Owners Club · Istoric digital de service
Audi e-tron GT Owners Club — Întreținere și proveniență
Resursa proprietarilor independenți. Această pagină este produsă de The Owners Club și nu este afiliată, aprobată sau sponsorizată de Audi AG sau Audi UK. Informațiile de mai jos sunt adunate din surse publice și trebuie confirmate în manualul vehiculului dvs. (VIN) sau de la un dealer autorizat înainte de a rezerva lucrări. e-tron GT este Audi cu patru uși cu baterie electrică Gran Turismo pe platforma de performanță J1 — producție din 2021, cu o actualizare tehnică majoră în 2024 în cadrul aceleiași prime generații. Nu este un A7 sau A8 electric.
Dețineți un e-tron GT? Creați o înregistrare digitală a stării bateriei, a istoricului de încărcare, a evenimentelor de service, a actualizărilor de software/OTA, a lucrărilor suspensiei/frâne/anvelope și a documentelor de proprietate. Cea mai puternică cale de produs aici este EV cunoștințe → înregistrarea bateriei și încărcării → istoricul serviciilor digitale → proveniența → Transfer Pack.
Ați ajuns dintr-o căutare în club? Vezi potrivirea exactă Audi e-tron GT Owners Club aterizare — apoi utilizați acest hub pentru platforme, probleme și clusterul complet de ghidare.

Ultimele e-tron GT Știri
Actualizat 2025- Dezvoltare globală/tehnicăGlobal
Familia e-tron GT actualizată Actualizarea majoră din 2024 a lui
Audi a extins familia în jurul performanței S e-tron GT, RS e-tron GT și RS e-tron GT, cu îmbunătățiri semnificative ale capacității bateriei, încărcării, recuperării, performanței și tehnologiei șasiului - încă în prima generație.
2024Global / tehnic
- TehnicGlobal
RS e-tron GT performanță
Performanța RS e-tron GT a devenit cel mai puternic vehicul de serie din Audi, cu până la 680 kW / 925 PS în modul Launch Control și 0–100 km/h în 2,5 km/h în 2,5 K secunde___PS vârfuri — piață-etichetă cu atenție).
2024Tehnic
- Actualizare globală a modeluluiGlobal
Nou e-tron GT quattro
În 2025 Audi a adăugat o nouă bază e-tron GT quattro cu 370 kW ieșire de sistem, 430 kW Launch Control ieșire, până la 622 km WLTP2__ și până la WLTP2__ DC se încarcă pe familia de baterii actualizată 105/97 kWh.
2025Actualizare globală/model
Citiți mai întâi — EV încadrarea proprietății GT
Pentru e-tron GT, cele mai importante date de proprietate sunt starea bateriei, istoricul de încărcare, comportamentul 800V, managementul termic, software, 12V, sisteme de înaltă tensiune, suspensie/frâne/anvelope, istoricul service-ului, rechemarile și specificațiile specifice pieței. Nu inventați o a doua generație pentru 2024. Nu copiați tabelele de servicii PPE sau MEB pe J1.
1. Generații și platformă
Prima generație – 2021 – prezent (J1 Platformă de performanță)
O generație de producție. e-tron GT utilizează platforma de performanță J1 a Grupului Volkswagen, dezvoltată cu Porsche și partajată în zonele arhitecturale majore cu Porsche Taycan. Audi a oferit lui GT propriul design exterior, calibrarea șasiului, interiorul și caracterul de conducere specific mărcii. Actualizarea tehnică și de performanță din 2024 (baterie mai mare, încărcare DC mai mare, motoare/șasiu revizuite, gama de performanță S / RS / RS) este o actualizare majoră a acestei prime generații - nu un cod de nouă generație.
Numele pieței, echipamentele și rezultatele exacte variază. Legați întotdeauna cifrele de putere, baterie, autonomie și încărcare cu modelul derivat, anul modelului și piața — confirmați VIN. Discuțiile Taycan pe mai multe platforme pot fi legate din punct de vedere tehnic la o relevanță mai mică; nu-și asuma niciodată identitatea părților.
2. Stilul corpului
Patru uși Gran Turismo
Coupé performant cu patru uși și patru locuri – nu este un sedan tradițional A4/A6. Priorități: aerodinamică, ampatament lung, stabilitate la viteză mare, confort pe distanțe lungi, manevrabilitate de performanță și încărcare rapidă. Locurile și echipamentele exacte rămân la VIN/piață.
3. Baterie și sistem de înaltă tensiune
Distingeți întotdeauna capacitatea brută de capacitatea utilizabilă/netă. Era bateriei (lansare față de 2024+) se află într-o singură generație.
- Încadrarea pachetului de lansare: aproximativ 93 kWh brut / ≈84 kWh net · Arhitectură de 800 volți · DC până la ~270 kW
- Pachet actualizat în 2024+: 105 kWh brut / 97 kWh net · 800 volți · DC până la 320 kW · Audi în condiții adecvate ~18% 10–80 minute
- Pachet litiu-ion cu management termic sofisticat; Audi a redus greutatea bateriei în timp ce crește densitatea energiei la actualizare
- Înregistrați starea garanției, diagnosticarea SoH, avertismentele HV și reparațiile legate de baterie ca proveniență separată - nu deduceți niciodată starea de sănătate doar din intervalul afișat
Detaliile privind generarea chimiei și curba de încărcare ar trebui să provină din documentația Audi pentru VIN — nu inventați aici chimiile pachetului.
4. Derivate și sisteme de propulsie
Tracțiune integrală electrică cu dublu motor. Rezultatele de mai jos sunt încadrare documentată Audi acolo unde este menționat – etichetați cu atenție pe piață; confirmați anul modelului și VIN. Cifrele Launch Control sunt vârfuri temporare, nu evaluări continue.
e-tron GT quattro (lansare)
Performanță standard originală/Configurație GT (2021–). Motoare duble, electrice AWD, 800V, ~93/84 kWh baterie, DC până la ~270 kW, 11 kW AC standard (22 __TOK8_TOK__, în funcție de piață până la__/echipament), __ ≈488 km în funcție de specificație.
RS e-tron GT (lansare)
Derivat de lansare de înaltă performanță. Până la ≈440 kW / 598 PS în overboost, 0–100 km/h ≈3,3 s, suspensie pneumatică adaptivă cu trei camere, direcție opțională pe toate roțile, blocare diferențial spate controlat electronic — confirmați foaia de piață.
S e-tron GT (2024+)
Membru non-RS orientat spre performanță al familiei actualizate. ≈435 kW nominale / până la 500 kW Launch Control, 0–100 în 3,6 s, 245 km/h guvernat, 105/97 kWh, 320 kW_ kW __TOK ____1 ≈563–609 km în funcție de specificație.
RS e-tron GT (2024+)
Actualizat RS deasupra S. Până la ≈630 kW putere electrică maximă, 0–100 în 2,8 s, 105/97 kWh, până la 320 kW DC, management actualizat al performanței termice, recuperare termică orientată spre șasi.
RS e-tron GT performanță (2024+)
Navă emblematică. Până la 680 kW / 925 PS în Launch Control (vârf temporar), 0–100 în 2,5 s, 250 km/h guvernat, 105/97 kWh, WLTP ≈ 5925 km, până la 5925 km/h kW DC, până la ≈400 kW recuperare, suspensie pneumatică standard cu două camere/două supape, opțional suspensie activă selectivă pentru roți.
e-tron GT quattro (retur de intrare 2025)
Model nou de intrare sub S/RS pe pachetul actualizat. ≈370 kW sistem / până la 430 kW Launch Control, 0–100 în 4,0 s, 105/97 kWh, până la 622 km WLTP, până la 320 WLTP, până la 320 ___TOK6_1 confirmați VIN.
Punctele exacte, gama și echipamentele sunt specifice anului modelului și pieței. Utilizați selectorul de piață pentru încadrarea regională - nu tratați foaia unei țări ca fiind globală.
5. Încărcare (800V)
- AC încărcare: de obicei 11 kW standard; 22 kW în funcție de piață/echipament — confirmați încărcătorul de bord pe VIN
- DC încărcare: până la ~270 kW la mașinile de lansare; până la 320 kW pentru familia actualizată 2024+
- Familie actualizată: Audi indică aproximativ 18 minute pentru 10–80% în condiții adecvate
- Lansarea încadrării: Audi a declarat că maxim cinci minute DC ar putea adăuga aproximativ 100 km de autonomie în condiții adecvate
- Performanța reală depinde de SoC, temperatura bateriei, capacitatea încărcătorului, precondiționare, temperatura ambiantă, încărcarea stației și software-ul vehiculului
Log home wallbox, AC/DC sesiuni, durata, furnizorul și întreruperile separat de ștampilele serviciului atelierului — istoricul de încărcare este EV proveniență.
6. Interval — WLTP față de lumea reală
Distingeți întotdeauna intervalul oficial de testare de distanța din lumea reală. Cifrele oficiale nu sunt distanțele de călătorie garantate.
- Original e-tron GT quattro: până la ≈488 km WLTP (în funcție de specificație)
- S actualizat e-tron GT: ≈563–609 km WLTP
- Performanță RS e-tron GT actualizată: ≈533–592 km WLTP
- 2025 e-tron GT quattro: până la ≈622 km WLTP
Raza este afectată de viteză, temperatură, vreme, specificații roți/anvelope, sarcină, HVAC, stilul de condus, temperatura bateriei, SoC și opțiuni. Nu inventați cifrele altor piețe din fișa unei țări.
7. Recuperare și frânare
Frânarea regenerativă recuperează energie; familia actualizată crește recuperarea maximă la aproximativ 400 kW. Șoferii pot utiliza niveluri automate/manuale de recuperare și palete la volan. Regen reduce utilizarea convențională a frânelor, dar nu elimină inspecția discurilor, plăcuțelor, etrierelor, lichidului, conductelor și coroziunii — EV-urile cu kilometraj redus pot dezvolta în continuare coroziunea discurilor dacă frânele cu frecare sunt utilizate rar.
8. Profesioniști cinstiți
- Accelerație extrem de puternică și capacitate de viteză mare fără zgomot de ardere sau schimbări de viteză
- Caracter GT pe distanțe lungi — mai mult confort de călătorie decât o mașină sport dedicată cu două locuri
- 800V arhitectură cu capacitate de încărcare DC neobișnuit de mare pentru această clasă
- Design distinctiv GT, mai degrabă, decât o siluetă de combustie convertită
- Tracțiune integrală electrică cu dublu motor, cu tracțiune puternică
- Potențial de proveniență puternic atunci când înregistrările privind baterie, încărcare, service și proprietate sunt clare
9. Dezavantaje sincere / lucruri de luat în considerare
- Masa mare a vehiculului de la bateria mare HV și hardware de performanță
- Anvelopele de performanță, frânele mari și componentele specializate pot fi costisitoare
- Performanța de lux EV-urile se pot deprecia semnificativ – specificațiile și proveniența contează
- Sisteme complexe: HV, motoare duale, management termic, suspensie pneumatică, ADAS și software
- Utilizarea pe distanțe lungi depinde mai mult de infrastructura de încărcare decât de un GT cu combustie
- Reparațiile de înaltă tensiune necesită tehnicieni instruiți corespunzător
10. Teme comune raportate de proprietar
Nu sunt sfaturi de diagnostic – acestea sunt categorii de discuții pe care proprietarii le pot documenta. Nu le tratați ca defecte confirmate decât dacă sunt susținute de documentația producătorului, retrageri sau dovezi tehnice de încredere.
Încarcare
DC performanță față de vârfurile din titlu, precondiționare, comportament AC, compatibilitate cu încărcătorul public și întreruperi ale sesiunii.
Baterie
Variația intervalului, comportamentul SoC, temperatura bateriei, starea de sănătate percepută și comportamentul de gestionare termică - păstrați diagnosticele separate de estimările călătoriei.
Software
Infotainment, software pentru vehicul, actualizări OTA, integrare smartphone, navigare și servicii conectate.
Sistem 12V
Starea de joasă tensiune a bateriei, comportamentul de trezire/somn și sistemele electrice auxiliare — 12V slabe pot imita defecțiunile HV.
Suspensie/directie
Comportamentul suspensiei pneumatice, defecțiuni la înălțimea de rulare, funcționarea compresorului, direcția și alinierea roților din spate.
Frâne
Coroziunea discului din cauza regenerării insuficiente, uzura plăcuțelor/discului, vârsta fluidului și senzația de frână cu fir.
Anvelope și roți
Uzură pe un cuplu mare EV, evaluări de sarcină/viteză, setări de iarnă/vară și compromisuri de eficiență.
11. Service și întreținere (EV)
Nu copiați un program de service ICE pe un EV. Intervalele și cerințele de inspecție variază în funcție de piață, de anul model și de produs derivat — verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN Audi.
| Articol | Interval tipic | Note |
|---|---|---|
| Inspecție/service EV programată | Per Audi VIN program (deseori condus de calendar) | J1 — nu intervale PPE sau MEB. Confirmați manualul/sistemul distribuitorului. |
| Lichidul de frână | Calendar (adesea ~24 de luni) | Lichidul absoarbe umezeala chiar și atunci când regenerarea reduce uzura plăcuțelor. |
| 12V test baterie | Fiecare serviciu / mai devreme dacă apar simptome | Load-test — separat de proveniența pachetului HV. |
| Cabină / filtru de polen | Adesea ~12 luni | Obișnuință anuală pe majoritatea EV-urilor. |
| Anvelope și aliniere | Obișnuit / fiecare serviciu | Gre EV + cuplu — uzura ceasului și gradele de sarcină. |
| Plăcuțe de frână / discuri / coroziune | Fiecare serviciu | Regen poate lăsa discurile subutilizate — inspectați pentru coroziune. |
| Suspensie / suspensie pneumatică | Fiecare serviciu / la nevoie | Scurgeri, înălțimea de rulare, compresor, tufișuri — defecțiuni. |
| Circuite de răcire/sistem termic | Per program Audi | HV și bucle termice cabină — lucrare de specialitate EV. |
| Inspecția sistemului de înaltă tensiune | Per Audi program / campanie | Tehnician autorizat EV — înregistrați avertismentele și reparațiile. |
| Verificare software / OTA | La service sau când vi se solicită | Versiunea de înregistrare + data în Digital Service History. |
| Sănătatea bateriei/diagnostic (acolo unde este oferit) | Proprietar/dealer/terț | Eveniment de proveniență separat – nu „intervalul arată bine”. |
| Sistem de încărcare/port/cablu | Fiecare serviciu / la nevoie | AC/DC notele de comportament aparțin istoricului de încărcare. |
Intervalele de service și cerințele de inspecție variază în funcție de piață, anul de model și derivat. Verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN pentru Audi.
12. EV starea bateriei și proveniența
Sănătatea bateriei este o categorie de proveniență de primă clasă pentru e-tron GT. Distingeți rezultatele diagnostice ale producătorului, estimările de interval raportate de proprietar și testele bateriei de la terți.
- SoH % / raport de diagnosticare, dată, kilometraj, furnizor de teste
- Notele de comportament de încărcare și versiunea software la momentul testării
- Starea garanției, avertismente HV, reparații module și lucrări legate de baterie
- Depozitați documente împotriva vehiculului pentru revânzare / Transfer Pack
Nu deduceți niciodată starea bateriei doar din intervalul afișat. Înregistrările de încărcare ar trebui să rămână separate de ștampilele de service ale atelierului.
13. Inspecție și stare tehnică
Terminologia se adaptează în funcție de țară — nu denumește niciodată testul fiecărei piețe „MOT”. UK MOT, Spania ITV, Polonia/Ungaria inspecție periodică, Turcia TÜVTÜRK, sisteme de stat din SUA și alte reguli locale.
- Înregistrați certificatul local separat de ștampilele de service ale producătorului
- Utilizați selectorul de piață pentru numele sistemului local și legăturile de autoritate
- EV articolele specifice (HV avertismente de izolare, starea anvelopei/frânelor, suspensie) contează în continuare la inspecție
Confirmați cerințele pentru piața de înmatriculare a vehiculului.
14. Rechemari și campanii
- Verificați VIN pe portalurile oficiale de siguranță Audi / naționale pentru piața dvs.
- Înregistrați ID-ul campaniei, data finalizării și versiunea software după lucru
- Nu presupuneți că o campanie de pe o piață se aplică pentru fiecare e-tron GT din întreaga lume
Rechemarea și disponibilitatea campaniei pot varia în funcție de piață, data producției, versiunea software și VIN. Nu afișa niciodată „această mașină nu are rechemare” decât dacă VIN specific a fost verificat cu o sursă autorizată. Documentația NHTSA a inclus anumite vehicule Audi e-tron GT din 2022–2026 în populații mai largi de rechemare – demonstrând de ce statutul trebuie să fie bazat pe VIN/campanie.
15. Resurse oficiale
Legăturile oficiale sunt pentru comoditate. The Owners Club nu are nicio relație comercială cu Audi AG. Confirmați manualele, condițiile de încărcare și baterie față de propria dumneavoastră documentație. Preferați căutarea manualului proprietarului VIN specifică Audi față de linkurile profunde inventate.
- Audi Manual de utilizare — Căutare și selecție specifică modelului/anului VIN (utilizați sistemul manual oficial al Audi pentru piața dvs.)
- Audi informații tehnice/model pentru specificații, încărcare, baterie, autonomie și echipament
- Baze de date de rechemare guvernamentale regionale (NHTSA, GOV.UK/DVSA, EU/sisteme naționale)
16. Cumpărarea unui e-tron GT second hand
- Identitate: VIN · an model · derivat (performanță quattro / S / RS / RS) · era bateriei · piață · opțiuni · istoric import
- Baterie: dovezi de sănătate, garanție, avertismente HV, performanță de încărcare, reparații/înlocuiri
- Încărcare: AC/DC test acolo unde este posibil, conector/clapă, cabluri, istoric de încărcare
- Șasiu: anvelope, uzură neuniformă, frâne, suspensie/înălțimea de rulare, alinierea direcției
- Electric: 12V, defecțiuni stocate, MMI/afișaje, camere, ADAS, climă
- Caroseria: vopsea, goluri din panouri, sub caroserie, reparatii accidentale, zona portului de incarcare
- Documente: Audi istoric de service, facturi, rechemari, rapoarte baterie, înregistrări de încărcare, inspecții, chei, manuale
17. Dețineți un e-tron GT? Protejați-i valoarea de revânzare
Pentru o performanță EV, povestea proprietății este mai mult decât kilometraj. Sănătatea bateriei, istoricul de încărcare, software-ul, service-ul, înregistrările suspensiei/frâne/anvelope și reparațiile documentate pot deveni toate parte din proveniența vehiculului. Cunoaște-ți mașina. Înregistrați-i istoria. Conectați-vă cu proprietarii. Păstrează-i povestea.
- Adăugați e-tron GT la Garage — înregistrare digitală gratuită de proprietate
- Înregistrați starea bateriei, istoricul de încărcare și versiunile software/OTA
- Servicii de urmărire, inspecții, reparații, anvelope/frâne și rechemari cu facturi
- Construiți un Transfer Pack pentru următorul proprietar
Teme comune raportate de proprietar
Nu sfaturi de diagnosticare - proprietarii de teme se documentează adesea în istoricul serviciilor. Verificați întotdeauna motorul și anul exact.
DC / AC performanță de încărcare
Vârf DC (≈270 kW lansare / ≈320 kW 2024+) depinde de epoca bateriei, temperatură, precondiționare și capacitatea încărcătorului. Întreruperile și sesiunile mai lente decât titlul sunt teme comune de proprietate — condițiile de jurnal, nu doar revendicările kW.
Sănătatea bateriei și variația autonomiei
Raza variază în funcție de viteză, temperatură, roți, sarcină și HVAC. Nu deduceți SoH dintr-o singură călătorie sau doar afișarea intervalului - păstrați separat diagnosticele producătorului, testele de la terți și estimările proprietarului.
Software / OTA / MMI
Serviciile de infotainment, navigarea, calibrarea ADAS și digitale evoluează cu software. Înregistrați versiunea, data și orice actualizare de dealer sau OTA atunci când diagnosticați ciudateniile.
12V baterie auxiliară
O tensiune slabă de 12V poate cauza lipsa de trezire, avertismente sau anomalii de încărcare chiar și cu un pachet HV sănătos. Testul de încărcare și înlocuirea buștenilor separat de proveniența bateriei de tracțiune.
Ghiduri și liste de verificare
Mai multe modele Audi
Comparați platformele, temele de servicii și instrumentele de istoric al serviciilor digitale din întreaga gamă.
FAQ
Este Audi e-tron GT complet electric?+
Da. e-tron GT este un vehicul electric cu baterie fără motor cu ardere - tracțiune integrală electrică cu două motoare pe platforma de performanță J1.
Cât de mare este bateria?+
Mașinile timpurii au folosit aproximativ 93 kWh brut / 84 kWh net. Familia actualizată din 2024+ utilizează 105 kWh brut / 97 kWh net. Confirmați pachetul pentru VIN și anul modelului dvs.
Cât de repede se poate încărca?+
Modelul original poate încărca până la aproximativ 270 kW DC. Familia actualizată crește capacitatea maximă de încărcare DC la 320 kW în condiții adecvate. AC este de obicei 11 kW standard, cu 22 kW în funcție de piață/echipament.
Performanța RS e-tron GT este o nouă generație?+
Nu. Este derivatul de performanță emblematic al familiei actualizate e-tron GT de prima generație. Actualizarea din 2024 nu este o a doua generație.
Este e-tron GT aceeași mașină cu Porsche Taycan?+
Nu. Ei împărtășesc platforma de performanță J1 și arhitectura semnificativă, dar sunt vehicule diferite cu design, reglaj, software, echipamente și poziționare a mărcii diferite. Compatibilitatea pieselor nu trebuie niciodată presupusă doar din platformă.
Ar trebui să fie înregistrate starea bateriei și istoricul de încărcare?+
Da. Documentația privind starea bateriei și istoricul de încărcare sunt printre cele mai valoroase înregistrări de proveniență specifice EV pentru revânzare și Transfer Pack.
Discuții proprietari e-tron GT
Ultimele conversații ale proprietarilor Audi e-tron GT din club.
Încă nu există discuții pentru e-tron GT. Fii primul proprietar care începe o conversație!
Pune o întrebare / Publică o fotografieAlătură-te comunității Audi Owners Club
Adăugați-l gratuit la The Owners Club pentru a urmări cronologia de întreținere, pentru a importa istoricul MOT din Marea Britanie și pentru a transfera proveniența verificată atunci când vindeți.