Owners Club · Istoric digital de service

Volkswagen ID.7 Owners Club — Întreținere și Provenance

Resursa proprietarilor independenți. Această pagină este produsă de The Owners Club și nu este afiliată, aprobată de sau sponsorizată de Volkswagen AG sau Volkswagen UK. Informațiile de mai jos sunt adunate din surse publice și trebuie confirmate în manualul vehiculului dvs. (VIN) sau de la un comerciant autorizat înainte de a rezerva munca. ID.7 este marele salon de turism electric al lui Volkswagen pe platforma MEB — producție din 2023, o familie de prima generație cu etapele Pro, Pro S și GTX. Se află deasupra ID.3/ID.4/ID.5 în gama de autoturisme ID și păstrează un hub distinct față de break-ul ID.7 Tourer.

Dețineți un ID.7? Creați o înregistrare digitală a stării de sănătate a bateriei, a istoricului de încărcare, a evenimentelor de service, a actualizărilor software/OTA, a managementului termic, a lucrărilor de frână/anvelope și a documentelor de proprietate. Cea mai puternică cale de produs aici este EV cunoștințe → înregistrarea bateriei și încărcării → istoricul serviciilor digitale → proveniența → Transfer Pack.

Ați ajuns dintr-o căutare în club? Vezi potrivirea exactă Volkswagen ID.7 Owners Club aterizare — apoi utilizați acest hub pentru platforme, probleme și clusterul complet de ghidare.

Volkswagen ID.7
Ilustrație de studio

Ultimele ID.7 știri

Actualizat 2026
  • Dezvoltare globală/tehnicăGlobal

    ID.7 Pro S

    86 kWh net / 91 kWh baterie brută, 210 kW tracțiune spate, până la 709 km WLTP și până la 200 kW DC — DC eficiență pe distanță lungă ID.7.

    2024Global / tehnic

  • TehnicGlobal

    ID.7 GTX

    250 kW / 340 PS cu dublu motor 4MOTION, 86 kWh net, 0–100 km/h în 5,4 secunde, până la 595 km WLTP și până la kWh kWh și până la kWh.

    2024Tehnic

  • Dezvoltare globală/tehnicăGlobal

    Test de eficiență — Pro S

    Volkswagen a înregistrat 941 km într-un test de eficiență cu un ID.7 Pro S standard, cu mult peste cifra sa WLTP. Acesta este un rezultat al testului, nu o revendicare certificată pentru interval.

    Rezultatul testuluiGlobal / tehnic

Citește mai întâi — MEB încadrarea proprietății salonului

Pentru ID.7, cele mai importante date de proprietate sunt starea bateriei, istoricul de încărcare, generarea de software/infotainment, managementul termic, 12V, sistemele de înaltă tensiune, frânele/anvelopele, istoricul service-ului, rechemarile și specificațiile specifice pieței. O generație (MEB, 2023–). Nu îmbina acest hub în ID.7 Tourer. Nu tratați datele tehnice UK ca fiind specificația globală ID.7.

1. Generații și platformă

  • Prima generație — 2023 – prezent (MEB)

    O singură generație de producție. Volkswagen poziționează ID.7 ca modelul său mare de turism electric deasupra ID.3/ID.4/ID.5: baterie HV montată pe podea, motor electric spate pe Pro/Pro S, motoare duble cu o singură viteză __TOK9_, __TOK9. Lansare 2023 Pro (77 kWh, 210 kW), 2024 Pro S (86 kWh, 210 kW) și 2024 GTX (TOK10__2) kW 4MOTION) sunt etape derivate/baterie ale acestei prime generații – nu coduri de nouă generație.

Numele pieței, echipamentele și rezultatele exacte variază. Legați întotdeauna puterea, bateriei, autonomie și cifrele de încărcare cu modelul derivat, anul modelului și piața — confirmați VIN. Vehicule înrudite: ID.7 Tourer este cel mai puternic frate (aceeași familie, centru separat de proprietate). ID.5 / ID.4 / ID.3 partajează arhitectura MEB — hub-urile rămân separate; nu-și asuma niciodată identitatea părților.

2. Stilul corpului

  • Fastback cu cinci uși / salon mare electric

    Standardul ID.7 este un fastback/selin cu cinci uși – nu break Tourer. Datele tehnice actuale UK indică o lungime de aproximativ 4.961 mm, un ampatament de 2.971 mm și un volum de portbagaj de 532 litri – etichetat pe piață/MY; confirmați VIN.

3. Baterie și sistem de înaltă tensiune

Distingeți întotdeauna capacitatea brută de capacitatea utilizabilă/netă. Două clase publicate se află într-o singură generație: 77 kWh (lansare Pro) și 86 kWh net / 91 kWh brut (Pro S și GTX).

  • 77 kWh clasa — lansează ID.7 Pro
  • 86 kWh net / 91 kWh brut — Pro S și GTX; Volkswagen documentează 13 module de baterie pe acest pachet
  • Până la 200 kW DC pe clasa de baterie 86 kWh în condiții adecvate
  • Înregistrați starea garanției, diagnosticarea SoH, avertismentele HV și reparațiile legate de baterie ca proveniență separată - nu deduceți niciodată starea de sănătate doar din intervalul afișat

Codurile bateriei, generarea chimiei și detaliile curbei de încărcare ar trebui să provină din documentația Volkswagen pentru VIN — nu inventați o „dimensiune a bateriei ID.7” universală.

4. Derivate și sisteme de propulsie

Pro/Pro S: motor electric spate integrat în puntea spate, tracțiune spate, reducție cu o singură viteză. Lista curentă de specificații UK 210 kW / 545 Nm pentru Pro/Pro S. GTX: motor dublu 4MOTION. Rezultatele de mai jos sunt încadrare documentată Volkswagen — eticheta pieței cu atenție; confirmați anul modelului și VIN.

  • Pro — 77 kWh

    2023 familie de lansare: 77 kWh baterie net, 210 kW / 286 PS tracțiune electrică spate. UK exemple citează până la aproximativ 185 kW DC. Autonomia se află într-o clasă de aproximativ 590 km, în funcție de configurație.

  • Pro S — 86 kWh

    Versiune axată pe eficiență pe distanțe lungi: 86 kWh net / 91 kWh brut, 210 kW / 286 PS tracțiune spate, până la 709 km WLTP__ până la 20___ DC. Volkswagen identifică Pro S drept derivată a eficienței pe distanțe lungi.

  • ID.7 GTX (4MOTION) — 86 kWh

    250 kW / 340 PS cu motor dublu 4MOTION, 86 kWh net, 545 Nm, 0–100 km/h în 5,4 s, 250 km/h până la specificația relevantă, viteză maximă până la 5 km/h 95 km WLTP, până la 200 kW DC. Volkswagen descrie GTX ca fiind unul dintre cele mai puternice vehicule electrice ale sale la lansare.

Punctele exacte, gama și echipamentele sunt specifice anului modelului și pieței. Utilizați selectorul de piață pentru încadrarea regională - nu tratați foaia unei țări ca fiind globală.

5. Încărcare

  • Pro 77 kWh: până la aproximativ 185 kW DC (UK exemplu de încadrare)
  • Pro S 86 kWh: până la aproximativ 199/200 kW DC
  • GTX 86 kWh: până la aproximativ 199/200 kW DC
  • AC: 11 kW tipic la bord
  • Volkswagen cotează aproximativ 26–28 de minute pentru 10–80% pe bateria 86 kWh în condiții adecvate
  • Performanța reală depinde de SoC, temperatura bateriei, capacitatea încărcătorului, precondiționare, temperatura ambiantă, încărcarea stației și software-ul vehiculului

Înregistrați caseta de perete de acasă, sesiunile AC/DC, durata, furnizorul și întreruperile separat de ștampilele serviciului atelierului — istoricul de încărcare este de proveniență EV.

6. Interval — WLTP față de lumea reală

Distingeți întotdeauna intervalul oficial de testare de distanța din lumea reală. Cifrele oficiale nu sunt distanțele de călătorie garantate. Un rezultat al testului de eficiență nu este o revendicare certificată pentru interval.

  • Pro: până la aproximativ 590 km clasă, în funcție de configurație
  • Pro S: până la 709 km WLTP
  • GTX: până la 595 km WLTP
  • Volkswagen a înregistrat 941 km într-un test de eficiență cu un ID.7 Pro S standard, cu mult peste cifra sa WLTP — acesta este un rezultat al testului, nu o revendicare certificată pentru interval
  • Autonomia depinde de roți, anvelope, temperatură, viteză, echipare, omologare și uzura bateriei. Intervalul de autostradă în lumea reală este sub WLTP

Nu inventați cifrele altor piețe din fișa unei țări. Intervalul afișat nu este o măsurătoare a stării de sănătate a bateriei.

7. GTX

ID.7 GTX este derivatul de performanță cu dublu motor pe aceeași primă generație MEB limuină: 250 kW / 340 PS, 4MOTION, 86 MEB net, __TOK71__ 5,4 s 0–100 km/h, până la 595 km WLTP și până la 200 kW DC. Reglajul specific al șasiului GTX nu schimbă nevoia de baterie, încărcare și proveniența software-ului.

8. Recuperare și frânare

Frânarea regenerativă recuperează energia în timpul decelerarii și coordonează frânarea electrică și prin frecare. Regen reduce utilizarea convențională a frânelor, dar nu elimină inspecția discurilor, plăcuțelor, etrierelor, lichidului, conductelor și coroziunii — EV-urile cu kilometraj redus pot dezvolta în continuare coroziunea discurilor dacă frânele cu frecare sunt utilizate rar.

9. Software și infotainment

  • Urmărire softwareVersion, infotainmentVersion, navigationVersion, OTA/date de actualizare a distribuitorului și ID-urile campaniei
  • Infotainment, conectivitate și ADAS ciudateniile de calibrare sunt teme de discuție privind proprietatea — nu defecte generale
  • Campaniile de încărcare și software-ul de management termic contează pentru sesiunile DC la distanță lungă

Software-ul este o componentă de bază de proprietate. Urmăriți versiunea software, versiunea de infotainment, baza de date de navigare, actualizările OTA/dealerilor și campaniile de taxare. Tehnologiile cheie pot include un afișaj de infotainment de 15 inchi, HUD cu realitate augmentată, Travel Assist, Park Assist și IQ.LIGHT — în funcție de piață/decontare.

10. Management termic

  • Înregistrați defecțiunile de răcire a bateriei, avertismentele de temperatură de încărcare și comportamentul de precondiționare
  • Urmăriți starea pompei de căldură acolo unde este echipată și HVAC/defecțiunile de încălzire separat de pachetul HV SoH
  • Reparațiile de management termic aparțin istoricului service-ului cu versiunea de software la momentul lucrului

ID.7 depinde în special de managementul termic pentru eficiența și încărcarea pe distanțe lungi. Urmăriți răcirea bateriei, precondiționarea bateriei, HVAC și pompa de căldură.

11. Interior, confort și ADAS

Echipamentul poate include climatizare automată inteligentă, scaune cu masaj, funcții de wellness, Travel Assist, Park Assist și IQ.LIGHT. Echipamentele exacte sunt dependente de piață/trimărire — confirmați VIN mai degrabă decât să presupuneți un pachet global.

12. Suspensie, roți și frâne

În funcție de echipare: suspensie standard, DCC, direcție progresivă, pachete mari de roți cu eficiență sau performanță și reglaj specific șasiului GTX. Anvelope de șenile, aliniere, discuri/plăcuțe de frână, suspensie și direcție.

13. Vehicule înrudite

Arhitectura MEB partajată creează contextul vehiculului înrudit, nu compatibilitatea automată a componentelor. Huburile rămân separate.

  • ID.7 Tourer — cel mai puternic frate: aceeași familie ID.7 ca un membru al proprietății/caroseriei, pagină model dedicată (nu o a doua generație)
  • ID.5 — MEB SUV-coupé; legate la nivel de platformă/baterie/motor
  • ID.4 — MEB SUV frate; legate la nivel de platformă
  • ID.3 — MEB trapă; legate la nivel de platformă, acolo unde este relevant din punct de vedere tehnic

14. Profesioniști cinstiți

  • Concept excelent EV pe distanțe lungi
  • Eficiență aerodinamică puternică
  • 77 / 86 kWh opțiuni de baterie
  • Până la 709 km WLTP Pro S
  • Până la 200 kW DC
  • Personaj de turneu confortabil
  • GTX opțiune de performanță
  • Ecosist MEB puternic

15. Dezavantaje sincere / lucruri de luat în considerare

  • Mare și grea
  • Variația specificațiilor în funcție de piață și derivat
  • Complexitatea software-ului
  • Raza de autostradă din lumea reală sub WLTP
  • Anvelopele mari pot afecta eficiența și costul
  • Reparațiile de înaltă tensiune necesită echipament specializat

16. Teme comune raportate de proprietar

Nu sunt sfaturi de diagnostic – acestea sunt categorii de discuții pe care proprietarii le pot documenta. Nu le tratați ca defecte confirmate decât dacă sunt susținute de documentația producătorului, retrageri sau dovezi tehnice de încredere.

  • Infotainment

    Afișaj central, conectivitate și diferențe de control — versiunea software de înregistrare.

  • OTA / software

    Actualizări, campanii, bază de date de navigare și servicii conectate.

  • Încarcare

    DC performanță față de vârfurile din titlu, comportament AC, compatibilitate cu încărcătorul public și întreruperi.

  • Precondiționarea bateriei

    Comportamentul de precondiționare înainte de sesiunile DC — managementul termic este date ID.7 de primă clasă.

  • 12V sistem

    Starea de joasă tensiune a bateriei, comportament trezire/somn — 12V slab poate imita defecțiunile HV.

  • HVAC / pompă de căldură

    Încălzirea cabinei, starea pompei de căldură acolo unde este prevăzută, consum de energie iarna.

  • Travel Assist

    ADAS calibrare și comportament de asistență la șofer — nu este o reclamație de defect.

  • Anvelope

    Uzură, evaluări de sarcină/viteză, eficiență vs pachete de performanță.

  • Frâne

    Coroziunea discului de la regenerarea insuficientă, uzura plăcuțelor/discului, vârsta fluidului.

  • Suspensie

    DCC, aliniere, GTX reglaj șasiu, bucșe și amortizoare.

  • Interval

    WLTP față de distanța pe autostradă/iarnă — păstrați jurnalele de călătorie separate de testele SoH.

  • DC încărcare

    Vârf kW, 10–80% ori, condițiile stației și versiunea software la sesiune.

17. Service și întreținere (EV)

Nu copiați un program de service ICE pe un EV. Intervalele și cerințele de inspecție variază în funcție de piață, de anul model și de produs derivat — verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN Volkswagen.

ArticolInterval tipicNote
Inspecție/service EV programatPer Volkswagen VIN program (deseori condus de calendar)MEB ID. family — nu ICE Ciclu fix de 9.300 mile. UK: ID. family inspecție la fiecare 2 ani, fără limită de kilometraj în condiții normale de utilizare — confirmați manualul.
Lichidul de frânăCalendar (adesea ~24 de luni)Lichidul absoarbe umezeala chiar și atunci când regenerarea reduce uzura plăcuțelor.
12V test baterieFiecare serviciu / mai devreme dacă apar simptomeLoad-test — separat de proveniența pachetului HV.
Cabină / filtru de polenAdesea ~12 luniObișnuință anuală pe majoritatea EV-urilor.
Anvelope și aliniereObișnuit / fiecare serviciuBogat în cuplu EV — uzura ceasului și gradul de încărcare; GTX anvelopele de performanță adaugă sarcină.
Plăcuțe de frână / discuri / coroziuneFiecare serviciuRegen poate lăsa discurile subutilizate — inspectați pentru coroziune.
Suspensie și direcțieFiecare serviciu / după cum este necesarAmortizatoare, bucșe, aliniere, DCC / direcție progresivă acolo unde este prevăzut — jurnal cu facturi.
Circuite lichid de răcire / sistem termic / pompă de căldurăPer program VolkswagenHV și bucle termice cabină — lucrare de specialitate EV; înregistrați erorile de precondiționare.
Inspecția sistemului de înaltă tensiunePer Volkswagen program / campanieTehnician autorizat EV — înregistrați avertismentele și reparațiile.
Verificare software / OTALa service sau când vi se solicităVersiunea de înregistrare + data în Digital Service History.
Sănătatea bateriei / diagnostic (acolo unde este oferit)Proprietar / comerciant cu amănuntul / terță parteEveniment de proveniență separat – nu „intervalul arată bine”.
Sistem de încărcare/port/cabluFiecare serviciu / după cum este necesarAC/DC notele de comportament aparțin istoricului de încărcare.

Intervalele de service și cerințele de inspecție variază în funcție de piață, anul de model și derivat. Verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN pentru Volkswagen.

18. EV starea bateriei și proveniența

Sănătatea bateriei este o categorie de proveniență de primă clasă pentru ID.7. Distingeți rezultatele diagnostice ale producătorului, estimările de interval raportate de proprietar și testele bateriei de la terți. Intervalul afișat nu este un test de stare de sănătate.

  • SoH % / raport de diagnosticare, dată, kilometraj, furnizor de teste
  • Note de comportament de încărcare și versiunea software la momentul testării
  • Starea garanției, avertismente HV, reparații module și lucrări legate de baterie
  • Depozitați documente împotriva vehiculului pentru revânzare / Transfer Pack

Nu deduceți niciodată starea bateriei doar din intervalul afișat. Înregistrările de încărcare ar trebui să rămână separate de ștampilele de service ale atelierului.

19. Istoricul încărcării

Log AC vs DC, energie, fereastră SoC, putere de vârf, durată, tip de locație și furnizor. Istoricul de încărcare este EV proveniență, nu o ștampilă de atelier.

  • Home Wallbox vs public DC vs workplace
  • Întreruperi, precondiționare utilizată, condiții ambientale
  • Păstrează cablurile originale și accesoriile de încărcare împreună cu mașina

20. Inspecție și stare tehnică

Terminologia se adaptează în funcție de țară — nu denumește niciodată testul fiecărei piețe „MOT”. UK MOT, Spania ITV, Polonia/Ungaria inspecție periodică, Turcia TÜVTÜRK, sisteme de stat din SUA și alte reguli locale.

  • Înregistrați certificatul local separat de ștampilele de service ale producătorului
  • Utilizați selectorul de piață pentru numele sistemului local și legăturile de autoritate
  • EV articolele specifice (HV avertismente de izolare, starea anvelopei/frânelor, suspensie) contează în continuare la inspecție

Confirmați cerințele pentru piața de înmatriculare a vehiculului.

21. Rechemari și campanii

  • Verificați VIN pe portalurile oficiale Volkswagen / naționale de siguranță pentru piața dvs.
  • Înregistrați ID-ul campaniei, data finalizării și versiunea software după lucru
  • Nu presupuneți că o campanie de pe o piață se aplică fiecărui ID.7 din întreaga lume

Rechemarea și disponibilitatea campaniei pot varia în funcție de piață, data producției, versiunea software și VIN. Nu afișa niciodată „această mașină nu are rechemare” decât dacă VIN specific a fost verificat cu o sursă autorizată.

22. Resurse oficiale

Legăturile oficiale sunt pentru comoditate. The Owners Club nu are nicio relație comercială cu Volkswagen AG. Confirmați manualele, condițiile de încărcare și baterie față de propria dumneavoastră documentație. Preferați căutarea manualului proprietarului VIN specifică Volkswagen față de linkurile profunde inventate.

  • Volkswagen Manual de utilizare — Căutare și selecție specifică modelului/anului VIN (utilizați sistemul manual oficial al Volkswagen pentru piața dvs.)
  • Volkswagen informații tehnice/model pentru specificații, încărcare, baterie, autonomie și echipament
  • Baze de date de rechemare guvernamentale regionale (NHTSA, GOV.UK/DVSA, EU/sisteme naționale)

23. Cumpărarea unui ID.7 second hand

  • Identitate: VIN · anul model · derivat (Pro / Pro S / GTX) · unitate (RWD vs 4MOTION) · clasa bateriei (77 vs 86 kWh) · istorie importuri · opțiuni de piață · istorie de import
  • Baterie: dovezi de sănătate, garanție, avertismente HV, performanță de încărcare, reparații/înlocuiri
  • Încărcare: AC/DC test acolo unde este posibil, conector/clapă, cabluri, istoric de încărcare, comportament de precondiționare
  • Șasiu: anvelope, uzură neuniformă, frâne, suspensie, alinierea direcției
  • Electric: 12V, defecțiuni stocate, afișaje, camere, ADAS, climă/pompă de căldură acolo unde este prevăzută
  • Software: versiune, infotainment, campanii OTA/dealer, navigare, servicii conectate
  • Documente: Volkswagen istoric de service, facturi, rechemari, rapoarte baterie, înregistrări de încărcare, inspecții, chei, manuale, cabluri originale

24. Dețineți un ID.7? Protectați valoarea sa de revânzare

Pentru un salon EV pe distanțe lungi, povestea proprietății este mai mult decât kilometraj. Sănătatea bateriei, istoricul de încărcare, software-ul, service-ul, înregistrările frânelor/anvelopelor și reparațiile documentate pot deveni toate parte din proveniența vehiculului. Cunoaște-ți mașina. Înregistrați-i istoria. Conectați-vă cu proprietarii. Păstrează-i povestea.

  • Adăugați ID.7 la Garage — înregistrare digitală gratuită de proprietate
  • Înregistrați starea bateriei, istoricul de încărcare și versiunile software/OTA
  • Servicii de urmărire, inspecții, reparații, anvelope/frâne și rechemari cu facturi
  • Construiți un Transfer Pack pentru următorul proprietar

Teme comune raportate de proprietar

Nu sfaturi de diagnosticare - proprietarii de teme se documentează adesea în istoricul serviciilor. Verificați întotdeauna motorul și anul exact.

  • DC / AC performanță de încărcare

    Vârful DC variază în funcție de baterie (Pro 77 kWh până la ~185 kW; Pro S / GTX 86 kWh până la ~199/2000___). Întreruperile și sesiunile mai lente decât titlul sunt teme comune de proprietate — condițiile de jurnal, nu doar revendicările kW.

  • Sănătatea bateriei și variația autonomiei

    Raza variază în funcție de viteză, temperatură, roți, sarcină și HVAC. Pro S este cotat până la 709 km WLTP — aceasta este o cifră de certificare, nu o călătorie garantată. Nu deduceți SoH dintr-o singură călătorie sau doar afișarea intervalului.

  • Software / OTA / infotainment

    ID.7 depinde în special de software și de managementul termic pentru eficiența și încărcarea pe distanțe lungi. Înregistrați versiunea, data și orice actualizare de dealer sau OTA atunci când diagnosticați ciudateniile.

  • 12V baterie auxiliară

    O 12V slabă poate cauza lipsă de trezire, avertismente sau ciudații de încărcare chiar și cu un pachet HV sănătos. Testul de încărcare și înlocuirea buștenilor separat de proveniența bateriei de tracțiune.

Ghiduri și liste de verificare

Mai multe modele Volkswagen

Comparați platformele, temele de servicii și instrumentele de istoric al serviciilor digitale din întreaga gamă.

Toate modelele Volkswagen →

FAQ

Este Volkswagen ID.7 complet electric?+

Da. ID.7 este un fastback/berlin cu cinci uși, electric cu baterie, fără motor cu ardere — tracțiune electrică spate pe Pro/Pro S; GTX folosește un motor dublu 4MOTION.

Este ID.7 bazat pe MEB?+

Da. ID.7 utilizează Volkswagen Modular Electric Drive Matrix (MEB) — baterie de înaltă tensiune montată pe podea, angrenaj de reducere cu o singură viteză și ambalaj specific electric.

Este Pro tracțiune pe roată spate?+

Da. Pro și Pro S sunt cu tracțiune spate. GTX este cu dublu motor 4MOTION cu tracțiune integrală.

Care este dimensiunea bateriei Pro S?+

Pro S folosește o baterie de 86 kWh net / 91 kWh brut (13 module în documentația Volkswagen). GTX folosește aceeași clasă net 86 kWh. Lansarea Pro folosește clasa 77 kWh — confirmați VIN.

Ce este intervalul Pro S WLTP?+

Până la 709 km WLTP conform specificației relevante Pro S. GTX este cotat până la 595 km WLTP. Pro se află într-o clasă de aproximativ 590 km, în funcție de configurație. Gama depinde de roți, anvelope, temperatură, viteză, echipament și omologare.

Ce este ieșirea GTX?+

250 kW / 340 PS cu dublu motor 4MOTION, 86 kWh net, 545 Nm, 0–100 km/h în 5,4 secunde conform specificațiilor relevante, până la kWh Nm Nm

Discuții proprietari ID.7

Ultimele conversații ale proprietarilor Volkswagen ID.7 din club.

Încă nu există discuții pentru ID.7. Fii primul proprietar care începe o conversație!

Pune o întrebare / Publică o fotografie

Alătură-te comunității Volkswagen Owners Club

Adăugați-l gratuit la The Owners Club pentru a urmări cronologia de întreținere, pentru a importa istoricul MOT din Marea Britanie și pentru a transfera proveniența verificată atunci când vindeți.

Privacy & Performance