Owners Club · Istoric digital de service
Toyota bZ4X Owners Club — Întreținere și proveniență
Resursa proprietarilor independenți. Această pagină este produsă de The Owners Club și nu este afiliată, aprobată sau sponsorizată de Toyota Motor Corporation sau Toyota (GB) PLC. Specificațiile, rechemarile, campaniile de software, cerințele de service, acoperirea bateriei și termenii de garanție variază în funcție de VIN, data de construcție, anul modelului, baterie, transmisie și calitatea echipamentului. Confirmați întotdeauna în manualul vehiculului, înregistrările de service Toyota, sistemul de rechemare Toyota/GB sau verificatorul de rechemare GOV.UK/DVSA. Toyota bZ4X este primul SUV modern electric cu baterie proiectat special de la Toyota, introdus la UK în 2022 pe e-TNGA și dezvoltat cu Subaru (în special sistemul cu motor dublu AWD). Spre deosebire de Toyota-urile pe benzină, diesel sau hibride, nu are serviciu convențional de ulei de motor, evacuare, DPF, ambreiaj sau automată cu mai multe viteze — proprietatea se concentrează pe bateria de înaltă tensiune, managementul termic, e-Axles, încărcare, 12V, anvelope, frâne, suspensie, software și camere.
Nu tratați fiecare bZ4X ca fiind aceeași mașină. Înregistrați: anul construcției → anul modelului → baterie → FWD/AWD → calitatea echipamentului → hardware de încărcare → starea software/rechemare → starea bateriei → istoricul service → MOT. Mașina originală UK (clasa ≈71.4kWh, 2022–2025, cu actualizări de încălzire a bateriei din 2024) și MY26 facelift (57.7/73.1kWh, e-Axle_s revizuit, precondiționare TOK92___, opțională) AC) sunt două epoci tehnice sub un singur nume.
Ați ajuns dintr-o căutare în club? Vezi potrivirea exactă Toyota bZ4X Clubul proprietarilor aterizare — apoi utilizați acest hub pentru platforme, probleme și clusterul complet de ghidare.

Citește mai întâi asta: două epoci bZ4X diferite din punct de vedere tehnic
Numele bZ4X acoperă vehiculul de lansare original (2022–2025) și un facelift MY26 puternic revizuit (2025/2026 – prezent). Mașinile originale UK au folosit un pachet de clasă ≈71,4kWh cu FWD sau AWD (clase Pure/Motion/Vision). Actualizarea pentru anul model 2024 a îmbunătățit încălzirea bateriei (schimbător de căldură apă-apă și supapă de reglare a încălzirii) pentru încărcare mai rece DC; Toyota cotat până la 318 mile WLTP FWD și 286 AWD în funcție de specificație. MY26 introduce 57.7 și 73.1kWh baterii brute, SiC e-Axles revizuite, ieșiri mai mari, precondiționare a bateriei, opțional 22kW AC pe clase superioare și până la __310___ Toyota cotând aproximativ 10–80% în aproximativ 30–32 de minute în condiții adecvate. Nu copiați listele de verificare cu ulei hibrid/DPF/E-CVT în nicio epocă.
1. Generații, platforme și sisteme de propulsie
Original bZ4X — 2022–2025 (e-TNGA)
SUV dedicat BEV pe Toyota e-TNGA, dezvoltat cu Subaru. Motoare cu magnet permanent, reducere cu o singură viteză, pachet litiu-ion răcit cu lichid/apă, climă cu pompă de căldură, CCS2 DC, Toyota Safety Sense / Smart Connect în funcție de calitate și un sistem convențional de 12 V. FWD = motor frontal unic (de obicei WLTP interval mai lung); AWD = motoare față și spate fără un arbore cardanic mecanic — dezvoltate împreună cu Subaru. Înregistrați nota Pure/Motion/Vision, FWD/AWD și orice actualizări termice din 2024.
Actualizare termică pentru anul model 2024 (încă era originală)
Nu este un lifting complet: schimbarea încălzirii bateriei (schimbător de căldură apă-apă și supapă de reglare a încălzirii) pentru a îmbunătăți gestionarea temperaturii pachetului și pentru a reduce timpii de încărcare DC pe vreme rece. Tratați ca un punct de control software/hardware termic în perioada 2022-2025 atunci când comparați mașinile folosite.
MY26 facelift — 2025/2026–prezent
Revizuire substanțială: opțiuni de baterie dublă, e-Axle-uri revizuite cu semiconductori din carbură de siliciu, management termic și precondiționare actualizate, multimedia interior, exterior, reglare suspensie, NVH și remorcare (AWD 1.500 kg frânat; FWD FWD). Înregistrați bateria kWh, tipul de unitate, dimensiunea roților și hardware-ul de încărcare separat de o mașină din epoca originală.
Relație de inginerie partajată cu Subaru Solterra (în special AWD). Interconectați huburile RAV4, C-HR, Prius, Corolla și Yaris pentru contextul de proprietate Toyota — dar nu aplicați lichid de răcire hibrid pentru invertor sau teme E-CVT pe bZ4X. Confirmați e-TNGA vs TNGA-B/C/K înainte de a copia sfatul.
2. MY26 UK instantaneu de proprietate — baterii, unitate, autonomie și remorcare
Nu tratați MY26 ca pe o singură mașină cu un singur număr de gamă. UK mașini facelift au aterizat cu două pachete brute: o configurație de 57,7kWh FWD (aproximativ 165bhp / 123kW) și un pachet de 73,1kWh în __TOK41__ (aproximativ __TOK41__) 165kW) sau AWD (aproximativ 338bhp / 252kW). Mașinile de intrare în stil Icon poartă de obicei pachetul mai mic; Mașinile în stil Design/Excel stau pe 73.1kWh — citiți întotdeauna bateria și scoateți VIN, nu numai insigna.
Orientarea WLTP orientată către proprietar (diferă în funcție de roți și opțiuni): 57,7kWh FWD este de obicei citat până la aproximativ 274 de mile; 73.1kWh FWD poate ajunge până la aproximativ 352 mile pe pante mai ușoare și mai aproape de 319 mile când echipamentul este mai greu; 73.1kWh AWD se află la aproximativ 292 de mile. FWD consumă, în general, mai puțină energie decât AWD pe același pachet - util atunci când compari mașinile uzate, nu este o promisiune pentru naveta.
Remorcarea cu frânare pe MY26 este de obicei de 1.500 kg AWD și 750 kg FWD. Vârful DC rămâne la 150kW; Notele superioare pot adăuga un încărcător la bord de 22kW AC, iar precondiționarea este acolo pentru a menține comportamentul de încărcare rapidă mai consistent în frig. Toyota a cotat aproximativ 10–80% DC în aproximativ 30–32 de minute în condițiile potrivite – tratați-o ca pe o orientare în laborator, nu ca pe un cronometru din curtea curții. Inspecția programată EV rămâne ritmul familiar de 10.000 de mile/an pentru multe mașini UK.
Înregistrați bateria kWh, FWD/AWD, gradul, dimensiunea roții și hardware-ul de încărcare pentru VIN specific. Cifrele de mai sus sunt proză de proprietar rescrisă din orientarea publică MY26 deja pe acest hub - nu o foaie media republicată a producătorului.
3. bZ4X puncte forte de proprietate
- Tren de propulsie complet electric — fără ulei de motor convențional, DPF, ambreiaj sau cutie de viteze automată cu mai multe viteze
- Baterie HV răcită cu lichid/apă cu monitorizare individuală a tensiunii, curentului și temperaturii celulei
- Sistem de climatizare cu pompă de căldură și funcții Toyota Safety Sense / MyToyota conectate pe gradele acceptate
- FWD și AWD configurații; AWD co-dezvoltat cu Subaru
- Calea anuală de verificare a stării de sănătate EV și Battery Care Protecția capacității programului până la 10 ani, sub rezerva unor termene
- MY26: mai lung WLTP pe 73.1kWh FWD, precondiționare, până la 338bhp AWD și 1.500 kg AWD remorcare
4. bZ4X considerații privind proprietatea
- Model tânăr în termeni UK — proveniența este VIN rechemari, sănătatea bateriei și software-ul, nu o pistă procentuală lungă de What Car?
- Rechemari multiple de siguranță UK pentru șuruburi, camere, MID, HVAC și camere de parcare — verificați finalizarea, nu presupuneți că fiecare VIN este afectat
- Performanța de încărcare depinde de temperatura pachetului, SoC, încărcător și anul modelului; vremea rece contează în continuare chiar și cu precondiționarea MY26
- Slăbiciune de 12 V poate arăta ca HV sau defecțiune a software-ului - investigați mai întâi bateria mică
- EV greutatea și cuplul fac uzura anvelopelor, alinierea și coroziunea discului de frână (folosire cu frecare redusă) teme reale de proprietate
5. Probleme cunoscute și istoricul rechemarilor — verificați înainte de a presupune o defecțiune
Separarea dovezilor: Level A = UK/DVSA reaminteri de siguranță oficiale (VIN/specific datei construcției); Level B = campanii/informații tehnice ale producătorului; Level C = seturi de date independente (What Car? doar la nivel de marcă aici); Level D = rapoarte de proprietar; Level E = defecțiuni individuale. O rechemare enumerată mai jos nu înseamnă că fiecare bZ4X este afectat. Nu sfaturi de diagnostic.
Level A — Șuruburi butuc roții R/2022/181 (412 UK · 2 noiembrie 2021–15 iunie 2022)
DVSA a înregistrat șuruburi de butuc care s-ar putea slăbi după un kilometraj redus până când o roată s-ar putea desprinde. Remediu: înlocuiți cu șuruburi de butuc nou proiectate cu șaibă. Una dintre cele mai importante verificări timpurii ale mașinii.
Level A — Curele pentru airbag-uri de protecție R/2022/288 (763 UK · 2 noiembrie 2021 – 15 iunie 2022)
Curelele de sprijin ar putea fi direcționate incorect. Remediu: verificarea și corectarea curelelor asamblate incorect.
Level A — DCM / eCall software R/2023/279 (12 octombrie 2023)
Modulul de comunicare de date ar putea să nu reușească oprirea, așa că eCall poate fi indisponibil următorul ciclu de aprindere. Remediu: OTA actualizare software la DCM. Campanie cu mai multe modele — confirmați intervalul de compilare bZ4X cu VIN.
Level A — Afișare cu informații multiple R/2023/333 (2.289 UK · 2 noiembrie 2021 – 7 august 2023)
Eroarea de programare ar putea goli MID, afectând indicatoarele de avertizare, semnalizatoarele de direcție, pericolele și afișajele Pre-Collision System. Remediu: reprogramați MID ECU.
Level A — Software pentru cameră de recunoaștere înainte R/2024/249 (7.150 UK · 2 noiembrie 2021–14 noiembrie 2023)
Memoria camerei ar putea eșua în timpul procesării decupării aprinderii, astfel încât pre-coliziunea ar putea să nu se activeze în următorul ciclu. Remediu: reprogramați camera de recunoaștere înainte. Relevant în special pentru istoricul Toyota Safety Sense pe mașinile rulate.
Level A — Intrarea apei în carcasa camerei R/2024/251 (167 UK · 10 martie 2023 – 11 iulie 2023)
Sudarea insuficientă cu laser a carcasei camerei ar putea permite pătrunderea apei și scurtcircuitarea electronică a camerei. Remediu: înlocuirea camerei.
Level A — HVAC compresor electric/degivrare R/2025/372 (12.619 UK · 2 noiembrie 2021 – 2 iunie 2025)
Într-un anumit mod de defectare a compresorului electric, sistemul de siguranță HVAC poate suspenda funcționarea încălzitorului și poate afecta degivrarea parbrizului. Remediu: reprogramați controlul HVAC ECU și inspectați compresorul electric. La mașinile uzate, testați încălzirea cabinei, dezaburirea, A/C, răspunsul pompei de căldură și orice avertismente climatice.
Level A — Parking Assist / Panoramic View Monitor R/2025/466 (2.934 UK · 9 noiembrie 2021 – 2 iunie 2025)
Pe mașinile afectate cu Parking Assist ECU, software-ul ar putea îngheța sau goli imaginea din spate / PVM. Remediu: reprogramați Parking Assist ECU. Verificați camera de marșarier, PVM, comutarea imaginii și orice afișaj negru/înghețat.
Level C — Dovezi de fiabilitate (What Car?): răspunsuri model insuficiente
What Car? afirmă că nu au existat suficiente răspunsuri bZ4X pentru ca modelul să apară în cel mai recent studiu de fiabilitate – astfel încât această pagină nu inventează un procent de fiabilitate specific modelului. Rezultatele puternice ale sondajului Toyota la nivel de producător sunt doar dovezi la nivel de marcă. Pentru bZ4X în sine, acordați prioritate finalizării retragerii, starea bateriei, EV health check-uri, istoricul de încărcare, actualizări de software, HVAC, camere/ADAS, 12V, MOT, anvelope, suspensie și înregistrări de service.
Sănătatea bateriei și Battery Care (proveniență, nu o rechemare)
Nu vă bazați numai pe starea de încărcare afișată. Înregistrați rezultatele controlului de sănătate, capacitatea disponibilă acolo unde este furnizată, Toyota EV înregistrări ale verificărilor de sănătate, istoricul de încărcare, utilizarea repetată a DC, băuturi lungi la SoC foarte mare/scăzut, avertismente/coduri ale bateriei și stare de rechemare/software. Limbajul original al programului a inclus până la 10 ani/600.000 de mile cu EV Care Battery Health Check; programele ulterioare folosesc limite de kilometraj și termeni actualizați — confirmați față de vehicul și termenii actuali Toyota.
12V baterie auxiliară — nu ignorați bateria mică
Slab 12V poate produce avertismente multiple, telecomandă/uşă/infotainment, încărcare care nu va porni, iar proprietarii de comportament interpretează greșit ca HV sau eșec software. Înregistrați data înlocuirii, tipul, testul de tensiune/sarcină și simptomele. Investigați 12 V înainte de a presupune că pachetul de tracțiune trebuie înlocuit.
Notele sistemului de încărcare (AC vs DC)
Performanța depinde de temperatura bateriei, SoC, capacitatea încărcătorului, temperatura ambiantă, anul modelului, software-ul bateriei și starea sistemului termic. MY26 adaugă precondiționare; max DC rămâne 150kW cu opțional 22kW AC pentru clasele superioare. Înregistrare AC vs DC, tipul încărcător/putere, pornire/sfârșit SoC, temperaturi dacă se cunosc, întreruperi și dacă un alt încărcător a funcționat - doar „nu s-ar încărca” este o proveniență slabă.
Uzură de rutină — frâne, anvelope, suspensie
Regen reduce utilizarea frânei de frecare, dar discurile încă se corodează, plăcuțele se uzează și etrierele se lipesc. EV greutatea și cuplul fac ca marca anvelopei, sarcina/viteza, banda de rulare, uzura neuniformă și alinierea să fie critice. Uzura neuniformă a marginilor interioare necesită investigații, nu doar anvelopele noi. Bucșele de suspensie, rulmenții și amortizoarele rămân MOT/articole de service.
6. UK interval de service dintr-o privire (bZ4X EV)
| Articol de întreținere | Cerință tipică UK | Ce ar trebui să înregistreze proprietarii |
|---|---|---|
| Serviciu programat (Toyota bZ4X) | 10.000 mile/an | Toyota factura + kilometraj; confirmați programul VIN (îndrumarea de 12 luni/10.000 de mile este, de asemenea, comună). |
| EV verificare de sănătate / Battery Care | Anual acolo unde este necesar pentru program | Rezultat starea bateriei; eligibilitatea programului de până la 10 ani, în conformitate cu termenii. |
| Baterie de înaltă tensiune | Fără interval de înlocuire de rutină | Istoricul verificărilor de sănătate, nu un interval de ulei. |
| Lichid de răcire/sistem termic al bateriei | Inspecție specifică vehiculului | Orice avertismente de lichid de răcire/termic; Note de precondiționare MY26. |
| 12V baterie | În funcție de stare/în service | Test de încărcare + data înlocuirii. |
| Frâne / anvelope / aliniere | Inspectați regulat | Tampoane, discuri, coroziune; călca; uzura neuniformă; raport de aliniere. |
| Software/rechemari | La fiecare service + înainte de cumpărare | VIN starea campaniei (hub, cameră, HVAC, PVM, MID, DCM). |
| MOT | Anual după 3 ani | DVSA MOT import istoric. |
Original 2022–2025 și MY26 împărtășesc filozofia de inspecție EV, dar diferă în ceea ce privește hardware-ul bateriei, opțiunile de precondiționare și încărcare — confirmați în manualul pentru VIN. Intervalele sunt orientative; Programele oficiale variază în funcție de anul modelului și de piață. Verificați întotdeauna înainte de a rezerva munca. Programele hibride RAV4 ulei/DPF nu se aplică.
7. Surse oficiale și dovezi independente
Legăturile oficiale sunt pentru comoditate și acuratețe. The Owners Club nu are nicio relație comercială cu Toyota Motor Corporation sau Toyota (GB) PLC și nu poate confirma prețul, disponibilitatea sau rezervarea în numele lor. Rândurile de reamintire de pe această pagină sunt referințe de cercetare — utilizați înregistrarea + VIN + Toyota înregistrările dealerului pentru o anumită mașină.
- Toyota UK — bZ4X
- Toyota UK — Întreținere și întreținere
- Toyota UK — Proprietari
- Toyota — MY26 bZ4X încărcare, putere și autonomie
- GOV.UK — Verificați rechemarile de vehicule
- GOV.UK — Rechemari și defecte ale vehiculelor
- What Car? — Toyota bZ4X revizuire a fiabilității
- What Car? — Toyota bZ4X recenzie
- Manualul proprietarului și sistemul dealerului Toyota pentru VIN dvs. — urmați ediția potrivită cu anul modelului și bateriei dvs.
8. La ce să țin de fapt la curent
- VIN, data construcției, anul modelului, bateria kWh, FWD/AWD, gradul și dimensiunea roții — identitate înainte de anecdote
- Finalizarea reamintirii în funcție de VIN specifice (în special R/2022/181 la mașinile de început; R/2025/372 HVAC; cameră/PVM/MID campanii)
- Toyota EV health checks, Battery Care eligibilitate și orice capacitate/SoH documentație
- AC și DC comportament de încărcare, inclusiv note de vreme rece și precondiționare MY26, acolo unde este prevăzut
- 12V teste de sarcină și date de înlocuire — înainte de a presupune defecțiunea HV
- HVAC încălzire/dezaburire și cameră/funcție ADAS pe drum/test — teme de reamintire potrivite
- Uzura/alinierea anvelopelor, starea frânelor, suspensia și istoricul MOT
- Nu aplicați liste de verificare convenționale pentru ulei/DPF/ambreiaj/AT - folosiți în schimb proveniența EV
9. Dețineți un Toyota bZ4X? Protejați-i bateria și proveniența
Adăugați gratuit bZ4X la The Owners Club pentru a crea o cronologie digitală de întreținere, importați istoricul UK MOT și creați o înregistrare de proveniență transferabilă. Pentru acest EV lanțul important este sănătatea bateriei → rechemari → software → încărcare → 12V → HVAC → camere → frâne → anvelope → MOT — nu doar ștampile „servite în fiecare an”.
- Cronologie de întreținere verificată cu facturile dealer-ului și ale specialistului
- UK MOT import (DVSA)
- Verificări de sănătate a bateriei, rechemare/finalizare software, încărcare și note de 12 V
- Verificat Transfer Pack PDF de vânzare
Teme comune raportate de proprietar
Nu sfaturi de diagnosticare - proprietarii de teme se documentează adesea în istoricul serviciilor. Verificați întotdeauna motorul și anul exact.
Șuruburi butuc roții — R/2022/181 (412 UK)
Versiuni timpurii 2 noiembrie 2021 – 15 iunie 2022: șuruburile butucului s-ar putea slăbi după un kilometraj redus până la punctul în care o roată s-ar putea desprinde. Remediu: șuruburi de butuc reproiectate cu șaibă. Verificare VIN critică la mașinile timpurii.
Afișaj cu informații multiple gol — R/2023/333 (2.289 UK)
Eroarea de programare ar putea goli MID inclusiv avertismente, indicatoare și indicii Pre-Collision System. Remediu: reprogramați MID ECU. Fereastră de construcție până în august 2023.
Software pentru cameră de recunoaștere înainte — R/2024/249 (7.150 UK)
Memoria camerei ar putea eșua la oprirea aprinderii, astfel încât Pre-coliziune ar putea să nu se activeze ciclul următor. Remediu: reprogramați camera de recunoaștere înainte.
HVAC compresor electric/degivrare — R/2025/372 (12,619 UK)
Siguranța compresorului poate suspenda încălzirea și degivrarea parbrizului. Remediu: reprogramați HVAC ECU și verificați compresorul. Testați încălzirea și dezaburirea pe fiecare mașină uzată.
12V sănătatea bateriei auxiliare
O tensiune slabă de 12V poate imita HV sau defecțiunea software-ului - fără trezire, avertismente, blocare/de la distanță/deficiențe de încărcare. Testați încărcătura și înlocuiți bușteni înainte de a prelua pachetul de tracțiune.
HV starea bateriei și verificări Battery Care
Înregistrare Toyota EV rezultate ale verificărilor de sănătate, note de capacitate și eligibilitate Battery Care (până la 10 ani sub rezerva controalelor anuale și termenilor actuali). Confirmați acoperirea specifică vehiculului.
Ghiduri și liste de verificare
- Deținerea unui vehicul electric: ce înseamnă întreținerea fără motor →
- Scădere baterie de 12V — ce trebuie verificat înainte de a presupune o defecțiune →
- Cum să-ți pregătești mașina pentru ITV-ul anual →
- Cum să dovediți istoricul complet al serviciilor atunci când vindeți →
- Unelte Esențiale de Garaj DIY — Kit de Start →
Mai multe modele Toyota
Comparați platformele, temele de servicii și instrumentele de istoric al serviciilor digitale din întreaga gamă.
FAQ
Cât de des trebuie întreținut un Toyota bZ4X? Specificațiile tehnice+
Toyota UK bZ4X este de obicei de 10.000 de mile sau anual (Toyota UK adesea încadrează aceasta ca 12 luni sau 10.000 de mile, oricare dintre acestea survine primul). Vehiculele individuale pot diferi — confirmați întotdeauna cu manualul și programul de service Toyota pentru acel VIN.
Are bZ4X nevoie de ulei de motor?+
Nu este necesar un serviciu convențional de ulei de motor – nu există motor cu ardere internă. Inspecțiile programate EV, lichidul de frână, filtrul de habitaclu, anvelopele, 12V și verificările software/rechemare încă se aplică.
Este bZ4X din 2026 aceeași mașină cu modelul din 2022?+
Nu. MY26 revizuiește opțiunile bateriei (57.7 și 73.1kWh), e-Axles, management termic, încărcare (precondiționare; opțional 22kW AC; 150kW DC), software, interior și echipament reținut. Înregistrați-o ca o eră tehnică separată de mașina originală 2022-2025.
Este bZ4X de încredere — care este scorul What Car??+
Nu există suficiente date de sondaj What Car? specifice modelului pentru un procent semnificativ de fiabilitate bZ4X. What Car? afirmă că au existat răspunsuri insuficiente pentru ca modelul să apară în ultimul său sondaj de fiabilitate. Rezultatele sondajului Toyota la nivel de marcă nu înlocuiesc un scor bZ4X. Pentru o mașină uzată, starea bateriei, finalizarea retragerii, software-ul, încărcarea, 12V, HVAC, camerele foto, anvelopele, frânele și MOT contează mai mult.
bZ4X are rechemari pe care ar trebui să le verific?+
Da — înregistrările UK DVSA includ R/2022/181 șuruburi butuc (412), R/2022/288 curele pentru airbag cortină (763), R/2023/279 DCM/eCall____ software-ul R/2022/288 (2.289), R/2024/249 camera frontală (7.150), R/2024/251 intrarea apei în cameră (167), R/2025/372 HVAC compresor/degivrator (12.619) și R/2025/466 ___TOK98__ (__TOK98__). Verificați întotdeauna VIN/data de construire — o rechemare listată nu înseamnă că fiecare bZ4X este afectată.
Cât durează garanția bateriei bZ4X / capacul Battery Care?+
Acoperirea depinde de anul modelului, termenii garanției și condițiile programului Battery Care. Programul actual Toyota al Battery Care poate oferi protecție a capacității bateriei timp de până la 10 ani, sub rezerva verificărilor anuale de sănătate a bateriei și condițiilor aplicabile - confirmați pentru vehiculul specific.
Discuții proprietari bZ4X
Ultimele conversații ale proprietarilor Toyota bZ4X din club.
Încă nu există discuții pentru bZ4X. Fii primul proprietar care începe o conversație!
Pune o întrebare / Publică o fotografieAlătură-te comunității Toyota Owners Club
Adăugați-l gratuit la The Owners Club pentru a urmări cronologia de întreținere, pentru a importa istoricul MOT din Marea Britanie și pentru a transfera proveniența verificată atunci când vindeți.