Owners Club · Istoric digital de service
Vauxhall Corsa Owners Club — Întreținere și proveniență
Resursa proprietarilor independenți. Această pagină este produsă de The Owners Club și nu este afiliată, aprobată sau sponsorizată de Vauxhall Motors Limited sau Stellantis. Specificațiile, starea de retragere și termenii de garanție se modifică — confirmați întotdeauna cu manualul dvs. (VIN) sau cu un dealer autorizat Vauxhall înainte de a rezerva munca. Vauxhall Corsa a fost unul dintre cele mai cunoscute supermini-uri din Marea Britanie de când numele Corsa a sosit în UK în 1993. Cinci UK generații contează: B (1993–2000), C (2006–2006), D–2006), D–2006), (2014–2019) și F (2019–prezent, facelift din 2023). Corsa F este multi-energie — benzină, diesel, Corsa electric și 48V hibrid — nu numai benzină. Nu tratați PureTech istoricul centurii umede ca element definitoriu pentru fiecare Corsa; este o proveniență cu prioritate înaltă numai în cazul în care este montat motorul aplicabil PureTech 1.0/1.2 din generația anterioară.
Identitatea utilă a vehiculului este Vauxhall Corsa + generație (B–F) + motor/grup motopropulsor + tip transmisie + anul model — niciodată „Corsa” singur. Păstrați distincte conducerea manuală, automată cu 8 trepte, electrificată DCT (hibridă) și EV cu raport fix. Separați bateriile de tracțiune 12V, 48V hibride și de înaltă tensiune pentru EV. Corsa F UK Country Group 1 manual implicit: 1.2 benzină / 1.2 Turbo 12.000 mile / 1 an; 1.5 diesel 19.000 mile / 1 an (* cu excepția cazului în care afișajul de service spune altfel); Electric inițial 8.000 mile / 1 an apoi 16.000 mile / 2 ani. VIN / manualul rămâne autoritar.
Ați ajuns dintr-o căutare în club? Vezi potrivirea exactă Vauxhall Corsa Clubul proprietarilor aterizare — apoi utilizați acest hub pentru platforme, probleme și clusterul complet de ghidare.

Citiți asta mai întâi — UK generații și Corsa intervale F
Acest hub acoperă cinci UK generații (B–F), nu numai Corsa F. Temele PureTech curea umedă/consumul de ulei se aplică numai în cazul în care este instalată generația anterioară aplicabilă PureTech 1.0/1.2 - sunt elemente de proveniență documentate, nu „istoria care contează cel mai mult” pentru fiecare Corsa. Pentru Corsa F UK manual de utilizare Country Group 1: 1.2 benzină și 1.2 Turbo 12.000 mile / 1 an; 1.5 diesel 19.000 mile / 1 an (* cu excepția cazului în care afișajul de service spune altfel); Electric inițial 8.000 mile / 1 an, apoi 16.000 mile / 2 ani. Generațiile mai în vârstă își urmează propriile programe ale producătorilor. VIN / manualul rămâne autoritar.
1. Generații, platforme și sisteme de propulsie
Corsa B — 1993–2000
Primul Vauxhall Corsa vândut în UK, înlocuind Nova. Epocă tipică: benzine mici, turbo-diesel și variante sportive GSi. Înregistrați dimensiunea/codul motorului, manual vs automat, curea cu came/lanț, acolo unde este cazul, răcire, ambreiaj, suspensie/direcție, frâne, rugină/corp și MOT.
Corsa C — 2000–2006
Cabină mai mare și ampatament mai lung; Vauxhall a evidențiat o caroserie complet galvanizată, benzină ECOTEC cu patru supape și turbo-diesel cu injecție directă. Categorii de servicii: service benzină, DPF/EGR pe motorinele aplicabile, sincronizare în funcție de motor, ambreiaj/cutie de viteze, răcire, bucșe de suspensie, direcție, evacuare/emisii, frâne, coroziune și avertismente MOT.
Corsa D — 2006–2014
Diviziunea mai clară cu trei uși vs cinci uși, tot sub patru metri; ecoFLEX și Start/Stop au sosit. Recordurile la motorină diferă de benzină — în special DPF, EGR și turbo. Digital Garage ar trebui să indice tipul de combustibil, codul motorului, transmisia, stilul caroseriei, ecoFLEX/Start/Stop, sistemul de sincronizare, starea DPF și ambreiajul/DMF, acolo unde este prevăzut.
Corsa E — 2014–2019
Mai multe ADAS, infotainment și confort (Recunoaștere semne de circulație, Asistență pentru menținerea benzii, CarPlay/Android Auto); GSi și VXR în linia de performanță. Ulterior, mașinile au câștigat actualizări Euro 6.2 pe benzină, inclusiv 1.4 aplicații. Înregistrați codul motorului, combustibilul, transmisia, sincronizarea, ambreiajul, turbo, DPF acolo unde este prevăzut, tipul bateriei Start/Stop, software/ADAS calibrare, MOT și rechemari.
Corsa F — 2019–prezent (CMP)
Modificare tehnică majoră pe Stellantis/PSA CMP, proiectat pentru ICE și electric din start. Gama originală UK a inclus 1.2 benzină ~75CP, 1.2 Turbo ~100CP (manuală cu șase trepte sau automată cu opt trepte), 1.5 Turbo D 102CP (manuală cu șase trepte) și Corsa-e Electric 136CP cu o baterie de 50kWh.
Corsa F facelift — 2023–
Tehnologie extinsă pe benzină, electrică și hibridă: 1.2 NA 75CP, 1.2 Turbo 100CP, 1.2 Turbo 130CP cu automată cu opt trepte; Corsa Electric 156 CP alături de specificațiile continue de 136 CP în variantele selectate; plus 48V hibrid.
Corsa Hibrid — 48V (nu un BEV)
1.2 turbo benzină cu trei cilindri + sistem 48V + pachet mic litiu-ion (utilizabil ~432Wh) + motor integrat (până la 21kW / 28CP) într-o cutie de viteze electrificată cu dublu ambreiaj cu șase trepte. Variantele includ 1.2 Hybrid 100 și 1.2 Hybrid 136. Nu depozitați ca „benzină” sau „EV”. Înregistrați 48V baterie, motor electric, DCT electrificat, diagnosticare hibridă, software și răcire separat de 12V.
Corsa Electric (BEV)
Baterie completă electrică pe familia F. Corsa-e timpuriu: 50kWh / 100kW (136CP). Mai târziu: 156 CP și pachete de gamă mai mare. Încadrarea MY26 la care se face referire include 50kWh / 51kWh total (≈46 / 49kWh utilizabile). Inspecție inițială 8.000 mile / 1 an, apoi 16.000 mile / 2 ani. Vauxhall precizează o garanție de 8 ani/160.000 de mile pentru baterie, care se supune termenilor — păstrați poziția de garanție lângă istoricul service-ului. Capacitate de jurnal, sănătate, încărcare AC/DC, BMS, termică, HV de lucru și 12V separat.
Sibling CMP cars (e.g. 208) share architecture themes; PureTech wet-belt / oil provenance applies only where the same applicable engines are fitted — never as a blanket Corsa claim, and never via Ford PowerShift / EcoBoost wet-belt guides.
2. Corsa: profesioniștii cinstiți
- Cinci UK generații cu o acoperire uriașă a pieței second-hand – de la clasicele B/C până la actualele mașini F multi-energie
- Corsa F CMP acceptă benzină, diesel, 48V hibrid și complet electric într-o singură linie de model atunci când sunt identificate corect
- Clear F manual Country Group 1 interval de împărțire odată ce grupul motopropulsor este cunoscut (12k benzină · 19k diesel · EV 8k apoi 16k/2 ani)
- Părți UK puternice și familiaritate independentă pentru munca de rutină supermini de-a lungul generațiilor
- Digital Garage poate atașa MOT, rechemari și facturi la generația exactă + grup motoare — proveniența care vinde
3. Corsa: The Ones Cons
- „Corsa” este prea vag – lista de verificare a generației greșite sau a grupului de propulsie induce în eroare cumpărătorii și mementourile
- Temele aplicabile PureTech pentru curele umede/ulei sunt de proveniență serioasă acolo unde sunt instalate – dar aplicarea greșită a acestora la fiecare Corsa este mai rău
- Sistemele diesel DPF/SCR/AdBlue și EV HV nu sunt partajate cu listele de verificare pentru benzină
- Reducerea manualului / 8AT / e-DCT / EV în „Automatic” întrerupe sfaturile de întreținere
- Confuzia bateriilor de tracțiune 12V, 48V și HV creează înregistrări greșite de service și garanție
4. Teme de proprietate — probleme documentate vs verificări vs teme generale
Distingeți: (1) probleme documentate privind motoarele aplicabile (de exemplu, măsuri de asistență PureTech din generația anterioară), (2) lucruri de verificat la o mașină uzată, (3) teme generale de proprietate. Niciuna dintre temele de mai jos nu înseamnă că fiecare Corsa va eșua în acest fel - organizați-vă în funcție de generație și grup de propulsie.
Documentat: PureTech cureaua umedă și ulei (aplicabil numai)
Acolo unde este montat un PureTech 1.0/1.2 aplicabil din generația anterioară, tratați inspecția/înlocuirea curelei de distribuție, calitatea uleiului, istoricul schimbării uleiului, notele despre consumul de ulei și diagnosticul aferent ca proveniență cu prioritate ridicată. Stellantis garanția extinsă/aranjamentele de compensare sunt specifice condiției și VIN. Nu inventați o dată limită pentru curele pentru motoare cu lanț, diesel, hibride sau electrice.
Verificați: specificațiile uleiului și calitatea dovezilor
Bezinele moderne mici turbo au nevoie de clasa, cantitate, data, kilometraj, filtru, atelier si factura. Schimbările regulate de ulei nu sunt egale cu „Istoricul complet al service-ului” fără dovezi justificative.
Verificați: acumulatorul de emisii diesel F 1.5
Ulei, filtre de combustibil/aer, DPF lucrări de stare/regenerare, EGR, turbo, AdBlue/SCR, senzori NOx, ambreiaj/DMF acolo unde este montat, bujii incandescente, baterie și răcire — specifică motorinei, nu o pastă de benzină.
Temă: 48V Componente hibride
Record Hybrid 100/136 identitate, cod motor, baterie electrificată DCT, 48V, motor integrat, diagnosticare hibridă și software. Păstrați 48V distinct de 12V și de pachetele de tracțiune EV.
Temă: Corsa Electric HV și încărcare
Capacitate, capacitate utilizabilă, rapoarte de sănătate, istoric de încărcare AC/DC/defecțiuni, BMS/software, management termic, HV reparații, revendicări în garanție și 12V separat. Garanția bateriei nu este o ștampilă de service.
Tema: identitatea transmisiei
Ulei ambreiaj manual/cutie viteze/DMF; istoric fluid automat cu opt trepte; service/diagnostic DCT electrificat; Unitate EV cu raport fix. Niciodată un câmp „Automat” pentru toți.
Temă: 12V sănătate electrică
În special mașini Start/Stop, infotainment grele și ADAS. Tipul de jurnal, marca, capacitatea, data montajului/kilometrajul, codificarea acolo unde este necesar, funcționarea alternatorului/DC-DC — separat de 48V și HV.
Verificare: răcire ca componente
Preferați termostat / pompă de apă / radiator / carcasă / furtunuri / rezervor de expansiune față de o ștampilă vagă „scurgeri de lichid de răcire reparate” - atașați factura cu denumirea piesei.
Temă: ADAS și software
Mașini E/F ulterioare: calibrare parbriz/cameră/radar, schimburi de senzori, coduri de eroare ADAS, lucru la faruri, actualizări de infotainment/ECU și software de rechemare — proveniență utilă a accidentelor/reparațiilor.
Tema: MOT și amintirile rămân separate
MOT este testul legal – nu un serviciu de producător. Păstrați separat referința de retragere, datele, kilometrajul, distribuitorul și dovezile. O retragere deschisă de siguranță înseamnă că istoricul nu este complet verificat până când este verificat prin GOV.UK.
5. UK interval de service dintr-o privire (Corsa F setări implicite ale manualului)
| Serviciul | Mile / luni | Note |
|---|---|---|
| Serviciu programat — F 1.2 benzină / 1.2 Turbo | 12,000 / 12 | Corsa F UK Country Group 1 manual de utilizare. Confirmați VIN. |
| Serviciu programat — F 1.5 diesel | 19,000 / 12 | * Cu excepția cazului în care afișajul de service indică altfel. |
| Serviciu programat — F Electric (inițial) | 8,000 / 12 | Prima inspecție EV pe încadrarea manualului. |
| Serviciu programat — F Electric (în continuare) | 16,000 / 24 | După service inițial EV. |
| 48V Hibrid — urmați programul VIN + verificări hibride | Per manual (adesea aliniat la benzină) | Nu utilizați o regulă universală Corsa; jurnalul 48V/e-DCT lucrează separat. |
| Curea PureTech aplicabilă / proveniența uleiului | — / Per campanie și manual | Numai acolo unde se aplică generația anterioară PureTech 1.0/1.2 — nu la fiecare Corsa. |
| 12V test baterie | — / La fiecare service, sau mai devreme dacă apar simptome | Distinct de pachetele de tracțiune 48V și HV. |
| Diesel DPF / AdBlue / filtru de combustibil (numai diesel) | — / Pe manual / conform indicațiilor | F 1.5 și motoarele diesel anterioare — potriviți motorul/anul. |
| Rechemare/verificare campanie | — / La fiecare serviciu | VIN-specific în B–F — GOV.UK serviciu de rechemare. |
| Filtru de polen de cabină | — / 12 | Interval standard pentru orice vehicul. |
Intervalele sunt oricare dintre acestea se întâmplă mai întâi (mile sau luni), dacă nu este menționat. Acestea variază în funcție de generație, cod de motor, transmisie și regim de service. Confirmați în manualul, broșura de service sau sistemul dealer-ului dumneavoastră pentru VIN înainte de a rezerva munca. Notă legală: Intervalele de service și specificațiile prezentate sunt orientative și colectate din surse publice sau comunitare. Programele oficiale pot varia în funcție de anul modelului, codul motorului, piața sau actualizările dealerului. Verificați întotdeauna manualul vehiculului (VIN) sau consultați un dealer autorizat înainte de lucru.
6. Surse oficiale și ghiduri prezentate
Official links are for convenience and accuracy. The Owners Club has no commercial relationship with Vauxhall Motors Limited or Stellantis. Confirm recall-checking URLs on GOV.UK before relying on them. PureTech wet-belt / oil provenance matters only where those engines are fitted — there is no Ford PowerShift wet-belt guide on this hub.
- GOV.UK — Check MOT history
- GOV.UK — Check vehicle recall
- How to prep your car for its annual MOT
- How to prove full service history when selling
- Peugeot 208 hub (CMP sibling context)
- Owner’s handbook / Country Group schedule for your VIN — match generation (B–F) and powertrain
- PureTech wet-belt / oil history is high-priority provenance only on applicable previous-gen PureTech engines — not every Corsa
7. Liste de verificare folosite — despre ce să ținem de fapt la curent
- Identificați generația (B/C/D/E/F), codul motorului, combustibilul/motor și transmisia (Manual / 8AT / e-DCT / EV) înainte de orice listă de verificare
- B/C/D: MOT, coroziune, răcire, scurgeri de ulei, sincronizare în funcție de motor, ambreiaj/cutie de viteze, suspensie/direcție/frâne, evacuare, electricitate, reparații în accidente — judecă întreținerea documentată, nu numai vârsta
- E: cod motor, sincronizare, istoric ulei, turbo/DPF acolo unde este montat, ambreiaj/DMF, automat dacă este instalat, baterie pornire/oprire, infotainment/ADAS, MOT, rechemari
- F benzină: motor/cod exact 1.2, tipul curelei și dovezi de inspecție/înlocuire, acolo unde este cazul PureTech, specificații/consum de ulei, răcire, turbo, 8AT acolo unde este instalat, software/ADAS, MOT, reamintește — MOT, MOT, reamintește doar atunci când motorul este valabil __ sau 8AT
- F diesel: ulei, DPF/EGR/turbo, AdBlue/SCR, NOx, filtru de combustibil, ambreiaj/cutie de viteze, baterie, MOT, rechemari
- F Hibrid/Electric: Hibrid — pachet 48V, e-DCT, software hibrid; Electrice — capacitate/sănătate, încărcare, HV/termic, 12V, frâne/anvelope, poziție de garanție a bateriei; vânzători — Digital Garage cronologic cu facturi bate o afirmație vagă de „istorie completă”
8. Dețineți un Vauxhall Corsa? Protejați-i valoarea de revânzare
Adăugați-l la The Owners Club gratuit pentru a urmări întreținerea, a importa istoricul UK MOT și a transfera proveniența când vindeți. Generația B–F + identitatea grupului de propulsie, proveniența PureTech aplicabilă (unde este cazul), valorile prestabilite pentru intervalul F, câmpurile pentru baterie hibridă/EV și dovezile pe factură sunt exact ceea ce următorul cumpărător cercetat va cere. Interfața de utilizare cu taxonomie completă a forumului, interfața de utilizare a garajului la nivel de dovezi și un tablou de bord de întreținere rămân lucrări amânate de produs — acest hub oferă acum încadrarea proprietății, taxonomia și programarea/VCE implicite.
- Cronologie de întreținere verificată cu facturi și câmpuri specifice grupului de propulsie
- UK MOT import (DVSA) — separat de ștampilele producătorului
- Note privind generarea, codul motorului, transmisia și tipul bateriei (12V / 48V / HV)
- Verificat Transfer Pack PDF de vânzare
Teme comune raportate de proprietar
Nu sfaturi de diagnosticare - proprietarii de teme se documentează adesea în istoricul serviciilor. Verificați întotdeauna motorul și anul exact.
Cinci UK generații - de la B la F
B 1993–2000, C 2000–2006, D 2006–2014, E 2014–2019, F din 2019 (facelift 2023–). Listele de verificare și intervalele nu sunt interschimbabile între generații.
PureTech cureaua umedă/consum de ulei (doar motoarele aplicabile)
Pe benzinele Corsa F cu PureTech 1.0/1.2 aplicabile din generația anterioară, starea curelei în ulei și istoricul consumului de ulei sunt de proveniență cu prioritate – sub rezerva măsurilor de sprijin Stellantis și condițiilor VIN. Nu este o revendicare generală pentru motorină, electrică, hibridă sau orice benzină Corsa.
Corsa F este multi-energie
F acoperă 1.2 benzină, 1.2 Turbo, 1.5 diesel, 1.2 Hybrid 48V și Corsa Electric. Benzina, dieselul, hibridul și EV au nevoie de câmpuri Digital Garage diferite — niciodată o listă de verificare Corsa.
Manual · 8AT · electrificat DCT · Drive EV
Nu stocați fiecare auto ca „Automat”. F Turbo oferea manuală cu șase trepte sau automată cu opt trepte; 48V Hybrid folosește un DCT electrificat cu șase trepte; Electricul folosește unitatea cu raport fix.
12V ≠ 48V ≠ HV baterie de tracțiune
Înregistrați 12V convențional, pachetul 48V al lui Hybrid și bateria de tracțiune de înaltă tensiune EV ca componente separate - nu le prăbușiți niciodată.
F 1.5 diesel DPF / SCR / AdBlue
Corsa F 1.5 Turbo D utilizează filtrarea particulelor și SCR/AdBlue. Înregistrați DPF, EGR, senzorii NOx, AdBlue activitatea și istoricul filtrului de combustibil separat de temele benzină.
Ghiduri și liste de verificare
Mai multe modele Vauxhall
Comparați platformele, temele de servicii și instrumentele de istoric al serviciilor digitale din întreaga gamă.
FAQ
Cât de des ar trebui să reparați un Vauxhall Corsa?+
Depinde de generație, motor și motor. Pentru Corsa F actual (UK Country Group 1 manual): 1,2 benzină / 1,2 Turbo 12.000 mile / 1 an; 1.5 diesel 19.000 mile / 1 an, cu excepția cazului în care afișajul de service indică altfel; Electric inițial 8.000 mile / 1 an apoi 16.000 mile / 2 ani. Folosiți întotdeauna programul pentru acel VIN — nu un interval generic Corsa.
Fiecare Vauxhall Corsa are cureaua de distribuție udă?+
Nu. Unele benzine Corsa F 1.2 PureTech folosesc un sistem de distribuție cu cureaua în ulei. Stellantis măsurile de sprijin pentru degradarea prematură a curelei și consumul excesiv de ulei se referă la anumite motoare PureTech 1.0 și 1.2 din generația anterioară — tratați istoricul curelei și uleiului ca proveniență cu prioritate numai pentru acele mașini, nu pentru diesel, electrice, hibride sau pe orice benzină Corsa.
Care generație este Corsa F?+
Corsa F este a cincea generație de UK Corsa, introdusă din 2019, cu un facelift din 2023. Vauxhall identifică Corsa B 1993–2000, C 2006–2006, D 2006–2006 2014–2019 și F din 2019 încolo.
Este Corsa electric la fel ca pe benzină Corsa?+
Acesta împărtășește familia Corsa F și arhitectura multi-energie CMP, dar întreținerea diferă: baterie de tracțiune de înaltă tensiune, motor electric și transmisie cu raport fix - nu o cutie de viteze ICE și convențională. Păstrați câmpurile EV separate în Digital Garage.
Hibridul Corsa folosește o automată normală?+
48V Corsa Hybrid folosește o transmisie electrificată cu șase trepte cu dublu ambreiaj cu un motor electric integrat. Înregistrați-l separat de o automată convențională/cu opt trepte și de transmisia cu rată fixă a lui Electric.
Ce ar trebui să înregistrez pentru un Corsa electric?+
Capacitatea bateriei/capacitatea utilizabilă, rapoartele de sănătate, istoricul de încărcare AC/DC și defecțiunile, BMS/software, lucrări termice și de înaltă tensiune, 12V înlocuiri, frâne, anvelope, servicii și 8 ani / 100.000 de mile separate (condiții de garanție a bateriei de 8 ani / 100.000 de mile (cu condiția de garanție a bateriei).
Discuții proprietari Corsa
Ultimele conversații ale proprietarilor Vauxhall Corsa din club.
Încă nu există discuții pentru Corsa. Fii primul proprietar care începe o conversație!
Pune o întrebare / Publică o fotografieAlătură-te comunității Vauxhall Owners Club
Adăugați-l gratuit la The Owners Club pentru a urmări cronologia de întreținere, pentru a importa istoricul MOT din Marea Britanie și pentru a transfera proveniența verificată atunci când vindeți.