Owners Club · Istoric digital de service
Audi A8 Owners Club — Întreținere și proveniență
Resursa proprietarilor independenți pentru Audi A8 (D2–D5). Produs de The Owners Club — nu este afiliat cu Audi AG sau Audi UK. Specificațiile, starea de retragere și termenii de garanție se modifică — confirmați întotdeauna cu ajutorul manualului dvs. (VIN) sau al unui dealer autorizat. A8 a intrat în producție în 1994 ca sedan-ul emblematic al lui Audi și primul corp din aluminiu Audi Space Frame (ASF) de producție în serie. Patru generații principale: D2 (1994–2002), D3 (2002–2010), D4 (2010–2017) și D5 (2017–prezent), cu derivate A8_TOK L.10___ Acest hub se concentrează pe proprietate, întreținere și proveniență - nu o matrice exhaustivă a codului motorului. Nu inventați o înregistrare BEV A8 fără o sursă oficială de model/platformă.
Owners Club · Digital Service History. Cunoaște-ți A8. Înregistrați-i istoria. Conectați-vă cu proprietarii. Păstrează-i povestea. Identitatea utilă este A8 + generația (D2–D5) + standard sau A8 L + grup motopropulsor + transmisie + transmisie + an model + piață — niciodată „A8” singur. Cifrele de service fixe/flexibile sunt încadrate de producător de către VIN; Cifrele de UK mile și UK TFSI e baterie sunt doar exemple de piață. Sistemele de sincronizare variază în funcție de codul motorului - nu inventați niciodată revendicări pentru curele sau lanțuri pe plăcuța de identificare.
Ați ajuns dintr-o căutare în club? Vezi potrivirea exactă Audi A8 Owners Club aterizare — apoi utilizați acest hub pentru platforme, probleme și clusterul complet de ghidare.

Ghid de proveniență evidențiat
Audi — Program complet de service DSP, quattro și S tronic Ghid de proveniență
Audi Digital Service Plan (DSP), erWin/ODIS validare, S tronic & Tiptronic ATF, Haldex, quattro cu tehnologie ultra, S tronic, Tiptronic Haldex, quattro cu tehnologie ultra, ____ SOH și lista de verificare a provenienței pentru proprietarii de UK și EU — A3, A4, A6, Q5, Q7, TT și TT__ și.
Citiți ghidul complet →Ultimele A8 Știri și actualizări ale ciclului de viață
Actualizat 2026- Produs/gamă curentăUK piață
A8 rămâne în gama actuală de modele Audi
Audi UK continuă să afișeze modelele A8, A8 TFSI e, A8 L, A8 L TFSI e și S8 ca fiind disponibile ___family. Gama actuală UK rămâne un punct de referință util D5 în loc să trateze A8 ca pe un model întrerupt.
2026Audi UK →
- Tehnic / PHEVUK piață
Actualul A8 TFSI e continuă ca PHEV emblematic
Audi UK listează A8 TFSI e cu un TFSI V6 de 3,0 litri, 462 PS, quattro și tiptronic. Cifrele UK la care se face referire includ autonomie electrică de până la 36 de mile, baterie utilizabilă de 14,4 kWh și încărcare AC maximă de 7,4 kW — confirmați VIN; nu universal.
- Regional / LWBUK piata
A8 L continuă formatul emblematic cu ampatament lung
Audi UK continuă să ofere A8 L și A8 L TFSI e. Versiunea L este cu aproximativ 13 cm mai lungă decât A8 standard din specificația UK PHEV menționată, cu accent pe spațiul pasagerilor din spate și echipamentele de lux.
2026Audi UK / A8 L
Prezentare generală a modelului — identitate globală A8
Acest hub acoperă Audi A8 D2–D5 cu identitate tehnică globală și servicii, inspecție și disponibilitate conștient de piață. Corpul central este sedanul/limuzină emblematică; A8 L este derivatul cu ampatament lung; S8 este linia de performanță. Grupurile de propulsie includ benzină/TFSI (V6/V8/V10/W12), diesel/TDI, 48V MHEV și TFSI e PHEV. Construcția ASF din aluminiu începe cu producția D2 în 1994. Datele producătorului (fixe/flexibile, manual) rămân distincte de temele raportate de proprietar. Matricele exhaustive ale codului motorului sunt amânate dincolo de V1. Utilizați selectorul de piață pentru motoare, programe și nume de inspecție locală. VIN / manual rămâne autoritar. Nu inventați o înregistrare BEV A8.
1. Generații și platforme
D2 — 1994–2002
Caroseria din aluminiu A8 de prima generație și prima producție de serie ASF (Neckarsulm 1994). Sedan/limuzină; benzină 2,8 V6 / 3,7–4,2 V8 și motoare de pe piață; 2.5 TDI V6; Configurații manuale / automate / quattro; S8 a stabilit identitatea de performanță timpurie. Acum clasic/mai vechi — starea aluminiului, coroziunea cu materiale mixte, suspensia, sincronizarea, răcirea, sistemul electric și disponibilitatea pieselor sunt cheia.
D3 — 2002–2010
Tehnologia majoră și pasul de confort. A8 și A8 L; benzină 3,0 V6 / 3,7–4,2 V8 / 6,0 W12; diesel 3.0/4.0/4.2 TDI; Multitronic pe FWD selectat, Tiptronic, quattro; MMI, suspensie pneumatică adaptivă, iluminare, ADAS și luxul banchetei din spate extins. S8 folosit 5.2 V10. Teme de proprietate: MMI, suspensie pneumatică, service V8/V10/W12, emisii diesel, automate.
D4 — 2010–2017
Construcție modernă din aluminiu, iluminare extinsă cu LED-uri și alte componente electronice. A8 și A8 L; 3.0 TFSI V6 / 4.0 TFSI V8 / 6.3 FSI W12; 3.0 TDI V6 / 4.2 TDI V8; dezvoltări hibride/PHEV selectate pe piață/MY; S8 și S8 plus (documentat ~605 PS / 750 Nm clasa). Șasiu: suspensie pneumatică adaptivă, quattro, direcție dinamică, diferenţial sport, ADAS.
D5 — 2017–prezent
Interior digital, asistență șofer și extindere electrificare. A8 și A8 L; 3.0 TFSI V6 / 4.0 TFSI V8; 3.0 TDI V6; 48V MHEV; A8 TFSI e PHEV. Listele actuale de intervale UK A8, A8 TFSI e, A8 L, A8 L TFSI e și S8. Clasa UK TFSI e: 462 PS / 700 Nm, 14,4 kWh utilizabil, 7,4 kW AC, până la ~36 mile EV — confirmați VIN.
A8 L — derivat al caroseriei cu ampatament lung
Nu este un echipament – caroserie cu ampatament lung axată pe spațiul pasagerilor din spate, utilizarea șoferului și echipamentul banchetei din spate. Taxonomie: A8 → ampatament standard | A8 L → sisteme de propulsie standard | TFSI e. UK A8 L TFSI e este cu ~13 cm mai lung decât A8 TFSI e standard (~5,3 m clasă de lungime totală).
S8 — derivat de performanță
Specific generației: D2 de înaltă performanță V8; D3 5.2 V10; D4 4.0 TFSI (+ S8 plus); D5 4.0 TFSI 48V MHEV cu șasiu de performanță. Înregistrați codul motorului, transmisia, frânele, suspensiile, diferențialul, anvelopele, software-ul, sistemul de răcire și baterie separat de volumul A8.
W12 — motor de vârf istoric
W12 a fost oferit în generații/piețe selectate. Capturați codul motorului, MY, transmisie, răcire, aprindere, funcționare la sistemul de distribuție, service specializat și specificație originală. Nu este o valoare implicită curentă a grupului de propulsie.
Generați întotdeauna jurnalul (D2–D5), standard vs A8 L, anul modelului și grupul de propulsie înainte de a compara motoarele sau temele de service. Nicio generație BEV A8 inventată.
2. Informații despre piață și model
- Disponibilitatea motorului, echipamentului, transmisiei și transmisiei variază în funcție de piață și de an
- Programele de service (fixe/flexibile) și sistemele de inspecție sunt locale ale pieței — nu presupuneți niciodată UK MOT la nivel global
- SUA / Canada: modele de vânzare cu amănuntul selectate în principal pe benzină/performanță — nu inventați o matrice completă EU diesel/PHEV
- A8 L și desemnările LWB din China/locale nu trebuie să fie restrânse într-o singură specificație UK cu ampatament standard
Piața este context, nu un zid. Un proprietar polonez de A8 poate folosi în continuare discuții UK/germană/spaniolă unde generația, grupul motopropulsor și transmisia se potrivesc. Piețele europene au oferit istoric o gamă mai largă de TDI; SUA s-au concentrat mai mult pe benzină/TFSI; China a avut ampatament lung și variante specifice pieței; Specificațiile PHEV și S8 variază în funcție de țară. Nu tratați niciodată o specificație UK A8 ca fiind A8 global.
3. Motoare, motoare și stiluri de caroserie
Disponibilitatea motorului s-a schimbat pe D2–D5 și pe piețe. V1 acoperă familii și teme de proprietate - nu o matrice exhaustivă a codului motorului. Rezolvați întotdeauna generația + grupul motopropulsor mai întâi.
Benzină — V6 / V8 / V10 / W12 / TFSI
Istoricul benzinei aspirate natural și turbo include combinațiile V6, V8, W12, V10 (S8) și TFSI PHEV. Aceeași insignă de deplasare nu garantează hardware identic - confirmați VIN / codul motorului.
Diesel — TDI familii
2.5 TDI, 3.0 TDI, 4.0 TDI, 4.2 TDI — generațiile ulterioare s-au concentrat pe V6 TDI. Captură DPF/EGR/AdBlue/SCR acolo unde este prevăzut.
Hbrid ușor — 48V
Generațiile ulterioare A8 folosesc 48V MHEV. Înregistrați 48V și 12V separat de PHEV — demarorul alternatorului curea, software și avertismente electrice, acolo unde este cazul.
Plug-in hybrid — TFSI e
D5 A8 TFSI e: 3.0 TFSI V6 + motor electric + baterie litiu-ion + quattro + automat. UK liste de informații tehnice 14,4 kWh utilizabile și 7,4 kW AC — confirmați VIN; nu universal. Depozitați motorul pe benzină, motorul, bateriei brut/net, puterea sistemului/cuplul, încărcarea AC, intervalul, garanția și SOH (câmpurile V2).
Transmisii — Manual / Multitronic / Tiptronic / automat
Pastrați familia de transmisie separat de codul de transmisie (V2). Manual pentru configurațiile timpurii selectate; Multitronic pe FWD selectat anterior; Tiptronic este o familie majoră (inclusiv TFSI e actual). Nu stocați pur și simplu „A8 → automat”.
Drive — quattro
quattro definește tehnologia A8 pe multe configurații cu randament ridicat; implementarea exactă diferă în funcție de generație și sistem de propulsie. Înregistrează diferențialul, arborele cardanic, articulațiile CV, lichidele și anvelopele potrivite.
Stiluri de caroserie — Sedan / A8 L
Core A8 este sedan/limuzină. A8 L are ampatament lung. S8 este derivatul de performanță pe platforma A8.
S8
Derivat de performanță cu sisteme de propulsie specifice generației și pieței. Păstrați listele de verificare S8 identității explicite față de volumul A8.
ASF corp din aluminiu
Producție în serie ASF din 1994 D2. Proprietate: documentație de reparații structurale/accidentale, coroziune de materiale mixte, reparații specializate din aluminiu.
Rezolvați generația + caroserie (standard/L) + familia grupului de propulsie + familia transmisiei + transmisia înainte de a asocia orice temă. Matricele de cod exhaustive sunt V2.
4. Profesioniști cinstiți
- Rafinament de vârf și confort pe distanțe lungi
- Cabină spate mare și confortabilă — A8 L adaugă mult mai mult spațiu în spate
- Trenuri puternice V6/V8 de-a lungul mai multor generații
- Disponibilitate extinsă quattro
- Tehnologie avansată de șasiu (suspensie pneumatică, direcție dinamică, acolo unde este prevăzut)
- Materiale și echipamente interioare de înaltă calitate
- Conținut tehnologic puternic (MMI, ADAS, sisteme pentru locurile din spate)
- Gamă largă de trenuri de propulsie istorice, inclusiv performanța W12 și S8, fără a abandona platforma A8
- PHEV oferă conducere electrică pentru călătorii scurte adecvate, păstrând în același timp autonomia motorului cu ardere
5. Contra sincere
- Sistemele complexe pot fi scumpe când îmbătrânesc
- Reparațiile suspensiei pneumatice pot fi costisitoare
- Electronica de înaltă specificație poate necesita diagnosticare de specialitate Proprietatea
- V8/W12/S8 poate suporta costuri mari de întreținere
- Sistemele de emisii diesel mai vechi pot deveni scumpe
- quattro adaugă componente ale transmisiei și cerințe de întreținere
- A8 Mărimea L poate îngreuna parcarea urbană și manevrarea
- Roțile/anvelopele mari și echipamentele opționale creează diferențe majore de cost și de comparație; exemplele slab documentate sunt greu de evaluat
6. Teme comune raportate de proprietar
Acestea sunt teme de investigat – nu declarații conform cărora fiecare A8 va experimenta problema. Nu inventați niciodată rate de eșec.
Teme de motoare pe benzină
Verificați codul exact al motorului pentru consumul de ulei, răcire, turbocompresor, aprindere, depuneri de carbon și probleme legate de sistemul de distribuție. Nu aplicați problema unei familii de motoare la fiecare A8.
Sistem de cronometrare
Curea vs lanț este specifică codului motorului. Cerința de stocare în funcție de generație → anul modelului → codul motorului → piață. Nu afișați niciodată un interval lat de cureaua de distribuție de A8.
Multitronic / transmisii automate
Angajare întârziată, calitatea schimburilor, mecatronică, comportamentul convertizorului de cuplu și istoricul fluidului/serviciului — riscul depinde de codul transmisiei, motor, kilometraj și istoricul de service.
Tiptronic
Păstrați dovezile Tiptronic separate de Multitronic. Istoricul serviciilor de fluide și facturile cu kilometraj sunt proveniență de mare valoare.
Sisteme de emisii diesel
DPF încărcare/regenerare, EGR, AdBlue/SCR, senzori de NOx și lumini de avertizare legate de emisii – în funcție de generație și de piață.
Sistem de răcire
Pompe de apă, termostate, scurgeri ale sistemului de răcire, pompe auxiliare și sisteme de radiatoare — jurnal cu kilometraj și piese.
quattro și transmisie
Deservire diferențială, arbore cardanic/arbori de transmisie, articulații homocinice, anvelope potrivite, zgomot sau vibrații anormale.
Air suspension / chassis
Uzura compresorului, scurgeri de aer, senzori de înălțime, blocuri de supape, arcuri pneumatice, amortizoare, reparații dinamice la direcția integrală, acolo unde sunt instalate.
ASF / aluminium body
Calitatea reparațiilor accidentale/structurale, coroziune cu materiale mixte, alinierea panourilor și istoric de reparații specializate din aluminiu.
Brakes and tyres
Dimensiunile anvelopelor potrivite pe axă/sistem contează pe mașinile quattro. Înregistrați lucrările de frână și anvelope cu facturi — în special S8.
MMI / electronics
MMI repornire, erori de afișare, conectivitate, navigare, actualizări software, avertismente 12V/48V și defecțiuni ale modulului de control.
ADAS calibrare
Cameră, radar, ultrasunete și senzori bazați pe iluminare în funcție de configurație — calibrare după lucru pe parbriz/bara de protecție; păstrați dovezile atelierului.
Echipament pentru scaune din spate / executiv
Scaune reglabile electric/încălzite/ventilate/cu masaj, climă din spate, opțiuni de divertisment, jaluzele și cutii frigorifice — testați fiecare caracteristică alimentată pe mașinile uzate.
TFSI e / PHEV
SOH baterie, defecte de încărcare, avertismente HV, management termic, software, cablu de încărcare și garanție a bateriei.
7. Service și întreținere
Nu există un program de service A8 universal. Intervalele depind de piață, generație, codul motorului, transmisie, transmisie și condițiile de funcționare. Tabelul de mai jos este încadrarea variată de producător — confirmați VIN.
| Articol | Interval tipic | Note |
|---|---|---|
| Serviciu programat — Audi Fix / Flexibil | Per Audi VIN program | Fix vs Flexibil și limitele mile/lună variază — confirmați sistemul/manualul distribuitorului. |
| Ulei de motor și filtru | Per fix/flexibil | Calitatea și capacitatea uleiului sunt specifice codului motorului. |
| Inspecția/înlocuirea sistemului de sincronizare | Specific codul motorului | Ceneaua vs lanț diferă — nu presupuneți niciodată o singură regulă A8. |
| Bujii / articole cu emisii diesel | Pe manual | DPF/EGR/AdBlue/SCR acolo unde este prevăzut. |
| Filtru de aer/cabină | Adesea anual / per manual | Obișnuință anuală tipică — confirmați VIN. |
| Lichid de frână | Per manual (deseori ~24 luni) | Articol din calendar — confirmați programul pieței. |
| Multitronic / Tiptronic / automat | Per cutie de viteze și manual | Dovada familiei de transmitere — nu amestecați familiile. |
| quattro / fluide de transmisie | Per transmisie și manual | Diferenţialul / arborele cardanic / hardware-ul diferenţial sport variază. |
| 12V / 48V test baterie | La fiecare service/mai devreme dacă apar simptome | MMI / ADAS / MHEV sensibil la sistemele slabe de JT. |
| Suspensie pneumatică / calibrare ADAS (dacă este prevăzut) | La nevoie/după reparațiile aferente | Pastreaza compresorul, arcul si facturile de calibrare. |
| TFSI e verificări HV (unde este prevăzut) | Pe manual | Bateria SOH și încărcare — nu o listă de verificare BEV. |
| Rechemare/verificare campanie | La fiecare serviciu | VIN- și specific pieței. |
Nu inventați niciodată o centură de distribuție lată de A8 sau o cifră de service. Stocați sincronizarea după generație → MY → cod motor → piață.
8. Inspecție și stare tehnică
Utilizați un strat global de inspecție și tehnică rutieră — nu denumește niciodată acest „MOT” la nivel global.
- UK — MOT
- Spania — ITV
- Polonia / Ungaria — inspecție tehnică periodică
- Turcia — TÜVTÜRK
- SUA — inspecție/emisii specifice statului
- Canada — cerințe specifice provinciei
- Australia/NZ — stat/teritoriu sau specific pieței naționale
Depozitați data inspecției, kilometrajul, piața, rezultatul, avizele, rezultatul emisiilor acolo unde este cazul, următoarea dată scadentă și documente.
9. Rechemari și campanii
- Codul campaniei, piața, anul modelului și intervalul VIN
- Component, risc/motiv și remediu
- Data de finalizare și document justificativ
Informațiile de reamintire trebuie să țină cont de VIN, de piață, de modelul de an și de campanie. Nu tratați un raport de forum pe internet ca dovadă a unei retrageri. Direcționați proprietarii către Audi/dealer și autoritățile naționale de rechemare pentru confirmare la nivel VIN.
10. Resurse oficiale
11. Lista de verificare pentru cumpărare folosită
- VIN se potrivește cu documentația; generarea corectă a D2–D5; standard sau A8 L; cod motor; transmitere; quattro; piata/import; S8 dacă este cazul
- Pornire la rece; ulei/lichid de răcire; sistem de racire; scurgeri; suspensie; frane; anvelope asortate; sub corp; evacuare/emisii
- Suspensie pneumatică dacă este prevăzută: înălțimea de rulare, compresor, scădere peste noapte, arcuri pneumatice, senzori, avertismente, calibrare
- Angajarea transmisiei; fără schimbări/vibrații anormale; cutie de viteze și quattro dovezi de service
- Diesel: DPF/EGR/SCR/AdBlue/NOx + scanare de diagnostic acolo unde este cazul
- Electronică: MMI, cabină virtuală, camere, senzori de parcare, ADAS, iluminare matrice/OLED, HUD, climatizare, funcții pentru bancheta din spate, fără cheie, conectivitate
- TFSI e: baterie SOH, test de încărcare/cablu, scanare defecțiuni HV, garanție, software, reparații anterioare HV
- Istoric: service, inspecție, rechemari, reparații accidentale/structurale (ASF), proprietari, import, dovezi ale kilometrajului, facturi majore, modificări
Teme comune raportate de proprietar
Nu sfaturi de diagnosticare - proprietarii de teme se documentează adesea în istoricul serviciilor. Verificați întotdeauna motorul și anul exact.
Patru epoci emblematice — D2, D3, D4 și D5
D2 (1994–2002), D3 (2002–2010), D4 (2010–2017) și D5 (2017–prezent) nu au o singură listă de verificare. Generarea jurnalelor și grupul de propulsie înainte de a compara temele de servicii. Mașinile D2/D3 sunt din ce în ce mai moderne-clasice — proveniența și disponibilitatea pieselor contează.
Audi Space Frame (ASF) corp din aluminiu
În 1994 A8 a început producția de serie ASF. Inspectați reparațiile accidentale/structurale, coroziunea cu materiale mixte, alinierea panourilor și istoricul reparațiilor de specialitate. Tehnicile incorecte de reparare a aluminiului sunt probleme de proveniență cu risc ridicat.
Sisteme de cronometrare — mai întâi codul motorului
Curea vs lanț diferă în funcție de familia de motor și de cod în D2–D5. Tip de înregistrare + facturi — nu inventați niciodată o regulă de sincronizare A8. Matricele de cod exhaustive sunt amânate dincolo de V1.
Multitronic / Tiptronic — familii de transmisie separate
Multitronic a fost folosit pe aplicațiile anterioare selectate cu tracțiune față A8. Tiptronic este o familie automată majoră A8 (inclusiv TFSI e actuală). Nu amestecați Multitronic dovezi de serviciu cu Tiptronic liste de verificare. Păstrați familia de transmisie separat de codul de transmisie (V2).
Suspensie pneumatică adaptivă/șasiu
Suspensia pneumatică adaptivă, direcția dinamică pe toate roțile și diferențialul sport apar pe specificațiile selectate. Compresorul, arcurile pneumatice, blocurile de supape și funcționarea senzorului de înălțime sunt costisitoare odată cu vârsta - păstrați facturile.
Sisteme de emisii diesel (DPF / EGR / AdBlue / SCR)
TDI deținerea ar trebui să captureze DPF, EGR, SCR/AdBlue, senzori de NOx și campanii de software de emisii, acolo unde sunt instalate. Temele variază în funcție de generație și piață – nu tratați niciodată rapoartele forumului ca dovezi globale.
quattro și transmisie — specifică configurației
Permanent quattro, diferențial sport și hardware-ul specific generației nu sunt identice. Facturile de diferență/arborele cardanic/CV și anvelopele potrivite contează. Înregistrați transmisia exactă.
TFSI e PHEV — nu un EV complet
D5 hibrizii plug-in combină 3.0 TFSI V6 și acționarea electrică. Înregistrează ieșirea sistemului, capacitatea bateriei, încărcarea CA și intervalul EV acolo unde sunt documentate. Cifrele la care se referă la UK ~14,4 kWh utilizabili / 7,4 kW AC / până la ~36 mi sunt specifice pieței - nu inventați pachetul kWh fără date VIN. Nu completați specificațiile BEV A6 e-tron/PPE în A8.
S8 — derivat de performanță
S8 nu este doar o actualizare a motorului. D2 de înaltă performanță V8, D3 5.2 V10, D4 4.0 TFSI (inclusiv S8 plus clasa PS ~605) și D5 4V90___ 4V9___ MHEV rămâne specific generației. Păstrați identitatea explicită față de listele de verificare A8 de volum.
Ghiduri și liste de verificare
- Cum să-ți pregătești mașina pentru ITV-ul anual →
- Cum să dovediți istoricul complet al serviciilor atunci când vindeți →
- Scădere baterie de 12V — ce trebuie verificat înainte de a presupune o defecțiune →
- Audi — Program complet de service DSP, quattro și S tronic Ghid de proveniență →
- VAG EA288 TDI — Cureaua de distribuție, cureaua pompei de ulei și pompă de apă →
- Unelte Esențiale de Garaj DIY — Kit de Start →
Mai multe modele Audi
Comparați platformele, temele de servicii și instrumentele de istoric al serviciilor digitale din întreaga gamă.
FAQ
Când a fost introdus Audi A8?+
A8 a intrat în producție în 1994 ca sedan-ul emblematic al lui Audi și a introdus conceptul de caroserie din aluminiu Audi de producție ASF.
Câte generații principale A8 există?+
The A8 are patru generații principale: D2 (1994–2002), D3 (2002–2010), D4 (2010–2017) și D5 (2017–prezent).
Ce este A8 L?+
A8 L este versiunea cu ampatament lung a modelului A8, concepută pentru spațiu suplimentar pentru pasagerii din spate și confort orientat către executiv/șofer. Este un derivat al corpului - nu doar o tăiere.
Este A8 L doar o tăiere?+
Nr. Este un derivat al caroseriei cu ampatament lung.
Ce este S8?+
S8 este derivatul orientat spre performanță a A8. Specificațiile variază semnificativ în funcție de generație (V8, V10, 4.0 TFSI, MHEV).
A folosit A8 un W12?+
Da. Motoarele W12 au fost oferite în A8 generații și piețe selectate. Tratați W12 ca o documentație istorică a grupului de propulsie emblematică - nu o prestabilită curentă.
Discuții proprietari A8
Ultimele conversații ale proprietarilor Audi A8 din club.
Încă nu există discuții pentru A8. Fii primul proprietar care începe o conversație!
Pune o întrebare / Publică o fotografieAlătură-te comunității Audi Owners Club
Adăugați-l gratuit la The Owners Club pentru a urmări cronologia de întreținere, pentru a importa istoricul MOT din Marea Britanie și pentru a transfera proveniența verificată atunci când vindeți.