele de comportament de încărcare și versiunea software la momentul testării
- Starea garanției, avertismente HV, reparații module și lucrări legate de baterie
- Depozitați documente împotriva vehiculului pentru revânzare / Transfer Pack
Nu deduceți niciodată starea bateriei doar din intervalul afișat. Înregistrările de încărcare ar trebui să rămână separate de ștampilele de service ale atelierului.
14. Inspecție și stare tehnică
Înregistrarea comercială poate modifica frecvența inspecțiilor, cerințele privind greutatea, taxele, regulile de utilizare, limitele de viteză și cerințele pentru permisele de conducere. Terminologia se adaptează în funcție de țară – nu denumește niciodată testul fiecărei piețe „MOT”.
- Utilizați clasa de înmatriculare și piața reală a vehiculului – nu ipotezele autoturismelor
- Înregistrați certificatul local separat de ștampilele de service ale producătorului
- EV articolele specifice (HV avertismente de izolare, starea anvelopei/frânelor, suspensie, siguranța zonei de încărcare) contează în continuare la inspecție
Confirmați cerințele pentru piața de înmatriculare a vehiculului.
15. Rechemari și campanii
- Verificați VIN pe portalurile oficiale de siguranță Volkswagen / naționale pentru piața dvs.
- Înregistrați ID-ul campaniei, data finalizării și versiunea software după lucru
- Nu presupuneți că o campanie de pe o piață se aplică fiecărui Cargo din întreaga lume
Rechemarea și disponibilitatea campaniei pot varia în funcție de piață, data producției, versiunea software și VIN. Nu afișa niciodată „această dubă nu are rechemare” decât dacă VIN specific a fost verificat cu o sursă autorizată.
16. Resurse oficiale
Legăturile oficiale sunt pentru comoditate. The Owners Club nu are nicio relație comercială cu Volkswagen AG. Confirmați manualele, condițiile de încărcare și baterie față de propria dumneavoastră documentație. Preferați căutarea manualului proprietarului VIN specifică Volkswagen față de linkurile profunde inventate.
- Volkswagen Manual de utilizare — Căutare și selecție specifică modelului/anului VIN (utilizați sistemul manual oficial al Volkswagen pentru piața dvs.)
- Volkswagen informații tehnice/model pentru specificații, încărcare, baterie, sarcină utilă și echipamente
- Baze de date de rechemare guvernamentale regionale (NHTSA, GOV.UK/DVSA, EU/sisteme naționale)
17. Cumpărarea unui ID. Buzz Cargo folosit
- Istoric comercial: fleet utilizare · operator anterior · kilometraj anual · ciclu de livrare · istoric încărcătură utilă · remorcare · conversie
- Vehicul: VIN · starea bateriei · încărcare · 12V · software · HV avertismente · anvelope · frâne · suspensie · direcție
- Zona de încărcare: podea · perete etanș · uși · încuietori · dispozitive de fixare · pătrunderea apei · rafturi · refrigerare · modificări electrice
- Documente: service · fleet facturi · istoric de rechemare · inspecție · raport baterie · înregistrări de încărcare · documentație de conversie · echipament original
18. Vehicule înrudite
Pasagerul ID. Buzz împărtășește tehnologia MEB / ID. Buzz la nivel de platformă — Vehicule înrudite în motorul de context al vehiculului, nu compatibilitatea automată a componentelor.
- Hub pentru pasageri ID. Buzz: ID. Buzz — caz de utilizare și hub separat de proprietate
- Alte modele MEB (ID.3, ID.4, ID.5, ID.7) pot apărea la o relevanță mai mică — hub-urile rămân separate
Arhitectura MEB partajată creează un context legat de vehicul, nu o identitate automată a pieselor.
19. Dețineți un ID. Buzz Cargo? Protejați-i valoarea de revânzare
Pentru o reclamă EV panel van, povestea proprietății este mai mult decât kilometraj. Sănătatea bateriei, istoricul de încărcare fleet, înregistrările de sarcină utilă/conversie, starea zonei de încărcare, întreținerea și reparațiile documentate pot deveni toate parte din proveniența vehiculului. Cunoaște-ți mașina. Înregistrați-i istoria. Conectați-vă cu proprietarii. Păstrează-i povestea.
- Adăugați ID. Buzz Cargo la Garage — înregistrare digitală gratuită de proprietate
- Înregistrați starea bateriei, fleet istoricul de încărcare și versiunile software
- Servicii de urmărire, inspecții, uși glisante, zonă de încărcare, conversii, anvelope/frâne și rechemari cu facturi
- Creați un Transfer Pack pentru următorul operator
Teme comune raportate de proprietar
Nu sfaturi de diagnosticare - proprietarii de teme se documentează adesea în istoricul serviciilor. Verificați întotdeauna motorul și anul exact.
Timp de încărcare de depozit/public
Lansați date tehnice: AC 11 kW · DC încărcare rapidă până la ~170 kW clasă · aproximativ 30 de minute 10–80% în condiții adecvate. Utilizarea comercială face ca timpul de întrerupere a încărcării să fie deosebit de important - jurnalul de energie, durata sesiunii, puterea de vârf, încărcătorul, locația, costul, defecțiunile și modelele de încărcare fleet.
Sănătatea bateriei și schimbul de sarcină utilă/gamă
Lansați ~77 baterie litiu-ion din clasa kWh cu motor electric spate. Sarcina utilă, sarcina, viteza, temperatura și echipamentul pot afecta în mod semnificativ consumul. Nu deduceți SoH numai din intervalul afișat - păstrați separat diagnosticele producătorului, testele de la terți și estimările proprietarului.
Ciclul de activitate al flotei și timpul de funcționare al afacerii
Spre deosebire de pasager ID. Buzz, ciclul de funcționare comercial este de origine: kilometraj anual/zi, mix urban vs autostradă, sarcină utilă, frecvență de oprire/pornire, DC frecvență de încărcare, depot/încărcare acasă, ore de funcționare, sarcini de remorcare și de conversie (echipamente frigorifice, rafturi, rafturi).
12V baterie auxiliară
O 12V slabă poate cauza lipsă de trezire, avertismente sau ciudații de încărcare chiar și cu un pachet HV sănătos. Testul de încărcare și înlocuirea buștenilor separat de proveniența bateriei de tracțiune.
Ghiduri și liste de verificare
- Deținerea unui vehicul electric: ce înseamnă întreținerea fără motor →
- Scădere baterie de 12V — ce trebuie verificat înainte de a presupune o defecțiune →
- Unelte Esențiale de Garaj DIY — Kit de Start →
- Cum să-ți pregătești mașina pentru ITV-ul anual →
- Cum să dovediți istoricul complet al serviciilor atunci când vindeți →
Mai multe modele Volkswagen
Comparați platformele, temele de servicii și instrumentele de istoric al serviciilor digitale din întreaga gamă.
FAQ
Este ID. Buzz Cargo complet electric?+
Da. ID. Buzz Cargo este un panel van comercial cu baterii electrice fără motor cu ardere — motor electric spate, tracțiune spate, reducere cu o singură viteză la configurațiile de lansare.
Este același cu pasagerul ID. Buzz?+
Nu. Este un organism/configurație comercial separat în cadrul familiei mai largi ID. Buzz. Passenger Buzz și Cargo împărtășesc tehnologia, dar rămân cazuri de utilizare separate de proprietate și hub-uri separate de Owners Club.
Sarcina utilă afectează intervalul?+
Da. Sarcina, viteza, temperatura și echipamentul (inclusiv conversiile și echipamentul de pe acoperiș) pot afecta în mod semnificativ consumul. Confirmați întotdeauna cifrele pentru VIN și piață.
Ar trebui înregistrat ciclul de activitate comercial?+
Da. Kilometrajul anual, istoricul încărcăturii, ciclul de livrare, remorcarea și modelele de încărcare fleet sunt importante pentru proveniența vehiculului uzat – în special la autoutilitarele ex-fleet.
Conversiile ar trebui înregistrate?+
Da — inclusiv refrigerare, rafturi, sisteme electrice, echipamente de accesibilitate, semne, modificări ale pereților etanși și modificări ale caroseriei. Istoricul conversiilor poate complica proveniența dacă este nedocumentat.
Ce volum de încărcare și ce dimensiuni au fost publicate la lansare?+
Volkswagen lansarea datelor tehnice listează o capacitate de încărcare de aproximativ 3.900 de litri. Dimensiunile publicate includ lungimea de 4.712 mm, lățimea excluzând oglinzile 1.985 mm, ampatamentul 2.989 mm, lățimea de încărcare între arcade 1.230 mm și înălțimea de încărcare 1.279 mm. Sarcina utilă maximă în configurația de lansare citată: 648 kg. Remorcare cu frânare de până la 1.000 kg în configurația menționată — valorile exacte sunt VIN/specifice pieței.
Discuții proprietari ID. Buzz Cargo
Ultimele conversații ale proprietarilor Volkswagen ID. Buzz Cargo din club.
Încă nu există discuții pentru ID. Buzz Cargo. Fii primul proprietar care începe o conversație!
Pune o întrebare / Publică o fotografieAlătură-te comunității Volkswagen Owners Club
Adăugați-l gratuit la The Owners Club pentru a urmări cronologia de întreținere, pentru a importa istoricul MOT din Marea Britanie și pentru a transfera proveniența verificată atunci când vindeți.