Owners Club · Istoric digital de service
Audi A6 e-tron Owners Club — Întreținere și proveniență
Resursa proprietarilor independenți. Această pagină este produsă de The Owners Club și nu este afiliată, aprobată de sau sponsorizată de Audi AG sau Audi UK. Informațiile de mai jos sunt adunate din surse publice și trebuie confirmate în manualul vehiculului dumneavoastră (VIN) sau de la un dealer autorizat înainte de a rezerva munca. A6 e-tron este modelul executiv complet electric al lui Premium Platform Electric (PPE) — introdus în 2024 alături de stilurile de caroserie Sportback și Avant, cu derivate S6. Tratează-l ca pe o familie A6 electrică distinctă, nu ca pe o versiune electrică a precedentului A6 cu combustie.
Dețineți un A6 e-tron? Creați o înregistrare digitală a stării bateriei, a istoricului de încărcare, a evenimentelor de service, a actualizărilor software/OTA și a documentelor de proprietate. Cea mai puternică cale de produs aici este EV cunoștințe → înregistrarea bateriei și încărcării → istoricul serviciilor digitale → proveniența → Transfer Pack.
Ați ajuns dintr-o căutare în club? Vezi potrivirea exactă Audi A6 e-tron Clubul proprietarilor aterizare — apoi utilizați acest hub pentru platforme, probleme și clusterul complet de ghidare.

Ultimele A6 e-tron Știri
Actualizat 2026- Livrări globale / actualizare modelGlobal
A6 e-tron extinde intervalul Audi al lui EV
Audi a raportat că A6 e-tron a fost unul dintre noile modele electrice cheie ale mărcii și a livrat aproximativ 37.000 de vehicule la nivel global în 2025.
2025Livrări globale
- RegionalUK piață
Raza actuală A6 e-tron atinge până la 468 de mile în UK Informațiile actuale despre modelul
Audi UK prezintă A6 Sportback e-tron cu o autonomie oficială maximă de până la 468 de mile, în funcție de derivat și de specificație. A6 Avant e-tron este listat cu un interval maxim mai mic din cauza configurației corpului.
2026Audi UK →
- TehnicUK / Europa
A6 e-tron continuă ca Audi executiv pe rază lungă EV Gama actuală __TOK6__ a
Audi continuă să ofere A6 Sportback e-tron, A6 Avant e-tron, S6 Sportback e-tron și S6 Avant e-tron. Familia folosește o arhitectură de baterie de 800 de volți și acceptă încărcarea DC la până la 270 kW pe derivatele aplicabile.
2026UK / Europa
Citiți mai întâi — EV încadrarea proprietății
Pentru A6 e-tron, cele mai importante date de proprietate sunt bateria, încărcarea, onestitatea autonomiei, managementul termic, software-ul, 12V, sisteme de înaltă tensiune, istoricul de service, istoricul de încărcare, starea bateriei, rechemarile și specificațiile specifice pieței. Nu copiați o listă de verificare a service-ului ICE A6 pe această mașină.
1. Generații și platformă
A6 e-tron — prima generație (2024-prezent)
Prima familie A6 de producție pe arhitectura electrică Audi a lui PPE, partajată cu familia Q6 e-tron. Arhitectură de înaltă tensiune de 800 de volți, baterie litiu-ion sub podea, încărcare DC de mare viteză, management termic avansat și frânare regenerativă. Nu este o continuare tehnică a arderii A6 C8.
Numele pieței, echipamentele și rezultatele exacte variază. Legați întotdeauna cifrele de putere, baterie, autonomie și încărcare cu modelul derivat, anul modelului și piața — confirmați VIN.
2. Stiluri corporale
A6 Sportback e-tron
Caroseria cea mai aerodinamică A6 e-tron. Audi UK listează în prezent până la 468 de mile de autonomie oficială pentru A6 Sportback e-tron, în funcție de derivat și de specificație.
A6 Avant e-tron
Problemă practică/vagon. Audi UK listează în prezent până la 444 de mile de autonomie oficială pentru A6 Avant e-tron, în funcție de derivat.
S6 Sportback e-tron
Orientat pe performanță Sportback cu motor dublu quattro. Audi UK afișează o rază oficială de până la 411 mile (în funcție de derivat).
S6 Avant e-tron
Orientat pe performanță Avant cu motor dublu quattro. Audi UK afișează o rază oficială de până la 394 de mile (în funcție de derivat).
3. Baterie și sistem de înaltă tensiune
Distingeți întotdeauna capacitatea brută de capacitatea utilizabilă/netă. Pachetul exact depinde de derivat și de piață.
- Încadrare pachet mai mare: aproximativ 100 kWh brut / 94,9 kWh net · Arhitectură de 800 volți · putere mare DC
- Încadrare pachet de intrare: aproximativ 83 kWh brut / 75,8 kWh net · DC până la ~225 kW pe configurațiile aplicabile
- Baterie litiu-ion integrată sub podea cu management termic inteligent
- Înregistrați starea garanției, diagnosticarea SoH, avertismentele HV și reparațiile legate de baterie ca proveniență separată - nu deduceți niciodată starea de sănătate doar din intervalul afișat
Detaliile privind generarea chimiei și curba de încărcare ar trebui să provină din documentația Audi pentru VIN — nu inventați aici chimiile pachetului.
4. Grupuri motopropulsoare
Numai acționare electrică. Rezultatele de mai jos reflectă încadrarea de introducere europeană pentru 2024 a Audi acolo unde este menționat – confirmă anul modelului și piața.
A6 e-tron (intrare / RWD)
Tracțiune pe roțile din spate. Încadrare europeană de introducere: aproximativ 210 kW (până la ~240 kW cu Launch Control), 0–100 km/h ≈6,0 s, 83/75,8 kWh pachet, DC până la ~226______, rază lungă de ~226_TOK__ Sportback în specificația originală germană (până la ~627 km — etichetat pe piață).
A6 e-tron performanță (RWD)
Configurație cu tracțiune spate pe distanță lungă. Încadrare de lansare: aproximativ 270 kW (până la ~280 kW Launch Control), 0–100 km/h ≈5,4 s, baterie mai mare, încărcare de mare viteză.
A6 e-tron quattro
Tracțiune integrală cu dublu motor. Încadrare de lansare: aproximativ 315 kW (până la ~340 kW Launch Control), 0–100 km/h ≈4,5 s, 100/94,9 kWh pachet.
S6 e-tron
Motor dublu de înaltă performanță quattro. Audi listează aproximativ 370 kW (până la ~405 kW Launch Control), 0–100 km/h ≈3,9 s, 94,9 kWh net, ~240 km/h viteză maximă.
Punctele exacte, gama și echipamentele sunt specifice anului modelului și pieței. Utilizați selectorul de piață pentru încadrarea regională - nu tratați foaia unei țări ca fiind globală.
5. Încărcare
- AC încărcare: până la 11 kW pe configurațiile actuale UK (confirmați încărcătorul de la bord pe VIN)
- DC încărcare: până la ~225 kW pe configurații de intrare cu baterie mai mică; până la ~270 kW pe configurații de capacitate mai mare
- Audi UK cotează aproximativ 21 de minute pentru încărcare de 10–80% DC pentru configurațiile aplicabile 270 kW
- În condiții adecvate, Audi a declarat că aproximativ 260 km de autonomie pot fi adăugate în aproximativ 10 minute la configurația originală de încărcare cu putere mai mare
- Performanța reală depinde de SoC, temperatura bateriei, capacitatea încărcătorului, precondiționarea, temperatura ambiantă, stația și software-ul vehiculului
Înregistrați caseta de perete de acasă, sesiunile AC/DC, durata, furnizorul și taxarea programată separat de ștampilele serviciului atelierului — istoricul de încărcare este de proveniență EV.
6. Interval — WLTP față de lumea reală
Distingeți întotdeauna intervalul de testare oficial de distanța din lumea reală. Cifrele oficiale nu sunt distanțele de călătorie garantate.
- A6 Sportback e-tron (Audi UK): până la 468 mile oficial
- A6 Avant e-tron (Audi UK): până la 444 mile oficial
- S6 Sportback e-tron (Audi UK): până la 411 mile oficial
- S6 Avant e-tron (Audi UK): până la 394 mile oficial
Raza este afectată de viteză, temperatură, vreme, specificațiile roții/anvelopei, sarcină, HVAC, stilul de condus, temperatura bateriei, SoC și opțiuni. Nu inventați cifrele altor piețe din foile UK.
7. Recuperare și frânare
Frânarea regenerativă și deplasarea liberă sunt caracteristicile de bază ale proprietății EV. Audi afirmă că recuperarea poate fi reglată (inclusiv paletele de la volan), poate funcționa în timpul frânării și al mersului liber, cu o putere de recuperare de până la aproximativ 220 kW posibilă și amestecarea frânei pentru senzația pedalei. Explicați regen ca recuperare de energie - nu frânarea de motor tradițională.
8. Profesioniști cinstiți
- Interval oficial foarte lung pentru derivatele Sportback selectate
- Arhitectură de 800 de volți și capacitate mare de încărcare DC
- Sportback eficiență aerodinamică plus opțiune practică Avant
- Opțiuni cu tracțiune spate și quattro, plus versiuni S6 de înaltă performanță
- Ambalare plată a bateriei și management termic avansat
- Poziționare premium pe distanțe lungi EV cu arhitectură digitală modernă
9. Contra sincere / lucruri de luat în considerare
- Performanța de încărcare depinde în mare măsură de temperatura bateriei și de capacitatea încărcătorului
- Încărcarea publică de mare putere este utilă numai acolo unde există infrastructură compatibilă
- Specificațiile și intervalul variază semnificativ în funcție de derivat și roți/opțiuni Proprietatea
- EV depinde mai mult de software și sistemele de management termic
- Componentele de înaltă tensiune necesită service specializat; costurile de reparații premium pot fi semnificative
- Sănătatea bateriei nu poate fi judecată numai de la gamă; standardele de taxare pe piață pot diferi
10. Teme comune raportate de proprietar
Nu sunt sfaturi de diagnostic – acestea sunt teme pe care proprietarii le pot documenta în înregistrările de service, ateliere, forumuri sau rapoarte de proprietate. Nu le tratați ca defecte confirmate decât dacă sunt susținute de documentația producătorului, retrageri sau dovezi tehnice de încredere.
Încarcare
DC performanță față de vârfurile din titlu, întreruperile de încărcare, comportamentul AC, încărcare programată, comunicarea casei wallbox și compatibilitatea încărcătoarelor publice.
Baterie
Variația intervalului, comportamentul SoC, temperatura bateriei, starea de sănătate percepută și comportamentul de gestionare termică — păstrați diagnosticele separate de estimările călătoriei.
Software
Infotainment, software pentru vehicule, actualizări OTA, integrare smartphone, navigare și servicii digitale.
Sistem 12V
Starea de joasă tensiune a bateriei, comportamentul de trezire/somn și sistemele electrice auxiliare — 12V slabe pot imita defecțiunile HV.
ADAS
Calibrarea camerei/radar, avertismente de asistență pentru șofer și sisteme de parcare după lucrarea parbrizului sau a barei de protecție.
Clima și eficiență
Încălzire cabină, pompă de căldură acolo unde este montată, precondiționare și eficiență pe timp de iarnă.
Suspensie/anvelope
Uzura anvelopelor pe EV-uri grele, compromisuri de eficiență roată/anvelopă, zgomot suspensie și aliniere.
11. Service și întreținere (EV)
Nu copiați un program de service ICE pe un EV. Intervalele și cerințele de inspecție variază în funcție de piață, de anul model și de produs derivat — verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN Audi.
| Articol | Interval tipic | Note |
|---|---|---|
| Inspecție/service EV programată | Per Audi VIN program (deseori condus de calendar) | PPE — nu MEB intervale Q4. Confirmați manualul/sistemul distribuitorului. |
| Lichidul de frână | Calendar (adesea ~24 de luni) | Lichidul absoarbe umezeala chiar și atunci când regenerarea reduce uzura plăcuțelor. |
| 12V test baterie | Fiecare serviciu / mai devreme dacă apar simptome | Load-test — separat de proveniența pachetului HV. |
| Cabină / filtru de polen | Adesea ~12 luni | Obișnuință anuală pe majoritatea EV-urilor. |
| Anvelope și aliniere | Obișnuit / fiecare serviciu | Gre EV + cuplu — uzură ceasului și roți de eficiență. |
| Plăcuțe de frână / discuri / coroziune | Fiecare serviciu | Regen poate lăsa discurile subutilizate — inspectați pentru coroziune. |
| Circuite de răcire/sistem termic | Per program Audi | HV și bucle termice cabină — lucrare de specialitate EV. |
| Inspecția sistemului de înaltă tensiune | Per Audi program / campanie | Tehnician autorizat EV — înregistrați avertismentele și reparațiile. |
| Verificare software / OTA | La service sau când vi se solicită | Versiunea de înregistrare + data în Digital Service History. |
| Sănătatea bateriei/diagnostic (acolo unde este oferit) | Proprietar/dealer/terț | Eveniment de proveniență separat – nu „intervalul arată bine”. |
Intervalele de service și cerințele de inspecție variază în funcție de piață, anul de model și derivat. Verificați întotdeauna programul de întreținere specific VIN pentru Audi.
12. EV starea bateriei și proveniența
Sănătatea bateriei este o categorie de proveniență dedicată pentru A6 e-tron. Distingeți rezultatele diagnostice ale producătorului, estimările de autonomie raportate de proprietar și testele bateriei de la terți.
- SoH % / raport de diagnosticare, dată, kilometraj, furnizor de teste
- Notele de comportament de încărcare și versiunea software la momentul testării
- Starea garanției, avertismente HV și reparații legate de baterie
- Depozitați documente împotriva vehiculului pentru revânzare / Transfer Pack
Nu deduceți niciodată starea bateriei numai din intervalul afișat. Înregistrările de încărcare ar trebui să rămână separate de ștampilele de service ale atelierului.
13. Inspecție și stare tehnică
Terminologia se adaptează în funcție de țară — nu denumește niciodată testul fiecărei piețe „MOT”. UK MOT, Spania ITV, Polonia/Ungaria inspecție periodică, Turcia TÜVTÜRK, sisteme de stat din SUA și alte reguli locale.
- Înregistrați certificatul local separat de ștampilele de service ale producătorului
- Utilizați selectorul de piață pentru numele sistemului local și legăturile de autoritate
- EV articole specifice (HV avertismente de izolare, starea anvelopelor) contează în continuare la inspecție
Confirmați cerințele pentru piața de înmatriculare a vehiculului.
14. Rechemari și campanii
- Verificați VIN pe portalurile oficiale de siguranță Audi / naționale pentru piața dvs.
- Înregistrați ID-ul campaniei, data finalizării și versiunea software după lucru
- Nu presupuneți că o campanie UK se aplică fiecărei mașini PPE din întreaga lume
Rechemarea și disponibilitatea campaniei pot varia în funcție de piață, data de producție, versiunea software și VIN. Pentru un EV, distingeți campanii legate de baterie, sistem de încărcare, software, ADAS, siguranță și campanii de înaltă tensiune. Nu tratați niciodată o campanie de pe o piață ca fiind automat globală.
15. Resurse oficiale
Legăturile oficiale sunt pentru comoditate. The Owners Club nu are nicio relație comercială cu Audi AG. Confirmați manualele, condițiile de încărcare și baterie față de propria dumneavoastră documentație.
- Manual de utilizare și sistem de service dealer pentru VIN dvs. — se potrivesc cu anul modelului și pe piață
- Audi Serviciu de încărcare/rețele locale pentru accesul la taxarea publică (specific pieței)
- Site-uri web regionale Audi pentru informații despre garanție și despre baterie
16. Cumpărarea unui A6 e-tron second hand
- Identitate: Sportback sau Avant · A6 sau S6 · an model · acumulator · RWD/quattro · trim · piață · opțiuni
- Baterie: raport de sănătate, garanție, istoric de încărcare, avertismente HV, software, istoric termic
- Încărcare: AC/DC comportament, cablu/port, istoric public, wallbox, încărcare programată, precondiționare
- Software: versiunea curentă, OTA, MMI, navigare, integrare smartphone, software ADAS
- Mecanice: frâne, anvelope, suspensie, direcție, aliniere, răcire, motoare de antrenare, sub caroserie
- 12V: stare, avertismente, defecțiuni electrice, istoric de înlocuire
- Documente: facturi, istoricul service-ului, înregistrările de încărcare, rapoartele bateriei, rechemarile, garanția, inspecțiile, consistența VIN
17. Dețineți un A6 e-tron? Protejați-i valoarea de revânzare
Pentru un EV, povestea proprietății este mai mult decât kilometraj. Sănătatea bateriei, istoricul de încărcare, software-ul, întreținerea și reparațiile documentate pot deveni toate parte din proveniența vehiculului. Cunoaște-ți mașina. Înregistrați-i istoria. Conectați-vă cu proprietarii. Păstrează-i povestea.
- Adăugați A6 e-tron la Garage — înregistrare digitală gratuită de proprietate
- Înregistrați starea bateriei, istoricul de încărcare și versiunile software/OTA
- Urmăriți service-ul, inspecțiile, reparațiile și rechemarile cu facturi
- Construiți un Transfer Pack pentru următorul proprietar
Teme comune raportate de proprietar
Nu sfaturi de diagnosticare - proprietarii de teme se documentează adesea în istoricul serviciilor. Verificați întotdeauna motorul și anul exact.
DC / AC performanță de încărcare
Vârf DC (≈225 sau ≈270 kW) depinde de derivat, temperatura bateriei, precondiționare și capacitatea încărcător. Întreruperile și sesiunile mai lente decât titlul sunt teme comune de proprietate — condițiile de jurnal, nu doar revendicările kW.
Sănătatea bateriei și variația autonomiei
Raza variază în funcție de viteză, temperatură, roți, sarcină și HVAC. Nu deduceți SoH dintr-o singură călătorie sau doar afișarea intervalului - păstrați separat diagnosticele producătorului, testele de la terți și estimările proprietarului.
Software / OTA / MMI
Serviciile de infotainment, navigarea, calibrarea ADAS și digitale evoluează cu software. Înregistrați versiunea, data și orice actualizare de dealer sau OTA atunci când diagnosticați ciudateniile.
12V baterie auxiliară
O tensiune slabă de 12V poate cauza lipsa de trezire, avertismente sau anomalii de încărcare chiar și cu un pachet HV sănătos. Testul de încărcare și înlocuirea buștenilor separat de proveniența bateriei de tracțiune.
Ghiduri și liste de verificare
- Deținerea unui vehicul electric: ce înseamnă întreținerea fără motor →
- Scădere baterie de 12V — ce trebuie verificat înainte de a presupune o defecțiune →
- Cum să-ți pregătești mașina pentru ITV-ul anual →
- Cum să dovediți istoricul complet al serviciilor atunci când vindeți →
- Unelte Esențiale de Garaj DIY — Kit de Start →
Mai multe modele Audi
Comparați platformele, temele de servicii și instrumentele de istoric al serviciilor digitale din întreaga gamă.
FAQ
Ce este Audi A6 e-tron?+
A6 e-tron este modelul executiv complet electric al Audi bazat pe arhitectura PPE (Premium Platform Electric) – nu un A6 cu combustie cu baterie.
Ce baterie folosește A6 e-tron?+
În funcție de derivat, Audi utilizează configurații care includ aproximativ 83 kWh brut / 75,8 kWh net și 100 kWh brut / 94,9 kWh net. Confirmați pachetul pentru VIN.
Cât de repede se poate încărca A6 e-tron?+
În funcție de derivat, taxa maximă DC este de până la aproximativ 225 kW sau 270 kW. Audi UK cotează în prezent aproximativ 21 de minute pentru 10–80% pentru configurațiile aplicabile 270 kW. AC este de obicei de până la 11 kW în configurațiile actuale UK.
Cât de departe poate călători A6 e-tron?+
Intervalul oficial (WLTP) variază în funcție de derivat. Audi UK listează în prezent până la 468 de mile pentru A6 Sportback e-tron și maxime mai mici pentru versiunile Avant și S6. Acestea sunt cifre de testare - nu sunt garantate distanțe reale.
A6 e-tron are quattro?+
Versiunile selectate folosesc quattro tracțiune integrală; alte versiuni folosesc tracțiunea spate. S6 e-tron utilizează o configurație cu motor dublu quattro.
Este A6 e-tron aceeași mașină cu A6 cu combustie?+
Nu. A6 e-tron este o familie electrică separată bazată pe PPE. Combustia A6 a lui Audi folosește o arhitectură tehnică diferită.
Discuții proprietari A6 e-tron
Ultimele conversații ale proprietarilor Audi A6 e-tron din club.
Încă nu există discuții pentru A6 e-tron. Fii primul proprietar care începe o conversație!
Pune o întrebare / Publică o fotografieAlătură-te comunității Audi Owners Club
Adăugați-l gratuit la The Owners Club pentru a urmări cronologia de întreținere, pentru a importa istoricul MOT din Marea Britanie și pentru a transfera proveniența verificată atunci când vindeți.