VW Tiguan · EA888 Gen 3 recenzia proprietarului
2.0 TSI (EA888 Gen 3) Fiabilitate: o perspectivă a proprietarului asupra VW Tiguan (2018+)
EA888 Gen 3 / Gen 3B de sub capota multor Tiguan MK2 este popular în VAG — iar popularitatea vine cu mituri. Iată o privire sinceră de proprietar asupra a ce s-a îmbunătățit, ce încă se strică și cum ții sănătos un exemplar 2018–2024 — cu o notă clară despre ce e diferit la Tiguan III 2024+.

Deschideți capota unui VW Tiguan de a doua generație (aprox. 2018–2024 MK2 / AD1) și priviți adesea un TSI EA888 Gen 3 sau Gen 3B de 2,0 litri — comun Audi, Volkswagen și Skoda. Începeți cu platformele și temele de pe secțiunea Volkswagen Tiguan.
Popularitatea nu e perfecțiune. Scris din proprietatea unui VW Tiguan 4Motion SEL 2018: dacă cumperi MK2 second-hand sau deții deja unul, aceasta e imaginea sinceră Gen 3. Tiguan III (2024+) e altă generație de platformă — vezi nota de domeniu de mai jos.
Domeniu: MK2 Gen 3 / Gen 3B vs Tiguan III (MQB evo)
Acest pilon se concentrează pe proprietatea pe benzină a Tiguan MK2 second-hand (aprox. 2018–2024 în majoritatea piețelor): pompă de apă / carcasă termostat, PCV, calamină pe supapele de admisie, intervale de ulei și Haldex Gen 5 pe 4Motion.
EA888 Gen 3 și Gen 3B (inclusiv variante Budack / b-cycle pe unele coduri) sunt familii înrudite din a treia generație EA888. Codurile exacte, pachetele de emisii și injecția duală variază după an și piață — verifică mereu codul de pe mașina ta, nu presupune că orice Tiguan MK2 e identic.
Tiguan III (lansare pe piață de la începutul lui 2024 pe MQB evo) e o generație nouă. Materialele de presă Volkswagen citează aproximativ +3 cm lungime, volum bagaje până la 652 litri, Cd îmbunătățit la 0,28 și hibrizi plug-in cu circa 100 km autonomie electrică în mesaje orientate WLTP — context util pentru cumpărători de mașini noi, nu un substitut al broșurii oficiale pentru VIN-ul tău. Tiparele de fiabilitate de mai jos se aplică în principal flotei MK2 Gen 3 care domină azi piața second-hand.
Cel bun: de ce Gen 3 este o îmbunătățire masivă
Generațiile anterioare EA888 (în special Gen 1 și Gen 2 înainte de ~ 2014) erau renumite pentru defecțiunile întinzătoarelor lanțului de distribuție și consumul catastrofal de ulei care s-ar putea termina cu o reconstrucție.
Volkswagen a remediat în mare măsură acele defecte critice pentru Gen 3.
- Lant de distribuție: lanț și întinzător revizuite. Defecțiunea prematură este mult mai rară decât la motoarele timpurii.
- Consum de ulei: Motoarele turbo pot folosi puțin ulei între schimbări, dar epoca „la fiecare 1.000 de mile” a dispărut în mare parte. La un Tiguan 2018 cu intervale stricte de ~5.000 de mile (8.000 km), completările între modificări sunt rare.
Rău: probleme comune cu care te vei confrunta
Blocul este în general robust. Multe defecțiuni se află în accesoriile fixate pe el. Planificați pentru acestea:
1. Pompa de apă și carcasa termostatului au scurgeri
Cea mai comună durere de cap din Gen 3 EA888. Carcasa din plastic a pompei de apă/termostatului se află sub galeria de admisie. Ciclurile de căldură deformează sau sparg plasticul și lichidul de răcire se scurge.
Simptom: „Lichid de răcire scăzut” pe bord sau un miros dulce de sirop în apropierea grilei după o condus.
Remediere: Înlocuiți-l cu cea mai recentă piesă originală VW revizuită — sau cu o carcasă aftermarket din aluminiu de calitate — și documentați lucrarea.

Demonstrație practică a scurgerilor și demontării carcasei pompei de apă EA888 Gen 3 — sursa capturii foto din articol. Vezi demonstrația carcasei pompei de apă pe YouTube
2. Calamină pe supapele de admisie (injecție directă / duală)
Pe EA888 cu injecție directă, combustibilul se pulverizează în cilindru și nu spală supapele de admisie. Vaporii de ulei din PCV se pot coace pe spatele supapelor și restricționează fluxul de aer în timp.
Unele variante Gen 3 / Gen 3B (mai des în Europa, nu pe orice piață sau echipare) adaugă injectoare pe galerie pe lângă injecția directă. Injecția duală reduce — dar nu elimină — calamina pe admisie. Cursele scurte și un PCV neglijat lasă totuși depuneri; sablarea cu nuc rămâne un remediu cunoscut pe mașinile cu kilometraj mare.
Simptom: Ralanti la rece dur, rateuri de aprindere sau ușoară ezitare la accelerare.
Remediere: Sablarea cu nuc la fiecare ~60.000–80.000 mile (sau ~80.000–100.000 km pentru multe mașini EU) restabilește fluxul și răspunsul pe multe motoare cu kilometraj mare când apar simptomele.

Demontare Galerie Admisie EA888 Gen 3 (2.0 TSI / 1.8 TSI)
Pasul #1 obligatoriu pentru accesul la supape în vederea sablării cu nucă (carbon clean) sau înlocuirea injectoarelor TSI. Tutorial pas cu pas filmat pe arhitectura EA888 Gen 3.
Vezi ghidul de demontare pe YouTube
3. Defecțiunea supapei PCV (separator de ulei)
PCV controlează presiunea în carter. Diafragma internă se poate rupe odată cu vârsta.
Simptom: Fluier ascuțit din golf, ralanti dur, utilizare în creștere a uleiului - ignorat suficient de mult, poate contribui la problemele principale ale etanșării din spate.
Remediere: Înlocuirea PCV este de obicei un bricolaj scurt și accesibil (deseori sub 15 minute) atunci când aveți piesa potrivită.
Ignorarea orelor de funcționare ale supapei PCV poate duce la presiune excesivă în carter, provocând cedarea simeringului de palier din spate (Rear Main Seal). Înlocuirea preventivă a PCV-ului previne reparații scumpe de manoperă la îmbinarea dintre motor și cutia de viteze.
Citește ghidul tehnic FCP Euro (EA888 Gen 3)Prezentare tehnică FCP Euro despre scurgerile de ulei EA888 Gen 3, modificările de design ale PCV și manopera pentru Rear Main Seal — context practic pentru alerta de mai sus. Vezi prezentarea FCP Euro EA888 Gen 3 pe YouTube
Costuri reale și intervale de service
Intervale orientative de atelier independent pentru un MK2 Tiguan 2.0 TSI (EA888 Gen 3). Prețurile de reprezentanță și piața ta variază — folosește-le ca podea de buget, nu ca ofertă.
| Lucrare | Interval | UK (£) | RO (RON) | UE (€) |
|---|---|---|---|---|
| Pompă de apă + termostat | Inspectează ~60.000 km — înlocuiește la primele scurgeri | £350–£650 | 2.000–3.500 RON | €400–€750 |
| PCV (separator de ulei) | Preventiv 60.000–80.000 km | £40–£120 | 250–600 RON | €50–€140 |
| Sablare cu nuc (supape admisie) | 80.000–100.000 km | £200–£350 | 1.200–2.000 RON | €250–€400 |
| Service Haldex Gen 5 | 30.000–40.000 km (lichid + sită pompă) | £90–£180 | 500–900 RON | €100–€200 |
| Ulei + filtru | Preferă ~5.000 mi / 8.000 km (max ~10.000 km / 12 luni) | £80–£150 | 400–750 RON | €90–€160 |
Coloana pieței tale este evidențiată. Sumele sunt estimări de atelier din anii 2020 (piese + manoperă); carcasele din aluminiu și sablarea cu nuc stau spre vârful fiecărei benzi.
Coduri motor: ce EA888 e sub capotă?
Motoarele pe benzină 2.0 TSI Gen 3 / Gen 3B de pe Tiguan MK2 împărtășesc tipare de defecte — dar puterea, echipamentul de emisii și comportamentul injecției diferă după cod. Citește eticheta / ECU înainte să cumperi piese sau să crezi scurtătura vânzătorului „2.0 TSI”.
| Putere | Coduri | Ani (aprox.) | Note |
|---|---|---|---|
| 180 CP / 132 kW | CZPA, DGVA | 2017–2020 | Budack / B-cycle — compresie geometrică mare, eficient pe autostradă când e condus liniștit. |
| 190 CP / 140 kW | DKZA, ADN | 2019–2024 | Gen 3B cu GPF/OPF pe multe mașini EU — injecție duală mai frecventă; tot cere intervale scurte de ulei. |
| 220 CP / 162 kW | CHHB, CXDA | 2016–2019 | Reglaj mai aproape de GTI — mijloc de gamă mai puternic, de obicei mai sete în urban stop-start. |
| 245–320 CP | DNUC, DNFG | 2020–2024 | Teritoriu performanță / Tiguan R — 320 HP e R-ul, nu orice emblemă R-Line. Verifică exact codul înainte să presupui puterea. |
Intervalele de ani sunt aproximative și depind de piață. Potrivește mereu specificația de ulei, bujiile și campaniile de service cu codul de pe mașina ta.
Transmisii: DSG DQ381 (EU/UK) vs. Aisin 8-Speed (SUA / America de Nord)
Cutia de viteze variază semnificativ în funcție de piața pe care a fost vândut Tiguan-ul MK2:
Dacă deții o motorizare EA888 cuplată la o automată, verifică și Ghidul de Mentenanță DSG DQ250/DQ381.
- 7-Speed DSG (DQ381 — ambreiaje umede): Transmisia standard pe majoritatea modelelor din Europa și Regatul Unit. Schimbul de ulei dedicat (lichid DSG + filtru) este obligatoriu la fiecare ~60.000 km — intervale complete și note despre filtru în Ghidul de Mentenanță DSG DQ250/DQ381. Este extrem de rapidă în schimbări, dar sensibilă la ulei contaminat.
- Automat cu 8 viteze (Aisin AW-1 / AQ300): Echipare standard pe piețele nord-americane (SUA/Canada). O cutie clasică cu convertizor de cuplu, mai lină la manevre de parcare și în trafic urban aglomerat, dar mai puțin reactivă pe condus dinamic. Necesită schimb de lichid ATF la fiecare 80.000–100.000 km.
Specificații tehnice rapide: VW Tiguan MK2 2.0 TSI (2018–2024)
Cifre pe scurt pentru tune-urile pe benzină uzuale. Masa proprie și 0–100 variază după trim, tracțiune și piață.
| Parametru | 2.0 TSI 180/190 CP (CZPA / DKZA) | 2.0 TSI 220 CP (CHHB / CXDA) |
|---|---|---|
| Cuplu maxim | 320 Nm @ 1.400–3.940 rpm | 350 Nm @ 1.500–4.400 rpm |
| Transmisie | DQ381 + 4Motion | DQ381 + 4Motion |
| Masă proprie (kerb) | ~1.645–1.705 kg | ~1.660–1.715 kg |
| Volum portbagaj | 615–1.655 L | 615–1.655 L |
| 0–100 km/h | ~7,7 s | ~6,5 s |
Cifrele pe benzină EU/UK MK2 sunt cu DQ381 + 4Motion. Mașinile nord-americane folosesc adesea Aisin 8-speed — vezi transmisiile de mai sus.
Consum real de combustibil (intervale de proprietar)
Cifrele WLTP din broșură sunt optimiste. Aceste benzi de tip proprietar presupun motor cald, combustibil bun și viteze realiste — nu concursuri de hypermiling.
| Specificație | Urban | Autostradă stabil | Mixt |
|---|---|---|---|
| CZPA 180 Budack | 10.5–12.0 | 7.0–7.8 | 8.5–9.2 |
| DKZA / CHHB 190–220 | 11.5–13.5 | 8.2–9.0 | 9.5–10.5 |
Valori în l/100km. Trasee scurte, porniri la rece, portbagaje de plafon și Sport agresiv ridică urbanul.

De ce codul motorului trebuie în garajul digital
Specificația de ulei, comportamentul injecției (DI vs dual), notele de service GPF și eligibilitatea campaniilor țin de codul motorului — nu de emblema de trim. Notează o dată CZPA / DKZA / CHHB (sau ce e pe etichetă), apoi marchează uleiul la ~8.000 km, curățarea sitei Haldex la ~30.000 km și pompele de apă când apar. La vânzare, un Transfer Pack duce proveniența cu mașina — mai mult decât un carnet ștampilat.
Creează un garaj gratuit și pornește Digital Service History înainte de următoarea schimbare de ulei.
Checklist înainte de cumpărare: Tiguan second-hand 2018–2024
Cumperi second-hand? Parcurge lista înainte de a plăti avansul — majoritatea problemelor Gen 3 se anunță la pornirea la rece și pe un test drive scurt.
- Pompă de apă / carcasă termostat — caută crustă roz sau verde și urme de antigel sub galeria de admisie; întreabă dacă a fost înlocuită carcasa.
- Zgomot la pornirea la rece (0–3 secunde): Ticăitul fin metalic este normal (injectoare de înaltă presiune HPFP). Un zgomot greu de lanț sau bătaie în primele secunde indică uzură la întinzător sau presiune scăzută de ulei.
- Fluier PCV — ascultă un fluier ascuțit la ralanti și verifică sucțiunea neobișnuită la busonul de ulei.
- Fluierat PCV & Misfire la rece: Un șuierat ascuțit la ralanti combinat cu o turație instabilă în primele 60 de secunde indică o diafragmă PCV spartă și depuneri mari de calamină pe supape.
- Haldex Gen 5 (4Motion) — de pe o pantă ușoară, accelerează ferm și confirmă că tracțiunea spate intră fără dramatism ESC sau senzație de doar față.
- Ralanti / calamină — ralantiul la rece trebuie să se stabilizeze curat; vibrație persistentă, senzație de rateuri sau ezitare sub sarcină sugerează calamină pe supapele de admisie.
- Scurgeri trapă panoramică — verifică marginile plafonului și mochetele din picioare pentru urme de apă; vezi ghidul de prevenire a scurgerilor.
- Intervale ulei — semnalează carnete sau facturi cu schimburi peste ~10.000 mile / 15.000 km. Preferă ~5.000 mile / 8.000 km (sau alt interval scurt de proprietar) cu VW 502 00 / 504 00 (sau specificația curentă).
Sfaturi din lumea reală de la un proprietar de Tiguan
Gen 3 nu este un motor „rău” – este intolerantă la neglijență. Tratează programul cu dezinvoltură și va pedepsi portofelul.
- Înjumătățiți intervalul de ulei: Reprezentanțele permit adesea intervale „flexibile” mai lungi (deseori în jur de 10.000 mile / până la ~15.000 km, după piață și programarea LongLife). Recomandarea de proprietar pe acest MK2: aproximativ jumătate — circa 5.000 mile / 8.000 km, sau cel puțin clar sub 10.000 mile / 15.000 km, cu sintetic de calitate VW 502 00 / 504 00 (sau specificația curentă). Uleiul curat protejează lanțul și turbo; ștampilele lungi sunt semnal roșu la cumpărare.
- Serviciul Haldex (4Motion): AWD are nevoie și de dragoste — urmați ghidul nostru de service VW Tiguan Gen 5 Haldex (fluid + sită de pompă).
- Păstrează înregistrări meticuloase: Documentarea pompei de apă, PCV, sablare de nuc și Haldex lucrări dovedește grija față de următorul cumpărător și susține prețul cerut.
Înregistrează-l în The Owners Club
Să cunoști punctele de defect e jumătate din luptă. Cealaltă jumătate e să dovedești că le-ai reparat — salvează codul motorului, apoi notează schimburile de ulei, PCV, pompa de apă și Haldex într-un singur garaj digital.

Digital Service History — ulei, PCV, pompă și Haldex
- Ai un Tiguan? Adaugă-l în garaj, salvează codul motorului (CZPA, DKZA, CHHB…) și notează pompele de apă, PCV și service-urile Haldex pe măsură ce apar.
- Vinzi mai târziu? Construiește o urmă de proveniență gata de Transfer Pack ca următorul proprietar să vadă mai mult decât un carnet ștampilat.
- Răsfoiește ghidurile de atelier potrivite platformelor VAG — de la curățarea sitei Haldex la scurgerile de la trapă.
- Pornește gratuit un Digital Service History și ține fiecare poză de factură lângă kilometraj.
- Proprietari 4Motion: urmează ghidul complet de service Haldex Gen 5 (lichid + sită pompă — nu doar lichid).
Ghiduri de proprietar Tiguan conexe
Acest pilon se află alături de restul grupului MK2:
- Haldex Gen 5 / 4Motion service — sită curată, nu numai lichid.
- Prevenirea scurgerii trapei panoramice — opriți devreme inundațiile din cabină.
- Funcții ascunse (OBDeleven / VCDS) — montare, ferestre de confort și multe altele.
Înregistrați fiecare schimbare de ulei și reparație
Notează o dată codul motorului, apoi fiecare schimb de ulei (~8.000 km), PCV, pompă de apă și Haldex într-un istoric digital de service — creează un garaj gratuit pe The Owners Club.
Merită un Tiguan 2.0 TSI second-hand?
Da pentru MK2 — dacă tu (sau vânzătorul) respectați programul. Gen 3 a reparat eșecurile catastrofale Gen 1/2, dar tot pedepsește intervalele lungi de ulei, scurgerile de antigel ignorate și un Haldex neglijat. Cumpără cu dovezi; fugi de kilometraj misterios și ștampile la 15.000 mile. Pentru Tiguan III 2024+ nou, folosește kitul de presă / broșura oficială pentru specificații și tratează fiabilitatea timpurie ca încă în maturizare.

Garaj digital — ulei, pompă, Haldex și Transfer Pack într-un loc
Pregătit să-ți protejezi investiția în Tiguan?
Nu lăsa istoricul de mentenanță împrăștiat pe chitanțe din hârtie. Adaugă Tiguanul tău în Garajul Digital, înregistrează schimburile preventive de ulei, pompa de apă și service-ul Haldex, iar la revânzare generează un Transfer Pack verificat care justifică prețul cerut.
Creează garajul gratuitSurse și documentație tehnică
Folosește aceste referințe primare și publice când vrei context de fabrică, verificări de campanii sau discuții de comunitate. Preferă căutări pe VIN la dealer / autorități față de afirmații generice de forum.
The Owners Club este o platformă independentă de proprietari și nu este afiliată, susținută sau sponsorizată de Volkswagen AG sau de mărcile Volkswagen Group.
- Volkswagen Newsroom — premieră mondială Tiguan all-new (19 sep 2023) — Mesaj oficial de lansare MQB evo / Tiguan III (piață din începutul lui 2024), context autonomie hibridă și evidențe de ambalare.
- Volkswagen Newsroom — secțiune tematică Tiguan — Colecție de presă vie pentru generațiile Tiguan; verifică cifrele WLTP / broșura curentă pe piața ta, nu copia titluri vechi.
- SSP 606 — Audi 1.8l / 2.0l TFSI EA888 (Gen 3) — Listare publică Self-Study Programme pentru arhitectura EA888 generația a 3-a (document de training, nu manual de atelier).
- SSP 645 — motoare Audi 2.0l TFSI (dezvoltări EA888 Gen 3B) — Listare publică SSP pentru evoluțiile ulterioare 2.0 TFSI EA888, inclusiv teme Gen 3B.
- Căutare NHTSA recall / plângeri / comunicări producător (SUA) — Caută după VIN sau an/marcă/model. Scurgerile carcasei din plastic a pompei de apă sunt discutate pe scară largă ca reparații de service; confirmă mereu dacă VIN-ul tău are recall sau service action deschis.
- Comunicare NHTSA — exemplu PDF service action vas de expansiune Tiguan — Exemplu de campanie legată de sistemul de răcire (vas / conector senzor nivel), nu un recall universal pentru pompa de apă — memento că „antigel scăzut” cere diagnostic, nu ghicitori pe internet.
- GOV.UK — verifică dacă un vehicul a fost rechemat (UK / DVSA) — Checker oficial UK pentru recall-uri de siguranță după număr de înmatriculare sau marcă/model/an.
- KBA Rückrufdatenbank (Germania) — Baza oficială germană de recall-uri pentru cetățeni — caută după marcă/model sau coduri de recall.
- What Car? — review Volkswagen Tiguan second-hand 2016–2024 — Prezentare independentă a Tiguan-ului de a doua generație pe piața second-hand.
- Auto Express — ghid cumpărător Tiguan folosit (Mk2, 2016–2024) — Prezentare independentă pentru cumpărători second-hand a Tiguan generația a doua (inclusiv avertismente de fiabilitate).
- VW Vortex — calamină pe motoare VW DI mai noi (discuție proprietari) — Fir de forum independent despre dacă injecția duală elimină depunerile (consens comunitar: reduce, nu șterge). Anecdoctic — nu e TSB.
- Intern: ghid service Haldex Gen 5 / 4Motion VW Tiguan
- Intern: prevenirea scurgerilor trapei panoramice VW Tiguan
Declinarea răspunderii
Perspectivă de proprietar pe baza unui VW Tiguan 4Motion SEL 2018 și a experienței comune Gen 3 — nu înlocuiește o inspecție înainte de cumpărare, diagnosticul de service sau buletinele tehnice ale producătorului. The Owners Club nu este afiliat cu Volkswagen AG sau cu vreo marcă Volkswagen Group. Motoarele, pachetele de emisii și software-ul variază după an și piață. Linkurile externe sunt pentru documentare; verifică mereu campaniile pe VIN-ul tău.
Păstrează totul într-un singur istoric digital de service
Importă istoricul MOT oficial DVSA, notează lucrări DIY și de service, și construiește proveniența în care au încredere cumpărătorii — gratuit la început.
