Owners Club · Istoric digital de service

Volkswagen ID.3 Owners Club — Întreținere și Provenance

Resursa proprietarilor independenți. Această pagină este produsă de The Owners Club și nu este afiliată, aprobată sau sponsorizată de Volkswagen AG sau Volkswagen UK. Informațiile de mai jos sunt adunate din surse publice și trebuie confirmate în manualul vehiculului dvs. (VIN) sau de la un comerciant autorizat înainte de a rezerva munca. ID.3 este trapa electrică cu baterie compactă dedicată lui Volkswagen pe platforma MEB — producție din 2019, cu o actualizare tehnică/produs majoră în 2024 în cadrul aceleiași prime generații. Nu este un Golf electric.

Dețineți un ID.3? Creați o înregistrare digitală a stării de sănătate a bateriei, a istoricului de încărcare, a evenimentelor de service, a actualizărilor de software/OTA, a lucrărilor de frână/anvelope și a documentelor de proprietate. Cea mai puternică cale de produs aici este EV cunoștințe → înregistrarea bateriei și încărcării → istoricul serviciilor digitale → proveniența → Transfer Pack.

Ați ajuns dintr-o căutare în club? Vezi potrivirea exactă Volkswagen ID.3 Owners Club aterizare — apoi utilizați acest hub pentru platforme, probleme și clusterul complet de ghidare.

Volkswagen ID.3
Ilustrație de studio

Ultimele ID.3 știri

Actualizat 2026
  • Dezvoltare globală/tehnicăGlobal

    ID.3 upgrade major Upgrade-ul major __TOK1__ al

    Volkswagen a introdus o nouă generație de infotainment, un concept de operare revizuit, un software îmbunătățit și o performanță mai puternică Pro S — încă în prima generație MEB.

    2024Global / tehnic

  • TehnicGlobal

    ID.3 GTX

    ID.3 GTX a introdus o versiune de performanță 210 kW / 285 PS cu o baterie de 79 kWh netă, motor cu tracțiune spate APP550 și până la __TOK4_ km Datele tehnice publicate de Volkswagen.

    2024Tehnic

  • TehnicGlobal

    ID.3 GTX Performanță

    GTX Performanța mărește puterea la 240 kW / 326 PS cu 545 Nm, 0–100 km/h în 5,7 secunde, 200 km/h viteza maximă limitată electronic, până la Nm și _TOK6__ kW DC încărcare.

    2024Tehnic

Citiți mai întâi — MEB încadrarea proprietății trapă

Pentru ID.3, cele mai importante date de proprietate sunt starea bateriei, istoricul de încărcare, generarea de software/infotainment, managementul termic, 12V, sistemele de înaltă tensiune, frânele/anvelopele, istoricul service-ului, rechemarile și specificațiile specifice pieței. Nu inventați o a doua generație pentru 2024. Nu tratați UK 52/59/79 kWh ca fiind specificația globală ID.3.

1. Generații și platformă

  • Prima generație – 2019 – prezent (MEB)

    O generație de producție. ID.3 a fost primul model de producție al Grupului Volkswagen pe modular Electric Drive Matrix (MEB): baterie plată de înaltă tensiune în podea, ampatament lung, exterior compact și propulsie electrică montată în spate. Actualizarea majoră a produsului din 2024 (nouă generație de infotainment/software, precondiționarea bateriei, încărcare mai mare DC pe versiunile relevante, GTX / GTX Performanță cu APP550) este o etapă majoră a acestei prime generații - nu un cod de nouă generație.

Numele pieței, echipamentele și rezultatele exacte variază. Legați întotdeauna valorile de putere, baterie, autonomie și încărcare cu modelul derivat, anul modelului și piața — confirmați VIN. Discuțiile MEB cu ID.4 / ID.5 / ID.7 pot fi legate din punct de vedere tehnic la o relevanță mai mică; nu-și asuma niciodată identitatea părților.

2. Stilul corpului

  • Hatchback compact cu cinci uși

    Hapa dedicată BEV — nu o siluetă Golf convertită. Contopiri scurte, ampatament lung, podea plată a bateriei, motor din spate și cabină relativ spațioasă pentru amprenta la sol. Configurație cu cinci locuri în funcție de specificațiile pieței.

3. Baterie și sistem de înaltă tensiune

Distingeți întotdeauna capacitatea brută de capacitatea utilizabilă/netă. Era bateriei (începutul ~45/58/77 kWh clasa față de actuala UK 52/59/79 kWh vs GTX 79/~84 kWh) se află într-o singură generație.

  • Familii din perioada lansării europene timpurii: aproximativ 45 kWh clasă net · 58 kWh clasă net · 77 kWh clasă net — valorile exacte utilizabile/brute variază în funcție de anul modelului și de piață
  • Datele tehnice actuale UK Volkswagen: 52 kWh (Pure-clasa) · 59 kWh (Pro-clasa) · 79 kWh (Pro-configurație Pure_) S4__related
  • GTX / GTX Performanță: 79 kWh net · aproximativ 84 kWh brut · APP550 motor spate — confirmați fișa de piață
  • Înregistrați starea garanției, diagnosticarea SoH, avertismentele HV și reparațiile legate de baterie ca proveniență separată - nu deduceți niciodată starea de sănătate doar din intervalul afișat

Codurile bateriei, generarea chimiei și detaliile curbei de încărcare ar trebui să provină din documentația Volkswagen pentru VIN — nu inventați o singură „dimensiune a bateriei ID.3”.

4. Derivate și sisteme de propulsie

Tracțiune pe roată spate pe tot parcursul — un singur motor spate și reductor cu o singură viteză. GTX folosește APP550 motor sincron cu magnet permanent pe puntea spate (nu AWD). Rezultatele de mai jos sunt încadrare documentată Volkswagen — eticheta pieței cu atenție; confirmați anul modelului și VIN.

  • ID.3 1ST / lansare timpurie

    Launch edition family (introducere europeană 2019/2020). Echipamente specifice pieței, inclusiv strategii 1ST, 1ST Plus și 1ST Max. Configurațiile bateriilor au fost VIN/specifice pieței în pachetele de clasa ~45/58/77 timpurii kWh — nu o singură specificație de lansare universală.

  • Pure

    Derivată orientată spre eficiență. Exemplu actual de clasă UK Pure: 52 kWh net, ~7,2 kW AC și până la ~145 kW DC — piață/etichetat MEA; confirmați VIN.

  • Pro

    Derivat de baterie de gamă medie. Exemplu actual de clasă UK Pro: 59 kWh net, ~11 kW AC și până la ~165 kW DC — piață/etichetat MEA; confirmați VIN.

  • Pro S

    Derivat non-GTX de mare capacitate. Clasa curentă UK 79 kWh. Actualizarea majoră din 2024 a anunțat Pro S cu până la ~175 kW DC — confirmă fișa actuală de piață și VIN.

  • ID.3 GTX

    Derivat de performanță sportivă — RWD APP550 motor spate (nu AWD). Volkswagen publicat: 210 kW / 285 PS · 545 Nm · 79 kWh net · până la 185 kW DC · 0–100 km/h în · 4 până la 0–100 km/h · 4 p. km WLTP.

  • ID.3 GTX Performanță

    Derivată GTX cu rezultate mai mari. Volkswagen publicat: 240 kW / 326 PS · 545 Nm · 79 kWh net · 185 kW DC · 0–100 km/h la 5,201 km/h limitat electronic la 5,201 km/h · 185 kW km WLTP. Echipamentul variază în funcție de piață — confirmați VIN.

Punctele exacte, gama și echipamentele sunt specifice anului modelului și pieței. Utilizați selectorul de piață pentru încadrarea regională - nu tratați foaia unei țări ca fiind globală.

5. Încărcare

  • AC de încărcare: UK exemple curente — Pure ~7.2 kW · Pro / Pro S / GTX-clasa ~11 kW_ — confirmați încărcarea la bord_TOK5__
  • DC încărcare: UK exemple curente — Pure până la ~145 kW · Pro până la ~165 kW · GTX / capacitate mare până la ~187___
  • 2024 upgrade major: precondiționarea bateriei și capacitate DC mai mare pe versiunile relevante; actualizat Pro S anunțat până la ~175 kW DC
  • Acestea sunt exemple de piață/specificații curente — nu valori universale pentru fiecare ID.3 din întreaga lume
  • Performanța reală depinde de SoC, temperatura bateriei, capacitatea încărcătorului, precondiționare, temperatura ambiantă, încărcarea stației și software-ul vehiculului

Înregistrați caseta de perete de acasă, sesiunile AC/DC, durata, furnizorul și întreruperile separat de ștampilele serviciului atelierului — istoricul de încărcare este de proveniență EV.

6. Interval — WLTP față de lumea reală

Distingeți întotdeauna intervalul de testare oficial de distanța din lumea reală. Cifrele oficiale nu sunt distanțele de călătorie garantate.

  • Raza variază în funcție de clasa bateriei (52 / 59 / 79 kWh actual UK încadrare), derivată, roți și piață — utilizați foaia VIN specifică WLTP
  • Pure / Pro / Pro S: confirmați cifra actuală a pieței WLTP pentru configurația dvs. — nu copiați fișa unei țări la nivel global
  • GTX: până la 604 km WLTP (210 kW / 285 PS · 79 kWh net · RWD APP550)
  • GTX Performanță: până la 601 km WLTP (240 kW / 326 PS · 79 kWh net · RWD APP550)
  • Cifrele oficiale WLTP sunt valori de certificare europeană — distanța reală este mai mică iarna, la viteza pe autostradă sau cu roți mai mari

Raza este afectată de viteză, temperatură, vreme, specificații roți/anvelope, sarcină, HVAC, stilul de condus, temperatura bateriei, SoC și opțiuni. Nu inventați cifrele altor piețe din fișa unei țări.

7. Recuperare și frânare

Frânarea regenerativă recuperează energia în timpul decelerarii și coordonează frânarea electrică și prin frecare. Regen reduce utilizarea convențională a frânelor, dar nu elimină inspecția discurilor, plăcuțelor, etrierelor, lichidului, conductelor și coroziunii — EV-urile cu kilometraj redus pot dezvolta în continuare coroziunea discurilor dacă frânele cu frecare sunt utilizate rar.

8. Software și infotainment

  • Urmăriți datele de actualizare și ID-urile campaniei
  • Mașini timpurii: cockpit digital, ecran tactil central, ID. Lumină, control vocal, servicii conectate
  • 2024-upgrade: generație mai nouă de infotainment, experiență hardware/software mai rapidă, funcții de încărcare/termice îmbunătățite acolo unde este echipat

Software-ul este o componentă de bază de proprietate. ID.3 acoperă generațiile timpurii de infotainment prin conceptul de operare de upgrade 2024, cu o interfață revizuită și o stivă de software pe versiunile relevante.

9. Management termic

  • Înregistrați defecțiunile de răcire a bateriei, avertismentele de temperatură de încărcare și comportamentul de precondiționare
  • Urmăriți starea pompei de căldură acolo unde este echipată și HVAC/defecțiunile de încălzire separat de pachetul HV SoH
  • Reparațiile de gestionare termică aparțin istoricului service-ului cu versiunea software la momentul lucrului

Gestiunea termică afectează performanța bateriei, viteza de încărcare, autonomia, puterea motorului, încălzirea cabinei și sesiunile DC. Familia de upgrade 2024 a adăugat precondiționarea bateriei pe versiunile relevante.

10. Profesioniști cinstiți

  • MEB ambalaj — exterior compact, cu spațiu interior puternic și centru de greutate scăzut de la bateria de podea
  • Dispoziție distinctă cu tracțiunea spate pentru clasa compactă
  • Versiunile ulterioare oferă o capacitate de încărcare DC semnificativ mai mare decât modelele ID.3 timpurii
  • Dezvoltare substanțială de software și infotainment pe toată durata de viață a modelului
  • GTX oferă un derivat autentic de performanță fără a părăsi formatul compact de hașă
  • Potențial de proveniență puternic atunci când înregistrările privind baterie, încărcare, service și proprietate sunt clare

11. Dezavantaje sincere / lucruri de luat în considerare

  • Complexitatea software-ului — dezvoltarea timpurie a perioadei de lansare și actualizările ulterioare fac parte din povestea proprietății
  • Variația specificațiilor — bateria, puterea de încărcare, echipamentele și software-ul diferă semnificativ în funcție de anul modelului
  • Sensibilitatea intervalului - vremea rece, viteza pe autostradă și încălzirea pot reduce semnificativ distanța din lumea reală
  • Nu fiecare ID.3 acceptă aceeași putere de încărcare DC — confirmați derivatul și VIN
  • Frânarea regenerativă poate lăsa frânele de frecare subutilizate - inspectați pentru coroziune
  • Reparațiile de înaltă tensiune necesită tehnicieni instruiți corespunzător

12. Teme comune raportate de proprietar

Nu sunt sfaturi de diagnostic – acestea sunt categorii de discuții pe care proprietarii le pot documenta. Nu le tratați ca defecte confirmate decât dacă sunt susținute de documentația producătorului, retrageri sau dovezi tehnice de încredere.

  • Vehicule timpurii

    Erori de software, blocări ale sistemului de infotainment, conectivitate, comportament de asistență pentru șofer, probleme de încărcare, baterie 12V, încălzire/aer condiționat și ciudații la ușă/mâner/electrice la mașinile din era lansării.

  • Mai târziu / 2024-upgrade vehicule

    Infotainment, actualizări de software, comportament de încărcare, precondiționarea bateriei, calibrare ADAS, sistem 12V, HVAC, uzura anvelopelor și coroziunea discului de frână.

  • GTX / GTX Performanță

    Anvelope de performanță, uzură frână, suspensie, încărcare, autonomie, software și consumul de energie legat de performanță.

  • Încarcare

    DC performanță față de vârfurile din titlu, precondiționare, comportament AC, compatibilitate cu încărcătorul public și întreruperi ale sesiunii.

  • Baterie

    Variația intervalului, comportamentul SoC, temperatura bateriei, starea de sănătate percepută și comportamentul de gestionare termică — păstrați diagnosticele separate de estimările călătoriei.

  • Software

    Infotainment, software pentru vehicul, actualizări OTA, integrare smartphone, navigare și servicii conectate.

  • 12V sistem

    Starea de joasă tensiune a bateriei, comportamentul de trezire/somn și sistemele electrice auxiliare — 12V slabe pot imita defecțiunile HV.

  • Frâne

    Coroziunea discului din cauza regenerării insuficiente, uzura plăcuțelor/discului, vârsta fluidului și senzația de frână.

  • Anvelope și roți

    Uzură pe un EV bogat în cuplu, evaluări de sarcină/viteză, setări de iarnă/vară, combinații de performanță GTX și compromisuri de eficiență.

13. Service și întreținere (EV)

Nu copiați un program de service ICE pe un EV. Intervalele și cerințele de inspecție variază în funcție de piață, de anul model și de produs derivat — verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN Volkswagen.

ArticolInterval tipicNote
Inspecție/service EV programatăPer Volkswagen VIN program (deseori condus de calendar)MEB ID. family — nu ICE Ciclu fix de 9.300 mile. UK: ID. family inspecție la fiecare 2 ani, fără limită de kilometraj în condiții normale de utilizare — confirmați manualul.
Lichidul de frânăCalendar (adesea ~24 de luni)Lichidul absoarbe umezeala chiar și atunci când regenerarea reduce uzura plăcuțelor.
12V test baterieFiecare serviciu/mai devreme dacă apar simptomeLoad-test — separat de proveniența pachetului HV.
Cabină / filtru de polenAdesea ~12 luniObișnuință anuală pe majoritatea EV-urilor.
Anvelope și aliniereObișnuit / fiecare serviciuBogat în cuplu RWD EV — uzura ceasului și gradul de încărcare.
Plăcuțe de frână / discuri / coroziuneFiecare serviciuRegen poate lăsa discurile subutilizate — inspectați pentru coroziune.
Suspensie și direcțieFiecare serviciu / la nevoieAmortizatoare, bucșe, aliniere — jurnal cu facturi (GTX anvelopele de performanță adaugă sarcină de uzură).
Circuite de răcire/sistem termicPer program VolkswagenHV și bucle termice de cabină — lucrare de specialitate EV.
Inspecția sistemului de înaltă tensiunePer Volkswagen program / campanieTehnician autorizat EV — înregistrați avertismentele și reparațiile.
Software / OTA verificareLa service sau când vi se solicităVersiunea de înregistrare + data în Digital Service History.
Sănătatea bateriei/diagnostic (acolo unde este oferit)Proprietar / comerciant cu amănuntul / terță parteEveniment de proveniență separat – nu „intervalul arată bine”.
Sistem de încărcare/port/cabluFiecare serviciu / la nevoieAC/DC notele de comportament aparțin istoricului de încărcare.

Intervalele de service și cerințele de inspecție variază în funcție de piață, anul de model și derivat. Verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN pentru Volkswagen.

14. EV starea bateriei și proveniența

Sănătatea bateriei este o categorie de proveniență de primă clasă pentru ID.3. Distingeți rezultatele diagnostice ale producătorului, estimările de interval raportate de proprietar și testele bateriei de la terți.

  • SoH % / raport de diagnosticare, dată, kilometraj, furnizor de teste
  • Notele de comportament de încărcare și versiunea software la momentul testării
  • Starea garanției, avertismente HV, reparații module și lucrări legate de baterie
  • Depozitați documente împotriva vehiculului pentru revânzare / Transfer Pack

Nu deduceți niciodată starea bateriei doar din intervalul afișat. Înregistrările de încărcare ar trebui să rămână separate de ștampilele de service ale atelierului.

15. Inspecție și stare tehnică

Terminologia se adaptează în funcție de țară — nu denumește niciodată testul fiecărei piețe „MOT”. UK MOT, Spania ITV, Polonia/Ungaria inspecție periodică, Turcia TÜVTÜRK, sisteme de stat din SUA și alte reguli locale.

  • Înregistrați certificatul local separat de ștampilele de service ale producătorului
  • Utilizați selectorul de piață pentru numele sistemului local și legăturile de autoritate
  • EV articolele specifice (HV avertismente de izolare, starea anvelopei/frânelor, suspensie) contează în continuare la inspecție

Confirmați cerințele pentru piața de înmatriculare a vehiculului.

16. Rechemari și campanii

  • Verificați VIN pe portalurile oficiale de siguranță Volkswagen / naționale pentru piața dvs.
  • Înregistrați ID-ul campaniei, data finalizării și versiunea software după lucru
  • Nu presupuneți că o campanie de pe o piață se aplică fiecărui ID.3 din întreaga lume

Rechemarea și disponibilitatea campaniei pot varia în funcție de piață, data producției, versiunea software și VIN. Nu afișa niciodată „această mașină nu are rechemare” decât dacă VIN specific a fost verificat cu o sursă autorizată.

17. Resurse oficiale

Legăturile oficiale sunt pentru comoditate. The Owners Club nu are nicio relație comercială cu Volkswagen AG. Confirmați manualele, condițiile de încărcare și baterie față de propria dumneavoastră documentație. Preferați căutarea manualului proprietarului VIN specifică Volkswagen față de linkurile profunde inventate.

  • Volkswagen Manual de utilizare — Căutare și selecție specifică modelului/anului VIN (utilizați sistemul manual oficial al Volkswagen pentru piața dvs.)
  • Volkswagen informații tehnice/model pentru specificații, încărcare, baterie, autonomie și echipament
  • Baze de date de rechemare guvernamentale regionale (NHTSA, GOV.UK/DVSA, EU/sisteme naționale)

18. Cumpărarea unui ID.3 second hand

  • Identitate: VIN · anul model · derivat (1ST / Pure / Pro / Pro S / GTX / GTX Performanță) · era bateriei · piață · opțiuni · istoric import
  • Baterie: dovezi de sănătate, garanție, avertismente HV, performanță de încărcare, reparații/înlocuiri
  • Încărcare: AC/DC test acolo unde este posibil, conector/clapă, cabluri, istoric de încărcare, comportament de precondiționare
  • Șasiu: anvelope, uzură neuniformă, frâne, suspensie, alinierea direcției
  • Electric: 12V, defecțiuni stocate, afișaje, camere, ADAS, climă/pompă de căldură acolo unde este prevăzută
  • Software: versiune, generare infotainment, campanii OTA/dealeri, navigare, servicii conectate
  • Documente: Volkswagen istoric de service, facturi, rechemari, rapoarte baterie, înregistrări de încărcare, inspecții, chei, manuale

19. Dețineți un ID.3? Protectați valoarea sa de revânzare

Pentru o trapă EV, povestea proprietății este mai mult decât kilometraj. Sănătatea bateriei, istoricul de încărcare, software-ul, service-ul, înregistrările frânelor/anvelopelor și reparațiile documentate pot deveni toate parte din proveniența vehiculului. Cunoaște-ți mașina. Înregistrați-i istoria. Conectați-vă cu proprietarii. Păstrează-i povestea.

  • Adăugați ID.3 la Garage — înregistrare digitală gratuită de proprietate
  • Înregistrați starea bateriei, istoricul de încărcare și versiunile software/OTA
  • Servicii de urmărire, inspecții, reparații, anvelope/frâne și rechemari cu facturi
  • Construiți un Transfer Pack pentru următorul proprietar

Teme comune raportate de proprietar

Nu sfaturi de diagnosticare - proprietarii de teme se documentează adesea în istoricul serviciilor. Verificați întotdeauna motorul și anul exact.

  • DC / AC performanță de încărcare

    Vârful DC variază în funcție de baterie și derivat (UK exemple: Pure ~145 kW, Pro ~165 kW, GTX / capacitate mare până la ~182__;_ TOK1__ Pro S până la ~175 kW). Întreruperile și sesiunile mai lente decât titlurile sunt teme comune de proprietate — condiții de jurnal, nu doar revendicări kW.

  • Sănătatea bateriei și variația autonomiei

    Raza variază în funcție de viteză, temperatură, roți, sarcină și HVAC. Nu deduceți SoH dintr-o singură călătorie sau doar afișarea intervalului - păstrați separat diagnosticele producătorului, testele de la terți și estimările proprietarului.

  • Software / OTA / infotainment

    Generarea infotainmentului, navigarea, calibrarea ADAS și serviciile conectate evoluează cu software. Înregistrați versiunea, data și orice actualizare dealer sau OTA atunci când diagnosticați neplăceri – în special în etapele inițiale față de 2024.

  • 12V baterie auxiliară

    O 12V slabă poate cauza lipsă de trezire, avertismente sau ciudații de încărcare chiar și cu un pachet HV sănătos. Testul de încărcare și înlocuirea buștenilor separat de proveniența bateriei de tracțiune.

Ghiduri și liste de verificare

Mai multe modele Volkswagen

Comparați platformele, temele de servicii și instrumentele de istoric al serviciilor digitale din întreaga gamă.

Toate modelele Volkswagen →

FAQ

Este Volkswagen ID.3 complet electric?+

Da. ID.3 este un vehicul electric cu baterie fără motor cu ardere — motor electric montat pe spate și tracțiune pe roțile din spate pe platforma MEB.

Este ID.3 bazat pe MEB?+

Da. Volkswagen identifică ID.3 ca primul model de producție Volkswagen bazat pe platforma Modular Electric Drive Matrix (MEB).

Este ID.3 GTX tracțiune integrală?+

Nu. Arhitectura standard ID.3 este tracțiunea spate. ID.3 GTX și GTX Performance folosesc motorul axei spate APP550 — nu AWD.

Ce dimensiuni de baterie sunt disponibile?+

Capacitatea bateriei variază în funcție de piață și de anul model. Volkswagen UK liste de date tehnice curente 52, 59 și 79 kWh configurații nete; Mașinile europene anterioare utilizau aproximativ 45, 58 și 77 pachete net-class kWh. GTX folosește 79 kWh net / aproximativ 84 kWh brut — confirmați VIN.

Este ID.3 din 2024 o nouă generație?+

Nu. Pentru taxonomia The Owners Club V1, upgrade-ul major din 2024 este o etapă tehnică/produs din prima generație a familiei MEB ID.3 — nu o a doua generație.

Cât de repede se încarcă GTX?+

Volkswagen listează până la 185 kW DC pentru performanța ID.3 GTX și GTX în condiții adecvate. AC este de obicei 11 kW pe curent de capacitate mai mare UK exemple — confirmați încărcătorul de la bord pe VIN.

Discuții proprietari ID.3

Ultimele conversații ale proprietarilor Volkswagen ID.3 din club.

Încă nu există discuții pentru ID.3. Fii primul proprietar care începe o conversație!

Pune o întrebare / Publică o fotografie

Alătură-te comunității Volkswagen Owners Club

Adăugați-l gratuit la The Owners Club pentru a urmări cronologia de întreținere, pentru a importa istoricul MOT din Marea Britanie și pentru a transfera proveniența verificată atunci când vindeți.

Privacy & Performance