Owners Club · Istoric digital de service

Vauxhall / Opel Astra Owners Club — Întreținere și proveniență

Resursa proprietarilor independenți pentru Vauxhall / Opel Astra. Produs de The Owners Club — nu este afiliat cu Vauxhall Motors Limited, Opel sau Stellantis. Specificațiile, starea de retragere și termenii de garanție se modifică — confirmați întotdeauna cu manualul dvs. (VIN) sau cu un dealer autorizat. Astra este una dintre cele mai longevive plăcuțe de identificare compacte din gama Opel/Vauxhall de-a lungul a opt generații din 1980. Denumirea regională este Vauxhall (UK) sau Opel (majoritatea celorlalte piețe); identitatea tehnică este globală.

Owners Club · Digital Service History. Cunoaște-ți mașina. Înregistrați-i istoria. Conectați-vă cu proprietarii. Păstrează-i povestea. Identitatea utilă este Astra + generația (Mk1–Mk8 / K / L) + motor/motor + transmisie + an model + piață — niciodată „Astra” singur. Astra L MY26 UK cifrele de servicii sunt un exemplu de piață (utilizați selectorul de piață); nu sunt universale. VIN / manualul rămâne autoritar.

Ați ajuns dintr-o căutare în club? Vezi potrivirea exactă Vauxhall / Opel Astra Owners Club aterizare — apoi utilizați acest hub pentru platforme, probleme și clusterul complet de ghidare.

Vauxhall Astra
Ilustrație de studio

Ultimele Astra Știri

Actualizat 30 septembrie 2026
  • Dezvoltare globalăEuropa și UK

    Noua linie Astra GSE anunțată pentru 2027

    Vauxhall a anunțat Astra GSE care înlocuiește GS din primăvara 2027 — disponibil cu BEV, PHEV, 48V Hybrid și benzină, trapa și __TOK4_. Debut public la Paris Motor Show 2026; o variantă de ~280PS de performanță mai mare este planificată mai târziu în 2027.

    17 septembrie 2026Vauxhall / Stellantis Media →

  • RegionalUK piață

    Manualul cu șase trepte revine la intervalul Astra

    Un manual cu șase trepte se asociază cu 1.2 Turbo 130PS / 230Nm benzină — trapă și Sports Tourer — alături de căile automate, 48V hibride, hibride plug-in și electrice. Tipul de transmisie face parte din identitatea vehiculului pe The Owners Club. Prețurile variază în funcție de piață; UK Griffin OTR cifrele sunt specifice pieței și sunt datate.

    10 septembrie 2026Vauxhall / Stellantis Media

  • TehnicUK / Europa

    2026 Gama Astra se extinde cu un model electric cu baterie mai mare

    MY26 multi-energie Astra Electric trece la un pachet total de 58,3 kWh (aproximativ 55,4 kWh utilizabile) cu WLTP preliminar până la aproximativ 281 de mile, în funcție de configurația care contează — diferențele care contează pentru grupul de propulsie. Disponibilitatea și stimulentele variază în funcție de piață.

    28 mai 2026Vauxhall / Stellantis Media →

Prezentare generală a modelului — identitate globală Astra

Acest hub acoperă opt generații (Mk1–Mk8 / K / L) cu identitate tehnică globală și servicii, inspecție și disponibilitate conștient de piață. Vauxhall (UK) și Opel (majoritatea celorlalte piețe) sunt nume regionale pentru aceeași familie de modele. Astra K nu este tot Stellantis/PureTech. Astra L (din 2022, EMP2) este multi-energie acolo unde este oferit. Utilizați selectorul de piață pentru motoare, intervale și nume de inspecție locală. VIN / manualul rămâne autoritar.

1. Generații și platforme

  • Astra Mk1 — 1980–1984

    Prima generație Astra (anii 1980). Înregistrați dimensiunea/codul motorului, manual vs automat, curea cu came/lanț, acolo unde este cazul, răcire, ambreiaj, suspensie/direcție, frâne, rugina/caroserie și istoricul inspecțiilor locale - numai programe specifice generației.

  • Astra Mk2 — 1984–1991

    A doua generație cu expansiune europeană majoră. Categorii de servicii: benzină/diesel după cod, sistem de distribuție, ambreiaj/cutie de viteze, răcire, bucșe de suspensie, direcție, evacuare/emisii, frâne, coroziune și aviz locale de inspecție.

  • Astra Mk3 — 1991–1998

    Generația anilor 1990 cu mai multe stiluri de caroserie și piețe. Înregistrați tipul de combustibil, codul motorului, transmisia, stilul caroseriei, sistemul de distribuție, ambreiajul/DMF acolo unde este montat și coroziunea - nu aplicați intervalele L moderne.

  • Astra Mk4 — 1998–2004

    Arhitectură compactă modernă la sfârșitul anilor 1990/începutul anilor 2000. Înregistrările pentru motorină diferă de benzină — în special EGR/turbo pe motorinele aplicabile. Capturați codul motorului, transmisia, stilul caroseriei și sistemul de sincronizare.

  • Astra Mk5 (H) — 2004–2009

    Astra H / a cincea generație (dezvoltare din era GM). Înregistrați codul motorului, combustibil, transmisie, sincronizare, ambreiaj, turbo, DPF acolo unde este instalat, electronică, inspecție locală și rechemari.

  • Astra Mk6 (J) — 2009–2015

    Astra J / a șasea generație (2009–2015). Mai multe electronice și începuturi ADAS. Înregistrați codul motorului, combustibilul, transmisia, sincronizarea, ambreiajul/DMF, tipul bateriei pornire/oprire acolo unde este montat, software, inspecție și rechemari.

  • Astra Mk7 (K) — 2015–2022

    Astra K / a șaptea generație (2015–2022). Nu „toate PureTech”: motoarele GM/Vauxhall timpurii vs. facelift ulterioare derivate din PSA — codul motorului + anul decide. Multe manuale UK citează ~20.000 mile / 1 an; alte piețe urmează programul local.

  • Astra Mk8 (L) — 2022 – prezent (EMP2)

    Astra L / a opta generație (2022 – prezent) pe Stellantis / EMP2. Multi-energie: benzină, 48V hibrid, PHEV și electric acolo unde piețele le oferă. Hatch și Sports Tourer. Temele de arhitectură frate există cu Peugeot 308 — nu este un istoric identic al pieței.

Numerotarea generației poate deruta: folosiți numărul generației + denumirea producătorului (K/L) + anii modelului + terminologia comună a pieței. Mașinile frați EMP2 împărtășesc teme de arhitectură; Proveniența centurii umede se aplică numai acolo unde se confirmă Gen2 / late-K PureTech — niciodată doar de la insigna „1.2 Turbo”, niciodată prin ghidajele Ford PowerShift.

2. Informații despre piață și model

  • Denumire regională: Vauxhall Astra (UK) · Opel Astra (majoritatea celorlalte piețe)
  • Mașinile L actuale multienergetice sunt vândute pe scară largă în Europa; nu se vinde nou în SUA, Canada sau Australia/NZ - vezi selectorul de piață
  • Prețurile variază în funcție de piață — preferați cotațiile dealerului/producătorului local față de prețurile de listă străine codificate
  • Utilizați selectorul de piață de mai sus pentru motoare, intervale de service și nume de sisteme de inspecție

Piața este context, nu un zid. Identitatea tehnică (generații, platforme, familii de motoare) este globală; echipamentele, prețurile, intervalele de service, regulile de inspecție și disponibilitatea variază în funcție de țară.

3. Grupuri motopropulsoare, motoare și transmisii

Disponibilitatea motorului, transmisiei și grupului motopropulsor variază în funcție de țară, generație și anul de model. Selectorul de piață arată exemple de piață curentă; acoperirea istorică se întinde pe benzină, diesel, mild hybrid, PHEV și BEV.

  • Astra L benzină — 1.2 Turbo 130 (confirmați mecanismul de sincronizare)

    Exemplu de familie actuală: 1.2 Turbo benzină ~130 CP. Gen2 PureTech folosește curea în ulei; Gen3 din ~2023 este condus de lanț. Din ~ 2024, numele comercial „1.2 Turbo” le acoperă pe ambele — doar insigna nu vă spune care. Confirmați VIN, codul exact al motorului și anul modelului înainte de a presupune proveniența curelei umede. UK MY26 exemplu de service 12.500 mile / 1 an. Nu redenumiti niciodată Hybrid ca acest motor. Disponibilitatea variază în funcție de piață.

  • Astra L 48V Hibrid — 145 (acționat prin lanț + e-DCT)

    Bază 1.2 turbo pe benzină cu distribuție cu lanț + 48V + dublu ambreiaj electrificat. UK MY26 exemplu ~16.000 mile / 1 an — confirmați manualul. Nu depozitați benzină PureTech sub formă de curea umedă — transmisia cu lanț a Hybrid este separată de întrebările de sincronizare a benzinei Gen2/Gen3.

  • Astra L PHEV — 1,6 195

    Hbrid plug-in cu 1.6 benzină + pachet HV acolo unde este oferit. UK MY26 exemplu 20.000 mile / 1 an. Înregistrați starea HV, istoricul de încărcare și 12V separat.

  • Astra Electric (BEV)

    Baterie-electric la familia L unde este oferit. Încadrarea MY26 include cifre de pachet de ~58,3 / 55,4 kWh și ~156 PS — confirmați VIN/spec. UK exemplu: inspecție inițială 8.000 mile / 1 an, apoi 16.000 mile / 2 ani.

Păstrați unitatea manuală, automată convențională, cu dublu ambreiaj și EV cu o singură viteză distinctă în Digital Garage. Conducerea este de obicei cu tracțiune față pe Astra-urile moderne.

Viitorul Astra / Generația următoare

În iunie 2026, Stellantis a confirmat că următoarea generație Vauxhall-Opel Astra va fi proiectată, proiectată și construită în Rüsselsheim pe platforma STLA ONE — o generație succesoare dincolo de actualizările actuale Astra_TOK. Păstrați acest lucru distinct de noutățile cu lifting și ajustări (GSE Linie, pachet electric, returnare manuală) pe mașinile de astăzi. Sursa: Stellantis Media (8 iunie 2026).

4. Profesioniști cinstiți - ceea ce proprietarii pot aprecia

  • Disponibilitate largă în stilul caroseriei — formate practice hatchback și Sports Tourer
  • O gamă largă de trenuri de propulsie pe mașinile moderne L, unde piețele oferă linii multi-energie
  • Versiuni hibride și electrice mai noi eficiente atunci când sunt identificate corect
  • Tehnologie modernă de asistență a șoferului pentru generațiile ulterioare
  • Disponibilitate puternică a pieselor și a service-ului pe multe piețe, plus o bază mare de instalații istorice

5. Contra sincere - lucruri de luat în considerare

  • Specificațiile pot varia substanțial între piețe – nu presupuneți niciodată UK echipamente la nivel global
  • Motoarele și transmisiile depind puternic de modelul anului
  • Mașinile mai noi conțin mai multe sisteme electronice și dependente de software
  • PHEV și considerentele legate de proprietatea vehiculelor electrice diferă de cele ale ICE – inclusiv încărcarea și proveniența HV
  • Specificațiile mașinii de ocazie pot diferi considerabil chiar și în cadrul aceleiași generații

6. Teme comune raportate de proprietar

Nu sunt sfaturi de diagnosticare - acestea sunt teme pe care proprietarii le pot documenta în înregistrările de service, forumuri sau rapoarte de proprietate. Distingeți elementele de proveniență documentate, verificările mașinilor uzate și temele generale. Niciunul nu înseamnă că fiecare Astra va eșua în acest fel.

  • Documentat: benzină cu centură umedă unde se aplică Gen2 / late-K PureTech

    Unde este montată cureaua umedă Gen2 1.2 Turbo / PureTech (sau PSA-derivat PureTech), tratați inspecția/înlocuirea curelei de distribuție, calitatea uleiului, istoricul schimbării uleiului și notele privind consumul ridicat de ulei. Gen3 L 1.2 Turbo (~2023+) este acționat cu lanț — nu inventați o dată limită pentru cureaua din insigna „1.2 Turbo”. Confirmați VIN / codul motorului / an. Nu inventați niciodată o dată limită pentru cureaua pentru motoarele hibride cu lanț, GM Astra K benzină, diesel, PHEV sau electrice.

  • Tema: 48V Hybrid este condus de lanț

    Înregistrați identitatea hibridă, distribuția lanțului (nu cureaua umedă), baterie DCT electrificată, 48V, motor integrat, diagnosticare hibridă și software. Păstrați 48V distinct de 12V și de pachetele de tracțiune PHEV/BEV. Această poveste a lanțului hibrid este separată de sincronizarea pe benzină Gen2 față de Gen3 L.

  • Verificați: Astra K identitatea familiei de motoare

    Confirmați codul motorului și anul înainte de a presupune PureTech/PSA. Benzinele și motorinele K GM/Vauxhall timpurii au nevoie de propriile câmpuri de ulei, sincronizare și emisii — multe manuale UK citează ~20k/1 an, dar VIN decide.

  • Temă: PHEV HV și istoric de încărcare

    1.6 PHEV: capacitate/sănătate, istoric de încărcare/defecțiuni AC, software hibrid, reparații HV și 12V separat. Nu este o listă de verificare 48V mild-hybrid.

  • Temă: Astra Electric HV și încărcare

    Capacitate (de ex. MY26 58,3 / 55,4 kWh încadrare), capacitate utilizabilă, rapoarte de sănătate, istoric de încărcare AC/DC/defecțiuni, BMS/software, management termic, HV reparații și 12V separate

  • Tema: identitatea transmisiei

    Ulei ambreiaj manual/cutie viteze/DMF; EAT8 istoric fluid; service/diagnostic DCT electrificat; Unitate EV cu raport fix. Niciodată un câmp „Automat” pentru toți.

  • Temă: 12V sănătate electrică

    Mai ales mașini Start/Stop, infotainment intens, hibride/PHEV/EV. Tipul de jurnal, marca, capacitatea, data montajului/kilometrajul, codificarea acolo unde este necesar, funcționarea alternatorului/DC-DC — separat de 48V și HV.

  • Verificare: răcire ca componente

    Preferați termostat / pompă de apă / radiator / carcasă / furtunuri / rezervor de expansiune față de o ștampilă vagă „scurgeri de lichid de răcire reparate” - atașați factura cu denumirea piesei.

  • Temă: ADAS și software

    Mașinile K/L ulterioare: calibrare parbriz/cameră/radar, schimburi de senzori, coduri de eroare ADAS, lucru la faruri, actualizări de infotainment/ECU și software de rechemare — proveniență utilă a accidentelor/reparațiilor.

  • Temă: inspecția și rechemarile rămân separate

    Controalele tehnice legale (MOT, ITV, TÜVTÜRK etc.) nu sunt servicii ale producătorului. Păstrați separat referința de retragere, datele, kilometrajul, distribuitorul și dovezile. O rechemare deschisă de siguranță înseamnă că istoricul nu este pe deplin verificat până când nu este verificat de către autoritatea de piață corectă - rechemarile sunt specifice VIN/pieței, nu automat globale.

7. Service și întreținere (conștient de piață)

Utilizați selectorul de piață pentru intervale interactive. Tabelul de mai jos este un exemplu UK MY26 — nu o regulă Astra universală. Alte piețe: programul producătorului variază; Astra actual din SUA/CA/AU nu este vândut.

ServiciulMile / luniNote
Serviciu programat — L 1.2 Turbo benzină 13012,500 / 12UK MY26 exemplu. Nu hibrid. Confirmați că VIN — Gen2 cureaua umedă vs lanțul Gen3 necesită codul motorului/an, nu insigna „1.2 Turbo”.
Serviciu programat — L 48V Hybrid 14516,000 / 12Acționat prin lanț + e-DCT. Înregistrați 48V/e-DCT separat.
Serviciu programat — L PHEV 1,6 19520,000 / 12UK MY26 exemplu. Confirmați VIN.
Serviciu programat — L Electric (inițial)8,000 / 12Prima inspecție EV pe încadrarea manualului.
Serviciu programat — L Electric (în continuare)16,000 / 24După service-ul inițial EV.
Serviciu programat — Astra K (manuale tipice UK)20,000 / 12Unde manualele UK citează 20k/1 an — motorul/anul încă decide.
Proveniența benzină aplicabilă cu centură umedă— / Per campanie și manualUnde se aplică Gen2 cureaua umedă / late-K PureTech — nu Hibrid, nu Gen3 lanț, nu fiecare K. Confirmați VIN/codul motor.
12V test baterie— / La fiecare service, sau mai devreme dacă apar simptomeDistinct de pachetele 48V, PHEV HV și BEV.
Rechemare/verificare campanie— / La fiecare serviciuVIN-specific pentru toate piețele - utilizați portalul național de rechemare corect.
Filtru de polen de cabină— / 12Interval standard pentru orice vehicul.

Intervalele sunt oricare dintre acestea se întâmplă mai întâi (mile sau luni), dacă nu este menționat. Acestea variază în funcție de piață, generație, cod motor, transmisie și regim de service. Confirmați în manual, broșura de service sau sistemul dealer pentru VIN. Notă legală: cifrele prezentate sunt orientative. Programele oficiale pot varia în funcție de anul modelului, codul motorului, actualizările pieței sau ale distribuitorului.

8. Inspecție și stare tehnică

Nu utilizați „MOT” ca titlu global. Selectați piața dvs. de mai sus pentru numele sistemului local.

  • Marea Britanie — MOT
  • Spania — ITV
  • Polonia — inspecție tehnică periodică
  • Ungaria — inspecție periodică
  • Turcia — TÜVTÜRK
  • Statele Unite – inspecție/emisii specifice statului
  • Alte piețe — sistem local de inspecție rutieră

Păstrați certificatele de inspecție separate de ștampilele de service ale producătorului și de dovezile campaniei de rechemare.

9. Rechemari și campanii

  • Verificați portalurile de rechemare ale producătorului pentru Vauxhall sau Opel după cum se aplică pieței vehiculului
  • Utilizați bazele de date de retragere ale guvernelor regionale, acolo unde sunt disponibile
  • Pastrați dovezile de finalizare (data, kilometraj, dealer, referință) în Digital Garage

Rechemarea și disponibilitatea campaniei pot varia în funcție de piață, data de producție și VIN. Nu prezentați o retragere găsită într-o singură țară ca fiind aplicată automat la nivel global.

10. Resurse oficiale și ghiduri prezentate

Legăturile oficiale sunt pentru comoditate. The Owners Club nu are nicio relație comercială cu Vauxhall, Opel sau Stellantis. Confirmați adresele URL de verificare a reamintirii pentru piața dvs. Proveniența benzinei cu cureaua umedă contează numai acolo unde se confirmă Gen2 / late-K PureTech (VIN / codul motorului) — nu există un ghidaj Ford PowerShift pentru centura umedă ca identitate Astra.

  • Manualul proprietarului/programul pentru VIN — generarea potrivirii (Mk1–Mk8) și grupul motopropulsor
  • Istoricul curelei umede / uleiului este o proveniență cu prioritate numai acolo unde se aplică Gen2 centura umedă / late-K PureTech — nu Gen3 lanț L benzină, nu lanț hibrid, nu fiecare Astra. Confirmați VIN/codul motorului

11. Cumpărarea unui Astra second hand

  • Identificați generația, anul modelului, stilul caroseriei, motorul, transmisia, transmisia și specificațiile pieței înainte de orice listă de verificare
  • Mecanic: istoric de service, schimburi de ulei, răcire, frâne, suspensie, ambreiaj/comportament automat, sistem de sincronizare pentru motorul exact, DPF/emisii acolo unde este cazul
  • PHEV/EV: starea bateriei, comportamentul de încărcare/cabluri, istoricul încărcării, avertismente 12V, HV, software, starea garanției bateriei
  • Electronic: infotainment, camere, senzori, ADAS, fără cheie, blocare, lumini de avertizare
  • Istoricul proprietății: înregistrări, facturi, istoric de inspecții, rechemari, reparații, proprietari anteriori acolo unde sunt documentate, VIN consecvență
  • Vânzători — Digital Garage cronologic cu facturi bate o afirmație vagă de „istoric complet”

12. Dețineți un Astra? Protejați-i valoarea de revânzare

Adăugați-l la The Owners Club gratuit — Cunoaște-ți mașina. Înregistrați-i istoria. Conectați-vă cu proprietarii. Păstrează-i povestea. Generația + grupul motopropulsor + contextul pieței, proveniența aplicabilă a curelei umede, valorile prestabilite ale serviciilor conștiente de piață și dovezile pe factură sunt ceea ce următorul cumpărător cercetat va cere.

  • Cronologie de întreținere verificată cu facturi și câmpuri specifice grupului de propulsie
  • Importul istoric al inspecțiilor acolo unde este acceptat (de exemplu, UK MOT) — separat de ștampilele producătorului
  • Note privind generația, codul motorului, transmisia, piața și tipul bateriei (12V / 48V / PHEV HV / BEV)
  • Verificat Transfer Pack PDF de vânzare
  • Construiți o înregistrare digitală completă - întreținere, piese, inspecții, rechemari și documente de proprietate

Teme comune raportate de proprietar

Nu sfaturi de diagnosticare - proprietarii de teme se documentează adesea în istoricul serviciilor. Verificați întotdeauna motorul și anul exact.

  • Opt UK generații — Mk1 până la Mk8

    Mk1 1980–84 până la Mk7/Astra K 2015–2022 și Mk8/Astra L din 2022. Listele de verificare și intervalele nu sunt interschimbabile între generații.

  • 1.2 Unitate de sincronizare turbo pe benzină (confirmați Gen2/Gen3)

    Aplicabil Gen2 PureTech / benzina L 1.2 Turbo timpurie folosește curea în ulei; Gen3 din ~2023 este condus de lanț. Denumirea comercială „1.2 Turbo” (marca post-2024) acoperă ambele — confirmați VIN / codul exact al motorului / anul modelului. Nu 48V Hybrid (întotdeauna în lanț aici) și nu fiecare Astra K.

  • Astra L este multi-energie

    L acoperă 1.2 Turbo benzină, 48V Hybrid 145, PHEV 1.6 195 și Electric 156CP. Benzina, hibridul, PHEV și EV au nevoie de câmpuri Digital Garage diferite — niciodată o singură listă de verificare Astra.

  • 1.2 Hibridul este condus de lanț + e-DCT

    Nu depozitați 48V Hybrid ca o curea umedă PureTech benzină. Distribuție lanț de bușteni, pachet 48V și DCT electrificat separat de L 1.2 Turbo benzină (care poate fi el însuși Gen2 curea umedă sau Gen3 lanț — confirmați VIN).

  • 12V ≠ 48V ≠ PHEV HV ≠ BEV tracțiune

    Înregistrați 12V convențional, pachetul 48V al lui Hybrid, sistemul de înaltă tensiune PHEV și bateria de tracțiune electrică ca componente separate - nu le prăbușiți niciodată.

  • Astra K — GM era vs mai târziu PSA derivat

    Motoarele Astra K timpurii sunt GM/Vauxhall; mașinile cu facelift ulterioare pot folosi familii derivate din PSA. Codul motorului + anul decid familia — niciodată „toți Astra K sunt PureTech”.

Ghiduri și liste de verificare

Mai multe modele Vauxhall

Comparați platformele, temele de servicii și instrumentele de istoric al serviciilor digitale din întreaga gamă.

Toate modelele Vauxhall →

FAQ

De ce interval de service are nevoie Astra meu?+

Depinde de piață, anul model, motor/motor și utilizare. UK MY26 încadrare (exemplu): 1.2 Turbo benzină 12.500 mile / 1 an; 48V hibrid ~16.000 mile / 1 an; PHEV 20.000 mile / 1 an; Electric inițial 8.000 mile / 1 an apoi 16.000 mile / 2 ani. Alte piețe urmează programul producătorului pentru acea țară. Verificați întotdeauna programul specific VIN.

Fiecare Vauxhall Astra are cureaua de distribuție udă?+

Nu. 48V Hybrid 145 este acționat cu lanț cu un e-DCT. Pe benzină L 1.2 Turbo, Gen2 (curea umedă) vs Gen3 (lanț din ~2023) nu pot fi citite numai de pe eticheta comercială „1.2 Turbo” — confirmați VIN / codul exact al motorului / anul modelului. Motoarele Astra K GM timpurii nu sunt PureTech. Niciodată un „1.2 PureTech” generic.

Care generație este Astra mea?+

Utilizați anul modelului, stilul caroseriei și codul generației (de exemplu, Astra K = Mk7, Astra L = Mk8). Etichetele Mk ale producătorului, pieței și entuziaștilor pot diferi — preferă numărul de generație + codul + ani.

Este Astra disponibil ca mașină electrică sau hibridă?+

Da acolo unde piețele le oferă. Versiunile L actuale includ variante electrice cu baterie, hibride 48V și hibride plug-in pe piețele aplicabile; specificațiile depind de anul modelului și de țară.

Care este diferența dintre Opel Astra și Vauxhall Astra?+

Sunt versiuni de piață ale aceleiași familii de modele, cu diferențe de marcă, echipament de piață, nume de echipamente și disponibilitate.

Ce ar trebui să înregistrez pentru un Astra electric?+

Capacitatea bateriei/capacitatea utilizabilă (încadrarea MY26 include totaluri de 58,3 / 55,4 kWh), rapoarte de sănătate, istoric de încărcare și defecțiuni AC/DC, BMS/software, lucrări termice și de înaltă tensiune, 12V înlocuiri de anvelope și frâne separate, ____ țineți la 2___ servicii de frânare 12V.

Discuții proprietari Astra

Ultimele conversații ale proprietarilor Vauxhall Astra din club.

Încă nu există discuții pentru Astra. Fii primul proprietar care începe o conversație!

Pune o întrebare / Publică o fotografie

Alătură-te comunității Vauxhall Owners Club

Adăugați-l gratuit la The Owners Club pentru a urmări cronologia de întreținere, pentru a importa istoricul MOT din Marea Britanie și pentru a transfera proveniența verificată atunci când vindeți.

Privacy & Performance

Vauxhall / Opel Astra Owners Club — Întreținere și proveniență | The Owners Club