Owners Club · Istoric digital de service

Audi Q8 e-tron Owners Club — Întreținere și proveniență

Resursa proprietarilor independenți. Această pagină este produsă de The Owners Club și nu este afiliată, aprobată sau sponsorizată de Audi AG sau Audi UK. Informațiile de mai jos sunt adunate din surse publice și trebuie confirmate în manualul vehiculului dvs. (VIN) sau de la un dealer autorizat înainte de a rezerva munca. Audi Q8 e-tron este evoluția primului model complet electric de serie de Audi, Audi e-tron (2018). Familia a fost actualizată substanțial și redenumită Q8 e-tron pentru anul model 2023. Producția la Audi Brussels s-a încheiat la sfârșitul lunii februarie 2025.

Dețineți un Q8 e-tron sau un e-tron anterior? Creați o înregistrare digitală a stării bateriei, a istoricului de încărcare, a evenimentelor de service, a actualizărilor software/OTA și a documentelor de proprietate. Cea mai puternică cale de produs aici este EV cunoștințe → înregistrarea bateriei și încărcării → istoricul serviciilor digitale → proveniența → Transfer Pack.

Ați ajuns dintr-o căutare în club? Vezi potrivirea exactă Audi Q8 e-tron Owners Club aterizare — apoi utilizați acest hub pentru platforme, probleme și clusterul complet de ghidare.

Audi Q8 e-tron
Ilustrație de studio

Ultimele Q8 e-tron Știri

Actualizat 2025
  • Global / producțieGlobal

    Producția s-a încheiat în Brussels Raportul anual 2024 al

    Audi afirmă că producția Q8 e-tron la Brussels a fost întreruptă la sfârșitul lunii februarie 2025.

    2025Audi raport anual

  • Tehnic / redenumireGlobal

    The e-tron a devenit Q8 e-tron

    Actualizarea pentru anul model 2023 a adus numele Q8 e-tron, design revizuit, eficiență îmbunătățită, tehnologie revizuită a bateriei și capacitate de încărcare mai mare.

    2022/23Actualizare model

  • TehnicEuropa

    Baterie mare Q8 55 e-tron

    The Q8 55 e-tron a introdus o baterie de 106 kWh net / 114 kWh brut, până la 170 kW DC încărcare și WLTP o autonomie de până la 582 km pentru __0 km2 SUV și Sportback Specificația publicată de Audi.

    2022Audi date tehnice

Citiți mai întâi — EV încadrarea proprietății

Pentru Q8 e-tron / e-tron, cele mai importante date de proprietate sunt anul modelului (e-tron vs Q8 redenumirea), versiunea bateriei, hardware-ul de încărcare, onestitatea gamei, managementul termic, software-ul, 12V, sisteme de înaltă tensiune, istoricul de service, istoricul de încărcare, sănătatea bateriei, specificațiile specifice pieței. Nu copiați o listă de verificare ICE Q8 sau PPE A6 e-tron pe această mașină.

1. Generații și evoluție a modelului

  • Audi e-tron — 2018–2022

    Audi primul model complet electric de serie. Versiunile timpurii au inclus variantele e-tron 50 quattro, e-tron 55 quattro și Sportback. Documentația timpurie e-tron 55 specifică o baterie de 95 kWh brut / aproximativ 86 kWh net. Înregistrați VIN, anul modelului, piața, versiunea 50/55, stilul caroseriei, configurația bateriei, software-ul și echipamentul de încărcare.

  • Q8 e-tron — 2022/2023–2025

    Modelul actualizat a păstrat arhitectura stabilită în timp ce a primit stil revizuit, modificări aerodinamice, eficiență îmbunătățită, capacitate crescută a bateriei, management actualizat al bateriei și capacitate de încărcare mai mare. Producția Brussels s-a încheiat la sfârșitul lunii februarie 2025.

Numele pieței, echipamentele și rezultatele exacte variază. Legați întotdeauna cifrele de putere, baterie, autonomie și încărcare cu modelul derivat, anul modelului și piața — confirmați VIN. Nu inventați matrice de vânzări regionale.

2. Stiluri corporale

  • Q8 e-tron (SUV)

    Caroseria SUV convențională. Intervalul WLTP depinde de derivata Q8 50 / 55 / SQ8 - vezi secțiunea Interval.

  • Q8 Sportback e-tron

    Acoperiș înclinat Sportback. De obicei, o autonomie oficială mai mare decât derivatul echivalent al SUV-ului în cifrele Audi publicate de WLTP.

  • SQ8 e-tron

    SUV de performanță cu trei motoare electrice, 370 kW boost și 973 Nm — confirmă fișa pieței.

  • SQ8 Sportback e-tron

    Performanță Sportback cu același aspect quattro cu trei motoare ca SUV-ul SQ8.

3. Baterie și sistem de înaltă tensiune

Distingeți întotdeauna capacitatea brută de capacitatea utilizabilă/netă. Pachetul exact depinde de derivat și de eră — VIN este autoritar.

  • Q8 50 (actualizat): 95 kWh brut / 89 kWh net · ~396 V nominal · DC până la 150 kW
  • Q8 55 / SQ8: 114 kWh brut / 106 kWh net · ~396 V nominal · DC până la 170 kW
  • AC: 11 kW standard · opțional 22 kW în funcție de specificație
  • Înregistrați starea garanției, diagnosticarea SoH, avertismentele HV, modulul bateriei și sistemul de răcire funcționează ca proveniență separată - nu deduceți niciodată starea de sănătate doar din intervalul afișat

Încadrarea timpurie a pachetului e-tron de 55 (~95/86 kWh) diferă de cifrele actualizate din epoca Q8. Chimia și detaliile curbei de încărcare ar trebui să provină din documentația Audi pentru VIN.

4. Grupuri motopropulsoare

Acționare electrică numai cu quattro. Rezultatele de mai jos reflectă datele tehnice din 2022 ale Audi pentru gama actualizată Q8 - confirmă anul modelului și piața.

  • Q8 50 e-tron

    Motor dublu, quattro, până la 250 kW boost, 664 Nm, 0–100 km/h aproximativ 6,0 s, viteză maximă 200 km/h. Baterie 89/95 kWh net/brut. DC până la 150 kW.

  • Q8 55 e-tron

    Motor dublu, quattro, până la 300 kW boost, 664 Nm, 0–100 km/h aproximativ 5,6 s, viteză maximă 200 km/h. Baterie 106/114 kWh net/brut. DC până la 170 kW.

  • SQ8 e-tron

    Trei motoare: unul față și două în spate. 370 kW boost, 973 Nm, 0–100 km/h aproximativ 4,5 s, viteza maximă 210 km/h. Același pachet 106/114 kWh ca și Q8 55. DC până la 170 kW.

Punctele exacte, gama și echipamentele sunt specifice anului modelului și pieței. Utilizați selectorul de piață pentru încadrarea regională - nu tratați foaia unei țări ca fiind globală.

5. Încărcare

  • AC încărcare: 11 kW standard; opțional 22 kW în funcție de specificație
  • DC încărcare: până la 150 kW pe Q8 50; până la 170 kW pe Q8 55 și SQ8
  • Audi indică aproximativ 31 de minute pentru 10–80% în condiții HPC adecvate pentru Q8 50/55
  • Performanța reală depinde de SoC, temperatura bateriei, capacitatea încărcătorului, precondiționare, temperatura ambiantă, stație și software-ul vehiculului
  • Log AC/DC tip, energie, start/sfârșit SoC, durată, putere maximă observată, furnizor, locație și defecțiuni — istoricul de încărcare este EV proveniență

Puterea maximă de încărcare nu este garantată viteza de încărcare. Sesiunile Wallbox de acasă aparțin înregistrărilor de încărcare, separate de ștampilele de service ale atelierului.

6. Interval — WLTP față de lumea reală

Distingeți întotdeauna intervalul oficial de testare de distanța din lumea reală. Cifrele WLTP publicate de Audi pentru gama actualizată (în funcție de piață și de echipamente):

  • Q8 50 SUV: până la 491 km · Q8 50 Sportback: până la 505 km
  • Q8 55 SUV: până la 582 km · Q8 55 Sportback: până la 600 km
  • SQ8 SUV: până la 458 km · SQ8 Sportback: până la 471 km
  • Cifrele variază în funcție de piață, echipament, roți, anvelope și condițiile de testare

Raza reală variază în funcție de temperatură, viteză, vreme, sarcină, anvelope, roți, traseu, HVAC, stilul de condus și starea bateriei. Raza de acțiune nu este sănătatea bateriei.

7. Recuperare și frânare

Frânarea regenerativă și deplasarea liberă sunt caracteristicile de bază ale proprietății EV. Înregistrați inspecțiile de frână, discurile, plăcuțele, lichidul de frână, vibrațiile, avertismentele ABS/ESC, alinierea roților și problemele de frânare regenerativă. Proprietatea EV nu înlătură necesitatea menținerii frânelor de frecare - regen poate lăsa discurile subutilizate și predispuse la coroziune.

8. Profesioniști cinstiți

  • Opțiuni mari pentru baterii (în special Q8 55 / SQ8)
  • Capacitate puternică la distanță lungă pentru generația sa
  • quattro tracțiune integrală pe toată gama
  • Cabină și confort premium · utilitate mare SUV
  • Capacitate de încărcare utilă pentru o clasă 400V EV din această epocă
  • Sportback alternativă · arhitectură matură din lumea reală EV

9. Contra sincere / lucruri de luat în considerare

  • Greutate mare a vehiculului · consumul de energie poate fi mare față de EVs mai noi Arhitectura de clasă
  • 400V este mai puțin avansată decât sistemele mai noi 800V
  • DC încărcarea este mai lentă decât multe EV-uri mai noi
  • Costurile anvelopelor pot fi semnificative · electronicele complexe/ADAS pot crește costurile de reparații
  • Dovezile privind starea de sănătate a bateriei variază între vehiculele folosite
  • Producția s-a încheiat în 2025 — piesele și familiaritatea dealerilor vor evolua în timp

10. Teme comune raportate de proprietar

Nu sunt sfaturi de diagnostic – acestea sunt teme pe care proprietarii le pot documenta în înregistrările de service, ateliere, forumuri sau rapoarte de proprietate. Nu le tratați ca defecte confirmate decât dacă sunt susținute de documentația producătorului, retrageri sau dovezi tehnice de încredere.

  • Încarcare

    Întreruperi de încărcare, încărcare DC mai lentă decât se aștepta, probleme de comunicare cu wallbox și conectori.

  • Sistem de înaltă tensiune

    Rezultatele diagnosticului bateriei, avertismente HV, defecțiuni la sistemul de încărcare, lucrări de gestionare a lichidului de răcire/termă și reparații baterie.

  • Sistem 12V

    12V înlocuire, avertismente de joasă tensiune, investigații de drenaj parazit și defecțiuni electrice — 12V slabe pot imita defecțiunile HV.

  • Software

    MMI, navigare, conectivitate, myAudi, OTA/actualizări de servicii și software ADAS.

  • Suspensie, direcție și anvelope

    Uzura anvelopelor, alinierea, suspensia, direcția, suspensia pneumatică acolo unde este montată și deteriorarea roților.

  • Frâne

    Coroziunea discului, înlocuirea plăcuțelor/discului, service-ul lichidului de frână și frânarea regenerativă.

11. Service și întreținere (EV)

Q8 e-tron nu utilizează un program convențional de service ICE. Intervalele exacte trebuie rezolvate din documentația pieței, anului modelului, VIN și Audi — nu codificați niciodată un interval global.

ArticolInterval tipicNote
Inspecție/service EV programatăPer Audi VIN program (deseori condus de calendar)GEV / e-tron familie — nu intervale PPE A6 sau MEB Q4. Confirmați manualul/sistemul distribuitorului.
Lichidul de frânăCalendar (adesea ~24 de luni)Lichidul absoarbe umezeala chiar și atunci când regenerarea reduce uzura plăcuțelor.
12V test baterieFiecare serviciu / mai devreme dacă apar simptomeLoad-test — separat de proveniența pachetului HV.
Cabină / filtru de polenAdesea ~12 luniObișnuință anuală pe majoritatea EV-urilor.
Anvelope și aliniereObișnuit / fiecare serviciuGre EV + cuplu — uzură ceasului și roți de eficiență.
Plăcuțe de frână / discuri / coroziuneFiecare serviciuRegen poate lăsa discurile subutilizate — inspectați pentru coroziune.
Circuite de răcire/sistem termicPer program AudiHV și bucle termice cabină — lucrare de specialitate EV.
Inspecția sistemului de înaltă tensiunePer Audi program / campanieTehnician autorizat EV — înregistrați avertismentele și reparațiile.
Software / MMI / ADAS verificaLa service sau când vi se solicităVersiunea de înregistrare + data în Digital Service History.
Sănătatea bateriei/diagnostic (acolo unde este oferit)Proprietar/dealer/terțEveniment de proveniență separat – nu „intervalul arată bine”.

Intervalele de service și cerințele de inspecție variază în funcție de piață, anul de model și derivat. Verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN pentru Audi.

12. EV starea bateriei și proveniența

Sănătatea bateriei este o categorie de proveniență dedicată pentru Q8 e-tron / e-tron. Distingeți specificațiile producătorului, starea de sănătate a bateriei măsurată și intervalul estimat.

  • SoH % / raport de diagnosticare, dată, kilometraj, tip de test/furnizor, versiune software
  • Capacitate măsurată, lucru HV, lucru cu modulul bateriei, lucru cu sistemul de răcire
  • Starea garanției, avertismente HV și reparații legate de baterie
  • Depozitați documente împotriva vehiculului pentru revânzare / Transfer Pack

Nu deduceți niciodată starea bateriei numai din intervalul afișat. Înregistrările de încărcare ar trebui să rămână separate de ștampilele de service ale atelierului.

13. Inspecție și stare tehnică

Terminologia se adaptează în funcție de țară — nu denumește niciodată testul fiecărei piețe „MOT”. UK MOT, Spania ITV, Polonia/Ungaria inspecție periodică, Turcia TÜVTÜRK, sisteme de stat din SUA și alte reguli locale.

  • Înregistrați certificatul local separat de ștampilele de service ale producătorului
  • Utilizați selectorul de piață pentru numele sistemului local și legăturile de autoritate
  • EV articole specifice (HV avertismente de izolare, starea anvelopelor, frânele) contează în continuare la inspecție

Confirmați cerințele pentru piața de înmatriculare a vehiculului.

14. Rechemari și campanii

  • Verificați VIN pe portalurile oficiale de siguranță Audi / naționale pentru piața dvs.
  • Înregistrați numărul campaniei, data, kilometraj, dealer/atelier, lucrări finalizate și documente justificative
  • Nu presupuneți că o campanie de pe o piață se aplică fiecărui e-tron din întreaga lume

Informațiile de retragere trebuie să fie VIN- și să fie conștiente de piață. Nu prezentați o listă de internet generică ca dovadă că un anumit vehicul este afectat. Pentru un EV, distingeți campanii legate de baterie, sistem de încărcare, software, ADAS, siguranță și campanii de înaltă tensiune.

15. Resurse oficiale

Legăturile oficiale sunt pentru comoditate. The Owners Club nu are nicio relație comercială cu Audi AG. Confirmați manualele, condițiile de încărcare și baterie față de propria dumneavoastră documentație. Informațiile specifice VIN au prioritate față de informațiile generice ale modelului.

  • Manual de utilizare și sistem de service dealer pentru VIN dvs. — se potrivesc cu anul modelului și pe piață
  • myAudi și Audi Serviciu de încărcare/rețele locale (specifice pieței)
  • Site-uri web regionale Audi pentru informații despre garanție și despre baterie

16. Cumpărarea unui Q8 e-tron / e-tron second hand

  • Identitate: VIN · an model · piață · Q8 50 / 55 / SQ8 · SUV / Sportback · dimensiunea bateriei · e-tron vs Q8 redenumire era
  • Baterie: dovezi de sănătate, raport de diagnostic, avertismente HV, istoric de încărcare, garanție, reparații anterioare HV
  • Încărcare: test AC/DC, conector, cabluri, defecte, putere observată
  • Electric: 12V vechime, istoric de avertizare, MMI, myAudi, versiunea software
  • Șasiu: anvelope, uzură, aliniere, suspensie, direcție, frâne
  • ADAS: camere/radar/ultrasunete testate acolo unde sunt instalate · istoricul calibrărilor după reparații relevante
  • Documente: istoricul serviciilor, facturi, rechemari, inspecții, dovezi de sănătate a bateriei, echipamente de încărcare, documentație de proprietate

17. Dețineți un Q8 e-tron? Protejați-i valoarea de revânzare

O înregistrare puternică de proveniență Q8 e-tron poate include VIN, date de proprietate, kilometraj, istoric de încărcare, rapoarte privind starea bateriei, vizite de service, actualizări de software, rechemari, inspecții, anvelope, frâne, documentație pentru accidente/reparații, echipamente de încărcare, fotografii și facturi. Cunoaște-ți Q8 e-tron. Înregistrați-i istoria. Conectați-vă cu proprietarii. Păstrează-i povestea.

  • Adăugați Q8 e-tron la Garage — înregistrare digitală gratuită de proprietate
  • Înregistrați starea bateriei, istoricul de încărcare și versiunile software/OTA
  • Urmăriți service-ul, inspecțiile, reparațiile și rechemarile cu facturi
  • Construiți un Transfer Pack pentru următorul proprietar

Generații și platforme

  • Audi e-tron (2018–2022)

    Electric drive

  • Q8 e-tron (2022–2025)

    Electric drive

Teme comune raportate de proprietar

Nu sfaturi de diagnosticare - proprietarii de teme se documentează adesea în istoricul serviciilor. Verificați întotdeauna motorul și anul exact.

  • DC / AC performanță de încărcare

    Vârf DC (150 sau 170 kW) depinde de derivat, temperatura bateriei, precondiționare și capacitatea încărcător. Întreruperile și sesiunile mai lente decât titlul sunt teme comune de proprietate — condițiile de jurnal, nu doar revendicările kW.

  • Sănătatea bateriei și variația autonomiei

    Raza variază în funcție de viteză, temperatură, roți, sarcină și HVAC. Nu deduceți SoH dintr-o singură călătorie sau doar afișarea intervalului - păstrați separat diagnosticele producătorului, testele de la terți și estimările proprietarului.

  • Software / MMI / myAudi

    Serviciile de infotainment, navigarea, calibrarea ADAS și digitale evoluează cu software. Înregistrați versiunea, data și orice actualizare de dealer sau OTA atunci când diagnosticați ciudateniile.

  • 12V baterie auxiliară

    O tensiune slabă de 12V poate cauza lipsa de trezire, avertismente sau anomalii de încărcare chiar și cu un pachet HV sănătos. Testul de încărcare și înlocuirea buștenilor separat de proveniența bateriei de tracțiune.

  • Suspensie pneumatică (dacă este prevăzută)

    Defecțiunile compresorului și ale sacului sunt costisitoare. Reparațiile susținute de factură cu kilometrajul bate ștampile vagi ale distribuitorului.

Ghiduri și liste de verificare

Mai multe modele Audi

Comparați platformele, temele de servicii și instrumentele de istoric al serviciilor digitale din întreaga gamă.

Toate modelele Audi →

FAQ

Este Q8 e-tron aceeași mașină cu Audi e-tron?+

Este evoluția directă a familiei originale Audi e-tron. Audi a redenumit modelul actualizat Q8 e-tron pentru anul model 2023.

Ce dimensiuni a bateriei avea?+

Actualizat Q8 50: 95 kWh brut / 89 kWh net. Q8 55 și SQ8: 114 kWh brut / 106 kWh net. Documentația timpurie e-tron 55 specifică aproximativ 95 kWh brut / ~86 kWh net — confirmați VIN.

Cât de repede se poate încărca?+

Până la 150 kW DC pentru Q8 50 și până la 170 kW pentru Q8 55/SQ8. AC este 11 kW standard, cu 22 kW opțional, în funcție de specificație. Audi indică aproximativ 31 de minute pentru 10–80% în condiții HPC adecvate pentru Q8 50/55.

Cât de departe poate călători? Cifrele __TOK2__ publicate de+

Audi pentru gama actualizată includ Q8 55 SUV până la 582 km și Sportback până la 600 km. Gama reală variază în funcție de condiții.

Este cu tracțiune integrală?+

Da. Gama Q8 e-tron folosește Audi electric quattro. SQ8 folosește trei motoare (unul față, două în spate).

Se mai produce Q8 e-tron?+

Nu. Raportarea Audi din 2024 afirmă că producția Brussels s-a încheiat la sfârșitul lunii februarie 2025.

Discuții proprietari Q8 e-tron

Ultimele conversații ale proprietarilor Audi Q8 e-tron din club.

Încă nu există discuții pentru Q8 e-tron. Fii primul proprietar care începe o conversație!

Pune o întrebare / Publică o fotografie

Alătură-te comunității Audi Owners Club

Adăugați-l gratuit la The Owners Club pentru a urmări cronologia de întreținere, pentru a importa istoricul MOT din Marea Britanie și pentru a transfera proveniența verificată atunci când vindeți.

Privacy & Performance

Audi Q8 e-tron Owners Club — Întreținere și proveniență | The Owners Club